Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cinethronix.

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Am deschis acest topic pentru a se discuta despre CINETHRONIX, televiziunea momentului in materie de cultura in Romania.

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
De subliniat ca a intrat la MoldTelecom - in Republica Moldova, iar in Romania e preluat doar de Nextgen. Trist.

#3
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Sa le fie RUSINE marilor operatori de cablu din Romania ca nu RESPECTA acest post TV singura televiziune de film documentar din România. Bine ca avem versiuni pentru Romania de documentare PLINE cu rahaturi de reclame si documentare in "reluare", bine ca avem 9 posturi locale marca Digi24 retransmise cu Digi24 Bucuresti, bine ca avem taraftv si trinitas (... ca de cand cu scandalurile astea 2 din Romania mi-e scarba sa mai vad o fatza bisericeasca, numai cand ma gandesc cala fel ca aia doi mai sunt altii necunoscuti care stau si o "freaca" prin biserica romana) ... iar acest post GRATUIT la RETRANSMISIE nu este retransmis de nici un operator cablu tv din Romania. ln schimb republica Moldova retransmite acest post TOCMAI pentriu ca s -au saturat de jegurile de documentare in RELUARE ale versiunilor in limba romana ale marilor companii de profil marca discovery, history si national geographic  https://www.cinethronix.ro/

LIVE AICI http://www.seenow.ro...e-cinethronix-9

Edited by mariancristea1982, 09 August 2017 - 13:23.


#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
De acord... si mai exista inca un post in situatia asta: Canal 33 care e doar la Ines in HD si la Nextgen in SD doar in Bucuresti.

De anu viitor sa intre in must-carry si sigur intra in majoritatea grilelor. ;)

#5
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Intrebare, are  documentare romanesti? Ca nu inteleg cu ce se deosebeste de Digi-uri world, Life sau Animal...

#6
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

View PostSilviudeep, on 09 august 2017 - 13:33, said:

Intrebare, are  documentare romanesti? Ca nu inteleg cu ce se deosebeste de Digi-uri world, Life sau Animal...
decat sa intrebi uita-te live la el pe net... vrei acum "mura-n gura" ce programe au Cinethronix ... ba mai mult sa le si povestim ce contin?

View Postronuquet, on 09 august 2017 - 13:28, said:

De anu viitor sa intre in must-carry si sigur intra in majoritatea grilelor. Posted Image
must-carry-ul romanesc contin numai jeguri de programe, Cinethronix este cu mult peste posturile cu plata de domeniu din Romania

Edited by mariancristea1982, 09 August 2017 - 13:39.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
TV5MONDE nu e „jeg”.

#8
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View Postmariancristea1982, on 09 august 2017 - 13:39, said:

decat sa intrebi uita-te live la el pe net... vrei acum "mura-n gura" ce programe au Cinethronix ... ba mai mult sa le si povestim ce contin?


must-carry-ul romanesc contin numai jeguri de programe, Cinethronix este cu mult peste posturile cu plata de domeniu din Romania

NU te-am intrebat personal, asa ca poti sa te abtii. E o intrebare fireasca, DECI CU CE SE DEOSEBESTE DE DIGI-uri? Si nu merge on line, nu exista o grila de programe pe site...pare usor amatorism acolo, nu e de mirare ca nu e preia mai nimeni! :)))

Edited by Silviudeep, 09 August 2017 - 14:07.


#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Cu ce se deosebește?

CINETHRONIX este singura televiziune de film documentar din România, fiind dedicată promovării valorilor autohtone și europene autentice. Difuzează exclusiv filme documentare, reportaje și eseuri cinematografice produse și realizate în România, având în palmares 4 premii ale Asociației Profesioniștilor de Televiziune din România ( APTR) în anii 2001, 2007,2008 si 2014.

https://www.cinethronix.ro/emisiuni

S-a postat și mai sus, merge perfect online http://www.seenow.ro...e-cinethronix-9

Attached File  ct.png   1.14MB   22 downloads

https://www.arktv.ro...etv/cinethronix

Poate la anul va intra în lista must-carry (ar fi chiar normal). Telestar1 a intrat și avea ca audiență sub 100 de persoane. E absurd ca un canal care promovează valorile autohtone să nu fie distribuit obligatoriu!

Edited by Kalman2007, 09 August 2017 - 14:30.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Am intrat pe site. Destul de interesant. L-am bagat la favorite.

#11
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017

View Postalfa_alfa, on 09 august 2017 - 14:00, said:

TV5MONDE nu e „jeg”.

Iti dai seama ca nimeni nu vorbea de TV5 Monde...

Alea de la coada must-carry sunt vai de ele...

Edited by ronuquet, 09 August 2017 - 15:46.


#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostSilviudeep, on 09 august 2017 - 13:33, said:

Intrebare, are  documentare romanesti? Ca nu inteleg cu ce se deosebeste de Digi-uri world, Life sau Animal...
Multe chestii din perioada interbelica, multe interviuri cu rezervisiti despre WW2, un post captivant pentru cine se uita la astfel de chestii, mult mai nisat decat genul asta de televiziuni de afara. In Constanta este in grila Intersat.

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Am vazut cateva documentare de la ei pe VPTV (cred ca sunt din acelasi trust, daca pot sa-l numesc asa). Interesante, desi se vede ca sunt low cost. Am dat peste niste documentare cu pictori cum ar fi Picasso sau Dali, dar care se bazau doar pe imagini de arhiva. Ma asteptam sa mearga un redactor prin Spania/Franta pe urmele lor, mai ales acum ca s-a ieftinit transportul cu avionul Posted Image In rest foarte bine documentate.

PS Afirmatia ca ei ar fi "televiziunea momentului in materie de cultura" mi se pare cel putin deplasata, arata timp cat exista TVR.

Edited by pufonel, 09 August 2017 - 21:46.


#14
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpufonel, on 09 august 2017 - 21:45, said:

Am vazut cateva documentare de la ei pe VPTV (cred ca sunt din acelasi trust, daca pot sa-l numesc asa). Interesante, desi se vede ca sunt low cost. Am dat peste niste documentare cu pictori cum ar fi Picasso sau Dali, dar care se bazau doar pe imagini de arhiva. Ma asteptam sa mearga un redactor prin Spania/Franta pe urmele lor, mai ales acum ca s-a ieftinit transportul cu avionul Posted Image In rest foarte bine documentate.

PS Afirmatia ca ei ar fi "televiziunea momentului in materie de cultura" mi se pare cel putin deplasata, arata timp cat exista TVR.
Nu sunt din acelasi trust! Inainte de a avea televizune proprie, studioul de filme CINETHRONIX isi vindea filmele documentare unor posturi care erau interesate. Dintre aceste posturi aduc aminte: NAȘUL TV, NEPTUN TV, TRAVEL MIX (si probabil celelalte canale din trust), dar si mai multe posturi locale.
Legat de afirmatia "televiziunea momentului in materie de cultura", iti respect parerea, dar imi argumentez afirmatia: TVR nu este un canal de documentare / cultura (chiar daca mai difuzeaza programe de genul), ci este un post TV generalist (probabil cel mai bun canal TV generalist).

#15
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Cum se poate lua legatura cu domnul Cosmin Nicolescu, patronul televiziunii, in afara de formularul dedicat de pe site???

#16
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,163
  • Înscris: 22.02.2017
Nu stiu, dar daca cineva are relatii la Cinethronix, poate le recomandati sa intre in must-carry...

#17
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Bună. Știți poate, de ce, pe CINETHRONIX TV (este posibil să fie valabil și pentru alte canale), la unele documentare, când apare în josul paginii numele unei persoane, rândul de subtitrare îmi dă impresia că nu mai are loc pe ecranului televizorului și se vede mai puțin de 50% . Menționez că am un LED TV (deci nu este valabilă problema ce apare la televizoarele cu tub), și este exclus să fie de diagonală prea mică, deoarece am văzut că la fel se vede și pe un SMART TV mai mare. Modul imaginii pe televizor este PANORAMIC AUTOMAT 16:9.

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Probabil tocmai modul asta de imagine iti taie partile de sus si de jos ale imaginii. Incearca sa dai pe modul 16:9, fara panoramare sau alte alea. Sau pe Auto. In acest caz vei avea dungi negre laterale, dar imaginea nu va fi deformata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate