Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

casa P+1 pentru familie extinsa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
xxyyyzz

xxyyyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2013
Intrucat detinem un teren de 1400mp cu deschidere de 21m am hotarat, de comun acord, noi doi parinti impruna cu copilul casatorit sa demaram anul viitor constructia unei case P+1, cate un etaj pentru fiecare, pentru a fi impreuna dar fiecare sa aiba intimitate.Dupa indelungi consultari am schitat un plan in doua variante (cu scara interioara/exterioara) care exprima teoretic cam ceea ce ne dorim. Inainte de a cauta un arhitect, avem rugamintea, daca puteti sa ne ajutati sa ne dam seama ce este gresit si ce varianta ar fi mai potrivita.

Attached Files



#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Parerea mea, nu neaparat corespunde cu a altora:

1. Nu va mutati impreuna 2 generatii.
2. Camera CT e o inutilitate daca aveti gaze. Defalcati pe debara, camara. Si e prea mare, spatiu irosit.
3. Dressing prea mare, inutil, se poate si cu dulapuri. E prea mica casa pentru dressing, e spatiu irosit.
4. Bai prea mici.
5. Tereasa prea mare.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Urit in draci . Scuze !
In primul rind , daca voi aveti o virsta si copilul este la casa lui , aveti nevoie de spatiu mai putin , mai usor de intretinut .
In al doilea rind , baiatul vrea spatiu mai mare , intimitate chiar .
Ce-ai desenat tu acolo cu scara exterioara ...la naiba , va arata ca scara de la pod .
Eu vad un
parter - apartamentul vostru si casa scarii pt etaj
etaj , apartamentul lui
In spatiu , intrarile trebuie sa fie opuse / stg / dr constructiei , pt a avea , daca se va cere si intimitate pe acces .
Impartirea interioara depinde de citi mp va doriti . Terase nu sint necesare decit daca exista ceva de stat pe terase , un peisaj ceva , nu cotineata lui vecinu'
In tot cazul , daca vreti bloc , cautati un desenator , daca vreti casa , cautati un arhitect adevarat , cautati planuri de vile interbelice ...ca aveti ce vedea .

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
O alta idee de luat in seama este aceea ca nu e obligatoriu ca peretii de la etaj sa fie in continuarea celor de la parter. Stiu ca romanii au fetisul cu pereti despartitori din caramida, dar si peretii din gips-carton sunt performanti fonic, daca sunt realizati corect.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postxxyyyzz, on 09 august 2017 - 11:52, said:

Intrucat detinem un teren de 1400mp cu deschidere de 21m am hotarat, de comun acord, noi doi parinti impruna cu copilul casatorit sa demaram anul viitor constructia unei case P+1, cate un etaj pentru fiecare, pentru a fi impreuna dar fiecare sa aiba intimitate.Dupa indelungi consultari am schitat un plan in doua variante (cu scara interioara/exterioara) care exprima teoretic cam ceea ce ne dorim. Inainte de a cauta un arhitect, avem rugamintea, daca puteti sa ne ajutati sa ne dam seama ce este gresit si ce varianta ar fi mai potrivita.

Aminteai de intimitate.Dar nu se poate numi intimitate faptul ca scara interioara este comuna.
Daca doriti intimitate,atat cat se poate,construiti un tandem,unde peretele comun sa fie al camerei de zi,de exemplu.
Stiu ca intimitate are un inteles pentru tine si alt inteles pentru mine,dar am posta conform perceptiei mele.

ps.
Stiu ca regula de baza intr-o famile,pentru ca armonia sa fie perfecta,este cum zice mai sus bladhaund,adica NU pentru generatii diferite sub acelasi acoperis,dar banuiesc ca motivele financiare v-au determinat aceasta alegere.Insa va trebui sa va adunati toata diplomatia si calmul de care sunteti in stare toti patru pentru a avea o viata cat decat acceptabila in comun.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in prezent, cum locuiti, tot impreuna cu familia copilului casatorit ? va intelegeti bine ? aveti nepoti ?
nu exista posibilitatea ca pe acel teren sa construiti o casa in forma de L (sau un duplex, casa "in oglinda", cu un singur nivel), fiecare familie sa ocupe "o aripa", sa nu mai fie nevoie ca cei de la etaj sa se tot fatzaie pe scari ? pe mine m-ar scoate din sarite, de exemplu, sa locuiesc la etaj si sa car pe scari cosul cu rufe, sa le intind in curte si mai apoi sa le car inapoi, dupa ce se usuca. spun asta pentru ca nu este prevazut nici-un spatiu exterior gen terasa sau balcon, la etaj. daca familia care va locui la etaj are sau intentioneaza sa cumpere masina de spalat rufe cu uscator, ar rezolva acest aspect.
sau - la fel, e cam neplacut in cazul cumparaturilor mai grele/voluminoase, pentru familia care va locui la etaj.
in curte este prevazut garaj, casa va avea si subsol ? cate masini veti avea, una sau doua ?

https://www.casa-gra...de-case-duplex/

Edited by corinadaniela, 09 August 2017 - 12:45.


#7
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Scara exterioara este o mare bataie de cap, pe langa faptul ca arata aiurea. In varianta scara interioara, cu intrare comuna. aceasta trebuie sa fie la intrarea in casa, cu un hol generos (min 2,5 X3 m) pe care ambele familii sa-l folosesca (eventual un dresing sub scara). Este de preferat o intrare fata de varianta cu intrari separate, pt spatiul tampon creat de hol pe timpul iernii. Despre impartirea interioara, mai cautati si alte variante.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
De regula camerele unde sunt coloane apa/canalizare sunt puse una peste alta, iar pe orizontala preferabil sa fie spate in spate. In acest fel coloanele pot fi trecute printr-o nisa (fie de sus pana jos, fie comuna bucatarie-baie). Nu cred ca vrei ca prin livingul tau sa treaca tevile bucatariei de la etaj.
Apoi daca este vorba de intimitate (recomandat pentru convietuire generatii diferite), exclus scara interioara, ba chiar aleasa o solutie de acces prin curti separate, plus toate utilitatile tot asa, separate - fiecare cu apa, canalizarea, gazul si curentul lui. Poate la centrala este de discutat, dar cel mai bine tot asa, separate.  
Eu nu mi-as face dresingul cu trecere spre baie, de obicei un singur perete este liber, cel cu usa. Asa, il folosesti drept culoar intre dormitor si baie.
Casa as face-o dreptunghiulara, ca doar aveti destul teren. Asa poti face 2 bai si la parter.

#9
xxyyyzz

xxyyyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2013
Casa nu va avea nici subsol nici garaj;
In pezent nu locuim impreuna din lipsa de spatiu (copiii locuiesc cu chirie) si nu avem inca nepoti.
Ne intelegem bine, sunt copii chibzuiti iar noi ii sustinem in tot ceea ce-si doresc sa faca.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postxxyyyzz, on 09 august 2017 - 13:12, said:

Casa nu va avea nici subsol nici garaj;
In pezent nu locuim impreuna din lipsa de spatiu (copiii locuiesc cu chirie) si nu avem inca nepoti.
Ne intelegem bine, sunt copii chibzuiti iar noi ii sustinem in tot ceea ce-si doresc sa faca.

eh, de foarte multe ori s-a intamplat ca dupa mutarea impreuna/ traitul in aceeasi locuinta (apartament sau casa), lucrurile sa se deterioreze, sa apara tensiuni si frecusuri.
daca nu ati mai locuit impreuna pana acum, sunt sanse 50-50 sa va intelegeti bine si in noua casa sau, dimpotriva, sa apara nemultumiri, certuri, discutii fara rost.
sau resentimente ale parintilor fata de ginere/nora, sau invers, cu efect negativ asupra armoniei din fiecare familie.
nepotii (sau macar un nepot) vor aparea la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu.
am locuit o perioada impreuna cu socrii, desi sunt oameni foarte de treaba, tot nu mi-a placut traiul la comun. nu as mai locui in veci cu parintii sau socrii, pentru nimic in lume. cel mai bine este ca fiecare familie sa aiba locuinta ei, sa-si organizeze fiecare viata si locuinta dupa bunul plac, fara ca altii sa intervina sau sa comenteze.
asa ca cel mai bine pentru ambele familii ar fi sa va ganditi la o casa tip duplex sau cu aripi separate, cu un singur nivel (parter), cu utilitati separate (apa, gaze, curent electric), sa nu va amestecati unii in viata altora.
daca dimensiunile terenului si posibilitatile financiare permit acest lucru, este cea mai buna varianta, pentru ambele familii.

#11
xxyyyzz

xxyyyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2013
Ideal ar fi sa aiba fiecare casa lui,dar de la teorie la practica...
Totusi cu ajutorul dv am gasit o solutie de compromis, sa mutam scara interioara imediat la intrare din vestibul in dreapta si vom avea comundoar vestibulul.

#12
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Mai bine ganditi-va la 2 case(apartamente) cuplate, total separate.
Pe langa chestiunile de intimitate si ergonomie, daca cumva, la un moment dat, veti dori sa vindeti una sau chiar ambele case va fi mult mai usor, decat in varianta unui mastodont care putin probabil sa se potriveasca altei (altor) familii.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Odata cu casatoria stilul de viata pe care urmeaza sa vi-l formati trebuie sa fie unul independent de parinti si dependent de o noua persoana (sotia/sotul).
In ciuda greutatilor peste care veti da, sunt sigur ca atat voi cat si partenerul vostru va veti simti mai maturi si mai liberi sa va exprimati dragostea intr-o casa ce stiti ca e doar a voastra.
Variantele astea "imbarligate" nu prea au viitor oricat de roz se prezinta ele intr-un anumit punct din prezent si asta pentru ca "scanteia" dintre generatii nu se va stinge niciodata oricat de mult se incapataneaza unii sa sustina contrariul.

Cea mai eleganta solutie in acest caz este vanzarea terenului si impartit banii.
Daca nu si nu atunci, asa cum recomanda cineva mai sus, un duplex CU GARD INTRE CASE SI ACTE SEPARATE este mai mult decat indicat.

#14
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
cea mai buna solutie in situatia dvs...se preteaza constructia unui duplex!

#15
xxyyyzz

xxyyyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2013
Intrucat am efectuat unele modificari ale schitei va rugam daca ati putea sa ne dati unele sfaturi referitor la schita atasata!

Attached Files



#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Cevamai bine, dar

1. De ce 2 dormitoare la etaj?

2. Nu ai povestit nimic despre orientarea terenului / vecini / peisaj

#17
xxyyyzz

xxyyyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2013
La etaj sunt 3 dormitoare.
Strada este spre vest,iar terenul este langa Bucuresti.

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Ok, mea culpa: de ce trei dormitoare la etaj?

O schiță a terenului ar ajuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate