Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Card nou emis cu forta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
Iubita mea banca nu se mai impaca cu X furnizorul de carduri si dupa niste ani cu posibilitate de rambursare a ratelor in mai multe rate fara dobanda acum o trece pe o varianta mai mioritica, mai dezavantajoasa, cu costuri aditionale si mai putine avantaje din punctul meu de vedere (mai ales cand faci plati internationale).
Banca s-a gandit sa-mi emita deja un alt card sub egida Y, card pe care a incercat sa mi-l furnizeze acasa prin curier dar n-am fost acasa. Si asta, fara sa fi facut eu vreo cerere scrisa sau de alt fel in acest sens. In plus, cardul actual inca e valabil cateva luni bune.

Desi n-am intrat in posesia cardului si nu sunt interesat s-o fac (de altfel ma sunasera si zielele trecute dar le-am zis NU) ieri mi-au trimis un mesaj despre un cod de activare a cardului, fapt ce deja mi se pare scandalos.
Inteleg ca banca isi rezerva dreptul de a retrage anumite oferte, dar nu mi se pare normal sa iti bage cu forta pe gat altele doar pentru ca asa vor ei. Desigur, la o adica te poti retrage si tu... doar ca trebuie sa termin niste rate la acel card.

Din cate inteleg, emiterea de card fara solicitare scrisa e ilegala si oscilez intre a contacta banca pentru a-i notifica scris/email ca nu sunt interesat de oferta lor solicitandu-le sa imi inchida acel card sau sa contactez direct ANPCul.

Sfaturi, pareri?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ii ignori si gata.

Edited by arg, 09 August 2017 - 11:33.


#3
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Depinde de ce relatie vrei sa mai ai cu banca respectiva. In principiu reclamatie la ANPC faci dupa ce incerci rezolvarea pe cale amiabila a conflictului cu furnizorul unui serviciu.

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca ai timp fa cat mai multe. Mail la banca si reclamatie la anpc.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMaximus_X, on 09 august 2017 - 11:22, said:

Iubita mea banca nu se mai impaca cu X furnizorul de carduri si dupa niste ani cu posibilitate de rambursare a ratelor in mai multe rate fara dobanda acum o trece pe o varianta mai mioritica, mai dezavantajoasa, cu costuri aditionale si mai putine avantaje din punctul meu de vedere (mai ales cand faci plati internationale).
Banca s-a gandit sa-mi emita deja un alt card sub egida Y, card pe care a incercat sa mi-l furnizeze acasa prin curier dar n-am fost acasa. Si asta, fara sa fi facut eu vreo cerere scrisa sau de alt fel in acest sens. In plus, cardul actual inca e valabil cateva luni bune.

Desi n-am intrat in posesia cardului si nu sunt interesat s-o fac (de altfel ma sunasera si zielele trecute dar le-am zis NU) ieri mi-au trimis un mesaj despre un cod de activare a cardului, fapt ce deja mi se pare scandalos.
Inteleg ca banca isi rezerva dreptul de a retrage anumite oferte, dar nu mi se pare normal sa iti bage cu forta pe gat altele doar pentru ca asa vor ei. Desigur, la o adica te poti retrage si tu... doar ca trebuie sa termin niste rate la acel card.

Din cate inteleg, emiterea de card fara solicitare scrisa e ilegala si oscilez intre a contacta banca pentru a-i notifica scris/email ca nu sunt interesat de oferta lor solicitandu-le sa imi inchida acel card sau sa contactez direct ANPCul.

Sfaturi, pareri?
ANPC-ul nu face nimic pana nu incerci tu sa rezolvi.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ridici cardul dupa care faci cerere si il inchizi

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMaximus_X, on 09 august 2017 - 11:22, said:

cardul actual inca e valabil cateva luni bune.
[...]
emiterea de card fara solicitare scrisa e ilegala

Da, cerere scrisa in triplicat plus copie de buletin si dosar cu sina. Tu ai deja contractul cu ei, nu e ca in articolul ala unde e vorba ca le-a deschis angajatorul sau institutia de invatamint conturi ca sa le dea acolo banii (lucru la ordinea zilei in Romania, cred ca 90% din cei care au conturi in banci au fost deschise de o firma/institutie, ei doar au semnat ca popa, singura chestie era ca aia nici macar nu semnasera). Ti-a venit alt card, il semnezi, il activezi, il pui in portofel si iti vezi de viata ta.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Banca se numeste ING? :D
Au renuntat la Mastercard, era un thread.

Cardul nu iti apartine, e un instrument al bancii.
Ai voie sa te muti la alta banca.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMaximus_X, on 09 august 2017 - 11:22, said:


Sfaturi, pareri?

Pareri?Nici cardurile nu mai sunt ce-au fost.
Sfaturi?Avand in vedere ca detinerea unui card bancar este un privilegiu,nu un drept (oare unde am mai auzit formularea asta?),poti renunta oricand la acest privilegiu.

ps.
Cetatenii europeni nu au numai drepturi,au si obligatii.In cazul de fata esti obligat sa te conformezi,daca-ti convine,bineinteles.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
hai nene ca am vreo 3 carduri de credit emise, alea se activeaza doar daca le folosesti, eu le am intr-un sertar de multi ani si nu se intampla nimic cu ele,
am sunat la banca si au zis ca daca nu le activez nu se intampla nimic sunt ca si inexistente.

Edited by arg, 09 August 2017 - 12:23.


#11
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostMaximus_X, on 09 august 2017 - 11:22, said:

Desigur, la o adica te poti retrage si tu...


Sfaturi, pareri?

Ti-ai raspuns singur. Nu iti convine, te retragi. Ce e asa greu ?

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postarg, on 09 august 2017 - 12:01, said:

am vreo 3 carduri de credit emise,
daca nu le activez nu se intampla nimic sunt ca si inexistente.
Si nici comision de gestionare anuala nu platesti la ele ?

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadrian_r5, on 09 august 2017 - 12:11, said:

Si nici comision de gestionare anuala nu platesti la ele ?

Daca nu sunt activate, si odata cu ele, nici serviciile aferente, nu. Sunt aceeasi situatie ca si colegul, cu vreo 2 sau 3 carduri de cumparaturi uitate pe undeva printr-un sertar.

Edited by Ann0nyym0us, 09 August 2017 - 12:14.


#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.bnr.ro/ap...id=404&actId=20

Quote

CAPITOLUL II - SECŢIUNEA 1 - Art. 5.-
(2) Niciun instrument de plată electronică nu va fi pus la dispoziţie unei persoane fizice sau juridice decât în urma unui acord expres al acesteia sau a unei solicitări scrise, înaintată de această persoană.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadrian_r5, on 09 august 2017 - 12:11, said:

Si nici comision de gestionare anuala nu platesti la ele ?
nu, pentru ca sunt emise de banca fara cerere si neactivate, practic dupa activare trebuie mers la banca si semnat contractul de credit...

Edited by arg, 09 August 2017 - 12:24.


#16
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
ING ne-a adus-o tuturor cu faza asta. O sa te sune o dsoara de la ei să îți ceară acceptul telefonic pentru schimbare si gata.

#17
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

View PostMaximus_X, on 09 august 2017 - 11:22, said:

Iubita mea banca nu se mai impaca cu X furnizorul de carduri
Sfaturi, pareri?
NU ne spui si noua banca sa ne ferim de EA?Posted Image. Daca este ING nu te complica cu ei, au intrat agresiv cu niste reclame pe la TV si in realitate sunt niste bisnitari cu acte in regula. Personal n-am cont deschis la nici o banca in Romania, am preferat sa-mi deschid un cont la o banca din Bulgaria (CENTRAL COOPERATIVE UNION ...garanteaza discretie MAXIMA Posted Image ) in care-mi bag banii facuti, platesc taxele, impozitele si asigurarile sociale/de sanatate la statul bulgar (MULT MAI MICI comparativ cu Romania si au niste servicii medicale cu MULT peste ce este in Romania, inclusiv masina o am cu acte OK in Bulgaria) TOCMAI pentru faptul ca bancile din Romania si fiscul din Romania incurajeaza bisnita si inselaciunea cateteanului roman

Edited by mariancristea1982, 09 August 2017 - 13:34.


#18
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View PostOctavian_SK, on 09 august 2017 - 11:43, said:

Ridici cardul dupa care faci cerere si il inchizi
Asta implica un drum al meu la banca si timp pierdut pentru ca asa au vrut muschii lor. Dupa cele enuntate de colegi mai sus prefer sa le dau ignore si sa nu activez noul card.

View PostAdm, on 09 august 2017 - 11:50, said:

Banca se numeste ING? Posted Image
Au renuntat la Mastercard, era un thread.

Cardul nu iti apartine, e un instrument al bancii.
Ai voie sa te muti la alta banca.
Evrika.

View Postadisz, on 09 august 2017 - 11:55, said:

Pareri?Nici cardurile nu mai sunt ce-au fost.
Sfaturi?Avand in vedere ca detinerea unui card bancar este un privilegiu,nu un drept (oare unde am mai auzit formularea asta?),poti renunta oricand la acest privilegiu.

ps.
Cetatenii europeni nu au numai drepturi,au si obligatii.In cazul de fata esti obligat sa te conformezi,daca-ti convine,bineinteles.
Ma faci sa rad si sa fiu ironic in acelasi timp. Doar te intreb: de aceea abia asteapta sa-ti mai faci cate un card de credit diversi creditori?

View Postarg, on 09 august 2017 - 12:01, said:

hai nene ca am vreo 3 carduri de credit emise, alea se activeaza doar daca le folosesti, eu le am intr-un sertar de multi ani si nu se intampla nimic cu ele,
am sunat la banca si au zis ca daca nu le activez nu se intampla nimic sunt ca si inexistente.
Roger. Mersi de hint!

View Postchris_t, on 09 august 2017 - 12:28, said:

ING ne-a adus-o tuturor cu faza asta. O sa te sune o dsoara de la ei să îți ceară acceptul telefonic pentru schimbare si gata.
Dupa cum ziceam initial, aceea d-soara m-a sunat dar i-am zis "NU" mersi. Pe la altii inca merge in stilul lor vechi de rate fara dobanda.

View Postmariancristea1982, on 09 august 2017 - 13:26, said:

NU ne spui si noua banca sa ne ferim de EA?Posted Image. Daca este ING nu te complica cu ei, au intrat agresiv cu niste reclame pe la TV si in realitate sunt niste bisnitari cu acte in regula. Personal n-am cont deschis la nici o banca in Romania, am preferat sa-mi deschid un cont la o banca din Bulgaria in care-mi bag banii facuti, platesc taxele si asigurarile la statul bulgar (MULT MAI MICI, inclusiv masina) TOCMAI pentru faptul ca bancile din Romania si fiscul din Romania incurajeaza bisnita si inselaciunea cateteanului roman
E mai sus mentionata si ai intuit-o. Din pacate, altii sunt si mai si....

Edited by Maximus_X, 09 August 2017 - 13:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate