Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

[UNDE] găsesc tricouri de bumbac produse în România

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
Salutări,

Sunt în căutare de tricouri de bumbac care să fie produse în România (tricouri simple, care să nu fie imprimate). Contează mai mult calitatea decât prețul.

Tot ce am găsit până acum au fost ”fabrici” la care am sunat și care, de fapt, aveau multe dintre produse importate - le aduceau la comandă. Sau nu puteau să îmi dea nicio mostră pe motiv că ei lucrează doar pe comenzi mari.

Așadar, aveți idee de vreo fabrică din România care chiar să producă aici tricourile?

Mulțumesc! Posted Image

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
La Carrefour, marca TEX

#3
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 MarianG, on 09 august 2017 - 11:35, said:

La Carrefour, marca TEX
Nu sunt romanesti, sunt turcesti majoritatea. Pe la Auchan si Cora am mai vazut tricouri si alte tricotaje din bumbac care scria ca sunt produse in Romania (Teleorman) dar acum 2-3 ani. Dar chiar nu stiu de ce trebuie sa fie romanesti ca bumbacul din ele e oricum importat. Cauta unele care iti plac ca model/calitate/pret nu vad de ce e important sa fie facute in Romania.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Incearca aici:
http://www.samwise.r...imbracaminte-54
dar nu stiu cat de autohtone sunt.Da' au pret bun si sunt simple.

Edited by adisz, 09 August 2017 - 11:57.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
or fi fabrici in Romania care produc tricouri, dar materia prima, tesatura din care este confectionat tricoul, cel mai probabil este adusa din import, la noi nu cred ca mai exista multe fabrici care sa produca tesaturi.
tricouri simple, din bumbac, neimprimate, gasesti si in decathlon, de exemplu.
http://www.decathlon...i.html#/1-200-s
sau la selgros, marca fruit of the loom, albe, la zona cu echipamente/accesorii pentru restaurante.
din cate am observat, la modul general, tricourile de bumbac produse in pakistan, taiwan sau india sunt de o calitate mai buna fata de cele made in china.

#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Oare Liviu Dragnea ce tricouri poarta ? Posted Image

#7
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Pai, si tu cam cite bucati vrei ?
Si, de curiozitate, de ce produse in Romania ?!
Cum z si cineva mai sus, cu bumbac romanesc ??

#8
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
Mulțumesc pentru răspunsuri. Caut o colaborare pe termen lung, o să fie vorba de sute de bucăți în viitor - și îmi e mult mai ok să fie din România, mai ales din punct de vedere al timpului de transport.

Până vine un transport din afară (China, India etc) durează mult, plus că m-aș bucura să contribui cu bani către o fabrică de aici, nu către una din afara țării.

Și nu sunt absurd să fie bumbac românesc (îmi dau seama cât de mult a decăzut și zona de confecții, îmbrăcăminte etc), dar măcar să fie confecționate aici, nu venite din China Posted Image

#9
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 GamL, on 09 august 2017 - 17:25, said:

dar măcar să fie confecționate aici, nu venite din China Posted Image

Si daca costul producerii in China+transport China-Romania este mult mai ieftin decat costul producerii in Romania ???
Atunci cum vei proceda ?

#10
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
La ce fabrici ai sunat, sa nu cumva sa-ti reocmand aceleasi.

#11
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
@Cristalqw - așa cum am spus în primul post, calitatea mă interesează mai mult decât prețul. Vreau să fiu eu liniștit că am încercat să susțin oameni de aici, nu oameni din altă țară sau continent.
Nu că ei nu ar merita susținere financiară, dar parcă mai mult mi-aș dori să-mi ajungă banii către oameni de aici Posted Image

@downanddirty95 - am sunat la cele din București, am fost la cei de la Magazinul de tricouri, iar cu cei de la tricouridebumbac a rămas să mă aud în două săptămâni.

Edited by GamL, 09 August 2017 - 19:01.


#12
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
cel  mai simplu  gasesti pe aliexpress  sa  ebay





Expect no mercy. Show no mercy. You fight, or you die.  N7

#13
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

 GamL, on 09 august 2017 - 19:00, said:

@downanddirty95 - am sunat la cele din București, am fost la cei de la Magazinul de tricouri, iar cu cei de la tricouridebumbac a rămas să mă aud în două săptămâni.

Hmmm, deci 2 ?
Doar din Bucuresti ?
Romania nu este doar Bucuresti: https://www.google.r...bDCBo_aUoSAheAO

#14
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Vezi aici:
http://www.fepaius.ro/

Le poti solicita o intalnire la ei la sediu si sigur te pot indruma catre unul din membrii lor.

#15
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Cred ca, mai degraba, este buna aceasta pagina: http://www.fepaius.ro/membrii
Adica neah, este vorba de federatia producatorilor..... adica e ca si cind te duci la BNR sa-i intrebi la ce banca comerciala ai dobinzi bune la credite.

#16
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 GamL, on 09 august 2017 - 19:00, said:

@Cristalqw - așa cum am spus în primul post, calitatea mă interesează mai mult decât prețul. Vreau să fiu eu liniștit că am încercat să susțin oameni de aici, nu oameni din altă țară sau continent.

In cazul asta esti de felicitat.

#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 GamL, on 09 august 2017 - 19:00, said:

@downanddirty95 - am sunat la cele din București, am fost la cei de la Magazinul de tricouri, iar cu cei de la tricouridebumbac a rămas să mă aud în două săptămâni.
te-ai dus catre varful aisbergului. Aia sunt importatori, aduc tricouri promotionale fabricate peste mari si tari. Daca vrei fabricat in RO (bumbacul e adus din Turcia) mergi catre atelierele de croitorie, mai mici sau mai mari, sau fabricile de confectii, daca ai comenzi consistente. Tot ce-ti pot spune din experienta mea e ca pretul cu tot cu manopera depaseste costul tricourilor importate iar calitatea lasa de dorit: o data, croiala...se pare ca nu reusesc sa taie materialul ala ca sa ai aceleasi dimensiuni la tricouri de aceeasi marime, plus ca nu iese niciodata la fel, desi se foloseste un tipar, si apoi, calitatea materialului, care e deh, turcesc, si nu asta ar fi problema, ci ca se cumpara pe baloti, in functie de lucrari (da, practic cand vine marfa se insira toti reprezentantii atelierelor, o pipaie, o testeaza si-si cumpara ce au nevoie pentru lucrarile din acel moment). Tu o sa ai de facut 100 de tricouri, iti cumpara balot si-ti face din el, cand vei avea de facut alte tricouri, va fi cu totul alt material (mai gros/subtire) si nici nuanta de culoare nu o mai nimeresti. Atelierele mici nu stau sa tina baloturi pe stoc pentru tine, iar tie nu stiu daca-ti convine sa platesti in avans materialul ca sa-l tina pe stoc.

Am vazut de-a lungul anilor pe multi incercand sa lucreze local, s-au agitat, au gasit, au facut mostre, au pierdut timp si bani, si in final au ramas tot la produsele importate, care ajung mai repede decat iti fabrica aia tricourile (48h din Cehia sau Belgia, si sunt si stocuri foarte mari in RO pe anumite marci) si au o calitate net superioara (la bani mai putini). Fara dureri de cap, fara neseriozitatea tipic romaneasca (iti promit ca-ti fac dar nu te poti baza pe cuvantul lor si cand ti-e lumea mai draga garantat te lasa cu fundu-n balta). Dar nu te descuraja, cauta si intereseaza-te, pentru ca or mai fi aparut fabrici si fabricute si toti trebuie sa traiasca. Eu chiar pot sa-ti recomand vreo 2 locuri, dar nu stiu cui fac probleme, lor sau tie.

Edited by Michidoo, 11 August 2017 - 19:51.


#18
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Te rog recomanda-mi si mie cu pm. Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate