Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi achizitionare Audi A4 B8.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Infinity19Ro

Infinity19Ro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.08.2017
Am facut un calcul simplu si rapid, calculand si sambetele pe langa zilele lucratoare si mi-a iesit undeva la 15.000 de km pe an plua minus.In conditiile acestea, merita diesel?

Am facut un calcul simplu si rapid, calculand si sambetele pe langa zilele lucratoare si mi-a iesit undeva la 15.000 de km pe an plua minus.In conditiile acestea, merita diesel?

#20
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 Infinity19Ro, on 09 august 2017 - 12:35, said:

Sa inteleg ca benzinarele au aceleasi costuri de intretinere indiferent de stare/an/km rulati?Si in general sunt mai ieftine cu cat la % fata de diesel de exemplu?Da-mi un exemplu te rog, fa-ma sa inteleg.
1. Cand masina este cumparat de noua, motoarele cu diesel sunt in principiu mai scumpe decat alternativele pe benzina. (Intra pe audi, configureaza o masina, si ai sa aflii diferenta de pret).
2. Cine da acei bani in plus, ii da pentru ca o sa isi scoata banii din consum.
3. Dupa ce o calareste bine, o vinde inainte sa trebuiasca sa bage bani in ea.
4. Masina aia o cumperi tu!

Tocmai din acea diferenta de pret de la punctul 1, in bugetul tau ai sanse de un Audi pe benzina in mintile lui.

Costurile de intretinere, in general sunt mai mari la dieseluri din cauza diferentelor de contructie. (benzinarele si dieselurile au contructii foarte diferite,)
Nu sunt atat de bun la explicat partea asta,

Si nu, nu exista masina care sa aibe aceleasi costuri de intretinere indiferent de stare/an/km rulati!
Pana si la masinile electrice, trebuie sa le schimbi bateriile dupa un timp!

Da, in cazul tau merita diesel. Insa problema e ca nu iti permiti A4 diesel si necalarit.
Cauta un diesel cat mai nou si km cat mai putini, pe bune!

Edited by elbjorn, 09 August 2017 - 12:48.


#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 Infinity19Ro, on 09 august 2017 - 12:09, said:

Si altceva spre ce sa ma uit, spre un GOLF?Niciodata, e pe toate drumurile plin de ele.
Și A4 sunt rare? :lol: Am 3 în spatele blocului. Golfuri am doar 1, și ăla Golf 5. :P

Dacă vrei mașină mai rară, atunci măcar un Passat CC, sau cu totul altă marcă în afară de VW/Audi/BMW, că le găsești pe toate gardurile.

#22
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 alexcrist, on 09 august 2017 - 13:13, said:

Dacă vrei mașină mai rară, atunci măcar un ...
Io zic un s60/80 Posted Image  pe benzina bineinteles.

Edited by elbjorn, 09 August 2017 - 13:28.


#23
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Hai sa vedem bugetul tau, ai zis ca te gandeai la 12.000 pe langa mai poti pune 2-3.000, deci ajungi la 15.000.

Pe acesti bani tu vrei sa iti iei un second-hand in care urmeaza sa mai bagi bani in viitorul apropiat, nimeni nu vinde un diesel bun. Eu zic ca e o afacere proasta. Suntem prea saraci pentru a ne permite masini vechi.

Cu 15.000 iti cumperi o masina clasa compacta NOUA benzina, cu garantie 3-5-7 ani, in care bagi bani doar in revizii anuale (150 euro/an). Consuma cu 2 litri mai mult (125 RON/luna) combustibil, dar nu te imprietenesti cu mecanicii auto.

Fiecare face ce vrea cu banii lui, asta e doar un sfat legat de realitate. Cu un buget de 15.000 te duci in reprezentante (Toyota, Opel, Ford, Fiat, Mazda, Renault, Suzuki, Dacia, etc) si cauti o masina pe dorintele tale.

Edited by berila_mz, 09 August 2017 - 13:54.


#24
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
La 15.000e isi ia si diesel nou. Nu premium insa.

#25
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Daca sta in zona de munte, la 15.000 poti opta pentru Suzuki Vitara 4x4 Cool.

 elbjorn, on 09 august 2017 - 13:44, said:

La 15.000e isi ia si diesel nou. Nu premium insa.
Chiar si la un diesel nou nu este un castig notabil. Revizia anuala la un diesel e aproximativ 300 euro vs benzina 150 euro.

Consum cu 2 litri mai putin, inseamna un cost cu combustibilul mai mic cu 300 euro pe an (la un rulaj de 15.000 km/an).

La revizie dai 150 in plus, consuma cu 300 mai putin, la sfarsit de an ai castigat 150 euro/an.

Pretul de achizitie daca e mai mare cu 1.000 euro diesel vs benzina, diferenta o amortizezi in 7 ani (sau 100.000 km). Dupa aceasta perioada la majoritatea motoarelor diesel incep sa cada EGR, volanata, injectoare, turbo, DPF.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Infinity19Ro, on 09 august 2017 - 12:09, said:

Pai premium si doresc.Eu o perioada, adica atunci cand inca faceam scoala de soferi si eram tot la fel ca si acum in cautarea unei masini, am fost foarte mult fixat si convins pe faptul ca VREAU BMW, si ca TREBUIE SA AM BMW.Dar m-am convins singur ca nu este pentru mine nu din cauza faptului ca este premium, ci din cauza faptului ca are tractiune spate iar eu locuiesc in zona de munte unde iarna ninge mult si se depune.Fapt ce mi-a dat de gandit, si am zis ca e mai bine sa merg pe una cu tractiune fata, mai ales incepator, si din cauza zonei in care locuiesc, cum spuneam.Nu doresc sa raman impotmolit sa nu mai pot iesi din strada...Si la mine tine foarte mult de partea aceasta estetica, de cum arata masina, e foarte important.In primul rand sa nu fie BREAK, nu suport BREAK-ul, ii strica toata frumusetea unei masini, parerea mea.(le pot folosi cei care chiar au nevoie de spatiu sau cara cu ei scule, bagaje etc..nu este cazul meu.).Si altceva spre ce sa ma uit, spre un GOLF?Niciodata, e pe toate drumurile plin de ele.Poate un Passat CC...poate.

omule, te lamuresc eu imediat. cu un Audi a4 b8, zona de munte, cu ninsoare si depunere de zapada/gheata, iti vei face praf numaidecat bara din fata (sau cum s-o numi).
este atat de joasa incat nu poti parca nici macar langa/peste bordurile astea moderne, oleaca mai inalte. imagineaza-ti cam cum iti vei harjai masina prin fagasele de gheata sau mormanele de zapada intarita, daca drumurile nu sunt curatate.
sotul meu a zis din start ca la iarna nu scoate masina din pacare decat daca e uscat, curat pe jos, daca ninge mult si se formeaza gheata/denivelari, precis isi agata bara din fata sau nici nu poate iesi dintre mormanele de zapada/gheata (parcarea este intre blocuri, zona umbrita, nu curata nimeni zapada - ma refer la cei de la primarie).

#27
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
No, buna si masca aia la ceva Posted Image

Cat de Audi + munte = Quattro. Dar ia de unde nu'i si diesel Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/avSxOvJnE68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by elbjorn, 09 August 2017 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate