Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Far, stop, sonerie! Suport telefon.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare biciclisti!

Am vazut ca exista diverse topicuri dar niciunul nu trateaza problema asta, a modului de a te face vazut cu bicicleta, in trafic sau pe pista de bici.

Dupa ce mi-am luat bicicleta, un MTB destul de bine echipat, am avut nevoie de lumina. Am inceput cu clasicii licurici cu leduri si pasionat fiind de lanterne (Lendlenser, Nitecore, etc, cu mii de lumeni REALI) am pus si asa ceva pe bicicleta. Dar, intr-un final, am ajuns tot la un far special destinat, cu faza lunga (spot care bate suficient de departe), faza scurta (lumina foarte omogen imprastiata si vizibilitate din plin fara a orbi prea tare pe cei care vin din fata), poate fi folosita si ca powerbank pentru telefon sau alte accesorii avand 5200mAh si USB normal si micro, unde se conecteaza si telecomanda, pe fir, de unde poti da flash-uri (hihihi :D ) schimba intensitatea lumii si ce e foarte important, compact si rezistent la ploaie. Foarte folositoare functia de flash-uri atunci cand noaptea, circuli pe drumul principal si apar masini care ar trebui sa iti dea prioritate. Cand vad lumina puternica majoritatea se opresc si iti dau prioritate. Un lucru care m-a surprins placut. Are si o functie pentru circulatia pe timp de zi. Va garantez ca o sa fiti vazuti si tratati altfel de ceilalti parteneri din trafic.
Stiu, e scump, dar decat sa dati banii pe tot felul de prostioare de faruri de pe olx cu mii de lumeni si denumiri de Solar Storm si alte traznai, incercati-l pe asta, nu o sa regretati. Este un produs care chiar isi merita banii, desi, deloc putini.
Ravemen 1200.
Attached File  far-bicicleta-puternic-ravemen1200lumen.jpg   46.52K   21 downloads

Dupa ce am incercat diverse stopuri de spate, de la licurici pana la stopuri de Merida, lasere, prostii, am sfarsit a cumpara un stop bun, desi si asta, destul de scump dar la fel, isi merita banii. In afara de faptul ca e super luminos la cei 65 de lumeni pe care ii are, are si modul de iluminare intermitent care atrage foarte tare atentia. De cand l-am pus, nu imi dau seama de ce dar masinile ma depasesc la distanta mai mare. Cel mai important, este un stop spate pentru zi. Si credeti-ma ca o sa ramaneti uimiti ca functioneaza treaba asta. Chiar esti tratat altfel, cum spuneam si mai sus, la far, in trafic. Probabil este impactul emotional cand licare acea lumina puternica si face conducatorul auto sa fie mai atent. Ceea ce, fie vorba intre noi, este principalul scop pentru care montezi un asemenea stop.
Bontrager Flare R TailLight. Disponibilsi in Romania.
Attached File  Bontrager.jpg   73.31K   19 downloads

Urmatoarea problema cu care m-am confruntat a fost faptul ca unii, desi ai lumina si stop, opriti fiind cu masina, nu mai acorda atentie la ce se intampla in jur si pur si simplu iti deschid portiera in fata sau sar in fata bicicletei si mai e util si pentru pietonii insensibili la un clinc-clinc discret de sonerie. Am avut (cu exceptia goarnei cu sfera de cauciuc cu aer) mai toate soneriile. Nu si-au dovedit deloc utilitatea si am inteles atunci de ce au fost create sonerii care scot din ele 140dB.
De data asta nu am mers pe un produs scump (HornIt de exemplu) ci pe o copie destul de reusita, la mai putin de jumatate din pretul originalului si la fel de buna. Singurul defect, ornamentele de plastic zdranganeau in carcasa. La fel ca la masina, am pitici pe creier sa nu se auda nimic la bicicleta, desi merg pe drum denivelat sau sar borduri. Motiv pentru care cu un gluegun am fixat plasticele si acum e liniste totala. Este eficienta. Singurul dezavantaj e ca fiind puternica, acustic, suferi si tu ca biciclist dar asta sa fie singurul necaz. Cu o sonerie buna, poti evita multe lucruri. Eu cand vad in fata un potential pericol, prefer sa dau un clax scurt si sa-i fac atenti pe respectivii. Este eficient si la caini, sunt nauciti pentru moment de sunetul care chiar ii deranjeaza, fiind niste frecvente destul de inalte. La fel si soneria, vine cu buton de comanda cu fir. Calitate buna pentru cei 50 de lei platiti.
Sonerie.
Attached File  sonerie.jpg   25.92K   25 downloads

Totul e montat la mine pe bicicleta cu suporturi custom-made. Nu-mi place sa am nimic pe ghidon. Daca e cineva interesat cum am facut, da-ti un semn, daca nu raspund pe topic, PM-me.

Pe pipa am montat un suport de telefon care imi transforma telefonul intr-un mic computer velo. Va recomand Urban Biker ca si soft. E free si-l gasiti in GooglePlay. Butonati-l ca are o multime de functii misto, inclusiv lumina pe led-ul de la telefon sau claxon pe difuzorul acestuia si este foarte customizabil.
Attached File  urban.jpg   76.43K   28 downloads

Si suportul de telefon Zefal Z-console. (va recomand sa inlaturati cauciucul si sa puneti banda dublu adeziva pentru o priza mai buna si bride de plastic in loc de acele inele de cauciuc care pot imbatrani in timp)
Attached File  z-bike-mount.jpg   43.66K   25 downloads

Precizez ca nu am nicio legatura cu magazinele la care am pus linkuri mai sus si sunt cam singurii care au in Romania asa ceva. Puteti gasi produsele si pe Amazon sau sa le comandati mai ieftin din alta tara.
Daca informatiile v-au fost folositoare, ma bucur ca am venit cu ceva util comunitatii de "velocipisti" :) Cum am spus si mai sus, daca vrea cineva poze cu modul in care am prins pe bicicleta toate astea fara sa o fac sa para colectie de tampenii pe ghidon (tare urat imi e cand vad bicicletele facute asa), nu ezitati sa dati un PM.

#2
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Lasa si tu un link cu bicicleta cumparata.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
ce PM, frate, pune la vedere sa stie toata lumea, ca nu-i pacat sa impartasim din experienta !

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai ce zic eu aici merge pe orice bicicleta. Nu vad care e legatura cu bicicleta mea.
@Taxon, am zis PM daca nu vad postarea pe topic. Ca sa nu las omul fara raspuns ;)

#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Link cu bicicleta?
Poti trimite si pe PM, nu-i bai.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am de ani de zile bicicleta, nu este noua. De ce esti asa curios? In topicul asta nu e vorba de bicicleta (mea) ci de accesoriile de mai sus.
Am crezut ca vrei sa vezi poze cu prinderile, suportii, in fine...

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
...tare mi-e ca ai trecut aseara pe faleza pe linga mine ... era pe acolo o bicla cu un far ca ziua si un stop efeverscent ...

Edited by Taxon, 09 August 2017 - 11:37.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu a fost cazul dar puteam testa si claxonul :D

#9
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Interesant. De vreo 2 zile merg seara cu farul pe fata oprit pentru ca mi s-a terminat bateria. E o ieftineala de la Decathlon pe USB dar o folosesc pentru a fi vazut. Pe unde merg este iluminat stradal asa ca nu am nevoie de un far mai puternic, in plus daca e prea puternic si clipeste ma ia cu ameteala.
Dar jucaria aia pe spate e interesanta. Am sigma cuberider 2 si ce nu-mi place la el ca nu are decat functia continua. Ceva care clipeste atrage mai mult atentia si intr-adevar soferii sunt mai atenti.

Edited by PhaseZ, 09 August 2017 - 11:56.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Unde este iluminat stradal micsorez si eu intensitatea luminii dar sunt unele zone... Era sa iau niste surpaturi aparute la propriu peste noapte (cei din Galati stiu cum stau lucrurile) si sunt zone unde portiuni intregi din strada nu sunt iluminate incat ai nevoie de lumina foarte buna.
Numai in urma experientelor neplacute am recurs la asemenea lumini. Acum, probabil sunt atat de puternice incat ii irit si ma ocolesc la distanta mai mare :P

#11
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View PostReynolds, on 09 august 2017 - 11:18, said:

Link cu bicicleta?
Poti trimite si pe PM, nu-i bai.
Aaa...intelesesem ca ti-ai cumparat si bicicleta recent.
My bad. Posted Image

#12
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ok, dar niste poze cu prinderile sunt binevenite. Chiar sunt curios.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Prinderea s-a facut prin intermediul suruburilor si a capacului de la pipa fara a afecta cu ceva rolul acesteia.
Desi are destule pe ea a ramas "subtirica" in continuare.
Attached File  1.jpg   1.35MB   58 downloads Attached File  2.jpg   1013.48K   58 downloads Attached File  3.jpg   883.7K   57 downloads

Attached File  4.jpg   930.29K   56 downloads Attached File  5.jpg   996.83K   55 downloads Attached File  6.jpg   1.37MB   59 downloads

Attached File  7.jpg   806.77K   57 downloads Attached File  8.jpg   427.19K   59 downloads

#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postserginho74, on 09 august 2017 - 11:41, said:

Nu a fost cazul dar puteam testa si claxonul Posted Image

Am facut si eu cadou unul, chiar a facut impresie. Mega-impresie! :)
Multumesc pentru hint (uri).

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu mare drag si ma bucur ca ti-a fost de folos. Intre timp ne-am inmultit cu setup-ul asta asa ca o sa fie mai greu sa ma recunosti :D
Claxonul/soneria, bun de tot. Il folosesc de la distanta mai mare si doar un sunet scurt, daca vad ca nu ma baga in seama, atunci dau drumul la lei sa elibereze drumul.

#16
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Suportul de telefon Zefal Z-console de unde l-ai luat si cat a costat?

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
http://www.crossbike...suport-telefon/
Vezi ca au si sie unde poti sa comanzi dar am uitat cum se numeste. Da-le un telefon :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate