Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Incinerarea umană: când, cum, ce rămâne?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Există zile când nu se fac incinerări?
Ce se întâmplă cu oasele mari, am auzit că de fapt nu ard, ci trebuie pisate ulterior.
Știe cineva mai multe amănunte?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

Quote

Incinerarea umana se realizeaza doar in unitati specializate, crematorii, publice sau private. Corpurile umane sunt incinerate individual, in camere dotate corespunzator din punct de vedere tehnologic, izolate si la temperaturi foarte inalte astfel incat ramasitele sa fie sub forma de cenusa. Pentru a realiza incinerarea se utilizeaza combustibili, iar corpurile sunt asezate in sicrie realizate din materiale inflamabile. Dupa derularea procesului se elimina materialele straine care nu au ars (implanturi dentare, placi, tije etc.), iar ramasitele sunt colectate intr-o urna si lasate sa se raceasca pentru o vreme. Deoarece cenusa contine si elemente cu o granulatie mai mare. Este trecuta printr-un proces scurt de faramitare pana cand ajunge sub forma de praf, dupa care este depusa in urna si inmanata familiei, care are posibilitatea de a o pastra pentru amintire sau de a o imprastia in natura, pe mare, pe munte sau intr-un loc special.

Sursa http://www.proignis.ro/info

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@rebroff, cred ca angajatii la crematoriu iti pot raspunde la intrebari.
Oricum, aici==>http://accu.ro/incinerari/  gasesti ceva raspunsuri !

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrebroff, on 09 august 2017 - 09:57, said:

Există zile când nu se fac incinerări?
Ce se întâmplă cu oasele mari, am auzit că de fapt nu ard, ci trebuie pisate ulterior.
Știe cineva mai multe amănunte?
Un raspuns luat la nimereala:

Quote

Societatea noastra ofera servicii funerare complete de incinerare umana. Program non stop , programare la crematoriu in max. 24 ore. Incinerarea este o practica care a inceput sa  se utilizeze din ce in ce mai mult datorita costurilor reduse, incinerarea incepe usor sa ia locul unuia din cele mai vechi obiceiuri funerare si practicilor funerare crestine. Incinerarea este o practică legala utilizata din perioada interbelică avand acelasi statut legal cu înhumarea. In uniunea Europeana incinerarea este utilizata in proportie de 36 % ca modalitate de dispunere asupra persoanelor decedate iar in intreaga lume este intr-o continua dezvoltare. Societatea noastra ofera servicii funerare complete de incinerare umana. Ceremonia poate fi organizata inainte sau dupa incinerarea trupului decedatului in conformitate cu dorinta familiei.
Nu dau numele societatii sa nu se considere reclama. ;)

View PostMemeito, on 09 august 2017 - 10:09, said:

Biserica Ortodoxă Română
Cred ca pe initiator il doar fix in cot de ce crede bor-ul despre incinerare!

PS. Felicitari, ai batut campii, inca o data, cu succes!

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Postați și voi la subiect, vă rog? Deci fără citate din biblie, discuții despre popi etc.  
Mulțumesc.

#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Interesant de discutat si despre urne.
Ce materiale si unde raman, la crematoriu sau se pot lua acasa , ingropa in cimitir.

Incinerarea , nu este numai fuga de cheltuielile mari generate de o inmormantare "clasica" cum spunea cineva a carui post a fost sters.

Incinerarea este o varianta moderna si tot mai raspandita pentru limitarea spatiului de inmormantare, cimitire noi, suprapuneri, etc.

#7
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Am găsit un topic pe teme similare, pe care nu a mai scris nimeni din 2013: https://forum.softpe...ea/page__st__90
Poate le unește un moderator.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrebroff, on 09 august 2017 - 11:06, said:

Mulțumim pentru sugestie, dar e mai bine să rămână fiecare user cu povestea lui Posted Image

Edited by althea, 09 August 2017 - 11:17.


#9
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvio69a, on 09 august 2017 - 10:52, said:

Interesant de discutat si despre urne.
Ce materiale si unde raman, la crematoriu sau se pot lua acasa , ingropa in cimitir.
Înțeleg că cenușa poate fi răspândită (nu știu unde anume) la cerere.

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Din ce stiu eu , urna cu cenusa ramane la crematoriu daca familia nu doreste altceva.
Acolo se plateste o suma lunara ca, virgula,  chirie pentru loc
Daca familia doreste sa o ia, face o asmenea cerere si pleaca cu ea acasa.
Poate sa o tina in sifonier, sa o presare pe pamanytul din livada ce a lucrat-o defunctul sau in marea ce a iubit-o.
sau p poate ingropa intr-o nisa la un cimitir

in Romania , incet, incet, procedeul capata cautare
ba, la Vitan Barzesti, din cauza solicitarilor un cuptor a fost inlocuit cu unul mai eficient

Edited by vio69a, 09 August 2017 - 13:24.


#11
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.02.2022

 vio69a, on 09 august 2017 - 13:23, said:

in Romania , incet, incet, procedeul capata cautare
ba, la Vitan Barzesti, din cauza solicitarilor un cuptor a fost inlocuit cu unul mai eficient
Nu mai țin minte pe unde am citit, nu știu dacă și este adevărat, dar spunea în articol că din cauza numărului mic de solicitări unele incinerări se fac de fapt prin Ungaria. Pentru beneficiul final și familia lui n-ar fi o problemă dar se pare că metoda care ține de o absolută normalitate are o popularitate destul de scăzută.

Edited by echoshoworacle, 19 August 2023 - 15:01.


#12
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
da, dar pe masura ce dispar generatiile traditionaliste si vin tare, din urma, decreteii, se vor mai schimba lucrurile.

#13
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,773
  • Înscris: 17.08.2022
Ungaria si Bulgaria care au inceput procesul de incinerare mult dupa Romania sunt mult mai active in domeniu...
ca numar de crematorii si ca numar de incinerari. Grecii de asemeni apeleaza la Bulgaria.
In Romania a fost un numat constant in perioada comunista, a crescut vertiginos dupa dec 89 ca din anii 2000 sa scada.
Crematoriul Cenusa s-a inchis si urmeaza demolarea lui, cu toata apartenenta pe lista monumentelor istorice, mai este unul la Vitan Barzesti, la Cluj si la Oradea
Cum vedem, in partea mai liberala a tarii....influenta pregnanta a religiei, marsul spre habotnicie au influentat negativ
aceasta posibilitate personala, demna si legala optie a celui ce doreste sa o adopte ...
Multe personalitati din Romania au adaptat-o desi la prima vedere este o practica straina spatiului romanesc.

In schimb este un act de demnitate umana si personala, de libera alegere.

Referitor la procedura tehnica, cele 1000 de grade timp de 3 ore ard corpul transformandu-l intr-o cenus ganuloasa.
Cine doreste o cenusa fina, se obtine prin trecere intr-un concasor.
Craniu si oasele mari se faramiteaza de asemeni.

Edited by vio69c, 19 August 2023 - 15:32.


#14
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am înțeles că se face în 3 locații din România. Aveam impresia că și la Iași dar se pare că m-am înșelat, doar București, Oradea și Cluj. Trebuie să mă interesez și eu, deși nu prea am sprijinul soției. Copiii nu zic nimic. Din punctul meu de vedere pot lua cenușa să o îngroape și să aducă lumânări și să dea mese cât vor ei, nu îi pot împiedica. Dar vreau să fiu incinerat punct. Am asistat de-a lungul a mulți ani la diverse ceremonii de scoatere a oaselor din cavou după 7 ani și mi se pare...o tradiție tâmpită. În fine.

#15
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,479
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu ce poate să fie demn în a fi ars(ă) precum gunoiul.   :huh:

#16
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Este mai demn sa fii aruncat în groapă, ca un gunoi.

#17
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Nu cred că ești ars precum un gunoi. Să ne aducem aminte că în urmă cu sute de ani era o practică des întâlnită. În ziua de astăzi interdicția vine din partea bisericii (normal) care o ține pe aia precum că tu nu ești stăpânul corpului tău ci Dumnezeu și că din pământ pleci, în pământ te întorci. După 7 ani scot o mână de oase și ți le pun într-un sac...pfft, ce mai onoare. Dezgropămintea, obicei din Moldova.
S-au ars milioane de oameni, fie că au fost bolnavi de tifos, ciumă sau holeră.  Descompunerea naturală este mai frumoasă credeți?

#18
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.02.2022

 djl, on 19 august 2023 - 15:53, said:

Nu ştiu ce poate să fie demn în a fi ars(ă) precum gunoiul.   Posted Image
Pai tocmai depre demnitate si control e vorba; revizuieste cu ochii mintii o inmormantare din asta de a noastra clasica, din aia cu mortul in casa spalat in copaie de rude si pus pe masa, cu procesiune pe strazi si pomeni, nu mai zic de muzica si bocitoare cum era la tara cand eram eu copil... e greu sa gasesti ceva mai nedemn! Sau chiar una mai moderna..nimic mai nedemn decat sa-ti fie expus cadavrul stafidit, sau umflat, dupa caz... la capela! Daca aleg incinerarea o fac tocmai pentru pastrarea demnitatii. Mi-ar placea sa ies din lumea asta cu deminitate si discretie, sa se ocupe de mine strict persoane cu care nu sunt inrudit si sa nu se toarne nici un centimetru cub de beton pentru mine ca nu sunt faraon. Cei care nu m-au cunoscut nici sa nu stie ca am existat iar cei care m-au cunoscut isi vor aminti de mine si fara fier beton si marmura. Basca nu vreau sa las cheltuieli in urma mea ca ajung intr-un sac la piciorele altcuiva.
LE
E si o decizie economica, odata incinerat orice fel de cheltuiala inceteaza, nu se mai hraneste nimeni din cadavrul meu; nici popi, tarcovnici, nici magazine, restaurante, fabrici de prosoape si strachini din China, nici mesteri betivi, rude amatoare de pomeni, etc!

Edited by echoshoworacle, 19 August 2023 - 21:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate