Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum scot gustul acru din țuică?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
mai distilezi o data obtinand calitate in detrimentul cantitatii

Edited by castigionline, 12 February 2018 - 00:23.


#20
gibilan_01

gibilan_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.12.2010
o noua distilare rectifica gusturi: acru,mucegai,dar va fi o cantitate mai mica de tarie,cu siguranta, lasind carbunii pentru gratare si forje,iar bicarbonatul il bei cu apa cind te intreci cu cantitatea de tuica ingurgitata si te arde stomacul.

 sebybastian, on 08 august 2017 - 12:40, said:

Buna ziua.
Am vrut sa deschid topic separat (poate nu ar fi rau pe viitor) sa poata fi gasit mai usor, dar vazand ca s-a mai discutat aici atunci scriu si eu tot aici.

Se dau 2 feluri de tuica (palinca) trase de 2 ori, una minunata (de caise) si alta acra de pere.
Problema este ca, din greseala, cele 2 au fost amestecate. Intrebare: cum reusesc sa mai repar din ceea ce s-a facut?

Categoric este ca, ca si arome nu mai am ce sa le fac, dar macar sa fie ceva gustos. Am inceput sa le dau carbon activ (sau activat, depinde de sursa) sa vad daca scoate ceva din acel gust de acru. Tuica amestecata este undeva pe la 48 grade si, repet, a fost deja trasa a doua oara, separat fiecare.

Pot sa trag si a 3-a oara? Oare sa incerc faza cu bircabonat? Cu sare? In ce cantitate si ce pot sa fac sa nu scot doar alcool fara gust si fara miros?
Cel putin aia de caise era exceptionala la gust...iti ramanea gustul dupa ce trecea senzatia de alcool vreo 30 minute pe limba, in gat, etc...

Cu stima.

PS> responsabilul cu aceasta fapta mareata si-a luat-o pe cocoasa deja...
toate fructele in afara de prune trebuie rectificate inca o data,daca vrei parfum,altfel te alegi cu niste minunate posirci de stranuta mitul.il iei mai lung si il mai fierbi o data ca daca nu trebuie sa faci reactoare si solutii chimice de doctor in chimie si poate nici asa.

#21
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010

 gibilan_01, on 09 noiembrie 2018 - 07:09, said:

o noua distilare rectifica gusturi: acru,mucegai,dar va fi o cantitate mai mica de tarie,cu siguranta, lasind carbunii pentru gratare si forje,iar bicarbonatul il bei cu apa cind te intreci cu cantitatea de tuica ingurgitata si te arde stomacul.

O noua distilare rectifica gusturile partial. Oricum dintr-un rahat nu mai faci parfum, indiferent cate distilari faci. Poate daca opresti doar 20-30% din cantitate de la inceputul redistilarii, dar si atunci se simte gustul de care poate doreai sa scapi. Cine este perfectionist si doreste calitate va simti cu siguranta.

 gibilan_01, on 09 noiembrie 2018 - 07:09, said:

toate fructele in afara de prune trebuie rectificate inca o data,daca vrei parfum,altfel te alegi cu niste minunate posirci de stranuta mitul.il iei mai lung si il mai fierbi o data ca daca nu trebuie sa faci reactoare si solutii chimice de doctor in chimie si poate nici asa.

De ce in afara de prune? Mie tuica de prune si dupa 3 redistilari uneori mi se pare mult mai slaba calitativ decat o tuica bine facuta de gutui, nectarine, pere, etc.

#22
mr-pelycan

mr-pelycan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.12.2017
A incercat cineva cu miere in loc de zahar?Imi dau seama ca ar fi vorba de alte costuri,dar ma gandesc ca mierea contine enzime si alti nutrienti mult mai ok decat zaharul.
O iesi mai calitativ distilatul?

#23
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Un distilat calitativ are la baza un borhot optinut din fructe de calitate buna si foarte buna. Restul sunt lucruri ce tin de nuate.

Personal am incercat ceea ce spuneti dvs si nu pot spune ca este adevarat, dar nici fals. Logic vorbind, mierea adauga tarie produsului final, gustul fiind cel al fructului dominant din compozitia borhotului. Cu cat adaugati mai mult zahar/miere o sa cresteti proportional gradele distilatului obtinut. Dar din punct de vedere al produsului de calitate obtinut in gospodarie raman la convingerea ca nu trebuie adaugat mult zahar/miere.

Mai multe aspecte despre borhotul in care se adauga miere puteti gasi pe forumurile apicultorilor, care produc si tuica doar din miere.

#24
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Si inca un lucru important: daca nu ma insel, timpul de fermentatie pentru miere difera de cel al fructelor.

#25
mr-pelycan

mr-pelycan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.12.2017
Personal,nici eu nu folosesc vreun adaos in borhotul pe care il prepar si nu sunt adeptul acestei obisnuinte.Doar ca eram curios in ceea ce priveste mierea.
Insa,nu stiu de ce,toata lumea insista sa se adauge zahar la plamada de gutui ???!!! Inca nu am avut posibilitatea sa pregatesc o plamada de gutui.

#26
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010

 sebybastian, on 31 octombrie 2017 - 22:09, said:

Nu am redistilat inca... Dupa cum am promis voi reveni cu feedback-ul respectiv.
...................................

 gcom61, on 15 august 2017 - 13:11, said:

Acreala numai cu bicarbonat!

Am promis ca revin cu feedback pentru problema cu acreala tuicii.

Metoda descrisa de colegul @gcom61 este foarte buna si verificata de subsemnatul.

Am redistilat palinca de caise acra, de prune si de struguri. Rezultat foarte ok.
Se poate utiliza un masurator simplu de PH (se gaseste in farmacii sub forma de fase de hartie colorata) sau cei care folosesc Uralyt-U (este in cutie masurator de ph) si se adauga bicarbonat in tuica/palinca pana ce indicatorul arata un ph apropiat de 7 (6,8-7,2). Trebuie sa aveti rabdare sa se usuce hartia aia si bicarbonatul sa se dizolve in tuica aia (nu se intampla chiar repede), altfel riscati ca puneti prea mult si tuica va avea un gust usor sarat (chiar dupa redistilare)!

Este metoda cea mai eficienta si buna pentru a recupera cat mai mult din cantitatea acra. Altfel se recupereaza un procent destul de mic.
Carbunele activ si alte metode descrise prin www sunt frectie....

Succes.

Stima.

#27
bcoriolan

bcoriolan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 11.06.2004

View Postmr-pelycan, on 15 noiembrie 2018 - 21:16, said:

Personal, nici eu nu folosesc vreun adaos in borhotul pe care il prepar si nu sunt adeptul acestei obisnuinte. Doar ca eram curios in ceea ce priveste mierea.
Insa, nu stiu de ce, toata lumea insista sa se adauge zahar la plamada de gutui ???!!! Inca nu am avut posibilitatea sa pregatesc o plamada de gutui.
Se poate adauga zahar in borhot [1 Kg zahar conduce la un spor de 0,7-0-8 L tuica tare ( 52grd minim la cea de mere! )]. Ultima data(2014) am avut 140L de o bunaciune din mere, la borhotul carora (aprox 1500 L) am adaugat 25Kg zahar. Cand se adauga zahar, sa nu cumva sa se puna drojdie de BERE pentru grabirea fermentatiei anaerobe (CO2, ca si la vin), deoarece sigur va va durea capul de la acea tuica. A se vedea tehnologia de la whisky, unde se adauga zahar, dar drojdia este una "DE VIN", si nu de BERE! Atunci, in 2014, borhotul a fost distilat prin 25 noiembrie.
Spor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate