Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Proteză auditivă

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Am fost săptămânile trecute la analizele pentru școala de șoferi, iar medicul ORL abia a vrut să îmi de-a apt. Mi-a recomandat proteză auditivă și să mă duc la un control la Starkey Cluj (Moților). Zilele trecute am mers la control și mi-a spus că am deficiențe mari și că crede că sunt din naștere așa. Am mai fost la control la vârsta de 8-9 ani la ceva profesor de la CFR de nu mă înșel și a zis că nu necesită aparat (probabil nu era relevant o audiogramă la acea vârstă). De mic nu puteam juca telefonul fără fir, iar prietenii mă puneau tot timpul ultimul pentru amuzament. Au trecut anii și am ajuns la facultate. Nu aud decât din primele 2 rânduri.
Mi-am însușit abilități de a înțelege cuvintele de pe buze (dar necesită o concentrare destul de mare).
Din păcate am nevoie de aparate la ambele urechi. Mi-a recomandat următoarele (preț pentru ambele):
3 Series 30 CIC 3400lei (ofertă 40%)
3 Series 70 CIC 4800lei (ofertă 40%)
Muse i1000 CIC 5400lei
Muse i1000 mRIC 4800lei
Muse i1000 mBTE 4500lei
Muse i1200 CIC 7400lei
Muse i1200 RIC 6500lei

Am testat un CIC și un RIC, iar la prima impresie mi-a plăcut mai mult CIC-ul. Aș vrea să aflu mai multe detalii despre aceste aparate. Am găsit cele Muse în UK cam la aceleași prețuri.

După avantajele care mi le-a prezentat as opta pentru un RIC.

Edited by corectsunt, 09 August 2017 - 08:36.


#2
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
http://www.talkingel...aringAid-2.html

Vreo 30-50 lei...plus o pereche de casti stereo. Poate nu ai nevoie de cine stie ce fitrari a unor frecvente specifice, etc cum au alea, ci doar de volum audio.

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Daca nu porti aparat ti se atrofiaza partea din creier de procesare... si alea de 50 de lei sint gunoaie, iti trebuie un aparat ca lumea ca sa te ajute.

#4
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postcorectsunt, on 09 august 2017 - 08:37, said:

Am testat un CIC și un RIC, iar la prima impresie mi-a plăcut mai mult CIC-ul. Aș vrea să aflu mai multe detalii despre aceste aparate. Am găsit cele Muse în UK cam la aceleași prețuri.

După avantajele care mi le-a prezentat as opta pentru un RIC.
Din pacate nu am avut experiente cu Starkey si nu prea pot sa iti spun decat ca seria Muse e cu 3 ani mai noua decat  3 Series. Enorm in industria asta!

CIC sunt indicate doar in cazul in care pierderea de auz este relativ mica.
Cel mai bine le ceri sa iti arate recuperarea auditiva pe hartie. (sunt 2 linii, una cu auzul tau, cealalta cu aplificarea aparatului).

De asemenea trage un ochi si la Oticon si intreaba de HHM H330 (e alta pro, alta denumire).

Edited by elbjorn, 09 August 2017 - 09:51.


#5
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vIxP3vNjr3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Am un vecin,baiatul acestuia in.varsta de 19 ani e surdo mut si recent a luat permisul.
L-am vazut de multe ori la volan dar ce-i drept numai insotit de maica-sa.Cum e posibil,el cum a trecut examenul ORL?

Edited by missionnad, 09 August 2017 - 10:47.


#7
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Până Ă®n 5-6.000 lei e ok bugetul pentru mine.

View Postelbjorn, on 09 august 2017 - 09:45, said:


Din pacate nu am avut experiente cu Starkey si nu prea pot sa iti spun decat ca seria Muse e cu 3 ani mai noua decat  3 Series. Enorm in industria asta!

CIC sunt indicate doar in cazul in care pierderea de auz este relativ mica.
Cel mai bine le ceri sa iti arate recuperarea auditiva pe hartie. (sunt 2 linii, una cu auzul tau, cealalta cu aplificarea aparatului).

De asemenea trage un ochi si la Oticon si intreaba de HHM H330 (e alta pro, alta denumire).
Oticon cu ce distribuitor local colaborează?
Am văzut pe net că nu e mare diferența dintre Muse seria i1000 și seria i1200. Diferența de simte la i1600 dar clar se trece peste 9.000lei. E mult pentru un student.

Edited by corectsunt, 09 August 2017 - 12:18.


#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Presupun ca oricine este oticon ?

https://www.oticon.c...us/distributors
http://www.romsound.ro/

Edited by elbjorn, 09 August 2017 - 12:16.


#9
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Noutăți?

#10
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Eu am muse i 1000 CIC tot de la ei.
La mine problema este ca pe UD am fost operat de prof Corgarea si stiam ca nu recupara mult cu operatia, si e mai dificila de facut reglajele, iar pe US am pierdere si acolo.
CIC-urile arata bine,lumea spune ca nu mi le vede, in schimb
E cam nasoala intretinerea.
Bateriile tin 3 zile cu conditia noaptea sa fie inchise.
Filtrele de la difuzor trebuiesc schimbate destul de des.
Iar orificiul de la microfon se infunda destul de des.
CIC-ul stang al meu e in service la ei fiindca s-a dus microfonul.
Ce e fain este ca dai avans si restu te intelegi in rate, fara adeverinte sau alte prostii.
De auzit?, daca sunt reglate ok(asta dupa multe reglaje) auzi si vecinii de la etaj 4 cand merg la baie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate