Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taximetrist analfabet

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Mai, prin B pana acum nu m-am intepat cu taxiurile. Cel mai des plec noaptea din centru catre casa. Ma uit la figura omului si de la ce frima e taxiul. De obicei circul cu speed. De prin alte zone chem cu aplicatia. Pana acum a fost ok. Daca are chef de glume cu suprataxarea si ocolitul, nu-i problema. Tot atata primeste. Bonus am un temperament mai vulcanic cand sunt tras in teapa si reactionez mai violent decat s-ar astepta. Oricum numa gura si tupeul e de ei.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu folosesc in proportie de peste 90% clever.... din simplul motiv ca am toate datele taxiului....

#39
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostQupidqu, on 09 august 2017 - 09:32, said:

A absolvit scoala de soferi pentru ciori.


Culmea ar fi fosr ca toti sa fii scris :  ma numesc X si stiu sa scriu si sa citesc
Nu e culmea Posted Image mi-a adus aminte de asta Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z9ud1BLb_uM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hamdoulillah, 09 August 2017 - 12:35.


#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostMemeito, on 09 august 2017 - 08:30, said:

Atunci mi-a picat fisa: tipul era analfabet, de-aia nu putea sa citeasca SMS-ul si le arata telefonul la toti...
Intrebarea este cum a obtinut el insa permisul auto si autorizatia sa faca taximetrie.

Probabil s-a eliberat dupa 10 ani de "facultate"..

Edited by don_dannielo, 09 August 2017 - 12:35.


#41
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAlexaLesby, on 09 august 2017 - 09:25, said:

Se cheama analfabetism atunci cand nu stii sa scrii/citesti.
Analfabetismul functional este un cuvant inventat de formatorii de opinie de la noi ca sa para interesanti la TV, si este sinonim al neatentiei. Dar pari mai cool daca ii zici analfabetism functional.
Iar "analfabeti functionali" sunt toti oamenii de pe planeta intr-un moment sau altul. De cate ori ai citit un text si nu l-ai inteles pt ca te gandeai la altceva in acel moment? Iar in scoli devine din ce in ce mai raspandit acest fenomen al neatentiei din cauza ca apar tot mai multe lucruri mai interesante de urmarit decat lectiile. Deci nu este nici o tragedie sa fii "analfabet functional". Mai penibil decat neatentia este sa reproduci ca un papagal aceste etichete fara substanta inventate de acei formatori de opinie
Ba deloc, analfabet functional inseamna un om care se descurca totusi in societate (are job, are "scoala", rate, plateste taxe, isi creste copiii, etc) doar ca, in anumite situatii, trebuie ajutat sa inteleaga anumite lucruri.
De exemplu, taximetristul ala nu stie sa citeasca dar crezi ca ai avea vreo sansa sa-l pacalesti la bani, dupa cursa?

De asemenea, analfabetismul functional este foarte prezent in zonele rurale, unde batranii au facut 4, 7, 8 clase (in functie de sistemul de invatamant la vremea respectiva), oameni care stiu sa citeasca si sa scrie dar chinuit, la nivelul unui copil de gradinita.

Edited by Manasu, 09 August 2017 - 13:54.


#42
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
La un "analfabet functional" ideea e ca citeste texte dar nu le intelege. Nu ca nu poate sa citeasca. As zice cumva mai apropiat de dislexie.

#43
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View Postun huligan, on 09 august 2017 - 15:15, said:

La un "analfabet functional" ideea e ca citeste texte dar nu le intelege. Nu ca nu poate sa citeasca. As zice cumva mai apropiat de dislexie.
Pai asa pot sa depasesc limita de viteza pe motivul ca eu citesc vitezometrul dar nu-l inteleg.

Edited by Qupidqu, 09 August 2017 - 17:15.


#44
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu ma intreb cum citeste taximetristul ala comenzile pe aplicatie sau adresele (strazi, blocuri, scari) ???
Practic nu ai cum sa faci taxi ca si analfabet, a ca si cum ai face taxi in China ( e greu cu ideogramele).

#45
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Si uite tocmai de asta Uber castiga teren

#46
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
uber face bani pentru ca taximetristii sunt nesimtiti, nu pentru ca sunt analfabeti.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSerafim606, on 09 august 2017 - 08:37, said:

De asta e bine sa eviti taxiurile cu sofer colorat :lol:
Alo dispeceratul? Va rog sa-mi trimiteti alt sofer, ca a preluat comanda un geniu mioritic analfabet.

Tu ai permis? Eu cand am facut scoala de soferi, a trebuit sa aduc adeverinta de la liceu ca am minim 8 clase absolvite, fiind inainte de bac.

View Postun huligan, on 09 august 2017 - 15:15, said:

La un "analfabet functional" ideea e ca citeste texte dar nu le intelege. Nu ca nu poate sa citeasca. As zice cumva mai apropiat de dislexie.
Si astia cunosc semnele de circulatie?

#48
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Posttfmercedez, on 10 august 2017 - 09:55, said:

Alo dispeceratul? Va rog sa-mi trimiteti alt sofer, ca a preluat comanda un geniu mioritic analfabet.

Tu ai permis? Eu cand am facut scoala de soferi, a trebuit sa aduc adeverinta de la liceu ca am minim 8 clase absolvite, fiind inainte de bac.


Si astia cunosc semnele de circulatie?

aia se numesc semianalfabeti..adica citesc, dar nu inteleg nimic

#49
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ca si cum ar citi intr-o limba straina dar fara s-o cunoasca.

#50
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View Postjimmyboy9111, on 10 august 2017 - 10:30, said:


aia se numesc semianalfabeti..adica citesc, dar nu inteleg nimic
pai atunci toti politicienii sunt analfabeti.

#51
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Posttfmercedez, on 10 august 2017 - 09:55, said:



Tu ai permis? Eu cand am facut scoala de soferi, a trebuit sa aduc adeverinta de la liceu ca am minim 8 clase absolvite, fiind inainte de bac.




Tu ai dus adeverinta de 8 clase? Mie la scoala mi-au cerut adeverenta de la liceu. Eram in cls a 12a atunci.

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSerafim606, on 10 august 2017 - 12:55, said:

Tu ai dus adeverinta de 8 clase? Mie la scoala mi-au cerut adeverenta de la liceu. Eram in cls a 12a atunci.
Prin faptul ca am dat admitere la liceu (inca nu era capacitate) am aratat ca am cel putin 8 clase absolvite. Si eu eram in  a XII-a (B)  B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate