Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu functioneaza mailul pe telefon cand ma conectez Wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua.
Am o problema legata de serverul de mail (cel mai probabil ceva legat de veun port, dar nu imi dau seama ce).
Am un server de mail, totul merge bine mai putin in momentul cand conectez laptopurile sau telefoanele pe wireless. In acel moment imi da ca nu se poate conecta la server si ma pune sa scriu parola (asa detecteaza, ca parola gresita). Dar daca trec pe Date mobile sau pe LAN totul e ok, primesc si trimit mailuri fara probleme.

Reteaua este cam asa. 2 linii de internet (Telekom si Orange). Telekom prin fibra optica si Orange prin semnal 4G. Ambele intra intr-un Router Cisco RV082. De aici am un server de mail pe un NAS +  alte server si bineinteles reteaua interna. Telekom are si el un router wireless. Mentionez ca pe orice wireless ma conectez apare problema (si acasa, la prieteni, oriunde). De asta zic ca e sigur de o setare ceva ce trebuie facuta ori pe router sau pe NAS (serverul de mail).

Pls help me. Multumesc.

#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
e google si vrea autentificare in 2 pasi, pentru ca schimbi IP-ul clientului de email

#3
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Nu e nici un google. Domeniul de mail este romanesc.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu spui ce server de mail folosesti si ce spune el in loguri, lucrul cel mai important. Poate nici nu ajungi sa vorbesti cu serverul tau, poate are blocate anumite range-uri de ip-uri default, se pot intimpla multe.

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu cred ca ISP-ul blocheaza sau le faci vreo bucla pe care nu o suporta cu setarile din Cisco RV082.Eu zic ca in Cisco e problema.

Edited by ionutz_joe2009, 09 August 2017 - 09:17.


#6
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Deci, am undeva la 100 de mailuri configurate pe un NAS DS414. Totul functioneaza ok, toate adrseele de mail.

Dar, in momentul cand trec pe o retea wireless (indiferent de locatia wireless - poate fi si in alt judet, cafenea) nu mai merge nici un mail, zice ca nu se poate conecta.
Nu inteleg de ce e implicat providerul aici........

Nu am loguri pe acel server de mail la acel nivel. Singurele loguri legate de mai sunt data, sender, destinatar si mail size.

Loguri legate de conexiuni, blocari, etc nu am pe acel NAS.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ce server de email ai?
Folosesti Exchange?

#8
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Nu am exchange. Am atasat print screen. Folosesc un NAS DS-414 care are aplicatia de mail server deja instalata!.
Aia o folosesc.  Nu fac mai nimic setari. I-am bifat ca folsoesc SMTP si POP3 . Eu merg pe SMTP cu toate conturile.
Nu stiu altceva ce sa va zic deoarece singurele setari ce le fac sunt standard. De asta zic ca poate pe routerul Cisco daca as avea cea blocat.

#9
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Nu merge nici sa primesti nici sa trimiti cand esti conectat pe wireless ? Daca te conectezi cu un laptop prin lan din alta locatie  merge ?

#10
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Da, nici primire nici trimitere pe wireless.
Da, am acasa pe calculatorul meu instalat mailul si functioneaza!

Am dat jos firewall-ul si de pe NAS si de pe routerul Cisco. Tot nu merge.

#11
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Eu cred ca este o problema de dns.

#12
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Am trimis problema celor de la Synology (NAS-ul).
"Dear ,
Thank you for contacting Synology support.
Sounds like the issue is wifi connection not stable, not Mail Server issue,
If you can connect to Mail Station through Internet, there is no reason it can't connect through wifi(local network)
Try use the public IP/domain name when you connect Mail Station with wifi network (instead of using local IP)."

Eu ins setarile contului pun numele serverului intotdeauna.  Se refera la ceva ce nu pricep eu? :)

#13
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Incearca sa folosesti in setari adresa de ip a serverului si nu numele .

#14
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Si care adresa trebuie sa o pun? IP-ul meu real? Da, merge dar cand pica linia principala si trec pe back-up atunci ce fac?
Sevrver 192.168.2.1
Mail 192.168.2.2
Router Cisco  192.168.2.100
Apoi vine Ip-ul real.

Cum pot testa  daca imi functioneaza reverse DNS. Am si o problema de primire a emailurilor de unele persoane.
Multumesc!

Edited by laurica_fl, 10 August 2017 - 10:51.


#15
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Am facut ceva modificari DNS.   Se conecteza dar imi da request time out cand vreau sa trimit mailurile, iar la primire nu da nici un fel de eroare, dar nici nu aduce nici un mail.
Merge in Roundcube, adica 192.168.2.2/mail

Teste.
2 Problems
Category Host Result
dmarc domeniu.ro DNS Record not found   More Info
smtp suceava.domeniu.ro Reverse DNS Resolution - No PTR Record found   More Info
Ce inseamna erorile sau mai bine zis cum repar, trebuie sa vorbesc la cei unde am hostat domeniu.ro

Daca dau teste de pe router la suceava.domeniu.ro imi returneaza IP-ul meu de Telekom linia principala, chiar daca eu sunt deconectat de la aia si am doar Orange.  Trebuie undeva sa fac setari sa ii atribui si al doilea IP la suceava.domeniu.ro?

Merci!
Da, am aflat, am sa vorbesc cu cei care intretin DNS-urile sa puna si cel de-al doilea IP la DNS mx.  Merci  PSer ca dupa aceatsa setare sa fie totul ok!

Edited by laurica_fl, 10 August 2017 - 14:49.


#16
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua.
Revin cu alta problema. Nu reusesc sa fac un VPN pe linia de back-up.
VPN primar este IP real Bucuresti - cu IP Real Suceava (pe Sv am fibra optica si un modem cu IP-ul real)

VPN secundar vreau sa il fac cu IP Real Bucuresti, acelasi cu....
Configuratie Suceava IP real Suceava prin modem Orange pe SIM.  IP real care urmeaza cu clasa interna 192.168.3.100 (IP router) .
Routerul meu Cisco preia IP-ul 192.168.3.100 ca IP de WAN pe linia secundara. De pe routerul Cisco trec pe serverul meu intern si apoi LAN-ul

Indiferent de ce IP pun la Bucuresti pentru a face tunel cu SV (cel Real de Orange sau 192.168.2.100)
Ce gresesc si de ce nu se face tunelul? Pot sa ii pun pe router IP-ul general de Orange? Trebuie sa ii fac vreun Forwardin pe routerul Orange de la IP real catre IP 3.100?
Multumesc!

VPN Principal este BUC (Server - Router Cisco - Metropolitan - Metropolitan SV - Router Cisco(IP Real) - Server SV
VPN Secundar este BUC (Server - Router Cisco - Metropolitan - Router Orange IP real - Router Cisco - Server SV

Edited by laurica_fl, 11 August 2017 - 10:53.


#17
laurica_fl

laurica_fl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.09.2005
Nu ma poate ajuta nimeni? :) Multumesc!

#18
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

 laurica_fl, on 09 august 2017 - 09:23, said:

Deci, am undeva la 100 de mailuri configurate pe un NAS DS414. Totul functioneaza ok, toate adrseele de mail.

Dar, in momentul cand trec pe o retea wireless (indiferent de locatia wireless - poate fi si in alt judet, cafenea) nu mai merge nici un mail, zice ca nu se poate conecta.
Nu inteleg de ce e implicat providerul aici........

Nu am loguri pe acel server de mail la acel nivel. Singurele loguri legate de mai sunt data, sender, destinatar si mail size.

Loguri legate de conexiuni, blocari, etc nu am pe acel NAS.
Porturile deschise sunt raportate la interfata de retea, pe wifi, numele interfetei sa schimba va trebui sa deschizi porturi raportate la reteaua wifi.
Si serverul de mail are in configuratie variabila de interfata de retea care se schimba odata ce intrii pe wifi.

Edited by bila1000, 16 August 2017 - 18:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate