Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Samsung Galaxy S8+ - Stocare video 4K in cloud

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Buna seara,

Am cumparat si eu recent un Galaxy S8+ cu capacitate de stocare de 64 de Giga. Am fost in concediu si am filmat in 5-6 zile undeva la 16 GB de videoclipuri (toate in UHD). Am incercat sa le mut in Google Photos (fiind serviciu gratuit), dar mi le converteste automat in Full HD. Am vazut ca exista o setare la ei pentru pastrarea versiunilor originale, dar nu am stat sa testez. Prefer sa platesc o suma x pe luna la un serviciu bun de cloud (Samsung Cloud, Google etc) decat sa iau un card de 128, pe care, probabil peste cateva luni o sa il umplu.

#2
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

View Postalexcristian97, on 08 august 2017 - 22:30, said:

Buna seara,

Am cumparat si eu recent un Galaxy S8+ cu capacitate de stocare de 64 de Giga. Am fost in concediu si am filmat in 5-6 zile undeva la 16 GB de videoclipuri (toate in UHD). Am incercat sa le mut in Google Photos (fiind serviciu gratuit), dar mi le converteste automat in Full HD. Am vazut ca exista o setare la ei pentru pastrarea versiunilor originale, dar nu am stat sa testez. Prefer sa platesc o suma x pe luna la un serviciu bun de cloud (Samsung Cloud, Google etc) decat sa iau un card de 128, pe care, probabil peste cateva luni o sa il umplu.
Google Photos are ce vrei tu dar trebuie sa platesti .

#3
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
M-am uitat acum peste pachete. 10 lei pe luna pentru 100 de GB suna ok.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Parerea mea e ca 4k pe orice telefon actual e pur si simplu un moft. Am si eu telefon ce filmeaza 4k@30fps si 1080p@60fps, dar prefer oricand sa filmez 1080p@60fps in loc de 4k (atunci cand e cazul, si nu ajunge doar 1080p@30fps).
In primul rand chiar daca filmarea ar fi super-ok tot nu ai vedea mari diferente intre 1080p si 4k pe ecranul telefonului, si nici pe TV, mai ales daca nu e unul 4K.

Nu iti spun asta fiindca am ceva impotriva filmarii 4k, ci pur si simplu pentru ca irosesti spatiu, putere de procesare si baterie degeaba.

#5
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
Intr-adevar nu e scump 10 lei pe luna pentru 100GB. Dar daca selectezi optiunea de pastrare a originalelor in Photos, o sa pastreze si pozele si video-urile la calitatea originala, adica nu doar filmele tale 4k. Si pentru asta nu e asa mult 100GB, mai ales daca faci multe poze/filme (vorbesc din experienta), se consuma repede.

O solutie ar fi sa iti iei cei 100GB lunar iar in Photos sa lasi sa ti le comprime (si asa calitatea este foarte buna) iar filmele astea 4k sa le uploadezi normal in Google Drive (o sa ai backup-urile si in Photos, oricum), iar daca vrei sa le vezi la calitatea originala le vezi din Drive.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostHider141, on 09 august 2017 - 08:33, said:

In primul rand chiar daca filmarea ar fi super-ok tot nu ai vedea mari diferente intre 1080p si 4k pe ecranul telefonului, si nici pe TV, mai ales daca nu e unul 4K.
Sa stii ca la faza cu bold nu prea e asa. Down-scaling-ul produce o imagine mult mai buna din toate punctele de vedere. Era un filmulet al lui MKBHD in care explica cum el filmeaza raw in 6K sau 8K cu camerele lui RED si apoi face downscaling la 4K caci imagine obtinuta este mult mai buna decat daca ar filma direct in 4K.
In jocurile video, la fel, daca te tine placa video (Nvdidia are asa ceva default ape auto-optimizare in nvidia experience sau cum se cheama minunea aia a lor). Overwatch de exemplu, la mine se randeaza in 4K si se afiseaza downscaled la QHD tocmai ca sa se obtina o imagine mult mai buna decat daca s-ar randa direct la QHD.

Eu orcum filmez rar (cu telefonul), dar cand filmez o fac in 4K (desi nici telefonul, nici monitorul si nici TV-ul nu sunt 4K). Oricum, filamrile care reusesc sa reziste in timp ca amintiri personale vrei sa le ai intr-o rezolutie cat mai mare posibila caci pest 30 de ani cand ai sa le revezi pe TV-ul tau holografic din sufrageria de pe statia spatiala o sa vrei calitate cat mai buna :).

View Postdaemon, on 09 august 2017 - 08:47, said:

Intr-adevar nu e scump 10 lei pe luna pentru 100GB. Dar daca selectezi optiunea de pastrare a originalelor in Photos, o sa pastreze si pozele si video-urile la calitatea originala, adica nu doar filmele tale 4k. Si pentru asta nu e asa mult 100GB, mai ales daca faci multe poze/filme (vorbesc din experienta), se consuma repede.
Pentru poze si filme multe cel mai avantajos este sa iti cumperi un NAS cu serviciu de "personal cloud". In felul asta iti incarci filmarile si pozele direct pe HDD-ul de acasa, fara limita de spatiu. Problema este ca iti trebuie o banda de internet generoasa si un NAS cu un HDD cat de mare vrei care sa functioneze non-stop acasa.

Am asa ceva si pot recomanda solutia pentru cei gurmanzi in ceea ce priveste spatiul de stocare.

#7
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Am incercat azi sa uploadez un video 4K de vreo 700 de MB pe MEGA, Google Photos si Samsung Cloud. Din pacate, si pe 4G+ si pe Wi-Fi telefonul sta foarte mult sa il incarce, undeva la 40 de secunde.

#8
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
MEGA oferă 50 de GB free, și filmele MP4 se pot urmări direct fără download, dar viteza de încărcare e foarte foarte slabă.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
CM cloud ofera parca 1 sau 2TB for free. A fost o perioada cand se oferea 1TB default si daca faceai refferal la cuiva, primeai 1TB extra .. asa am ajuns la 4TB storage in CM cloud .. spatiu pe care nu prea il folosesc Posted Image.
Oricum, permite storage raw al pozelor si filmelor direct din aplicatie (QuickPick sau CM Backup de pe playstore). Poate ca merita incercat.

Edited by ro_explorer, 09 August 2017 - 14:31.


#10
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Cred ca legat de ce stii tu, a fost o oferta...acum mi-am facut si eu cont si am remarcat ca sunt doar 5 GB disponibili la CM

#11
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Postalexcristian97, on 10 august 2017 - 09:56, said:

Cred ca legat de ce stii tu, a fost o oferta...acum mi-am facut si eu cont si am remarcat ca sunt doar 5 GB disponibili la CM
Și eu am pățit la fel.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Oricum, eu nu as tine poze sau alt continut personal pe un serviciu de cloud ce ofera astfel de 'promotit'. Cumva, ceva trebuie sa faca pentru a suporta costurile cu atatea servere de stocare, iar vanzarea datelor catre diverse guverne si catre companii de publicitate e cea mai usoara cale pentru ei.

Nu spun ca Apple, Google sau Dropbox nu fac sau nu ar face la fel, dar macar poti avea putin mai mare incredere in ei.

Edited by Hider141, 10 August 2017 - 10:28.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Corect, am și spus ca nu folosesc spațiul respectiv. Am personal cloud acasă cu mulți TB disponibili fără costuri auxiliare.  Bine, e doar un amarat de raid 1 ca redundanta dar merge pentru ce am eu nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate