Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transport baterii de rezerva DSLR cu avionul?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
In lista cu instructiuni pe care am primit-o de la tour operatorul pentru o cursa charter printre altele scrie asa:

"Atenție: Nu sunt permise în bagajul de mână sau asupra călătorilor baterii din litiu, de rezervă sau care apartin unui dispozitiv electronic și pot fi detasate."

Ce sa pricep de aici, ca nu am voie sa iau bateriile de rezerva in bagajul de mana?

Pe de alta parte cautand pe internet am gasit asa:

"Organizatia Aviatiei Civile Internationale (OACI) a decis luni sa interzica transportul la cala de baterii litiu-ion, in asteptarea adoptarii de noi norme in 2018 privind impachetarea acestora, relateaza France Presse.
Aceasta masura nu se aplica bateriilor litiu-ion - prezente in special in laptopuri si telefoane, dar si in aparate GPS sau camere foto - transportate in bagajele de mana de catre pasageri sau echipaj, a subliniat OACI, agentie a ONU, intr-un comunicat citat de Agerpres. OACI a explicat ca aceasta interdictie a fost ceruta de companiile aeriene si de asociatiile de piloti din motive de securitate."

De aici rezulta ca trebuie in bagajul de mana, nu in cel de cala.
Asa mi s-ar parea si mie normal, bateriile de rezerva si incarcatorul sa fie in bagajul de mana, daca-mi pierd valiza sa am ce face pana o gasesc Posted Image.

Daca a fost cineva de pe aici in ultima vreme cu avionul si cu DSLRul, as dori sa stiu concret daca sunt anumite restrictii pentru transportul bateriilor de rezerva. Multumesc.

#2
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Mereu am luat in bagajul de mana tot ce tine de dslr, electronice, laptop etc. Nu ma incred in modul in care sunt manevrate cele de cala si nici nu am garantia ca or sa aterizeze pe acelasi aeroport cu mine, nu am avut niciodata probleme, nici la zborurile intercontinentale unde controalele si conditiile au fost ceva restrictive

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu ai voie cu baterii si acumulatori de rezerva cu litiu, nici in bagajele de mana, si nici in cala.
Regula e deja veche de multi ani.

Daca ai insa gripul solid atasat la camera, poti sa ai acumulatorul de rezerva in el.
Nu scrie special asta undeva, dar se subantelege ca este acceptabil.

#4
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
https://cdnp.flypgs....MAT_ON_CARD.pdf

#5
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Săptămâna trecută am avut 1 dslr cu 2 baterii și un mirrorless cu 4 baterii, toate în bagajul de mana. Nici măcar nu m-au rugat sa deschid geanta la security.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Ai voie dar sint niste reguli privitoare la marimea bateriilor (100Wh parca care sint mai mari decit cele de la mai orice laptop).

Ie-te chiar si la americani care sint mai stricti.
https://www.faa.gov/..._info/?hazmat=7

De fapt restrictia e invers, nu ai voie sa le lasi in bagajul de cala.
Cel mai bine cauta/da telefon companiei cu care zbori. E evident insa ca nu e o problema atita vreme cit ai voie cu laptop de 17 inci cu baterie suplimentara.

Edited by vrajitoruldinoz, 09 August 2017 - 09:29.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 28.12.2006
Un plin tine 2000 de cadre, ce faceti cu atatea baterii?

#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Cadrul 2001, 4001, ...

#9
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
La mirrorless nu depășesc 300 de cadre �

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate