Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#37
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostEdit_XYZ, on 17 septembrie 2017 - 12:16, said:


Nu c-ai fi avut nevoie de posturi; dac-ai fi fost de bună-credinţă, minime verificări din partea ta ar fi indicat că habar n-ai de istorie.
Cu 300 de ani în trecut n-aveam oraşe; nu ştiam să scriem şi să citim, după tine? Ridicol.

Şi, după cum eşti de rea-credinţă, să vin cu date şi argumente vis-a-vis de afirmaţiile tale ridicole este o pierdere de vreme.
Dumneata doar ai memorat date, insa nu esti suficient de inteligent ca sa intelegi ceva din aceste date. Cand spui ca stiam sa scriem, la cine te referi de fapt? La taranul simplu, la nobilime, la preoti? Da, populatia care a trait si traieste pe acest teritoriu a fost si este superioara dpdv cognitiv unor populatii din Africa si Asia, insa nu si populatiilor europene. Ne-am dezvoltat atata cat ne-a permis in primul rand capacitatile creierului. Intr-adevar, in trecut le-am fi dat lectii de cultura si civilizatie unor triburi din Africa, insa nu ne puteam compara nicidecum cu grecii sau cu populatiile din vestul Europei. Cam asta e ideea mea; nu conteaza atat de mult din cine ne tragem, cat conteaza cine am fost de-a lungul istoriei si ce am ajuns, si ce vom fi in continuare. Asta e treaba, domnilor. :)

#38
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCristi_E, on 17 septembrie 2017 - 11:23, said:

Turcii si ungurii ce ne-au facut? De ce nu am invatat sa scriem si sa citim? Da, am avut civilizatia cucuteni. Si ce faceam? Impleteam paie. Da, am avut o civilizatie a oraselor. Si ce erau de fapt orasele astea? Niste catune primitive.

In Țara Românească nu au existat boieri unguri si nici turci.

Țăranii nu aveau dreptul la școală, in plus boierii nu construiau scoli nici nu le sustineau deoarece copii lor isi permiteau sa studieze o viata intreaga in marile capitale ale Europei.

Identitatea istorico-etno-lingvistica este buna ca punct de plecare mai ales la o natiune centrifuga cum este societatea noastra din ultimele secole.

Este bine sa spunem ca am fost si suntem daci vorbitori de limba dacică si ca desi situatia tarii va fi dezastruoasa nu trebuie sa ne pastram demnitatea individuala.

#39
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostInfinitty, on 17 septembrie 2017 - 13:56, said:

In Țara Românească nu au existat boieri unguri si nici turci.

Țăranii nu aveau dreptul la școală, in plus boierii nu construiau scoli nici nu le sustineau deoarece copii lor isi permiteau sa studieze o viata intreaga in marile capitale ale Europei.

Identitatea istorico-etno-lingvistica este buna ca punct de plecare mai ales la o natiune centrifuga cum este societatea noastra din ultimele secole.
Tarile române erau vasale turcilor, nu?

Bun, deci eram un fel de stat sclavagist. Noi inca nu auzisem de democratie. Asta nu inseamna decat ca eram foarte inapoiati. Asa sunt tarile inapoiate; populatia majoritara e proasta, sclava si moare de foame, si doar o parte infima a populatiei traieste regeste. Si ce ne facem cu proverbialul nostru trecut glorios? Ce facem cu vitejia si inteligenta neamului nostru neatarnat in fata cotropitorilor? =))

#40
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostCristi_E, on 17 septembrie 2017 - 12:32, said:

Intr-adevar, in trecut le-am fi dat lectii de cultura si civilizatie unor triburi din Africa, insa nu ne puteam compara nicidecum cu grecii sau cu populatiile din vestul Europei. Cam asta e ideea mea;
trebuie sa recunosti, e o idee de afon.
Stramosii nostri faceau parte din civilizatia Imperiul Romania.
O civilizatie greco-romana si crestina.

De fapt etnonimul nostru de român tocmai asta inseamna: membru al civilizatiei greco-romane crestine.

Migratia noastra de la dreapta Dunarii la stanga Dunarii
adica migratia noastra printre unguri ne-a destramat civilizatia.

A insemnat o involutie.

Ungurii au reprezentat pentru noi regres, inapoiere.

Edited by enough1453, 17 September 2017 - 18:00.


#41
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postenough1453, on 17 septembrie 2017 - 18:03, said:

trebuie sa recunosti, e o idee de afon.
Stramosii nostri faceau parte din civilizatia Imperiul Romania.
O civilizatie greco-romana si crestina.

De fapt etnonimul nostru de român tocmai asta inseamna: membru al civilizatiei greco-romane crestine.

Migratia noastra de la dreapta Dunarii la stanga Dunarii
adica migratia noastra printre unguri ne-a destramat civilizatia.

A insemnat o involutie.

Ungurii au reprezentat pentru noi regres, inapoiere.
exact ruman= rum=rumelia, toti de la Ram ne tragem adica de la Romania
ce este inexact numit astazi imperiu bizantin.

#42
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
Asa cum indivizii  nu sunt egali intre ei dpdv cognitiv,  nici triburile sau populatiile nu sunt egale intre ele. Da, dacii  au facut parte din rasa alba, deci  erau superiori  multor popoare  cu pielea mai inchisa la culoare. Insa comparativ cu restul europenilor, dacii nostri se situau cel mai probabil nitel sub jumatatea clasamentului. Ma intereseaza in mod direct sa stiu de ce oamenii de pe aceste meleaguri s-au zbatut in noroi la propriu si la figurat, timp de 2000 de ani. Nu am nevoie de povesti romantioase, care sa imi umfle orgoliul. Iata, boierii din vechime ii asupreau pe tarani si le impuneau tot felul de taxe si impozite. Boierii de azi fac acelasi lucru. Asadar sistemul nostru nu s-a schimbat prea mult fata de cel de acum 500 de ani, sa spunem.  Oricum,  ADN-ul romanilor reprezinta un coctail de gene provenite de la diverse populatii ce s-au tot perindat pe aici. Asa ca e aiurea sa spui, " eu am 90% sange de dac." Pe naiba.  E ok sa iti cauti strabunii in istorie, insa nu mi se pare deloc in regula sa inventezi o istorie mincinoasa, cu fapte eroice pe care atramosii tai nu le-au facut niciodata. Da, dacii erau si ei ni
ste europeni amarati, cam cum suntem noi astazi sau poate chiar mai rau. Apoi, pe greci i-as intelege perfect sa tot vorbeasca despre inaintasii lor, dar noi, noi ce sa vorbim despre stramosii nostri? :lol:

Degeaba memorezi date ca un tocilar daca nu te folosesti nitel de logica. Da, stramosii nostri  cunosteau scrierea, construiau cetati, posedau cunostinte de metalurgie...dar faza e ca pe la 1900 ii gasim pe majoritatea romanilor traind la tara in catune pline de noroi, complet necivilizati, analfabeti. Si asa am fost mereu. Chiar si in ziua de azi avem cei mai multi analfabeti din Europa.



#43
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostCristi_E, on 17 septembrie 2017 - 18:35, said:

Degeaba memorezi date ca un tocilar daca nu te folosesti nitel de logica.
ai dreptate.
e mai confortabila memoria ta tabula rasa.
Caci din moment nu stii nimic, conectiile logice ce le faci pot zburda in toate directiile.
Mai ales in directiile de autosatisfactie, adica lucru manual, pe scurt Manuela.

#44
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View Postenough1453, on 17 septembrie 2017 - 19:05, said:


ai dreptate.
e mai confortabila memoria ta tabula rasa.
Caci din moment nu stii nimic, conectiile logice ce le faci pot zburda in toate directiile.
Mai ales in directiile de autosatisfactie, adica lucru manual, pe scurt Manuela.
Pai si dumneata  ai invatat o istorie falsa. Plus ca nu prea lasi impresia ca ai detine prea multa inteligenta.
Daca te-ar duce nitel dovleacul ai compara "istoria" noastra cu istoria altor popoare si ai concluziona ca nu suntem nici pe departe ceea ce ne invata istoria noastra oficiala. De la Dorohoi si pana in Singapore cred ca toata lumea a auzit de azteci, de civilizatia maiasilor. Insa de civilizatia dacilor cred ca nu au auzit nici macar vecinii nostri. Asta pentru ca dacii nu au avut o civilizatie bine conturata ci mai degraba o cultura.

Si vezi ca toate popoarele mici isi revendica un trecut glorios si stramosi viteji. Deci nici macar la capitolul asta nu suntem originali. :P

#45
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCristi_E, on 17 septembrie 2017 - 19:15, said:

Pai si dumneata  ai invatat o istorie falsa. Plus ca nu prea lasi impresia ca ai detine prea multa inteligenta.
Daca te-ar duce nitel dovleacul ai compara "istoria" noastra cu istoria altor popoare si ai concluziona ca nu suntem nici pe departe ceea ce ne invata istoria noastra oficiala. De la Dorohoi si pana in Singapore cred ca toata lumea a auzit de azteci, de civilizatia maiasilor. Insa de civilizatia dacilor cred ca nu au auzit nici macar vecinii nostri. Asta pentru ca dacii nu au avut o civilizatie bine conturata ci mai degraba o cultura.

Si vezi ca toate popoarele mici isi revendica un trecut glorios si stramosi viteji. Deci nici macar la capitolul asta nu suntem originali. Posted Image

Aici nu l-ai nimerit pe Fane, pentru el dacii sunt egal cu zero, la fel si poporul român ca masa, adica niste slavi vai de capul lor peste care au venit elitele valahe din Romania, si-au impus limba, au adus o civilizatie inalta, samd.

Eu in schimb vad lucrurile diferit, noi suntem daci de la cap la coada, am iesit din bordeie, iurte si paduri, iar faptul ca Tara Romaneasca a cucerit Transilvania si nu invers ne-a pecetluit destinul si viitorul pe cale de disparitie ca neam si natiune.

#46
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostCristi_E, on 17 septembrie 2017 - 19:15, said:

Insa de civilizatia dacilor cred ca nu au auzit nici macar vecinii nostri. Asta pentru ca dacii nu au avut o civilizatie bine conturata ci mai degraba o cultura.
primii care s-au laudat ca se trag din daci au fost gotii.
Danemarca pe la 1500 era totuna cu Dacia.
Tot pe la 1500 au descoperit si ungurii ca erau daci.
Sigismund Bathory a pus-o de un proiect de stat pe care l-a denumit Dacia.
Tot pe atunci sasii din Transilvania s-au descoperit ca fiind urmasii dacilor.

View PostCristi_E, on 17 septembrie 2017 - 19:15, said:

Deci nici macar la capitolul asta nu suntem originali. Posted Image
poate voi rumunii.
nu noi vlahii. :ciocan:

#47
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 05.08.2007

View PostInfinitty, on 15 septembrie 2017 - 16:51, said:

Si eu ma opresc aici cand nu vad nici macar un link la acel text atemporal.

PS: Așa ca fapt divers poate ai remarcat profunzimea discutiei, practic aducem completari la ipoteze cladite aici pe forum inca din 2006.
Suntem 3-4 persoane cu ipoteze deja consolidate fie pe latinitate, fie pe dacism, fie pe celtism, slavism, italienism sau daco-romanism.

Ceea ce iti pare similar in latina vine tarziu de la migratorii daco-germani sau probabil putin mai inainte de la celti, iar acest subiect il poti aprofunda cu Leogoto si cu Lupu2.

http://www.perseus.t...rigus&target=la

nici macar nu te chinui sa cauti? presupui ca e presupus, sau cum vine asta? cum tragi tu concluzii fara sa argumentezi propria afirmatie?
Plautus, Lucretio, Cicero, Vergilius, astia sunt atemporali, in sensul ca operele lor transcend timpul si mesajul lor a ajuns pana in zilele noastre.

ce imi pare mie similar, are acelasi sens: pruina inseamna bruma

Edited by gophren, 18 September 2017 - 08:54.


#48
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Spune tu ce vrei sa argumentez si se rezolva, ma gandesc ca si reciproca este valabila.

#49
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostInfinitty, on 17 septembrie 2017 - 21:34, said:

Eu in schimb vad lucrurile diferit, noi suntem daci de la cap la coada, am iesit din bordeie, iurte si paduri,
Iti inteleg punctul de vedere insa nu prea stiu cum sa-l demonstram. Stim sigur cam cum aratau dacii astia?

E adevarat, pe meleagurile astea au trait candva niste oameni care se chemau daci. Dar la fel de adevarat e ca pe aici au fost si neanderthalieni - asta inseamna ca stramosii nostri au fost oamenii de neanderthal? Sau chiar daca primii stramosi ai nostri au fost dacii, asta nu inseamna ca doar ei au fost stramosii nostri. Nu suntem atat de puri genetic pe cat vrem noi sa credem. Plimba-te intr-o zi insorita prin capitala si observa oamenii, uita-te in special la domnisoare ca la ele poti vedea niste chestii interesante... Posted Image

Eu cand privesc oamenii, ma amuz si imi zic; *ma, voi aveti impresia ca va trageti (doar) din daci si eventual din romani?
E adevarat ca românii au cel putin 50% gene de europeni, dar au si gene asiatice! Si aici nu ma refer la rromi. Românii au ceva gene mongoloide, turcesti, slave etc. In privinta personalitatii si caracterului, nici nu mai incape discutie - românii au personalitate balcanica; au ceva din smecheria turcilor, din viclenia grecilor si a celorlalti balcanici. Se zice ca suntem latini; vrajeala, n-avem mai nimic din spiritul latinesc. In privinta popoarelor germanice, n-avem nicio treaba cu astia. Blondele/blonzii nosstri aduc la fizic si personalitate cu slavii, nu cu germanicii. Pentru personalitatea noastra am putea da vina pe cultura. Totusi nu cred ca tine numai de cultura. Mai jos am pus niste poze.

Am doua fete, una asiatica si una romanca, si doi baieti, un turc si un roman. Te las pe tine sa ghicesti care sunt românii! Ti-am zis, daca te plimbi intr-o zi frumoasa prin Bucuresti, vei vedea la tot pasul astfel de *asiatici*.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   27.39K   25 downloads
  • Attached File  2.jpg   45.02K   22 downloads
  • Attached File  3.jpg   51.67K   18 downloads
  • Attached File  4.jpg   11.6K   14 downloads

Edited by Cristi_E, 18 September 2017 - 21:11.


#50
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Dacii înșiși erau un popor de sinteza la baza.
Cat despre asiatici chiar si China a avut iesire la Marea Caspica de unde treceau usor in Marea Neagra.

Drumul matasii a fost o supapa pentru chinezi chiar si inainte de matase si ajungeau pana la Aral, Afganistan, Uzbekistan, ...



Turcii nu mai sunt șmecheri demult ci sunt primitori, calzi, buni comercianti si foarte ieftini.

Grecii nu sunt vicleni ca pe vremea calului troian ci sunt precum turcii, poate mai putin tupeisti in ideea ca nu vor sa te indoape ci iti respecta distanta.

Probabil semanam cu bulgarii, ucrainenii, albanezii si probabil si cu sârbii.

#51
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostInfinitty, on 18 septembrie 2017 - 21:20, said:

Dacii înșiși erau un popor de sinteza la baza.
Am inteles. E bine de stiu acest lucru! Pai si ce ne facem cu credinciosii in dacism, care spun ca dacii erau inalti, solizi si cam sateni spre blonzi? =))) Bine, eu tot nu cred ca suntem prea puri dpdv genetic.

#52
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu stiu ce sa zic de poze si la noi in Maramureș exista zone cu populatii rasial diferite si zone de inferenta.

Prima fata seamana cu sora mea iar al doilea tip seamana cu mine acum un an cand aveam 72 de kg.

Uite in Maramureșul istoric o parte importanta dintre oameni sunt semiasiatici gen Vladimir Putin sau kazahilor corciti cu rusi. Apoi o alta parte destul de putini sunt blonzi de tip slav, iar ceva mai multi sunt brunii dinarici similari sarbilor.

In Maramuresul extravoivodal locuim noi astia similari germanilor, adica inalti, sateni de diferite nuante, cu nas drept, fete prelungi si ochi verzi in general.

#53
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostInfinitty, on 18 septembrie 2017 - 21:30, said:

Turcii nu mai sunt șmecheri demult ci sunt primitori, calzi, buni comercianti si foarte ieftini.

Turcii mai au ceva din vitejia stramosilor lor. Acum ceva ani a fost un campionat european de fotbal. Si s-a batut galeria turcilor cu cea a englezilor - adevarate lupte de strada. Si le-au tras-o bine de tot turcii englezilor. Posted Image

View PostInfinitty, on 18 septembrie 2017 - 21:45, said:

Prima fata seamana cu sora mea iar al doilea tip seamana cu mine acum un an cand aveam 72 de kg.

Dap, prima fata e romanca. De asemenea al doilea tip e roman. Posted Image
Dar vezi bine ce semanam cu popoarele asiatice! Si daca am fi avut si noi ceva cultura si civilizatie, chiar ne-am fi mandrit ca avem ceva din asiatici.

Edited by Cristi_E, 18 September 2017 - 21:54.


#54
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCristi_E, on 18 septembrie 2017 - 21:33, said:

Am inteles. E bine de stiu acest lucru! Pai si ce ne facem cu credinciosii in dacism, care spun ca dacii erau inalti, solizi si cam sateni spre blonzi? =))) Bine, eu tot nu cred ca suntem prea puri dpdv genetic.

Tu crezi ca inteleg ceva din dacismul acesta de pe net si nasutv? Nu inteleg nimic, este aceeasi emotie infantila precum in latinomanie.

Uite eu am abordat problema serios cu culturi arheologice, limba, modele comparate, in timp ce minunatii ce fac? ...pentru ei nu exista culturi arheologice si toata lumea incepe si se termină cu Sarmisegetuza si aurul dacic.

Din partea mea e fix treaba lor.

In timp ce Fane a descoperit istoria elitei hegemone vlahe apartinand Romaniei imperiale, eu am pretentia ca am redescoperit istoria maselor populare care pentru Fane sunt sclavi slavi din Carpati dupa el românizați de acea elita vlaha, in timp ce pentru mine sunt proto-slavo-germani numiti pe atunci celti rasariteni, iar limba lor a fost luata de elita si nu invers, idem in cazul Ungariei, Frantei, Spaniei, Italiei. Elita vlaha vorbea probabil bulgara si sau sabir si venetiana.

View PostCristi_E, on 18 septembrie 2017 - 21:50, said:


Turcii mai au ceva din vitejia stramosilor lor. Acum ceva ani a fost un campionat european de fotbal. Si s-a batut galeria turcilor cu cea a englezilor - adevarate lupte de strada. Si le-au tras-o bine de tot turcii englezilor. Posted Image


Dap, prima fata e romanca. De asemenea al doilea tip e roman. Posted Image
Dar vezi bine ce semanam cu popoarele asiatice! Si daca am fi avut si noi ceva cultura si civilizatie, chiar ne-am fi mandrit ca avem ceva din asiatici.

Uite din partea bunicului din partea mamei sunt si eu semiasiatic macar prin sange daca prin trasaturi mai putin, un fel de Keanu Reve desi nici pe el nu se vede ca e jumate chinez.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate