Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#2863
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021
Noaptea mintii

View PostMount_Yerrmom, on 08 aprilie 2022 - 14:19, said:

Nu continuitatea trebuie demonstrata ci migratia
Continuitatea se asuma


Noaptea mintii !!!

Posted Image

Ti-am mai spus ca ai facut scoala in perioada gresita si urmele se vad .
Nu ma mai obosesc sa polemizez cu tine ca esti conditionat ca si westpoint sau ca si rusii lui Putin .

Edited by mailgmail, 08 April 2022 - 15:48.


#2864
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

nimeni nu poate aduce dozezi incontestabile ale existentei unei populatii continuatore , vorbitoare de limba latinica, in mod CONTINUU din secolul 3 pana in secolul  9-10-11 , la nord de Dunare
ce inseamna continuu si ce inseamna latinica, finca opt secole, oricine vorbeste ce vorbeste, dar se mai si opreste sa gandeste, parca stabilisem ca inclusiv in peninsula italica latina era un idiom academic, doar poetii consacrati si marii vorbitori omologati se chemau ca de latina, restul, ejusdem farinae sermo vulgaricus plebeius, cat despre cei din alte peninsule decat italica, ce pretentii, direct barbaricus
in tot cazul, niste ceva populatii la nordul Dunarii sigur existau, se ocupau chiar si cu numismatica, desi probabil erau intrucatva dezamagiti ca in perioada respectiva se utiliza monezi cam austere
https://www.research...ecolele_VIII-IX

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Din ce am citit eu mentiunile sunt de populatie slava la nord de Dunare , incepand din secolul 6 si nici o mentiune de vorbitori de limba latinica pana la Nestor si Anonymus
citirea, e o activitate grea, in mod sigur.
http://www.enciclope...vellae_leges_11

Edited by zz_dop, 08 April 2022 - 20:51.


#2865
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021

View Postzz_dop, on 08 aprilie 2022 - 20:49, said:

ce inseamna continuu si ce inseamna latinica, finca opt secole, oricine vorbeste ce vorbeste, dar se mai si opreste sa gandeste, parca stabilisem ca inclusiv in peninsula italica latina era un idiom academic, doar poetii consacrati si marii vorbitori omologati se chemau ca de latina, restul, ejusdem farinae sermo vulgaricus plebeius, cat despre cei din alte peninsule decat italica, ce pretentii, direct barbaricus
in tot cazul, niste ceva populatii la nordul Dunarii sigur existau, se ocupau chiar si cu numismatica, desi probabil erau intrucatva dezamagiti ca in perioada respectiva se utiliza monezi cam austere
https://www.research...ecolele_VIII-IX

citirea, e o activitate grea, in mod sigur.
http://www.enciclope...vellae_leges_11

Nu ma face sa cred ca nu stii ce inseamna "continuu" .  Sau poate nu stii ce inseamna sa DOVEDESTI ca a existat o populatie vorbitoare de limba LATINICA "in mod continuu "
Inseamana sa aduci doveozi din fiecare CREDIBILE din fiecare secol in discutie . In nici un caz sa vii cu dovezi ca monede bizantine sunt  probe de continuitate daco-romana.
Si apropos de monede - unul afirma ca descoperirea unor cruciulite angros (parca de prin secolul 7-8 sau 9) - fara sa se desopere matrita - ar fi probe ca erau ale unor crestini , deci ale unor romani , deci dovezi de continuitate . De parca nu puteau fi ale unui misionar sau ceva similar . Asta e logica vostra de bravi urmasi ai lui Roxin si Savescu .
Despre limba LATINICA = care se trage din latina . Parca unii au stabilit ca in zona in discutie se vorbea latina vulgara .

View PostMount_Yerrmom, on 08 aprilie 2022 - 21:29, said:

Cum ii spuneam unui prostovan trebuie sa iti spun si tie

Primul (cel mai vechi cunoscut) document de cancelarie unguresc despre realitatile etnice din Transilvania, mentineaza secui, romani si pecenegi

Cum nu exista niciun document mai vechi si nici mai nou din care sa se deduca ca romanii ar fi venit sau ar fi fost adusi de undeva, doar un imbecil congenital - in total raspar cu logica aristotelica - ar putea sa pretinda dovezi pentru continuitate

Cand ceva exista (romani in Transilvania) prezumtia esta ca ei erau acolo si inainte de prima consemnare

Daca vreun bou vrea sa dovedeasca ca au migrat acolo n-are decat sa dovedeasca

Din cate stiu eu totii boi care au incercat au esuat si dovedesc migratia prin lipsa dovezilor despre continuitate


Da, va d ca persisti in jigniri  . Apropos boi in ultima ta fraza se scrie cu doi de I .  Ai raport . si sa-ti fie rusine . In lipsa de dovezi (nu logica de doi bani) , te porti ca un nesimitit si jignesti .

Si sa vii cu dovada documentului de cancelarie care mentioneaza ROMANI .
Altfel , nu ma mai injosesc sa discut cu tine . In afara ca jignesti mizerabil cand nu ai argumente , te-ai descalificat total cand ai afirmat ca "continuitatea se asuma" nu trebuie demonstrata . De fapt te-ai ca;ificat ca urmas al lui Roxin , Savescu si pleiada .

Edited by mailgmail, 09 April 2022 - 08:43.


#2866
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postmailgmail, on 09 aprilie 2022 - 08:36, said:

poate nu stii ce inseamna sa DOVEDESTI ca a existat o populatie vorbitoare de limba LATINICA "in mod continuu"
in Gesta Hungarorum Dux Menumorout ce limba zice ca vorbeste.

#2867
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021

View Postzz_dop, on 09 aprilie 2022 - 09:05, said:

in Gesta Hungarorum Dux Menumorout ce limba zice ca vorbeste.

Este Dux Menumorut o "populatie " ?  Are vreo relevanta ce limba vorbea DuX Menumorut pentru populatia vorbitoare de limba latinica , care nu poate fi dovedita in Biharia cel putin pana in secolul 9 , daca e sa ne luam dupa Nestor ?
Apropos , tu ai vreo dovada ca a existat o asemena populatie , sau imi perd timpul cu tine in argumente circulare de doi bani ?

#2868
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postmailgmail, on 09 aprilie 2022 - 09:11, said:

vreo dovada ca a existat o asemena populatie
te exprimi in mod lipsit de rigurozitate, coerenta si concizie. asemenea, in ce sens, in care parametri, ce criterii verificabile in ce fel.

#2869
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Poate nu avem nici o competenta , nici eu , nici sarbul ala  , nici Nestor - mai ales eu .

Cu ultima afirmatie cred ca e toata lumea de acord

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Dar nimeni nu poate aduce dozezi incontestabile ale existentei unei populatii continuatore , vorbitoare de limba latinica, in mod CONTINUU din secolul 3 pana in secolul  9-10-11 , la nord de Dunare .


Nu doar ca e destul de evidenta o continuitate latinica ci una daco-romana, cu evidente radacini dacice, nu doar romane/latine. Adica e suficient sa te uiti la denumirile actuale ale principalei forme de relief (muntii Carpati) si a principalelor rauri (Olt, Mures, Somes, Prut, Crisuri, Tisa, Arges si chiar Dunarea, nume original romanesc ce deriva cel mai probabil dintr-unul dacic) si la numele lor consemnate in antichitate de catre cronicari greci si romani (folosind evident numele locale date de catre geto-daci) si sa vezi ca sunt cam aceleasi pastrate inca de atunci. Ceea ce inseamna ca au fost pastrate de o populatie autohtona cu radacini in acele timpuri. Nu-mi mai bat amu capul cu tine vorbind de folclor, mitologie, credinte spirituale si religie

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Repet - nu are importanta ca se numeau vlahi sau nu ,ci faptul ca sunt acea populatie care se trage din locuitorii vorbitori de latina de la sud de Dunare, fosti cetateni ai Imperiului pana a cazut limesul .

Si ce dovezi ai tu ca e vorba de acea populatie de la sud de Dunare, cand, cum si de ce au migrat ei la nord, unde "e" dovezile despre asta, unde "e" alea cum ca era pustiu la nord de Dunare (o imbecilitate pseudo-istorica respinsa pana si de realitatile din Africa sahariana, darmaite din Europa)

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Tocmai pe astia , sau echivalentul lor nu i-a mentionati  nimeni la nord de Dunare pana tarziu . Deci , nu a existat o populatie vorbitoare de limba latinica la nord de Dunare - apreciez eu , dupa ce putina continuitate a fost asimilata sau eliminata complet de migratori . Poate venirea slavilor a sters orice urma de continuatori , poate ei s-au "terminat" mai devreme .


Care migratori, poti sa-mi prezinti macar o potcoava de cal mort ramasa de la presupusii cumani traitori pe meleagurile astea? Ori un obicei ramas de la ei? Slavii nu exista si nu au existat ca o populatie omogena, au fost un amestec de diferite natii/populatii de diferite origini care au adoptat o lingua franca protoslava ca limba de comunicare in zona, dezvoltata apoi in limbi inrudite dar diferite, fiecare cu influente locale. Insasi mitologia slava e puternic influentata de, si cel mai probabil inspirata de la populatiile vecine din care unii au intrat in componenta popoareleor slave de mai tarziu

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Din ce am citit eu mentiunile sunt de populatie slava la nord de Dunare , incepand din secolul 6 si nici o mentiune de vorbitori de limba latinica pana la Nestor si Anonymus , care au scris in secolul 12.


Mai citeste atunci, exista destule cronici, de la cea a lui Dudo (a Normanzilor) unde se vorbeste de regatul Daciei (ptr sec IX) la Oguzname (turcica veche, cumano-pecenega), cea a lui Moise Chorenatzi (armeana), mentiuni in cronici arabe si vikinge unde apare tara Ulak, Balak, Bolkumanland etc etc, toate anterioare sec XII

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

Nu a existat nici o asimilare a slavilor in secolul 6 si urmatoarele  , pentru ca nu avea cine sa-i asimileze .Ei au asimilat la inceput putinii vlahi care veneau la nord , asa cum e mentionat pe undeva .Noi am inceput sa asimilam slavii asezati la nord de Dunare , mult mai tarziu , dupa secolele 13-14, cand am inceput sa ne inmultim pe teritoriul asta prin venirea cumulativa a vlahilor de la sud .

Si toate astea inainte sau dupa ce marmota invelea ciocolata ungureasca inventata de Roesler in sec XIX? De unde tot apareti bai frate?

#2870
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021
@lupule - iti cunosc opiniile . Multumesc , nu ai adus nici o dovada de  continuitate pana la sec 9-10 .  Poate il cred mai repede pe Nestor decat pe ala de vorbeste de regatul Daciei in secolul 9 .
Regatul Daciei in secolul 9 - e clar . Toponime dacice cand sigurele cuvinte sigure ca provenind din limba daca sunt doar 20 de nume de plante - in rest nimic , nix .
Ia supne cum se chema Muresul in limba daca - cu ceva dovezi de atestare .
Poti sa te duci sa invelesti tu ciocolata alaturi de Montator , dop , Roxin si Savescu .
Nu-mi mai bat capul cu toate idiotenile dacopate .

#2871
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmailgmail, on 09 aprilie 2022 - 16:28, said:

@lupule - iti cunosc opiniile . Multumesc , nu ai adus nici o dovada de  continuitate pana la sec 9-10 .  Poate il cred mai repede pe Nestor decat pe ala de vorbeste de regatul Daciei in secolul 9 .
Regatul Daciei in secolul 9 - e clar . Toponime dacice cand sigurele cuvinte sigure ca provenind din limba daca sunt doar 20 de nume de plante - in rest nimic , nix .
Ia supne cum se chema Muresul in limba daca - cu ceva dovezi de atestare .
Poti sa te duci sa invelesti tu ciocolata alaturi de Montator , dop , Roxin si Savescu .
Nu-mi mai bat capul cu toate idiotenile dacopate .

View Postmailgmail, on 09 aprilie 2022 - 16:28, said:

@lupule - iti cunosc opiniile . Multumesc , nu ai adus nici o dovada de  continuitate pana la sec 9-10 .  Poate il cred mai repede pe Nestor decat pe ala de vorbeste de regatul Daciei in secolul 9 .
Regatul Daciei in secolul 9 - e clar . Toponime dacice cand sigurele cuvinte sigure ca provenind din limba daca sunt doar 20 de nume de plante - in rest nimic , nix .
Ia supne cum se chema Muresul in limba daca - cu ceva dovezi de atestare .
Poti sa te duci sa invelesti tu ciocolata alaturi de Montator , dop , Roxin si Savescu .
Nu-mi mai bat capul cu toate idiotenile dacopate .

Deci, in concluzie, dupa scurtul si dealtfel banal de previzibilul raspuns pe care l-ai dat. Nu esti in stare sa prezinti nicio dovada in favoarea afirmatiilor tale. Impresia lasata e ca tu crezi ca Herodot, Ptolemeu etc au inventat de capu lor nume de rauri si munti din Dacia, nu le-au preluat de la localnici, apoi, un mileniu mai tarziu niste "latinici sud-dunareni" s-au teleportat nevazuti la nord de Dunare, inarmati cu un almanah geografico-istorico-lingvistic de pe vremea Daciei si au redenumit acele rauri si munti conform vechilor scrieri (asta-i Alutus, deci Olt, asta-i Tisia, deci Tisa, muntii astia sun Carpates, etc etc etc).

Scuza-ma ca il parafrazez pe Caragiale, dar, amice, esti putin cu probleme mentale, legate de logica samd?

Cat despre scrieri, sigur, ele nu exista, si daca exista nu le crezi, deci e vorba de credinta aici. Crede si nu cerceta, vorba aia, caci tu crezi deasemenea in migratii invizibile si in inexistenta dovezilor nici cand ti se pun in fata. De asta e cumva tragi-comic ca repeti instinctiv cuvantul "dacopatie" la orice afirmatie care contravine credintelor tale. Un fel de echivalent la "blasfemie", mai ca nu ma alergi cu pietre de parca as fi zis ceva de cum mulgea caprele cutare profet in desert la el acolo.

#2872
Dilan

Dilan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2022

View Postmailgmail, on 09 aprilie 2022 - 16:28, said:

@lupule - iti cunosc opiniile . Multumesc , nu ai adus nici o dovada de  continuitate pana la sec 9-10 .  Poate il cred mai repede pe Nestor decat pe ala de vorbeste de regatul Daciei in secolul 9 .
Regatul Daciei in secolul 9 - e clar . Toponime dacice cand sigurele cuvinte sigure ca provenind din limba daca sunt doar 20 de nume de plante - in rest nimic , nix .
Ia supne cum se chema Muresul in limba daca - cu ceva dovezi de atestare .
Poti sa te duci sa invelesti tu ciocolata alaturi de Montator , dop , Roxin si Savescu .
Nu-mi mai bat capul cu toate idiotenile dacopate.

Practic ai dreptate insa acest vid nu poate fi confirmat deoarece sursele antice vorbesc despre un mare popor trac apoi daco-get, iar situatia se repeta la gali, celti, samd.

Toata treaba cu limba dacilor poate foarte usor interpretata prin prisma faptului ca era o limba IE foarte veche si deci cu aspect mixt precum apare si lituaniana, albaneza, samd, ceea ce creaza impresia ca toate cuvintele limbii române provin din limbile din jurul Romaniei si nu exista nimic dacic cand in fapt toate aceste cuvinte pot fi termeni de substrat IE cognati ori chiar sursa primara a termenilor din limbile dinprejurul Romaniei.

Limba dacilor era de tip (celto-italo)-(balto-slavo-german), ceea ce indica faptul ca s-a separat de grupul IE pe cand celtica nu era separata de italica si nici germana de slava.

#2873
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021

View Postlupu2, on 09 aprilie 2022 - 17:08, said:

Deci, in concluzie, dupa scurtul si dealtfel banal de previzibilul raspuns pe care l-ai dat. Nu esti in stare sa prezinti nicio dovada in favoarea afirmatiilor tale. Impresia lasata e ca tu crezi ca Herodot, Ptolemeu etc au inventat de capu lor nume de rauri si munti din Dacia, nu le-au preluat de la localnici, apoi, un mileniu mai tarziu niste "latinici sud-dunareni" s-au teleportat nevazuti la nord de Dunare, inarmati cu un almanah geografico-istorico-lingvistic de pe vremea Daciei si au redenumit acele rauri si munti conform vechilor scrieri (asta-i Alutus, deci Olt, asta-i Tisia, deci Tisa, muntii astia sun Carpates, etc etc etc).

Scuza-ma ca il parafrazez pe Caragiale, dar, amice, esti putin cu probleme mentale, legate de logica samd?

Cat despre scrieri, sigur, ele nu exista, si daca exista nu le crezi, deci e vorba de credinta aici. Crede si nu cerceta, vorba aia, caci tu crezi deasemenea in migratii invizibile si in inexistenta dovezilor nici cand ti se pun in fata. De asta e cumva tragi-comic ca repeti instinctiv cuvantul "dacopatie" la orice afirmatie care contravine credintelor tale. Un fel de echivalent la "blasfemie", mai ca nu ma alergi cu pietre de parca as fi zis ceva de cum mulgea caprele cutare profet in desert la el acolo.

Cred ca am mai dat un raspuns aici si cineva l-a sters .
Perseverezi in prostii ca si Montatorul - auzi "credinta" pentru ca nu exista scrieri/metionari ale "continutitatii ".
V-am spus si v-am repetat ca dovezile voastre de continuitate sunt interpretari dincolo de limita bunului simt .
Puneti mana de la mana si postati dovezile de continuitate INCONTESTABILE pentru secolele 7-8-9 pana la metiunea lui Nestor . Nu-mi veniti cu "dovezi " din secolul 11-12. Repet  - admit o continuitate limitata in timp si resurse umane pana prin secolul 5-6 . Apoi , cei cativa "continuatori" ramasi , au fost asimilati/eliminati de slavi .
Latinicii sud-Dunareni , macar au fost mentionati de cineva , dar "continuatorii" nu . Recent am citit undeva despre faptul ca Bulgarii au mutat 10 mii de vlahi la nord de Dunare - trebuie sa caut sursa - sau contestati ca aproape tot teritoriul actual al Romaniei a facut parte din Imperiul Bulgar , dupa caderea celui Avar ?
Astept dovezile .

@ Dilan - nu vorbim de marele popor trac ci de continuitatea neintrerupta a unei populatii  daco-romane sau romanizate la nord de Dunare , care ar fi precursoarea poporului roman . Eu asta contest .Poporul roman se indetifica doar prin limba pe care o vorbeste  , care e de provenienta latina nu dacica/tracica , chiar daca or fi ramas cateva cuvinte , care pot proveni si de la daci dar si de la sud-dunarenii latinizati .
Sper ca nu vii si tu cu aberatiile lui Savescu si Vinereanu , cum ca limba daca a dat limba latina . Altfel te pun sa demonstrezi cum o limba Satem , cea a dacilor , s-a transformat intr-o limba Centum , cea Latina .

Edited by mailgmail, 24 August 2022 - 06:37.


#2874
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,285
  • Înscris: 05.08.2015
Albanezii sunt si mai "retardati" in ceea ce priveste atestarile

Inseamna ca au venit de undeva daca nu sunt atestati, nu? Sau au aparut din spuma marii in sec al XI-lea. E si asta o ipoteza

Edited by Mount_Yerrmom, 24 August 2022 - 09:42.


#2875
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postmailgmail, on 24 august 2022 - 06:24, said:

postati dovezile de continuitate INCONTESTABILE
gen spre exemplu ce fel de.

View Postmailgmail, on 24 august 2022 - 06:24, said:

contestati ca aproape tot teritoriul actual al Romaniei a facut parte din Imperiul Bulgar , dupa caderea celui Avar ?
sigur, contest eu folosindu-ti propria metodologie imediat ce indici ce fel de dovezi incontestabile socoti c-ar fi in sensul respectiv.
iar pe de alta parte, la modul exegetic discutand, imperiile ele cand sunt imperii, tocmai de aia se cheama imperii, fiindca, diferite etnii iar imperiile carevasazica multietnice, si indeosebi in respectivul orizont temporal, daca nu cumva ai dovezi - natural incontestabile - ca de fapt situatia ar fi viceversa.

Edited by zz_dop, 24 August 2022 - 16:13.


#2876
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postmailgmail, on 24 august 2022 - 06:24, said:

postati dovezile
@mailgmail - am impresia ca ziceai ca esti de prin regiunea respectiva unde si ceva personaje si situatii istorice sau asa ceva si ce sa vezi ca scrie presa
https://www.heritage...ld-rings/144425

#2877
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018
si tot in presa de azi, un articol in care "pe traseul viitoarei autostrăzi A7 Ploiești a fost făcută o descoperire arheologică de excepție, un mormânt de războinic din secolele IV - V, fiind găsite peste 120 de piese, printre care arme (spadă, pumnal), dar și podoabe de aur pentru războinic și pentru decorarea calului.A fost descoperită și o parte din cal, dar și o sabie și un pumnal, decorate cu aur, un cazan de bronz, dar și tolba cu săgeți. Războinicul avea aplicată pe față o mască din aur."
https://science.hotn...te-1500-ani.htm
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lw9-XZR6EB0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la care, domle deci nemaipomenit cum au nimerit aia din vechime unde o sa fie autostrada si, restul din cal cine l-a luat.

#2878
intrv

intrv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.01.2022

View Postmailgmail, on 08 aprilie 2022 - 05:42, said:

acea populatie care se trage din locuitorii vorbitori de latina de la sud de Dunare, fosti cetateni ai Imperiului pana a cazut limesul
Tocmai pe astia , sau echivalentul lor nu i-a mentionati  nimeni la nord de Dunare pana tarziu . Deci , nu a existat o populatie vorbitoare de limba latinica la nord de Dunare
Din ce am citit eu mentiunile sunt de populatie slavă la nord de Dunare, incepand din secolul 6 si nici o mentiune de vorbitori de limba latinica pana la Nestor si Anonymus, care au scris in secolul 12.
Nu a existat nici o asimilare a slavilor in secolul 6 si urmatoarele  , pentru ca nu avea cine sa-i asimileze .Ei au asimilat la inceput putinii vlahi care veneau la nord , asa cum e mentionat pe undeva .Noi am inceput sa asimilam slavii asezati la nord de Dunare, mult mai tarziu , dupa secolele 13-14, cand am inceput sa ne inmultim pe teritoriul asta prin venirea cumulativa a vlahilor de la sud .

Păi asta e problema cu tine. Românii din nordul Dunării nu se trag din romani veniți din peninsula Italiei, ci din populația autohtonă. Nestor și Anonymus nu sunt primii menționatori ai vorbitorilor de romanică, ci primii menționatori �� Nu avea cine să-i menționeze. Nu că nu aveau pe cine să menționeze, ci nu avea cine. Bizanțul între sec 6 si 9 nu se menționează nici pe sine. Nici nu cred că ai citit ce fel de populații erau sub asediul slavilor in balcani. Nu scrie, nu?  Izvoarele menționează preponderent istoria militară, nu cea etnică.
Ce zici de ": Slavii s-au înmultit prin venire cumulativă. Ori s-au înmulțit prin căile naturale ori shift-lingvistic al altora? Tendința vecinilor de a vorbi de o apariție a vorbitorilor de romanică estică abia prin sec 12 e o optică inversată .
Faptul că îi ceri lui Nestor care a trăit în sec 12 să scrie mai devreme, e ceva ce nu pot înțelege. Ce pot însă înțelege e că omul scria și că slavii vin din Noe. Vorbeau probabil și limba lui.
Să îți mai zic ceva despre cronicarul tău preferat, spune el acolo că vlahii au silit pe slavi să părăsească "habitatul nativ" (Panonia, Iliricum, Balcani) luînd-o pe 3 direcții: Vistula, lacul Ilmen si Nipru. Toate astea se întâmplau chipurile în timpul Sf Apostol Andrei, care a murit în 70 d.Chr. După cum vezi, vlahii nu pot fi în anul acela daco-românii :) Peste doar 3 decenii romanii se bat cu dacii ca să le dea motive altora să le zică vlahi. Ai două posibilități: dacii sunt slavii sau vlahii sunt orice romanizat (Volcae, gali, celti) și a 3-a Nestor e Prigozhin de azi.

Intre sec 3 si 5 ai mențiuni de "slavi" și goți cu nume latine la nord de Dunăre. Ai un cuvânt magic ca păcură care nu se putea forma la sud de Dunăre, decât în peninsula arabică. Te asigur că dacă în sec 6 nu ai îndeajuns de mulți vorbitori de grai romanic, păi în sec 12-13 nici atât�� Nordul de Dunăre de mare interes pentru migratori a fost reprezentat de Panonia și Noricum. Restul de ND era expus. De ce crezi că volgarii ăia nu și-au făcut o capitală măreață în câmpia română, sau de ce maghiarii au preferat pe cea panonică sau de ce slavii au preferat coasta dalmată (i-a dus chiar și în Schengen treaba asta) sau rețeaua de orașe romane și în genere aproape de Imperiu, pe frontiera lui sau dacă se poate chiar în el? De ce crezi că apar formațiuni statele relativ recente în restul nordului de Dunăre? Ehe...

#2879
Duplex02

Duplex02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.12.2022
Pentru perioada secolelelor VI -IX merită amintite astfel de izvoare:
-Miracula Sancti Demetrii (https://en.wikipedia...Saint_Demetrius)
-Cronographia lui Tefoan Mărturisitorul (https://ro.wikipedia...Mărturisitorul)
-Cronica lui Mihail Sirianul (https://www.persee.f..._num_43_4_71445). În partea a doua compliează cronici mai vechi, astăzi dispărute.

Surse sunt enumerate și la adresa https://doctorate.ul...limbaromana.pdf

#2880
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDuplex02, on 05 iulie 2023 - 18:39, said:

Pentru perioada secolelelor VI -IX merită amintite astfel de izvoare:
-Miracula Sancti Demetrii (https://en.wikipedia...Saint_Demetrius)
-Cronographia lui Tefoan Mărturisitorul (https://ro.wikipedia...)
-Cronica lui Mihail Sirianul (https://www.persee.f..._num_43_4_71445). În partea a doua compliează cronici mai vechi, astăzi dispărute.

Surse sunt enumerate și la adresa https://doctorate.ul...limbaromana.pdf

Deci - Sancti Demetrii vorbeste de invazia slavilor in Balcani - lucru contestat doar de Curta .
Teofan vorbeste in sec 8 de vlahii de langa Constantinopol , nu de vreun continuator la nord de Dunare . Secolul 8 e cel in care se pomenste prima data numele de vlach - in legatura cu vlahii din Rhyncos Valey in Macedonia .
Pe Syrian l-am citit pe sarite - mea culpa - nu am prins ce ar trebui sa retinem in legatura cu interesul nostru .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate