Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Originea românilor - partea IV, Istoria României, românilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#2359
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
https://www.google.d...vBtFUE4Orawb6M:

#2360
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
trintești cite un link ca sa sustina afirmatia ta ca harta lui Ptolemeu arata Europa pina la Balcani.  Eu ți-am mai pus harta lui Ptolemeu ca să vezi că nu e cum spui tu. Acum iar vii cu acel link care tocmai te conytrazice.  Cred că ești nebun , că altă explicație pe moment nu găsesc. Să afirmi că Ptolemeu a făcut o hartă pină la balcani și ca dovadă să pui această hartă care te contrazice clar.
Meriți banare pe IP pt obrăznicie și prostie crasă in formă continuată.
Asta din atașare,  a lui Ptolemeu, e pină la Balcani?

Attached Files



#2361
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Sunt reconstituiri, iar daca observi, pe toate acele harti Stara Planina apare undeva aproape de Baltica care este Oceanul Boreal, iar alteori apar Carpatii Meridionali.

Ucraina si Polonia lipsesc aprospe complet din peisaj.

Daca eu sunt cum zici tu, atunci tu cum poti fi ?!

#2362
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Păi, eu sint normal iar tu eși nebun. Ai zis că harta e pină la Balcani. Pe hartă e insă Baltica redată clar, Pen Danemarca, Scandinavia redată ca insule, insulele britanice, adică e toată Europa,  se văd Asia și Africa.
Tu ai afirmat că pe hară este Europa pină la Balcani!!
Ți-am pus harta și cu harta in față tot mai ai tupeu...că sanki lipsesc Polonia și Ucraina!!
Nu am ce discuta cu inși ca tine. Ești varză, ești obraznic, necinstit,  nepriceput.
Bă, ești sub nivelul unui strungar.

#2363
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Strungarii sunt oameni onesti si castiga bani cinstiti!

Daca eu sunt nebun, atunci tu esti regina?!

#2364
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Poate ar trebui cercetata legatura sud italica . Pana la urma napoletana seamănă foarte mult cu romana.  Atât litoralul Epicului cât și părți din sudul Italiei au fost continuu stăpânire în intervalul 500 - 1000 de imperiul roman . Poate au transferat populatii din Italia în Balcani.

#2365
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cum se face ca modelul migrational este contrazis de toata harta geopolitica a Europei moderne care se suprapune exact peste harta din perioada romana ori preromana?!

Germania este tot la locul ei, Dacia la fel, Italia la fel, samd?!

Romania are o populatie uniform repartizata geografic, iar Transilvania si Moldova nu fac nota disonanta, ceea ce ar trebui sa-ti aduca niste semne de intrebare.

Modelul migrationist este unul de propaganda si nu se sustine nicaieri in Europa, iar daca au vazut ca nu este valid au bagat-o cu limbile, dar si aici le-a dat cu rest, asa ca 99% dintre limbile Europei antice au fost facute disparute precum Atlantida, cand de fapt explicatia era clara de la bun inceput si anume nu au existat in forma speculata de lingvisti ci sunt exact limbile de astazi.

#2366
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Păi depinde la ce te referi . Genetică, rasa , limba ?

#2367
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Toate trei la un loc.

#2368
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Interesantă teorie . Dar vezi ca de exemplu in Moldova se vede aportul nomaziilor  în ceea ce privește înfățișarea oamenilor . Mai ales în zonele de stepă.

#2369
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCornel_P, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:

Interesantă teorie . Dar vezi ca de exemplu in Moldova se vede aportul nomaziilor  în ceea ce privește înfățișarea oamenilor . Mai ales în zonele de stepă.

Cunosc problema, asa este, o cunosc si pentru alte tari.

In Romania exista cateva subrase: Banat, Oltenia de campie, Bucovina, Moldova centrala, Muntenia, Maramures, Oas, ...

Aceste influente sunt mult mai vechi.

Eu cred ca turcii sunt vechii hatieni, iar kurzii vechii hititi.

Ne-am amestecat, dar aceasta cu multe milenii in urma.

#2370
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cam astea ar fi datele, iar acum sa facem o sinteza!

Cu privire la unguri se pare ca nu apar nicaieri decat foarte tarziu si foarte rar, aceasta tinand cont ca ei practicau inhumarea.

Attached Files


Edited by Infinitty, 04 January 2019 - 12:35.


#2371
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
In sec 2-4 in Dacia Romana, colonistii romani vor generaliza treptat înhumarea in defavoarea incinerării.

In Dacia Romana in orase exista o populatie cosmopolita ce avea mai multe tipuri de rit funerar, dar erau si ceva daci, in timp ce in afara oraselor erau necropole dacice de incineratie, atribuite de unii dacilor liberi care penetrau provincia romana.

Sec. 2-4 in Moldova - necropole de incineratie ale carpilor.

Idem la vest de Dacia R si in Muntenia. (Santana-Arad - incineratie a dacilor liberi).


Incineratie dacica predomina si in sec 6-7, in timp ce sarmatii, gotii si gepizii se înhumau.

Sec. 8-9 - necropole birituale de incinerare si de inhumare desi predomina in continuare incinerarea.

Edited by Infinitty, 04 January 2019 - 13:11.


#2372
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Sec 4-5 Brateiu - Sibiu -incineratie dacica.

Sec. 8 Brateiu: cimitir de incineratie dacica si doar 15% inhumatie.



Ipotești-Cândești-Ciurel: sec. 6-7



Dridu: sec. 8-11:

In Valea Dunarii predomina înhumarea, in timp ce in Transilvania predomina incinerația, in rest necropolele sunt birituale cu variatii de la o zona la alta.

#2373
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Din ce lucrare ai dat paginile ?

#2374
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostCornel_P, on 04 ianuarie 2019 - 13:46, said:

Din ce lucrare ai dat paginile ?

Dictionar de istorie veche a României 1976 - D. Pippidi (sunt vreo 30 de autori universitari romani si unguri de la Daicoviciu la Spinei, samd).

Am prezentat pe scurt proble continuitatii autohtonilor majoritari, dar exista si probe ale unor minoritari ori minoritari-majoritari pe unele regiuni, dar nu priveste discutia de fata.

Am dorit sa lasam jos exagerarile cu dacii care au disparut si românii care nu au existat ori care au venit tarziu de la sud de Dunare.

Edited by Infinitty, 04 January 2019 - 14:00.


#2375
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

continuitatii autohtonilor majoritari
Si cine au fost acestia? Eu am aruncat o privire asupra celor ce scrie in documentele postate si nu am vazut ca scrie undeva de o anumita majoritate, mai ales in
Transilvania nu.
Apoi, te-as ruga sa citesti ce scriu arheologii mai noi, despre lucrarile vechi din timpurile comuniste

NECROPOLELE MEDIEVALE TIMPURII DIN TRANSILVANIA.
(sfârşitul sec. IX – prima jumătate a sec. XII)
http://arheologie.ul...ic/articol1.htm


Un lucru este sigur. Exista o serie de lucrari despre istoria Europei de est, inclusiv fosta Dacie, si nicaeri nu scrie ca ar fi existat inainte de
1300 o comunitate majoritare autohtona de români "majoritari".

Pana si primul document pe care se bazeaza de fapt romanii, in care se pomeneste de vlahi in Transilvania, este in contextul unor conducatori,
ai unor comunitati de slavi, vlahi si bulgari.
Mai mult, hatile istorice arata ca fosta Dacie a fost ocupata multa vreme de bulgarii, de cumani si pegenegi, niciodata insa inainte de 1300 de
o majoritate vlaha.
Deci nu vad motivul de ce nu s-ar fi evidentiat vlahii in aceste scrieri, daca ar fi fost o comunitate atit de mare si importanta.
In sensul ca ce motiv ar fi avut acei istorici, cronicari vechi sa scrie mult despre cumani si pecenegi, de unguri si tatari, si sa nu scrie de cea mai mare comunitate existenta
a vlahilor. Daca ar fi existat.

Edited by WestPoint, 04 January 2019 - 16:56.


#2376
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,135
  • Înscris: 05.08.2015

View PostWestPoint, on 04 ianuarie 2019 - 16:47, said:

In sensul ca ce motiv ar fi avut acei istorici, cronicari vechi sa scrie mult despre cumani si pecenegi, de unguri si tatari, si sa nu scrie de cea mai mare comunitate existenta
a vlahilor. Daca ar fi existat.

Pe motiv de stirile de la ora 5. Opinia publica este morbid interesata de cei care-ti fura portofelul, dau in cap, violeaza, etc.

Ungurii, la fel ca alte vinituri asiatice, au facut cariera in aceste domenii, lucru amplu atestat de cronicarii europeni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate