Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Centrala termica 24kW Viessmann vs Bosch?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna ziua,
Avand in vedere faptul ca trebuie sa schimb centrala de apartament , va rog sa-mi spuneti care dintre cele doua centrale de mai jos este " mai recomandata", din punctul d-voastra de vedere ,lasand la o parte pretul :

https://www.romstal....c-p5060547.html

https://www.romstal....-p12569677.html

Rugaminte: cei care doresc sa raspunda sunt rugati sa aduca doar argumente pro si contra si sa  se refere STRICT la cele 2 centrale . De asemenea , nu accept ironii sau chestii de genul asta.

Va multumesc!

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Scuze de offtopic,am schimbat acum o saptamana Aristonul vechi de 17 ani tot cu aceasta marca.
De ce vrei dintre cele doua?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomandarea ar fi spre Viessman. La cine am vazut montate (intre cele doua marci), Viessman dadea un randament mai bun.

#4
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
in primul rand, fiind din Sighisoara, am vrut sa am la indemana service-ul si punerea in functiune ( de ex la Ariston trebuie sa astept sa vina cineva de la Targu Mures). In al doilea rand vreau sa cumpar in rate fara dobanda, iar la Romstal am gasit si cel mai bun pret si in rate si punere in functiune.

 Pololica, on 08 august 2017 - 16:09, said:

Recomandarea ar fi spre Viessman. La cine am vazut montate (intre cele doua marci), Viessman dadea un randament mai bun.
multumesc

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu unul as opta pentru Bosch simplu pentru ca puterea utila maxima este de 25.6 KW spre deosebire de Viessmann a carei putere utila maxima este de 24 KW.
Motivul ar fi ca puterea mai mare este utila daca ai de gind sa folosesti mai multi consumatori in acelasi timp.

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Viessman fara discutie .
E din alt film .

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Vecinul meu are Viessman si deja a avut probleme cu ea dupa 1 an.S-a dus sursa de alimentare din cauza socurilor/intreruperilor de curent.Eu am ariston de 4 ani si nu am avut probleme...

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@gcom61: poate a prins una mai slaba de inger. Depinde de model. Asa am si eu o centrala luata de la Romstal (nu mai stiu exact modelul, dar sigur nu ariston) si am avut niste reparatii (membrane si nu mai stiu ce) anul trecut si merge bine-mersi de 10 ani toamna asta.

Viessman are un plus la recomandare deorarece are traditie in centrale termice (e sponsor al jocurilor de iarna, daca te uiti).

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Personal,m-am orientat dupa spusele cunoscutilor si prietenilor,apoi dupa specificatii;aici m-a interesat temperatura minima pe tur atat la ACM cat si la incalzire.NU in ultimul rand m-am uitat la temperatura gazelor de evacuare.
Cu centrala la 100%,temperatura la gaze,masurata chiar afara la cos este de 68gr pt temp agent termic 48gr.Cu temp ag termic la 45gr (cum functioneaza de 2 ani,centrala merge doar la 20% si temp ev gaze la 65gr.Pt o centrala fara condensatie mi se pare f bine.
Si...,cred ca la majoritatea centralelor se poate exploata variatia randamentului in functie de...lungimea cosului si izolarea acestuia.Posted Image

#10
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Comparatia intre cele 2 modele este incorecta. Asta pentru centrala Bosch este o centrala conventionala cu recuperator de caldura (pacaleala de centrala in condensare,dar e o parere personala) pe cand Viessmann-ul este o centrala in condensare cu schimbator special construit sa recupereze caldura din gazele arse.
Strict intre cele 2, Viessmann este castigatoare, dar sunt destul de multi care si-au luat si nu sunt multumiti. Au mai corectat din probleme, dar ca si materiale folosite la constructia ei , acest model este dezamagitor pentru mine.

#11
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Am citit pe forumurile de specialitate ca interventiile unei firme de service erau 2% la centrale Buderus, 3% la centrale Wiessman, 16% Bosch si apoi celelalte branduri. Diferenta intre ele este data de schimbatorul de caldura care la Wiessman este din inox iar la Bosch/Buderus din Al-Si. Wiessman sunt recomandate in zone cu apa cu continut mai mare calcar sau la case in zone cu apa din fantana (netratata anticalcar) deoarece schimbatorul de caldura se curata mai usor. Buderus/Bosch se recomanda in zone cu apa mai putin calcaroasa (apa din retea publica). O varianta buna poate fi:  
http://www.b-mag.ro/centrala-termica-condensatie-buderus-tip-logamax-plus-gb-062-kd-h-v2-24kw-model-nou-erp.html

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Eu m-as uita si la asta:
https://www.romstal....-p14738510.html
Acei 20,2KW nu trebuie sa induca in eroare,fiind arhisuficienti pentru un apartament.

ps.
Va recomand sa tineti cont de parerile si sfaturile lui servoman.

#13
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca nu accepti "ironii" si vrei o centrala "mai recomandata" eu zic sa schimbi forumul. Aici recomandarile se fac doar cu "ironii".
Serios, acum (fara ironii), centralele din care vrei tu sa alegi nu sunt "mai recomandate" in nici un caz. Ca sa nu mai spunem nimic de firma de unde vrei sa cumperi ... (conform linkului).

#14
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

 maricmanu, on 09 august 2017 - 23:02, said:

Daca nu accepti "ironii" si vrei o centrala "mai recomandata" eu zic sa schimbi forumul. Aici recomandarile se fac doar cu "ironii".
Serios, acum (fara ironii), centralele din care vrei tu sa alegi nu sunt "mai recomandate" in nici un caz. Ca sa nu mai spunem nimic de firma de unde vrei sa cumperi ... (conform linkului).
ai vrut doar sa faci un pic de atmosfera "negativa" ?

#15
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Negativa? Eu credeam ca umorul e intotdeauna pozitiv. Oricum, ti-am facut si o recomandare, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate