Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Lira sterlina a atins un nou record negativ

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salut,in ultima săptămâna lira a atins un nou record negativ coborând sub 5 lei,nefiind sau mai bine zis neînțelegând  tranzacțiile si ce influentează aceste fluctuații,aștept unele pareri de la voi poate știți mai bine,dacă o sa mai crească sau mai rău,dacă va continua sa scadă.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Mai exact, ce vrei sa faci? Sa cumperi lire in speranta ca o sa creasca si faci specula sau sa vinzi acum ce ai?
Sau vrei sa cumperi ca sa emigrezi?

Sunt n factori care influienteaza GBP, de la economici la politici si evenimente aleatorii.

ps. sunt multe lire, modifica titlul si specifica ca e vorba de cea britanica (care de fapt, nativ, e denumita Pound)

#3
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Lex404, on 08 august 2017 - 13:31, said:

Mai exact, ce vrei sa faci? Sa cumperi lire in speranta ca o sa creasca si faci specula sau sa vinzi acum ce ai?
Sau vrei sa cumperi ca sa emigrezi?

Sunt n factori care influienteaza GBP, de la economici la politici si evenimente aleatorii.

ps. sunt multe lire, modifica titlul si specifica ca e vorba de cea britanica (care de fapt, nativ, e denumita Pound)

quid ? :)

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 username_notfound, on 08 august 2017 - 13:23, said:

Salut,in ultima săptămâna lira a atins un nou record negativ coborând sub 5 lei,nefiind sau mai bine zis neînțelegând  tranzacțiile si ce influentează aceste fluctuații,aștept unele pareri de la voi poate știți mai bine,dacă o sa mai crească sau mai rău,dacă va continua sa scadă.

Eu zic ca o sa creasca.
Orice fluctuatie bancara sau monetara este o speculatie economica de moment si este indusa nu neaparat pe criterii reale.bine motivate,cat pe anumite interese personale sau de grup,interese manipulate cu precizie chirurgicala din spatele cortinei burselor din intreaga lume.
Marea Britanie sau Regatul Unit sau cum se va chema candva nu va piere si nici moneda ei pentru ca asa vrea UE sau oricine altcineva de aiurea.Ea va continua (indiferent de denumirea sa) sa existe mult timp dupa ce avortonul numit UE va fi fost facut scrum in crematoriul uitarii politice.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e oficial, e jargon.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011
eu zic ca este posibil sa se stabilizeze undeva la 1 - 1,10 (cum este actual) fata de euro. Tinand cont de faptul ca brexit-ul avanseaza, import/export-ul se va modifica, turismul o sa fie afectat, plus puterea de munca straina, asa ca lira nu cred ca mai creste cum era prin 2015 la 1,4-1,45... asa ca complicated.

#7
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Da Doamne sa creasca lira si sa ajunga iar la aproape 6 lei asa cum era inainte! :D

Edited by andreiMembruAnonimut, 08 August 2017 - 13:49.


#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
de cand s-a votat brexit am zis ca englezii ne vor ruga sa platim in euro, ca va fi mai valoros decat lira.
si e aproape sa se intample asta: de cand s-a votat brexit lira a scazut de la 1.4 euro la 1.1 euro si cade in continuare.
nici macar n-au iesit din UE si deja lira lor aproape a ajuns la paritate 1:1 cu euro.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 rex, on 08 august 2017 - 14:20, said:

de cand s-a votat brexit am zis ca englezii ne vor ruga sa platim in euro, ca va fi mai valoros decat lira.
si e aproape sa se intample asta: de cand s-a votat brexit lira a scazut de la 1.4 euro la 1.1 euro si cade in continuare.
nici macar n-au iesit din UE si deja lira lor aproape a ajuns la paritate 1:1 cu euro.

Parca nu demult mai era o tara care dupa introducerea monedei euro tuna si fulgera,si apoi s-a linistit.Circumstantele nu sunt chiar identice,pentru ca tara aia intra in UE,dar este un exemplu ca nu va cadea cerul si nici nu va disparea lumea cu scaderea cursului lirei sterline.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011

 adisz, on 08 august 2017 - 14:27, said:


Parca nu demult mai era o tara care dupa introducerea monedei euro tuna si fulgera,si apoi s-a linistit.Circumstantele nu sunt chiar identice,pentru ca tara aia intra in UE,dar este un exemplu ca nu va cadea cerul si nici nu va disparea lumea cu scaderea cursului lirei sterline.

nu dispare lumea, dar nu iti dai seama ce putere de cumparare va avea lira daca ajunge la 1:1, sau poate chiar sub 1? Preturile in Anglia nu se vor modifica, puterea de cumparare insa da. Plus ca tara o sa aiba de suferit mai ales cand vine vorba de import/export, sponsorizariile UE, munca de jos facuta de straini si asa mai departe.

#11
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 business11, on 08 august 2017 - 14:32, said:


nu dispare lumea, dar nu iti dai seama ce putere de cumparare va avea lira daca ajunge la 1:1, sau poate chiar sub 1?

Am un depozit in lire. Ce sa fac? Sa ii schimb in lei?

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Aur.

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Depinde cat de gras e.

#14
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Sfaturi nu dau, nu sunt in măsură. Am avut un depozit în GBP, l-am lichidat când a fost cursul mai jos faţă de leu (4,90 am primit). Când a fost peste 6 nu m-a dus capul. Eu nu aş miza pe liră, consider prea riscant.

#15
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Va recomand sa investiti toti leii pe care ii aveti in woni coreeni, nu o sa regretati!

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu care chiar am crezut ca a coborat sub 5 lei...
Cursul BNR e 5,0359 - cam ca in ultimele 6-7 luni.

Asa ca aman comanda pe Amazon.uk ptr altadata...

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011

 andrei_ionut, on 08 august 2017 - 14:33, said:

Am un depozit in lire. Ce sa fac? Sa ii schimb in lei?

astepti sa scada dolarul si cumperi. O evolutie excelenta prezinta si actiunea Nordex. Este undeva la 12€ cu potential de 20€.

Edited by business11, 08 August 2017 - 15:04.


#18
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Am avut economii in lire cand cu Brexit, tot speram ca prostalai din uk or sa voteze sa ramana in E.U., la momentul respectiv lira era 6.5 lei.
Dupa vot lira s-a stabilizat la 5.9 cumparare si 6 lei vanzare.
A urmat ceva "pump end dump", adica lira a crescut si la casele valutare la 6.2 lei cumparare, cam atunci am schimbat si eu valuta.
Am avut noroc ca aveam prieteni care plecau in uk, prieteni care erau in uk, adica am folosit valuta cotata la 6.5 lei si am scapat de lire.

Si cei care faceau bisnita cu valuta s-au mutat pe euro si pe dolar, asta fiind motivul de nu prea mai ai in ce valuta sa iti pastrezi cashul.
America(dolarul) are un presedinte cam slabut si o tara cam subreda si cu o datorie istorica de nici petrolul arabilor nu o mai rezolva.
Europa(euro) este o mizerie totala cu uk care paraseste E.U., cu tarisoare care incep sa fie pro rusia.

Ce ramane? Euro, dolar, aur? Pai aur nu prea ai ce cumpara ca tu il cumperi la pret de "cumparator" si il vinzi la pret de amanet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate