Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

ANCOM: Minutele internationale nu pot fi utilizate in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postborn2lose, on 09 august 2017 - 09:03, said:

nu. international inseamna, conform definitiei, care are loc, angajeaza sau priveste mai multe tari.

Ai perfecta dreptate doar ca iti dai seama ca utilizatorii ar trebui apoi sa inteleaga nationalul international (apel initiat din Ro catre alta tara) si roamingul international (apel initiat din alta tara decat Ro catre o alta destinatie, diferita de Ro si de tara in care se afla initiatorul) :)

In limbaj comun, internationalul se refera la ce am zis eu.

#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,782
  • Înscris: 06.09.2004
ma bucur ca ajungem la un acord. inca o data, inteleg cum se face tarifarea, dar eu am intrat in discutie cand cineva se arata mirat ca mai sunt oameni care nu inteleg diferenta dintre international si roaming. argumentul meu este ca interpretarea operatorilor nu este foarte clara si inteleg cum pot aparea confuzii pentru cineva care nu este in domeniu si nu a avut niciodata nimic de-a face cu asta.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
De acord cu tine :)
Problema mi se pare ca e la nivel de comunicare. Nici operatorii nu dau toate detaliile si nici utilizatorii nu sunt interesati sa inteleaga toate prevederile, se opresc doar la ce le suna bine.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostBursul, on 08 august 2017 - 12:04, said:

Asa e in Romania. Orice avantaj care vine de dincolo se transforma in dezavantaj.

Nu e nici un dezavantaj, este ambigua spre gresita exprimarea. Toata ciorba asta cu minutele internationale e valabila daca ai avea intr-adevar minute strict internationale, ceea ce in general nu-i adevarat, minutele numite internationale sint fie internationale fie nationale. Ce vor sa spuna ei e ca daca ai 500 minute nationale si 100 minute internationale si esti in roaming si suni oriunde in UE (/SEE) iti maninca din cele 500 de minute nu din cele 100.

Dar de fapt exprimarea completa si care acopera toate cazurile este ca in: https://ec.europa.eu...tions-roam-home

"exactly as if you were calling within your home country"

Adica o convorbire in roaming din Franta in Germania e ca o convorbire de la Bucuresti la Ciorogirla (nu ca o convorbire din Romania spre Germania!). Care teoretic ar putea pe majoritatea planurilor sa-ti manince chiar si minute internationale (care/daca sint de fapt si nationale) daca le-ai terminat pe toate alea nationale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate