Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

ANCOM: Minutele internationale nu pot fi utilizate in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM) atrage atentia utilizatorilor de telefonie ca apelurile efectuate din Romania catre numere din alte tari, inclusiv din Uniunea Europeana (UE), nu trebuie confundate cu apelurile efectuate in roaming international. Aceste servicii sunt tarifate diferit de catre furnizori.

Apelurile in roaming si tarifarea lor

Serviciul de roaming international le ofera utilizatorilor posibilitatea sa foloseasca telefonul mobil atunci cand calatoresc in afara tarii si sa sune de acolo catre orice destinatie (inclusiv in Romania).
Apelurile efectuate in roaming international sunt tarifate diferit, in functie de tara vizitata si de numerele apelate (destinatia apelurilor). Pentru apelurile efectuate in roaming in interiorul UE/SEE se aplica sistemul „roam like at home” (daca utilizatorii nu au optat pentru un plan tarifar alternativ) si se consuma din minutele nationale incluse in planul tarifar (abonament/cartela preplatita). Aceste apeluri nu consuma din minutele internationale incluse in planul tarifar.
De fiecare data cand un utilizator intra in roaming intr-o alta tara primeste de la furnizorul sau un SMS cu tarifele care i se aplica in roaming.

Apelurile internationale si tarifarea lor

Serviciul de apeluri internationale le permite utilizatorilor aflati in Romania sa sune, de pe telefonul fix sau mobil, catre numere din alte tari.
Apelurile internationale sunt tarifate diferit, in functie de reteaua din care se apeleaza (fixa sau mobila) si de numerele apelate. Exista oferte cu minute internationale incluse, de cele mai multe ori catre numere din UE. Minutele internationale nu pot fi utilizate in roaming.

Tabel comparativ apeluri in roaming/apeluri internationale

Attached File  table.png   16K   81 downloads

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ca pana la urma o sa fie mai rau ca inainte de 15 iunie :D

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Asa e in Romania. Orice avantaj care vine de dincolo se transforma in dezavantaj.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Pai apeluri internationale si roaming sunt doua ciorbe total diferite. Intotdeauna a fost asa. Mai sunt persoane care le confunda?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 jm2010, on 08 august 2017 - 12:16, said:

Pai apeluri internationale si roaming sunt doua ciorbe total diferite. Intotdeauna a fost asa. Mai sunt persoane care le confunda?

Dupa cum bine vezi majoritatea,care a citit doar propozitia unde scrie ca va fi gratuit.Si cum omului mai mult nu-i trebuie decat gratis si pomana,n-au citit mai departe.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
eu astept sa vad O SINGURA retea de telefonie, la care sa aiba acces toata lumea si toti operatorii,
platita/mentinuta cu banii tuturor si la care sa aiba acces toti operatorii, cu acoperire nationala si
capabila sa sustina tot traficul. acum, care cum se mai trezeste, mai tranteste o antena/releu...total
aberant si nepractic, cat si neeconomic.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 jm2010, on 08 august 2017 - 12:16, said:

Pai apeluri internationale si roaming sunt doua ciorbe total diferite. Intotdeauna a fost asa. Mai sunt persoane care le confunda?
neclaritatea este la apelurile internationale efectuate in roaming. daca eu am abonament din Romania, sunt in germania si sun in spania, o sa-mi ia din minutele internationale din abonament? eu asa inteleg, dar nu sunt sigur.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Da, normal asa ar fi.

Mai nasol e cand ai minute internationale incluse in abonament catre tari non-ue si te astepti sa le poti folosi si in roaming cand esti in UE... si te trezesti ca esti taxat cu 1.06 EUR / minut (+TVA) ...

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 born2lose, on 08 august 2017 - 12:34, said:

neclaritatea este la apelurile internationale efectuate in roaming. daca eu am abonament din Romania, sunt in germania si sun in spania, o sa-mi ia din minutele internationale din abonament? eu asa inteleg, dar nu sunt sigur.

Nu! Orice apel initiat din afara teritoriului Romaniei este apel in roaming si se taxeaza conform tarifelor de roaming.
Apelurile internationale sunt acele apeluri care se initiaza de pe teriotiul Romaniei catre numere care nu apartin de Romania.

Asa a fost dintotdeaua, la toti operatorii. Nu inteleg ce e cu teoriile astea conspirationiste.
E normal ca atunci cand esti in afara tarii sa fii taxat cu tarifele de roaming fiindca operatorul roman plateste operatorului strain (ala pe care il folosesti cand initiezi apelul in roaming) minutele de convorbire pe care le faci tu peste reteaua acelui operator.

 Alice, on 08 august 2017 - 12:42, said:

quote name='Alice' timestamp='1502188971' post='21508718']
Da, normal asa ar fi.

Nu, nu ar fi normal asa. Confunzi roamingul international cu internationalul simplu. Minutele alea internationale pe care le ai incluse in abonament sau optiuni se refera la internationalul simplu.

Edited by AlexEn, 08 August 2017 - 12:51.


#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 born2lose, on 08 august 2017 - 12:34, said:

neclaritatea este la apelurile internationale efectuate in roaming. daca eu am abonament din Romania, sunt in germania si sun in spania, o sa-mi ia din minutele internationale din abonament? eu asa inteleg, dar nu sunt sigur.
NU! Dacă ai plan tarifar cu roaming inclus („roam-like-at-home”), aceste apeluri sînt considerate apeluri naționale! Rămîne totuși valabilă chestia cu prefixele incluse sau nu în abonamente...
Apelurile internaționale se folosesc DOAR atunci cînd suni din țara de origine!

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
pai asta intreb - daca am 'roam like at home', si in tara am minute internationale... daca as fi in Romania si as suna in spania, mi-ar lua din minutele internationale. asta e clar. daca sunt fizic in germania, in roaming, si sun in spania, si am 'roam like at home', nu ar trebui sa imi ia tot din minutele internationale? adica exact cum ar face in tara?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Minutele internationale inseamna doar apel din tara de origine catre destinatii internationale agreate si nu au nicio treaba in roaming. In roaming mai degraba vorbim de nationale care sunt valabile si in roaming...

Edited by andreic, 08 August 2017 - 14:43.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
si atunci ce inseamna 'roam like at home'? daca acasa am minute internationale, dar nu le pot folosi si in roaming, ce intelegi prin 'roam like at home'?

din ce inteleg eu, 'roam like at home' inseamna ca pot folosi oriunde in UE/SEE beneficiile din abonament (internet, sms-uri, minute internationale), asa cum le-as folosi si in tara. voi sustineti ca chestia asta nu se aplica si la minutele internationale? asta este confuzia.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Inseamna ca minutele nationale le poti folosi si in UE cu aceleasi tarife ca si acasa. Adica le poti folosi pentru apeluri catre Romania si apeluri locale. Reglementarea se refera strict la resursele nationale.
Apelul international este cel care se initiaza de acasa, utilizand reteaua de baza si care ajunge intr-o retea din afara tarii, cuvintele cheie fiind 'utilizand reteaua de baza'. Daca nu utilizezi reteaua de baza esti in roaming. La roamingul international (adica apeluri initiate utilizand o alta retea decat cea de baza catre numere care nu sunt nici in reteaua de baza - aia din Romania - nici nu sunt locale - adica apeluri catre numere din tara in care te afli in acel moment) se aplica tarifele de roaming standard.

Daca te uiti la orice operator (din lumea asta) o sa vezi ca tarifele de roaming sunt impartite pe niste 'directii' de apelare, care tin cont de tara in care se afla reteaua partenera in care esti localizat si de tara in care se afla reteaua ta de baza.
Sa zicem ca sunt in roaming in Franta (nu conteaza reteaua din Franta) si apelez folosind numarul meu de Romania.

Directiile de apel din roaming sunt:
- apel local = apel catre un alt numar care are reteaua de baza in aceeasi tara (Franta, in cazul de fata): initiez apel din Franta catre un numar care apartine de o retea de telefonie din Franta => se aplica reglementarea de roaming si sunt taxat ca si cum as initia un apel din Romania catre un alt numar tot din Romania
- apel catre Romania = apel catre un alt numar care are reteaua de baza in Romania: initiez apel din Franta catre un numar care apartine de o retea de telefonie din Romania => se aplica reglementarea de roaming si sunt taxat ca si cum as initia un apel din Romania catre un alt numar tot din Romania
- apel catre alte destinatii = apel catre un alt numar care NU apartine de o retea de baza locala (din Franta -> atunci ai pica pe primul caz) sau din Romania (atunci ai pica pe al doilea caz) = apel de tip international si NU se aplica reglementarea

Exemplele sunt date pentru o tara care apartine de SEE.

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Pursuant to Regulation (EU) No 531/2012, roaming providers should not levy any surcharge additional to the domestic retail price on roaming customers in any Member State, for any regulated roaming call made or received, any regulated roaming SMS message sent or any regulated data roaming service used, including MMS messages, subject to a 'fair use policy'.

Quote

Regulated roaming services
1. The definition of regulated roaming calls pursuant to Article 2 (2) (h) of the Roam-ing Regulation refers to regulated roaming calls made or received from/to the visited network (i.e. a network situated in a Member State which is not the home country) from/to a Member State of the EEA, i.e. intra-EEA-calls, e.g. when an English customer is roaming in Spain and calls someone in Austria. The aforesaid applies analogously to regulated roaming SMS messages according to Articles 2 (2) (k). Regulated data roaming services, according to Article 2 (2) (m), are those data services consumed by a roaming customer whilst it is connected to a visited network.

Edited by Alice, 08 August 2017 - 23:15.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi ca este o diferenta semnificativa intre a avea dreptul sa consumi resursele nationale incluse (situatiile descrise de mine) si a nu aplica o valoare suplimentara fata de tariful national standard. In al doilea caz inseamna ca te taxeaza cu acelasi pret cu care te-ar taxa pentru un apel national (din Ro in Ro) daca nu ai mai avea resurse: roaming providers should not levy any surcharge additional to the domestic retail price. Domestic retail price e ala care iti apare tie pe contract sau in TCG ca si tarif standard.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 born2lose, on 08 august 2017 - 14:45, said:

si atunci ce inseamna 'roam like at home'? daca acasa am minute internationale, dar nu le pot folosi si in roaming, ce intelegi prin 'roam like at home'?
Minute nationale folosite in roaming precum acasa, asta inseamna. Daca credeai altfel inseamna ca nu ai inteles bine.

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 AlexEn, on 08 august 2017 - 12:49, said:

Apelurile internationale sunt acele apeluri care se initiaza de pe teriotiul Romaniei catre numere care nu apartin de Romania.
nu. international inseamna, conform definitiei, care are loc, angajeaza sau priveste mai multe tari. atata timp cat eu sun catre o tara diferita de aia pe teritoriul careia ma aflu (oricare ar fi aia), conform definitiei cuvantului international, este un apel international. ca retelele de telefonie au decis sa interpreteze altfel, este alta discutie.

eu nu contest ce spuneti voi, inteleg cum se face tarifarea, in ultimii 3 ani jumatate am petrecut peste 90% din timp in alte tari decat Romania, sunand in toata europa de pe un abonament romanesc, dar ma deranjeaza interpretarea arbitrara a operatorilor.

 andreic, on 09 august 2017 - 07:28, said:

Minute nationale folosite in roaming precum acasa, asta inseamna. Daca credeai altfel inseamna ca nu ai inteles bine.
fix aici este problema. cand folosesti sintagma 'roam like at home', nu reiese de nicaieri ca se aplica doar la minutele nationale. de aici confuzia pt multi utilizatori. de altfel, oricum nu este in intregime corect, pt ca se refera si la traficul de net inclus in abonamentul din tara, nu doar la minutele nationale.

Edited by born2lose, 09 August 2017 - 09:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate