Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

opel astra g / logan ph 1

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Motanu_

Motanu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2017

View Postunderb, on 08 august 2017 - 21:49, said:

Vezi ca la 3000 gasesti Astra Classic (varianta mai saraca in dotari dar mai noua a G-ului) de la proprietar care a luat-o de noua. Daca nu te grabesti f tare gasesti masina cu uzura minima care va merge mult timo de acum inainte cu cheltuieli minime.
Din fericire nu vei gasi fanatici Opel care, neavand ce sa laude, incearca sa discrediteze concurenta (desi ar fi f usor in cazul Loganului) pt a-si hrani putin orgoliul. Asa ca filtreaza bine informatiile primite.  Posted Image
E mai slaba calitativ aia, decat aia pana in 2004, plus daca e luata de noua din ro e cam riscky.

#74
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
La 2500 euro de cat dispune isi cumpara un Logan mai masina decat un Opel la aceeasi suma !


"E mai slaba calitativ aia"
Astra G s-a produs in Germania , intradevar masina fiabila , cand a aparut astra H , G-ul s-a transformat in classic , G-ul a disparut, H s-a produs in Germania iar classic in Polonia si Turcia

Edited by ldpe, 09 August 2017 - 09:21.


#75
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Inca un lucru util pentru initiator, ia in seama prezenta/absenta airbaguri.
Am vazut multe accidente cu loganuri in care pasagerii au avut rani grave din lipsa airbag.

#76
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"pasagerii au avut rani grave din lipsa airbag."
Este dotat cu un calculator special care calculeaza inainte daunele si necesar de detonare capsa sau nu Posted Image
Multe plangeri de absenta detonare airbag in caz de impact (la ph1) chiar la impact mai zdravan . Se declanseaza numai daca atingi intr-un punct iar acela e foarte mic fiind o masina gama economic , cred ca la Logan 2 au rezolvat problema .

#77
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View Postldpe, on 09 august 2017 - 09:24, said:

Multe plangeri de absenta detonare airbag in caz de impact (la ph1) chiar la impact mai zdravan . Se declanseaza numai daca atingi intr-un punct iar acela e foarte mic fiind o masina gama economic , cred ca la Logan 2 au rezolvat problema .
Un prieten s-a rostogolit cu loganul ph1 din dotare ca in filme. A pierdut controlul masinii(el zice ca i-a explodat un cauciuc) intr-o zona de deal, a intrat intr-o teava, apoi a cazut la vale rostogolindu-se de nenumarate ori.
Am vazut masina, arata ca staniolul. Din fericire nici el nici pasagerul nu au avut decat rani usoare, dar niciun airbag n-a sarit. Masina luata de noua, ingrijita, 80k km.

Edited by vimann, 09 August 2017 - 10:45.


#78
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"rostogolindu-se de nenumarate ori"
Ai vazut ? ce-ti spuneam de acel calculator ce anticipeaza ? el a stiut ca nu exista airbag pe lateral si degeaba le pusca pe cele din fata , nu aveau rost ba mai mult din cauza miscarilor haotice in timpul tulumbei risca sa-i mai si muste una in fata asa, nevinovat Posted Image .
Airbag-ul la Logan pusca doar la impact frontal , nu ma intreba la cati G sau la ce viteza ca nu stiu...la 35km/h nu pusca, am luat eu un gardulet , nu am vazut pe unde-i drumul la Acatari pe ceata de nu-mi vedeam mainile pe volan.

Edited by ldpe, 09 August 2017 - 10:52.


#79
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postvimann, on 09 august 2017 - 10:43, said:

Un prieten s-a rostogolit cu loganul ph1 din dotare ca in filme. A pierdut controlul masinii(el zice ca i-a explodat un cauciuc) intr-o zona de deal, a intrat intr-o teava, apoi a cazut la vale rostogolindu-se de nenumarate ori.
Am vazut masina, arata ca staniolul. Din fericire nici el nici pasagerul nu au avut decat rani usoare, dar niciun airbag n-a sarit. Masina luata de noua, ingrijita, 80k km.
Nu a fost impact FRONTAL la o viteza (deceleratie) suficient de mare pentru ca airbag-ul sa se declanseze. Loganul din generatia 1 ph1 nu are airbaguri laterale ci doar FRONTALE deci care se declanseaza la un impact FRONTAL daca viteza/deceleratia sunt peste pragul de declansare. In cazul pe care il zici probabil ca nici daca avea airbaguri laterale nu s-ar fi declansat, trebuie un impact lateral destul de puternic pentru ca acesta sa se declanseze.

#80
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postldpe, on 09 august 2017 - 09:16, said:

La 2500 euro de cat dispune isi cumpara un Logan mai masina decat un Opel la aceeasi suma !


"E mai slaba calitativ aia"
Astra G s-a produs in Germania , intradevar masina fiabila , cand a aparut astra H , G-ul s-a transformat in classic , G-ul a disparut, H s-a produs in Germania iar classic in Polonia si Turcia
Hul s-a produs de fapt in Germania, Anglia (inclusiv Opel cu volan pe stanga), Belgia (GTCul) si Polonia (caravanul -aceeasi fabrica in care se facea si Classicul).

#81
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postnuamnumedefamilie, on 08 august 2017 - 11:41, said:

Ca si fiabilitate, costuri de intretinere , durabilitate , confort , care dintre cele 2 modele este mai ok?
Vorbim de ambele cu motorizare 1.6 benzina
Am astra g 1.6 103 cp, dar am mers si cu Logan 1.6 .Ca si confort,tinuta de drum astra e mai buna, in rest sint asemanatoare, costuri mici, fara multe probleme.

Edited by fqx, 09 August 2017 - 18:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate