Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

opel astra g / logan ph 1

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
opel, clar.
in nici un caz nu rugineste ca loganul. anul asta am vazut 3-4 loganuri date la rabla. de curiozitate mai intrebam "ce a patit, accident?.." la care raspunsul invariabil a fost "nu, rugina..."
mie mi se pare inadmisibil ca o masina de 10-12 ani sa fie terminata de rugina, indiferent de starea drumurilor, sare, sau mai stiu eu ce explicatii gasesc unii.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postslai, on 08 august 2017 - 13:24, said:

opel, clar.
in nici un caz nu rugineste ca loganul. anul asta am vazut 3-4 loganuri date la rabla. de curiozitate mai intrebam "ce a patit, accident?.." la care raspunsul invariabil a fost "nu, rugina..."
mie mi se pare inadmisibil ca o masina de 10-12 ani sa fie terminata de rugina, indiferent de starea drumurilor, sare, sau mai stiu eu ce explicatii gasesc unii.


Ce Logan ? In afara de cele din 2005-2006, restul au tabla buna si ruginesc un pic doar pe la aripi. Podeaua e excelenta, nu ai sa vezi rugina ca la Opel Posted Image

#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTruculMagic, on 08 august 2017 - 12:13, said:

Am avut 6 ani Logan, asa ca nu mai exagera atata ca Astra G e doar un .... de Opel ieftin c
Cu Loganu' am lamurit-o ca l-ai avut 6 ani ... da' Opelu' citi ani l-ai avut ?

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postadrian_r5, on 08 august 2017 - 13:36, said:

Cu Loganu' am lamurit-o ca l-ai avut 6 ani ... da' Opelu' citi ani l-ai avut ?


Opel au avut vecinii Posted Image  E doar o masina anosta, foarte urata cu motoare care consuma ulei la greu. Prefer oricand un Golf 4.

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Loganul 2005-2006 a fost rechemat dar sunt care ori din lene ori nu stiau de program nu s-au dus . Al meu e din 2008 dar m-am dus de 2 ori cat timp a fost programul si contra 50-100 lei l-am suflat cu ceara , si azi cand e foarte cald mai curge ceara din praguri s-au lonjeroane. In rest wd40 sa traiasca, pe la foi de usa , praguri, pe sub ea etc .Dintre cele doua "masini nationale" as alege Logan ! Fara suparare , nici logan 1 nu arata extraordinar in interior daca il lasi stock dar in Opel parca esti in SR , o masina suparata .

Edited by ldpe, 08 August 2017 - 13:50.


#24
Alex871

Alex871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.01.2012
Vin si eu cu niste pareri:
la Logan daca te tii de ea poti merge si 1.000.000+ km..aici iti spun ca am logan 1.4mpi ph 1 2005
Opelul am mers cu el(motor 1.4) si mi se pare cam la fel ca loganul....sa stii ca ,daca stii sa intretii o masina nu vei avea problema cu ea!

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am avut Bertone 1.8 din 99. La bază e tot un Astra G. Consumă ulei, cum se spune aici. Dar să-l compari cu Logan e bătaie de joc. Nu există termen de comparație la niciun aspect. Nici la calitatea materialelor, nici la ținută de drum, nici la dotări, nici la performanțe, nici la aspect, nici la protecția împotriva ruginii. Ce naiba mă, ăla era din 99 și nu avea punct de rugină și voi comparați cu un Logan?

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
nu am mers niciodata cu un Logan, dar prima mea masina cumparata din banii mei a fost un Opel Astra G asta in urma cu 11 ani prin 2006. Nu stiu nici motorizarea nici nimic pentru ca dupa 8 luni am vandut masina, imi consuma multa benzina si ulei, plus ca numai belele am avut cu ea. Rugina nu avea, interiorul era calitativ. Ca interior, calitate cu siguranta este Opel-ul cu mult peste, dar ca piese este un Logan mai ieftin. La 4000eur sau ce buget se aloca, nu stiu de ce sa iti iei un Opel cu 200.000km care ii cade tabla de pe el, cand poti lua un Logan cu putini km, care duce inca pe atat si la o problema technica nu bagi bani multi.

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Intre Opel si Logan clar castiga Opel . Diferentele obiective sunt la km si la an fabricatie . Daca sunt apropiate ca si an/km clar Opel .
Asta ca sa nu crezi ca tin cu Logan dar ma indoiesc sa gasesti Opel G la 70-100mii km reali .

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
No comment.. [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170808/d2dc7b49f7d6bdc68bb80a5e82fd4981.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170808/f0a79fb22a992f4e12e52bab2d3ae222.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"No comment."
Daaa, sunt diferente exterminatoare .
Daca pui bordul de Prestige, aeratoare cromate cu linie subtire (nu cele vopsite in crom) , maciulie piele, HU 2 DIN cu navigatie pica bordul de Opel in cap ca avioanele Messerschmidt Posted Image
A, si ai luat exemplu dotarea pentru soacre, cu gaura de servetele in loc de airbag.

Attached Files

  • Attached File  BORD.jpg   118.25K   30 downloads

Edited by ldpe, 08 August 2017 - 14:29.


#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
eu pe langa loganul luat de nou (in decembrie 2007 si care pana acum nu are decat foarte mici si cateva izolate puncte de rugina, e drept poate ma ajuta si km care sunt undeva la 90.000) am si un sh ca nou din anii 2000, un BMW e46.
da-on masa de treaba mie diferenta intre ele mi se pare minima la "cum stai in masina" si la bmw sunt scaune d-alea sport recaro cu 1000 de reglaje. eu zic ca fortati maxim comparatia cand spuneti ca un astra G e cu totul alta masina, in Logan stai ca pe banca si in astra stai nu stiu cum.

si ca sa dezvolt putin ideea asta de "cum stai in masina" dupa parerea mea:
- in logan ca si sofer nu am nicio treaba sa stau "rau". am facut bucuresti - viena cu opriri minime dintr-o bucata si nu m-a terminat, anchilozat, paralizat. aici poate e perceptia mea ca na, fiind sofer, sunt atent la drum
- in logan ca si pasager in dreapta soferului stai intr-adevar ceva mai rau(nici mie nu imi place)
- in logan pe bancheta stai foarte bine, nici nu se pune problema sa stai rau sau ceva.

stau si ma intreb daca intre logan si astra g e diferenta asta enorma, imensa ce diferente mai sunt intre astra g si masinile premium?!

ca tot vorbim de rugina, a avut un prieten un Passat b6 luat de nou in 2005 din Romania, km doar vreo 160.000. sa vedeti acolo cate puncte de rugina erau, e drept doar in locurile unde era vopseaua sarita. dar multe,inclusiv pe la plafon, marginile usilor etc. ce sa mai , o masina veche (o masina de 10 ani e veche) te multumesti ca merge, iti faci treaba cu ea nu te mai uiti ca are putina rugina, de aia ii recomandam omului sa ia masina in starea cea mai buna, cu cei mai putini km. in general eu spun ca e greu sa gasesti la aceeasi bani o astra care sa fie la fel de ok tehnic ca un logan. aici e toata discutia. daca omul o gaseste clar si eu ii recomand astra. astra G care s-a vandut in paralel cu loganul si pana la urma a fost o masina mai scumpa decat loganul cu cateva mii bune, este clar ca e o masina de calitate putin superioara, dar eu spun ca putin superioara, nu avioane ca e alta masinaaa frateee
dar sa ia o astra din 2002 la banii de logan 2007 eu nu as face asta.

View Postldpe, on 08 august 2017 - 14:23, said:

Daca pui bordul de Prestige, aeratoare cromate cu linie subtire (nu cele vopsite in crom) , maciulie piele, HU 2 DIN cu navigatie pica bordul de Opel in cap ca avioanele Messerschmidt
A, si ai luat exemplu dotarea pentru soacre, cu gaura de servetele in loc de airbag.
poza aia nici macar nu a fost pusa pe vreun logan berlina. dupa volanul ala se poate observa ca e de pe un logan van (singurul care a venit fara airbag).

Edited by bossake, 08 August 2017 - 14:33.


#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View PostTruculMagic, on 08 august 2017 - 13:46, said:

Opel au avut vecinii Posted Image
Ai dracu' vecini Posted Image

PS - sa inteleg ca nu prea le-a priit ?

View Postldpe, on 08 august 2017 - 14:23, said:

HU 2 DIN cu navigatie
din ce an ?

#32
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

View Postbossake, on 08 august 2017 - 14:26, said:

poza aia nici macar nu a fost pusa pe vreun Logan berlina. dupa volanul ala se poate observa ca e de pe un logan van (singurul care a venit fara airbag).
Am vazut o berlina de genul la un zgarcit de vecin , cheala , are suport de servetele , efectiv aia si tine acolo ...Un logan alb de 1,4 , cel mai ieftin , acum 2 ani cauta sa-i monteze cineva ac ca a mers in Bulgaria cu o coada de matura legata de tetiere si un cooler de 12cm de pc , nu mai putea de cald Posted Image

Edited by ldpe, 08 August 2017 - 14:34.


#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postldpe, on 08 august 2017 - 14:23, said:

"No comment."
Daaa, sunt diferente exterminatoare .
Daca pui bordul de Prestige, aeratoare cromate cu linie subtire (nu cele vopsite in crom) , maciulie piele, HU 2 DIN cu navigatie pica bordul de Opel in cap ca avioanele Messerschmidt Posted Image
A, si ai luat exemplu dotarea pentru soacre, cu gaura de servetele in loc de airbag.
Vezi că eu acolo am pus baza la Opel cu baza la Logan. Vrei asta? Si vezi că initiatorul vorbeste de primul logan. [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170808/ec86fc948c4e4663564a7c46513dcf8a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by caiuscorneliu, 08 August 2017 - 14:36.


#34
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostTruculMagic, on 08 august 2017 - 13:29, said:

Ce Logan ? In afara de cele din 2005-2006, restul au tabla buna si ruginesc un pic doar pe la aripi. Podeaua e excelenta, nu ai sa vezi rugina ca la Opel Posted Image
Eu am Logan din 2005 si confirm chestia cu rugina pe fetele de usi, pe capota spate si un pic la pasajele rotilor din spate. E doar usor inflorita vopseaua nu e gaura. In schimb aripile fata sunt din alt material cu totul, alea ruginesc greu, am avut una sifonata intr-un accident, a trecut o iarna peste ea si nu a ruginit deloc. Spui ca cele care au EURO4 si sunt fabricate dupa 2007 au tabla mai buna? Sau doar ca sunt mai noi? Ca asa stiu si de Logan generatia a doua care au deja puncte de rugina.

#35
Motanu_

Motanu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2017

View PostTruculMagic, on 08 august 2017 - 12:13, said:

Am avut 6 ani Logan, asa ca nu mai exagera atata ca Astra G e doar un .... de Opel ieftin cu un interior al anilor 90, cu motoare foarte proaste, care consuma ulei mai mult ca un TDI PD si toti mecaincii spun ca sunt niste masini slabe, in general opelul este o masina proasta Posted Image
Si cum e mai puternica decat un logan ? Daca, comparam motorizarile 1.6 !


Cum naiba sa compari Dacia cu Opel-ul care facea acu 20 de ani niste motoare la care Dacia nici nu viseaza nici in ziua de azi. Bine, nu zic ca loganu' e o masina proasta Posted Image
Loganul e bun daca-l iei de nou sau aproape nou...

Edited by Motanu_, 08 August 2017 - 14:43.


#36
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"Vezi că eu acolo am pus baza la Opel cu baza la Logan. Vrei asta? Si vezi că initiatorul vorbeste de primul Logan."
Loganul suporta foarte multe transformari cu bani putini si dati pe rand , de la bord 1 din la bord 2 din pentru navigatie, foi usi , botoane pentru geam pe usi , schimbat serigrafie ceasuri , cotiera originala armster, aeratoare, maciulie pielecu inox, husa tije schimbator negru/rosu, sau negru piele, huse scaune super ca cele originale dar pe ce fond doresti, daca ai bani se pot schimba scaunele fata dar deja intram la costuri prea mari . Daca insonorizezi "peretele de foc" Mercedes faci din el , nu mai auzi numai gumele pe asfalt la benzinare.



"compari Dacia cu Opel-ul care facea acu 20 de ani niste motoare la care..."
...Renalut , ca de el vorbim si ambi producatori s-au inteles cam prin 1899 sa produca masini, Opel pana atunci a produs biciclete .

Edited by ldpe, 08 August 2017 - 14:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate