Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

opel astra g / logan ph 1

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
nuamnumedefamilie

nuamnumedefamilie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.08.2017
Ca si fiabilitate, costuri de intretinere , durabilitate , confort , care dintre cele 2 modele este mai ok?
Vorbim de ambele cu motorizare 1.6 benzina

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
logan

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am prieteni cu Opel. Mașina aceasta este Loganul nemțesc. Eu aș alege Opel. Știu două Astra G și le consider cu mult superioare Daciei. Atenție și la an, nu cumpără numai după marcă, dacă vreo SH.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
opelul la benzinare cam are unele probleme cu consumul de ulei la kilometrii multi lucru ce la Logan nu prea intalnesti.

altfel, daca le iei in aceeasi stare evident ca opelul este o idee peste. dar de obicei la banii la care iei un logan cu km mai putini si an mai bun iei un Opel cu km mai multi si an mai vechi si atunci se schimba putin discutia.

daca le gasesti in aceeasi bani in stari similare privind uzura si km cred ca as lua astra.

Edited by bossake, 08 August 2017 - 11:45.


#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Mai depinde daca vrei sa stai pe o bancheta de parc sa conduci sau pe o bancheta de turism....poate am exagerat putin....Ca si consum,opelul este mai economic decat loganul...ca si putere este peste Logan...ca si tinuta de drum este peste...ca si cost piese(de producator)este sub...

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Depinde de buget. Sub 3000 as lua Dacia, peste 4000 Opel dar fiind vb de Astra G probabil ca e sub 3000. Intre 3 si 4 mii, fc de ce gasesti la fata locului.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgcom61, on 08 august 2017 - 12:01, said:

Mai depinde daca vrei sa stai pe o bancheta de parc sa conduci sau pe o bancheta de turism....poate am exagerat putin....Ca si consum,opelul este mai economic decat loganul...ca si putere este peste Logan...ca si tinuta de drum este peste...ca si cost piese(de producator)este sub...

Am avut 6 ani logan, asa ca nu mai exagera atata ca Astra G e doar un .... de Opel ieftin cu un interior al anilor 90, cu motoare foarte proaste, care consuma ulei mai mult ca un TDI PD si toti mecaincii spun ca sunt niste masini slabe, in general opelul este o masina proasta Posted Image
Si cum e mai puternica decat un logan ? Daca, comparam motorizarile 1.6 !

View Postunderb, on 08 august 2017 - 12:07, said:

Depinde de buget. Sub 3000 as lua Dacia, peste 4000 Opel dar fiind vb de Astra G probabil ca e sub 3000. Intre 3 si 4 mii, fc de ce gasesti la fata locului.

3-4 mii logan sau opel astra G ? :))
Cu 3-4 mii iti iei un a4 b6 , golf 4 tdi din 2006, etc.

[ https://jurnalauto.files.wordpress.com/2012/12/opel-astra-g-interior.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Astra G este o masina de conceptie mai veche;cine a condus un Opel,nu va alege niciodata un Logan...poate doar ca este ieftin...
Am un fost coleg de serviciu,care a avut un Fiat stilo,un logan nou,un Ford fiesta,un A4....nu in aceasta ordine.
Nu poate scapa de logan desi cere doar 3100e cu anvelope de iarna incluse;masina are 67k km reali la bord fara accident...De ce oare?!

Edited by gcom61, 08 August 2017 - 12:19.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgcom61, on 08 august 2017 - 12:16, said:

Astra G este o masina de conceptie mai veche;cine a condus un Opel,nu va alege niciodata un Logan...poate doar ca este ieftin...
Am un fost coleg de serviciu,care a avut un Fiat stilo,un logan nou,un Ford fiesta,un A4....nu in aceasta ordine.
Nu poate scapa de logan desi cere doar 3100e cu anvelope de iarna incluse;masina are 67k km reali la bord fara accident...De ce oare?!


Da si tu detalii.
Ce an de fabricatie, ce motorizare, ce dotari (are aer conditionat ?), cum arata, rugina, etc ? De parca daca are anvelope de iarna, cine stie ce prastii cu DOT de 10 ani, ar valora mai mult de 50lei bucata.

Edited by TruculMagic, 08 August 2017 - 12:22.


#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
in general loganul chiar se cauta la sh (de fapt intotdeauna Daciile s-au cautat) acum depine de pretul cerut in raport cu anul de fabricatie.
la 3100 ar trebui ca masina sa fie in jur de 2010 si sa aiba ac.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Sper sa nu iau papara...
https://www.olx.ro/o...09-ID91yif.html

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
poate-l cumpara baiatul care a deschis topicul :))

masina pare in regula, sa tina anuntul sus, eventual sa-o bage si pe autovit si eu cred ca o sa o dea la pretul asta, evident scazand 200-300 cat negociaza orice roman

se chinuie de mult sa o dea? sau e prima data cand a bagat anuntul, ca vad ca e bagat pe 1 august

#13
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Opelul este superior cu mult celor de la Dacia. Parintii au Logan ph1 din 2005, prima masina din viata mea, iar eu dupa ce am mers vreo 2 ani cu ea mi-am luat Opel astra g din 2003.

Pe dacia nu aveam nimic, nici macar servo.. dupa un drum de 100km trebuia sa iau pauza ca ma rupea spatele.

Pe opel am clima, senzori parcare, electric totul, confort superior ( am facut 600 km intr-o zi la noi in tara fara pauza), iar ca intretinere este cam acelasi pret.

LE: Diesel amandoua 1.5dci respectiv 1.7cdti, opelul e mai economic dar mai puternic decat loganul.

Edited by meshgheru_andu, 08 August 2017 - 12:50.


#14
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Dacia Logan 2017 este la nivelul unui Astra G. Ma refer la confort, siguranta, tinuta de drum, pozitie la volan samd.

Preturile la piese sunt un pic mai ieftine la Logan, dar nu cu mult(vreo 10%).

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,556
  • Înscris: 08.03.2017
Vorbim de cel mai fiabil motor raport calitate/pret pus pana azi pe Logan vs motorul de astra benzina ce mananca ulei si are probleme cu egr-ul.
Opel va fi luat mult mai vechi si cu aproximativ 200.000 in bord vs ce e mai sus cu 67.000 , la acesti km acel motor este bestial
La Opel in spate stai ca pe buda, in fata e ok dar mai apropiat fata de logan. Daca esti inalt in opel cel din spatele tau sta cu genunchii in gura .
Piese de schimb la logan cumperi originale cu banii care ii dai pe sh sau turcisme la opel, original sigur nu vei pune pe ea .
De ruginit ambele ruginesc identic. La consum opel mananca mai mult , 120km la ora viteza maxima in ro cu ambele atingi si la deal si la vale . Pe drum rau logan este regele , opel e mai jos si freci cu burta toate denivelarile .

#16
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007

View Postlex2010, on 08 august 2017 - 12:49, said:

Dacia Logan 2017 este la nivelul unui Astra G. Ma refer la confort, siguranta, tinuta de drum, pozitie la volan samd.

Preturile la piese sunt un pic mai ieftine la Logan, dar nu cu mult(vreo 10%).
Asta crezi tu . Condu vreo 300 km ambele masini si vezi care e diferenta, tinuta de drum e mult mai buna la Opel, Loganul e una dintre cele mai instabile masini. Eu as lua oricand un Opel in defavoarea Loganului, sau ma rog, daca ai de carat cartofi mergi pe Logan.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Posttitoo, on 08 august 2017 - 13:03, said:

Asta crezi tu . Condu vreo 300 km ambele masini si vezi care e diferenta, tinuta de drum e mult mai buna la Opel, Loganul e una dintre cele mai instabile masini. Eu as lua oricand un Opel in defavoarea Loganului, sau ma rog, daca ai de carat cartofi mergi pe Logan.

Nu stiu cat de instabila este, insa astra e mult mai joasa si iei orice denivelare, in schimb cu loganul nu aveam nici o problema. Si nu e asa instabila cum cred unii, poate daca esti mare racer, ca in rest merge foarte bine.

#18
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

View Posttitoo, on 08 august 2017 - 13:03, said:

Asta crezi tu . Condu vreo 300 km ambele masini si vezi care e diferenta, tinuta de drum e mult mai buna la Opel, Loganul e una dintre cele mai instabile masini. Eu as lua oricand un Opel in defavoarea Loganului, sau ma rog, daca ai de carat cartofi mergi pe Logan.

Pai si eu ce am zis? Si eu tot Opel as alege. Am spus ca abia Loganul anului 2017 reuseste sa egaleze Astra G-ul care are vreo 15 ani vechime...

Edited by lex2010, 08 August 2017 - 13:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate