Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ce este (si mai ales ce nu este) Wing Chun-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#181
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Pe acel sifu mulatru il cheama Mark Phillips, imi place, il urmaresc de ceva vreme. Preda un Wing Chun modern, fluid, adaptat conditiilor unei lupte reale.

View Postvinciun, on 26 august 2017 - 00:13, said:

https://m.youtube.co...h?v=Gwf54Gq9_V4

Tehnici de vinciun folosite in box


Asa da :) Imi place ce vad, e realist. De ce nu se preda si la noi la modul asta?

In rest, Didier & co, nu imi place. Totul e sacadat, ucenicul loveste cum vrea maestrul si apoi ramane imobil, ca sa aiba timp maestrul sa isi aplice tehnica. Exact cum se preda la noi, nimic realist, totul teoretizat, pe scurt, fara aplicabilitate.

#182
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Didier and co predau wing chun traditional, e baza, apoi fiecare il adapteaza cum doreste in practica.

Ma bucur ca in sfarsit iti place ceva!

#183
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 26 august 2017 - 09:36, said:

Didier and co predau wing chun traditional, e baza, apoi fiecare il adapteaza cum doreste in practica.

Pai din pct meu de vedere nu e corect asa, iti argumentez logic de ce: nu e ok sa lasi cursantul sa adapteze stilul, in timp ce tu predai ceva nefunctional.Corect este sa predai direct ceea ce functioneaza! Poti invata principiile Wing Chun din prima, direct, odata cu stilul functional.

Quote

Ma bucur ca in sfarsit iti place ceva!

Pai imi place, eu nu am o problema cu stilul, ci cu modul de predare nefunctional si defectuos. In viziunea mea, un Wing Chun functional este foarte aproape de stilul lui Mayweather: bong sao se face cu cotul sus si cu rotire de sold, fok sao nu se face cu degetele unite, ca sarpele, ca-i o prostie, tan sao nu se face cu palma in sus. Singurele tehnici pe care le-as pastra asa cum sunt ar fi lap sau si pak sao. As adapta lovitura de pumn, as lasa lovitura cu pumnul vertical pe distante scurte si as folosi jab de box pe distante mai lungi. As introduce si eschiva exact ca in videoul postat de vata_pa_batz, pozitia de lupta exact ca in acel video pe care il mai postez odata, si cred ca ar iesi ceva misto.

Inca ceva, vezi cum se pozitioneaza cel din videoclip, totdeauna in exteriorul mainii stangi a adversarului. Daca adversarul loveste cu stanga, se face eschiva exterioara, daca loveste cu dreapta, nu poate da decat croseu, distanta e destul de mare si o poate eschiva printr-o simpla miscare a capului. Uita-te atent.

Mie chiar imi place Wing Chun si as vrea sa-l vad reformat, ma bucur ca exista oameni ca Sifu Philips si Master Wong (cauta pe youtube) care il adapteaza cerintelor moderne. Daca nu as fi facut cei 2 ani de Wing Chun nu as fi avut nicio idee despre lupta, ma bucur ca i-am facut si nu o sa-mi denigrez niciodata fosta scoala, doar semnalam niste probleme. Nu te lua dupa colegul eskrima, e ranchiunos si coleric, m-am lamurit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qSX0PCQXiO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#184
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014
fetitzo tu ai facut 2 ani din an in paste, am intrebat.

in rest scrii tot felul de aiureli despre cum ar trebui sa fie antrenamentul, despre cum crezi tu ca e, despre ce inseamna o bataie etc

Edited by eskrima, 26 August 2017 - 11:25.


#185
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Il stiu pe master Wong de multa vreme, am si postat niste filmulete, era el cu un boxer profesionist si un karatist campion mondial.

#186
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 26 august 2017 - 11:14, said:

fetitzo tu ai facut 2 ani din an in paste, am intrebat.

in rest scrii tot felul de aiureli despre cum ar trebui sa fie antrenamentul, despre cum crezi tu ca e, despre ce inseamna o bataie etc

Mai intreaba odata.

Cat despre bataie, tocmai te-a provocat un nepracticant la un friendly sparring si tu ai dat-o la intors, deci..
Poate daca te provoc eu accepti, ca in rest.. :D

#187
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postchristinne69, on 26 august 2017 - 12:34, said:



Mai intreaba odata.

Cat despre bataie, tocmai te-a provocat un nepracticant la un friendly sparring si tu ai dat-o la intors, deci..
Poate daca te provoc eu accepti, ca in rest.. :D
Nu te mai obosi, nu iti va raspunde decit cu jigniri virtuale, de fapt e si normal oarecum, un om, o persoana, un cetatean care se agata de 2 bete ca refugiatu' de vaporul unui ONG, ca naufragiatul de o bucata de lemn crezi ca poate trai in lumea reala, poate raspunde ORICAREI provocari ? Vreau sa spun, cind ti-ai tras 2 cirje din lemn de ratan cu care schiopatezi prin viata ca sanse ai ?
Daca mai auziti ceva despre Maistru sa-mi da-ti de stire si mie, cu mine am impresia ca nu vorbeste, ma cam evita 😆😆😆.

#188
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View Postchristinne69, on 26 august 2017 - 12:34, said:

Mai intreaba odata.

Cat despre bataie, tocmai te-a provocat un nepracticant la un friendly sparring si tu ai dat-o la intors, deci..
Poate daca te provoc eu accepti, ca in rest.. Posted Image
Poti sa castigi acel sparring , am vazut o femeie care a facut 7 de ani de MMA si un om s-a luat de ea ce bataie a primit ala de la fată , Bafta
Pentru curiosi m-am apucat de karate , este excelent pentru auto-aparare Posted Image .
Despre Wing Chun cred ca se merită , daca nu ar fii eficient  in auto-aparare repet nu ar mai exista.
Acum depinde cat de bun este.
#Pace

Edited by Leoneladv, 26 August 2017 - 17:53.


#189
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View Postvata_pa_batz, on 09 august 2017 - 14:16, said:

Voi nu prea stiti, ce inseamna caftingul de strada. Uneori incepe brusc si se termina de la primul pumn, alteori se continua pina la sol. Uite aici un exemplu
https://m.youtube.co...e&layout=mobile

Este filmat prost, faceti abstractie de treaba asta. La minutul 4:24 aplica unul cu succes fix genul de eschiva de mai sus. Dupa asta mai apar unii, care par sa lucreze tehnic, iar spre sfirsit unul care se retrage in permanenta. Ala care-l ataca devine din ce in ce mai imprudent si pina la urma si-o ia. Urmariti cu atentie de la cap la coada, ca merita. In cele mai putine cazuri ai loc de vreo tehnica alambicata


Tare video, asta este realitate adevarata. Kung Fu. Karate, MMA numai conteaza nimica in strada. Ring este pentru sportivi cu reguli si manusi, foarte bun sparring, atat

View Postchristinne69, on 18 august 2017 - 09:36, said:

Tin minte ca sifu a spus la un antrenament urmatoarele: "Chiar daca practicand Wing Chun nu deveniti luptatori mai buni, cu siguranta veti avea o prostata mai sanatoasa"

Si asta pentru ca garda aia cracanata cu genunchii usor flexati si varfurile picioarelor indoite usor spre interior afecteaza pozitiv sanatatea prostatei. Ce mai conteaza ca tot corpul este expus loviturilor, ca nu te poti deplasa rapid, macar aveti o prostata sanatoasa.

Deci, Wing Chun nu este despre cum sa te bati, ci despre o viata armonioasa, o prostata sanatoasa, o stare generala de sanatate mai buna, etc. Pentru bataie exista box, MMA, muay thai si ce-o mai fi.

Chiar nu fac misto, Wing Chun este un stil mort in epoca moderna, un vestigiu, o arta, un mod de viata probabil, dar in nici un caz nu este pentru bataie. Pentru ca, nici un practicant de Wing Chun nu se bate, nu intentioneaza sa se bata, la antrenamente bataia nu este deloc incurajata.

Eskrima insa..se face sparring la greu, se facea si cand mergeam eu, e cu totul altceva, chiar se bat aia cu betele la modul serios. D-aia este colegul asa de sigur pe el cand il provoaca pe lildebul. Are cu ce. Dar fara bete, Wing Chun e praf.


Nu chiar asa, cine crede ca wing chun este cel mai bun greseste. Este chiar foarte bun dar nu cu aplicarea oarba si singur, trebuie dezvoltat cu experienta in alte stiluri, adaugand experienta cu MMA ca exemplu. In 2017 trebuie mai mult, da in principiu ok pentru prostatei dar restul?
Uniune cu escrima a fost chiar o idea geniala, a dat cel ceva in plus ca era lipsa. La sfersit in o lupta nu folosesc doar un system, folosesc tot ce am invatat de oriunde ar fie, trebuie sa ma apar si tot este bun

View Postvinciun, on 20 august 2017 - 20:01, said:

Am auzit si eu ca bong sau e aripa si fuk e sarpele dar nu prea cred. Nu are legatura. Asa si eu pot sa gasesc asemanari din lumea animala cu miscarile din box si sa spun ca boxul imita gorilele.


In wing chun facut de antrenori de wushu este normal prostia asta cu animale Posted Image)))))))
scuze nu am reusit sa nu raspund
iartare!

View Postchristinne69, on 21 august 2017 - 14:23, said:

Unde vezi tu mai in box tan sao? Pak sao ok, dar fuk sao? Cu degetele unite? Unde vezi asa ceva in box?

Ah, daca vrei sa spui ca Wing Chun e o caricatura de box, probabil ai dreptate.

De ce nu se preda tan sao ca la box in locul acelui caraghioslac cu palma in sus? De ce nu se fac antrenamente serioase ci se invata caricaturile alea care doar seamana cu procedee aplicabile? Asa, doar sa se pastreze arta? E ok, dar atunci scoate prostiile alea de pe site, cu stil eficient, etc.

Tu singur ai spus ca tan sao nu se aplica exact asa cum se preda, pai atunci de ce nu se preda exact ce se aplica?

Tan sao Tan sao Tan sao....uff
Cred ca deja am scris mai devreme, wing chun-wing tsun-ving tsun - wing tjun (am uitat ceva?) tehnicii nu se aplica oarbe, nu este karate sau shaolin. Tot antrenamentul se resuma la raspunsuri fizice automate, Forme in wing chun cite sunt? Intrebati asta la experti pe aicia si vedem ce rapsund, asta este un optiune sa verificam ce stiu toti  Posted Image
Sa ne intoarcem la Tans sau nostru drag, adevarat credeti ca asa o aplic in realitate?? Doamne credeam ca nivelul era mai inalt pe aicia......acea este antrenamentul si fortarea automatismul, in aplicatia reala poate ca mana nici o misc in positia aia misto ca descrie dna. ci tin doar positia de la puls pana la cot si in continuare pana la umar si mai departe .....
Toate astea ca practicam sunt sa ne antrenam miscarile, chiar merge si in lupta de strada dar nu cum crede multi in positia de baza cu garda sus ca un prostovan.....se aplica principile si experienta, mai mare este experienta mai multe posibilitati avem

Ultima chestie, profesionisti MMA o sa dea batalie la multi numiti maiestri de wing chun in Romania

View Postchristinne69, on 23 august 2017 - 12:39, said:

Eskrima sustine ca in ciuda celor 200 de ore ale mele de Wing Chun habar nu am ce-i Wing Chun-ul. Ok, hai sa acceptam ipoteza asta, si sa-l las pe el sa ma lumineze. Citez din primul post:





Ringul nu e un astfel de spatiu, strada nu e un astfel de spatiu, deci pe acei oameni ii interesa sa se bata doar in spatii inguste. Probabil strazile din Hong Kong / mainland China sunt inguste, foarte posibil.

Deci in concluzie, va trebuie 2000 de ore de Wing Chun pentru a face fata unui adversar care va ataca in lift si in scara blocului. Pe strada cu Wing Chun sau fara e cam acelasi lucru, hai totusi sa dam un plus celui care practica, decat nimic, tot e mai bun.


200 de ore, te rog lasa balta. Si eu la inceput credeam altceva despre wing chun, dar dupa citeva 1000 de ore am alta idee si sunt drogat de wing chun, m-am lasat de citeva ori si tot am reinceput si numai ma las Posted Image

A face fata? Poate ca si dupa 200000000 de ore vine cineva langa tine in lift si intre timp ca tu apasi pe buton cu ochi la el iti da una in cap si gata filmul. Oricare arta martiala iti da un plus foarte mare, iti ridica la un nivel mediu dupa care exista profesionismul. Acel ceva in plus este foarte bun si daca ai si un instructor bun este chiar super.
Prin Bucuresti nu vad decat wing chun kombat.....wing chun dezvoltarea personala si mind training Posted Image Posted Image Posted Image  mai am vazut ceva prin alte orase, pana acuma decat 2 la bucuresti sunt ok 1 de wing chun si una de wing tsun (nu conteaza litere) atat, restul sunt derivari de la shaolin sau nu stiu ce.
Nici ar trebuie sa intru la discutii dar nu am resistat. Dar in loc sa vorbiti de wing chun ca la sfersit vrei nu vrei are ceva sute de ani si chiar este bun. Vorbim de Krav Maga ....aicia da pacalela mare si utilitate 0 Posted Image

View Postvinciun, on 25 august 2017 - 07:20, said:

Pai wing chun cu cutitele fluture nu-i eficient?


ai te rog lasa cutile, da bune nu am de spus ca nu sunt, dar nivleul escrima este superior si cantitate de antrenamente vrei sa le confrunti cu 2-3 forme si 0 sparring cu cutite?
SPunem adevarul nu doar ca vedem doua cutiase enorme si ne speriam de ele Posted Image

View Postchristinne69, on 26 august 2017 - 08:39, said:

Pe acel sifu mulatru il cheama Mark Phillips, imi place, il urmaresc de ceva vreme. Preda un Wing Chun modern, fluid, adaptat conditiilor unei lupte reale.



Asa da Posted Image Imi place ce vad, e realist. De ce nu se preda si la noi la modul asta?

In rest, Didier & co, nu imi place. Totul e sacadat, ucenicul loveste cum vrea maestrul si apoi ramane imobil, ca sa aiba timp maestrul sa isi aplice tehnica. Exact cum se preda la noi, nimic realist, totul teoretizat, pe scurt, fara aplicabilitate.


wing chun adaptat...maywather????? dumnezeu sa imi ierte pacate .........
serios video asta inca nu aveam vazut....sa moara yuotube si toati prostovani Posted Image

View PostLeoneladv, on 26 august 2017 - 17:50, said:

Poti sa castigi acel sparring , am vazut o femeie care a facut 7 de ani de MMA si un om s-a luat de ea ce bataie a primit ala de la fată , Bafta
Pentru curiosi m-am apucat de karate , este excelent pentru auto-aparare Posted Image .
Despre Wing Chun cred ca se merită , daca nu ar fii eficient  in auto-aparare repet nu ar mai exista.
Acum depinde cat de bun este.
#Pace

depinde de la cine invati si in cit timp vrei sa obtin ceva, de la karate cel putin 10 ani, de la wing chun 2-3 ani

Sa inchid, cer scuze daca am jignit pe cineva nu am facut cu rautate. Dar in general toate arte martiale sunt bune si toate au un scop, sa pregatesca fizic si mental o persona la lupta. Asta in cit timp depinde de fiecare persona in parte si de fiecare instructor in parte, dar 2 ore pe saptamana nu sunt mare lucru. Cand aveam  20 de ani si eram inebunit dupa wing chun eu mergeam de 4 ori pe saptamana la sala, total 6 ore si apoi facem 1-2 ore de antrenament privat pe saptamana si inca acasa antrenament cu colegi ca doreau sa avansam impreuna. Cam diferita treaba zic eu si in 1 an cred ca am totalizat mai mult de 1000 de ore tinut cont si de seminari in weekend cu durata de 8 ore pe zi, doamne ce obositor era.
Sparring, si asta no problem da nu ce am vazut in filmulete, ce faceam noi era genul dog brothers dar wing chun, cam greu. Astazi nimeni vrea asa ceva, sunt toti delicati sa se strice coifura sau sa abia vanatai.
Deschiderea topic-ului nu a fost idea rea si pot sa fiu de acord cu foarte multe scrise cu citeva corectii. Si in multe comentarii mai era ceva adevarat, dar de multe ori erau doar vorbele inutile. Inca o data cer scuze, dar pareri adevarate sa le lasati la cine poate sa le scria, apoi pareri asa de forma ok scrieti ce doriti.

Edited by jimbo, 31 August 2017 - 17:14.


#190
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H3E6RmzXrnc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#191
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LvOk2F7Kqpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#192
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Principalul avantaj al artelor martiale si al sportului in general este conditia fizica, asociat evident si cu o dieta sanatoasa. Daca ai ambitii sa participi si la vreo competitie in ring n-ai decat sa inveti sa lovesti corect directele, croseul si upercutul, loviturile de picior circulara, frontala si laterala, sa te antrenezi pentru ele la sac si cu partener de sparring, cateva proiectari si fixari plus antrenament pentru forta si anduranta.

#193
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e-CCTF3KDZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la min 4 se vede. Un individ practicant de ving tsun a vrut sa participe la mma insa in urma a catorva probe nu l-au primit. L-au pus sa loveasca cu picioarele in stil clasic cum lovesc luptatorii de muay thai si nu le-au placut. El le-a spus ca nu-i luptator de muay thai si nici nu o sa fie dar in zadar. Tot el spune ca e primul practicant de wing chun deocamdata care a vrut sa participe la mma.

#194
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La min 7 :)

#195
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda.. E si normal, cand tu nu ai folosit lovituri circulare niciodata in viata iar ei ti le impun. Cu ce ocazie? Mai bine il testau in lupta.

#196
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postvinciun, on 13 iunie 2018 - 13:09, said:

Mda.. E si normal, cand tu nu ai folosit lovituri circulare niciodata in viata iar ei ti le impun. Cu ce ocazie? Mai bine il testau in lupta.
Mai bine il testau, nu zic nu dar sa nu stii o lovitura circulara ???
Da'o in pixda masii , e ca si cum nu ai stii...

#197
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vazui wc side kick dar era yoko geri. Deci fara mawashi. Acuma yoko geri e cam invechit si in ring nu stiu daca l-am vazut vreodata.

#198
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Un yoko geri ratat te expune prea mult asa ca e de evitat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate