Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Constructie bloc nou

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsamebo, on 18 august 2017 - 09:47, said:

Spune tu daca stii.
Eu stiu ca din 114.000 euro iti faci o casa mult mai mare, nu doar de 150mp
Tu nu ai priceput ce am scris... .....normal ca din 114 ooo iti faci o casa de 150 mp , pe minim 300 mp teren si iti mai cumperi si o masina noua.....hai ca ti-am tradus.

View Postcamsonat, on 18 august 2017 - 09:57, said:

Eu am construit pt mine o casa de 150mp din beton si caramida si stiu exact cat a costat. Asa ca vorbesc din "tabele". Casele de pe afise sunt proiectate si construite pt vanzare si calitatea lor e jalnica.
Si a mea tot 150 mp are....si tot din beton si caramida e.....

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu am construit o cladire configurata cu spatii comerciale + "locuinta" sau mai exact ce poate fi folosit ca locuinta, dar care momentan e folosita tot ca spatii comerciale.
Deci nu stiu ce construiti voi de va iese peste 100.000 euro o locuinta amarata de vreo 150mp.

Edited by samebo, 18 August 2017 - 10:07.


#39
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsamebo, on 18 august 2017 - 10:05, said:

Eu am construit o cladire configurata cu spatii comerciale + "locuinta" sau mai exact ce poate fi folosit ca locuinta, dar care momentan e folosita tot ca spatii comerciale.
Deci nu stiu ce construiti voi de va iese peste 100.000 euro o locuinta amarata de vreo 150mp.
Pai cine a zis ca iese peste 100 000 ....iese peste 100 000 daca bagi numai marmura ,travertin si alte prostii in amenajari interioare.....Daca dai cu aur pe pereti iti iese mai mult de 100 000 ...
Eu ma mir ca exista persoane care dau 100 000 pe un apartament de 60 mp.

Edited by Clovis, 18 August 2017 - 10:11.


#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Uite unul care spune asta destul de clar...

View Postcamsonat, on 18 august 2017 - 09:49, said:

Da faci, dar in aer si din lemn.

View Postcamsonat, on 18 august 2017 - 09:57, said:

Eu am construit pt mine o casa de 150mp din beton si caramida si stiu exact cat a costat. Asa ca vorbesc din "tabele". Casele de pe afise sunt proiectate si construite pt vanzare si calitatea lor e jalnica.


#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsamebo, on 18 august 2017 - 10:10, said:

Uite unul care spune asta destul de clar...
Nu stii ce a facut omul....poate a facut buncar acolo...poate a facut subsol....subsolul ridica foarte mult costul constructiei....

Edited by Clovis, 18 August 2017 - 10:14.


#42
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Ete na, cand te lauzi prea mult incepi sa crezi si tu ceea ce spui. :lol:

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iei terenul nu in buricul targului la cat ?
Casa de 150 mp fara pretentii de artist iti ia max 50 k euro ( poate si mai putin , depinde de proiect si " echipe " )

#44
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postmotanul13, on 09 august 2017 - 10:30, said:


De ce sa il ia la suturi ?
La ultimul bloc construit , le-am dat ( cu aprobarea beneficiarului , bineinteles ) inclusiv copii dupa condica de betoane si buletinele de incercari .

Ce vremuri! Așa este și normal! Căci proprietarul trebuie să știe exact unde merge fiecare euro!

#45
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Nu ma laud ca nu am spus cat am platit si nici ce tip de casa am. Terenul langa Bucuresti, in camp, a ajuns sa coste 135E/mp fara utilitati. Prin urmare dai min 40.000 pe teren, 50.000 pe casa, in jur de 10.000 pe utilitati (daca esti norocos si ai vecini) si de restul mobilezi,iei electrocasnice etc. Eu spuneam ca nu poti face o casa "mult mai mare" cu 114.000. Daca o faci sa o vinzi cu siguranta faci si profit in banii astia.

#46
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu pune terenul la socoteala, ca ala e variabil, poate sa fie 5 euro/mp sau 500 euro/mp... depinde unde, in ce comuna/sat de pe langa Bucuresti faci Posted Image Sunt curios in ce sat ai dat 135 euro/mp.
In provincie deja la 135 euro/mp gasesti in centru, e specula mult mai mica, in Ilfov si taranul care are la mama dracului un teren mostenit de la bunicul care cultiva lucerna viseaza la zeci de mii de euro pentru un loc de casa, au vazut ca hotii latifundiari au ajuns sa aiba sute de milioane de euro din asta si cred ca o sa ajunga si ei asa Posted Image Diferenta e ca aia au furat terenurile de la fostele statiuni, fabrici, parcuri etc care sunt in pozitii bune in sau langa oras.

Edited by samebo, 18 August 2017 - 10:45.


#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsamebo, on 18 august 2017 - 10:42, said:

Nu pune terenul la socoteala, ca ala e variabil, poate sa fie 5 euro/mp sau 500 euro/mp... depinde unde, in ce comuna/sat de pe langa Bucuresti faci Posted Image Sunt curios in ce sat ai dat 135 euro/mp.

Probabil Otopeni, Corbeanca....Sau pe undeva pe langa padure ,pe langa vre-un lac....

Edited by Clovis, 18 August 2017 - 11:10.


#48
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsamebo, on 18 august 2017 - 10:42, said:

Nu pune terenul la socoteala, ca ala e variabil, poate sa fie 5 euro/mp sau 500 euro/mp... depinde unde, in ce comuna/sat de pe langa Bucuresti faci Posted Image Sunt curios in ce sat ai dat 135 euro/mp.
In provincie deja la 135 euro/mp gasesti in centru, e specula mult mai mica, in Ilfov si taranul care are la mama dracului un teren mostenit de la bunicul care cultiva lucerna viseaza la zeci de mii de euro pentru un loc de casa, au vazut ca hotii latifundiari au ajuns sa aiba sute de milioane de euro din asta si cred ca o sa ajunga si ei asa Posted Image Diferenta e ca aia au furat terenurile de la fostele statiuni, fabrici, parcuri etc care sunt in pozitii bune in sau langa oras.
Nu stiu cum e in provincie dar , cel putin in nordul Bucurestiului , la DN1 ( Otopeni , Balotesti , Saftica , Tancabesti ) sub 50 Eu/mp in camp nu gasesti . Ba chiar in Otopeni sub 100 Eu/mp .

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Hai sa zicem 100 euro....te costa 30 000 euro 300 mp mai dai 60 000 pe casa......tot iesi mai ieftin......Ca sa nu mai zic ca ai 150 mp nu 60 ca la apartament.....daca vrei casa de 60 mp preturile scad dramatic....

Edited by Clovis, 18 August 2017 - 11:18.


#50
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostClovis, on 18 august 2017 - 11:17, said:

Hai sa zicem 100 euro....te costa 30 000 euro 300 mp mai dai 60 000 pe casa......tot iesi mai ieftin......Ca sa nu mai zic ca ai 150 mp nu 60 ca la apartament.....daca vrei casa de 60 mp preturile scad dramatic....
E cam pe muchie 400 Eu/mp construit in zona .
Adica cam spre saracie , nu zic ca e imposibil .
Si cam toti pe care i-am cunoscut au plecat de la aproximativ cifra asta si au ajuns la 600-700 .
In general din cauza de ... neveste !Posted Image

#51
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Si daca mai construiesti si cu firma cu contract/facturi, care plateste CAS, somaj si altele atunci te duci si mai sus.

#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postwolfyk, on 08 august 2017 - 10:07, said:

"Exact. Zona e infecta, e inconjurat pe toate laturile de cladiri si nu ai loc nici sa treci la pas intre bloc si gard." - mie imi place zona, e o zona de case, doar cateva blocuri, am ales pentru ca e liniste.
La fel va gandi si cel ce va alege sa cumpere in stadiul de proiect in blocul ce se face pe lotul de casa din stanga. La fel si pe lotul din dreapta si din spate.

Nu stiu daca ai prins ideea ca e ceva profund eronat sa cumperi un bloc intr-un cartier de case si sa ai drept criteriu linistea, ca si cum altii nu pot avea fix aceeasi idee. Si sa nu intuiesti ca in scurt timp va fi cartier de blocuri, dar facute pe loturi de case.

#53
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asa este, stiu un caz concret. Bloc de locuinte facut pe terenurile din spatele caselor (au cumparat un lot de la strada si apoi jumatatile nefolosite ale curtilor vecinilor, cand te uitai pe fereastra vedeai casa si curtea omului, fata de unele fiind o distanta foarte mica, doar loc de trecere intre peretele blocului si gardurile vecinilor), multi s-au inghesuit acolo, locuri de parcare erau vreo 5, pe spatiul de la strada unde daramasera casa veche sa faca intrarea.
Apoi lumea parca in prostie pe strada, spre nemultumirea vecinilor care au cerut solutii de la primarie si solutia a fost sa faca sens unic. Ulterior, la 1 an distanta vis-à-vis a venit alt bloc construit pe acelasi principiu, inghesuiala a devenit si mai mare. Toate astea pe o distanta de aprox 150m cat tinea tronsonul de strada de la o intersectie la alta. Proiecte de genul mai sunt si pe celelalte "tonsoane" ale aceleiasi strazi.
Iar acum e deja finalizat blocul numarul 3, asta inalt, si cateva locuri de parcare in subteran (folosite de spatiile comerciale de la parter), construit pe terenul a celor 5 vecini care de la inceput au fost impotriva prostiei astora cu blocurile printre case si au refuzat sa vanda terenurile (ei au fost primii "ofertati" sa li se preia curtile de primul dezvoltator din cauza ca aveau cea mai buna pozitie si le garantau si iesirea la doua strazi), ca realizau ce urmeaza, dar dupa ce lacomia vecinilor a distrus zona complet s-au unit si au vandut la pachet terenurile unui dezvoltator mare.
Acum prostii care si-au vandut curtile au ramas in aglomeratia aia, doar cu casa la strada ocupata de masini, iar in spate imediat dupa gard e zidul blocurilor. La fel si prostii care au cumparat si uneori sunt nevoiti sa parcheze pe alta strada (dupa colt).
Unii din aia care au ramas doar cu casa cauta si acum cumparatori pentru casa, ca vor sa se mute, ca "s-a stricat zona", sau mai bine spus au stricat ei zona, dar cine sa mai cumpare asa ceva, poate doar unul care sa faca cateva locuri de parcare platite in locul casei si sa ii taxeze pe fraierii ce au cumparat in blocuri, mai ales ca primaria a instalat stalpisori pe langa bordura pe o portiune destul de mare sa nu mai blocheze lumea trotuarul, si nici in strada nu o pot lasa ca blocheaza strada si asa ingusta Posted Image

Edited by samebo, 18 August 2017 - 17:40.


#54
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Vezi serviciul de urbanism de la orasul Bragadiru unde ieri au descins procurorii si au ridicat documente. Au emis acte false si probabil autorizatii preferentiale. Si pe raza astora se fac blocuri intre case si retragerile sunt facultative. Si eu cred ca de vina sunt cumparatorii acestor apartamente. Imi pare rau dar trebuie sa o spun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate