Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

6 eur/an taxa domenii .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
gândire conspirativă.....

#56
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Doar realista.
Apropo, taxa realista oficiala e de 12 euro per an per domeniu + TVA. Total 14.3 euro, adica 16,9 $.
Oficial a devenit de 2 ori mai scump decat .com si de vreo 3 ori mai scump decat .eu.
Tariful practicat de către registrarul ICI București (vânzare directă pe site-ul www.rotld.ro) va fi de 12 EUR/an + TVA.
Ar trebui modificat titlul topicului deoarece nu reflecta realitatea.

#57
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015
E foarte bine. Cu cat e taxa mai mare cu atat sunt sanse mai mari sa se curete online-ul romanesc de tot felul de site-uri de tip scam sau care nu au mai fost actualizate cu anii. Sa vedeti de acum inainte cum baietii astia care au crezut ca se vor imbogati din .ro  vor incepe sa-si scoata la mezat tot felul de site-uri cu continut duplicat sau furat, si cum nimeni nu o sa le cumpere.

#58
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postborhot, on 14 august 2017 - 13:24, said:

E foarte bine. Cu cat e taxa mai mare cu atat sunt sanse mai mari sa se curete online-ul romanesc de tot felul de site-uri de tip scam sau care nu au mai fost actualizate cu anii. Sa vedeti de acum inainte cum baietii astia care au crezut ca se vor imbogati din .ro  vor incepe sa-si scoata la mezat tot felul de site-uri cu continut duplicat sau furat, si cum nimeni nu o sa le cumpere.

Gandire tipic romaneasca, aia pe afara fac asta de sute de ani, si nu se mai scandalizeaza nimeni, se va curata online-ul romanesc, dar va ramane si fara bani, pentru ca nu este nimeni tampit sa dea 15 euro pe un ro cand poate da 2-3 pe com si suna si mai bine

View Postsamebo, on 14 august 2017 - 12:26, said:

Nici eu nu inteleg de ce trebuie musai sa aduca bani.
Eu, ca si multi altii am cumparat destule domenii doar pentru a ne rezerva acel domeniu pentru viitor, pentru o viitoare prezenta online. Pana atunci sta si "doarme" in timp ce plata merge.
Bine, poate unii au rezervat si cu gandul ca poate o sa vanda domeniul pe bani multi la un doritor din viitor, eventual o multinationala ce vine in Romania si "se intampla" sa aiba numele la fel sau sa cumpere domeniul cu nume generic pentru ocupatia lor Posted Image, sau o agentie care "se intampla" sa ruleze o campanie, etc

In rest, sunt de opinie ca taxa e prea mare pentru ce ofera ICI/RoTLD si partenerii acestora. Mai au de lucrat la sistem, cele .com care au pretul egal cu cele din .ro au niste sisteme SF comparativ cu ce ofera ICI/RoTLD.
Ideea din spatele taxei anuale e clar venita din faptul ca nu se mai inregistreaza domenii ca pe vremuri si ICI/RoTLD are incasari din ce in ce ai mici si nu mai au bani de furat. Asa ca s-au gandit sa isi faca bani de furat in fiecare an, cat nu aveau inainte din inregistrarile noi.
Sa vezi acum prime si contracte cu dedicatie la ICI/RoTLD, ca doar banii aia trebuie sifonati rapid, doar nu se asteapta cineva sa iasa pe plus Posted Image
Primul pas de sifonare a surplusului: un contract cu o firma IT, preferabil una condusa de pui de securisti, la care iese parandarat de peste 50% din valoarea contractului si de restul se primeste o prostie de aplicatie, mai slaba si mai nesigura decat cele OpenSource sau cele comerciale ce se vand cu maxim 100 euro Posted Image

Trebuie sa aduca bani, pentru ca atunci cand esti un antreprenor asta gandesti, orice investitie trebuie sa aduca bani, nu faci munca patriotica, nu esti la partid sa lucrezi cu resursele altuia, esti antreprenor si trebuie sa scoti bani, si de atatea ori va spun, nu sunteti antreprenori nu aveti reflexele astea, de a gandi: ce imi iese cand fac nu stiu ce, eu inteleg partea de hobby, partea de placere, dar asta este ca pescuitul, am inceput de la o undita si am ajuns sa imi cumpar masina, si cand am constatat ca bag 5000 de lei pe an si scot mumu, am zis pas, asa cu pasiunile, devin prea scumpe, si daca nu le concretizezi intr-o afacere nu merita, si inca ceva, cand eram lefegiu asa gandeam si eu, ca de ce sa iasa bani, ca de ce ne pune managerul sa facem asta, etc, etc, eu zic sa invatam sa gandim si ca in partea opusa, ca sa avem imaginea exacta, si inca ceva, am invatat in liceu sau facultate, ca orice actiune are un scop, si intotdeauna este bine sa te intrebi:QUI PRODEST taxa Roltd, care precum a spus colegul mai sus, este o japca, si nu le va folosi la nimic

Edited by karapok, 14 August 2017 - 13:32.


#59
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Absolut ilegal!!!

In momentul achizitionarii nu a fost specificat nicaieri in contract faptul ca este posibila taxarea acestor domenii

ROTLD si kk-tii de la ICI trebuie dati in judecata

Stim ca foamea le sta in gat dar nu poti impune taxe si plati pe un lucru pe care deja l-ai vandut in anumite conditii si cu un anumit pret

Este absolut ilegala aceasta practica ...... furt pe fata

Puteau sa aibe pretentia sa impuna taxe pe noile domenii dar nu si pe cele deja vandute

ROTLD si ICI pot fi dati in judecata legea nu este de partea lor

...... rromi draku

Edited by hightech-sys, 15 August 2017 - 19:33.


#60
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Pune aici un contract sa vedem cum arata.

#61
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
bai nene nu intelegi ca nu poti vinde ceva cu un anumit pret si in anumite conditii, dupa care sa ceri alti bani .....

cum ar fi ca emag sa-ti vanda un telefon dupa care dupa o perioada de timp sa-ti bata la usa si sa-ti ceara alti bani ca ....... s-au razgandit ca de fapt telefonul valora mai mult

sunteti cretini?

este absolut ilegal!!!!

ROTLD trebuie sa raspunda in fata legii, trebuiesc dati in judecata!!!!

este un abuz grosolan, nu exista nici o scuza pentru ceea ce vor sa faca

puteau sa impuna taxe doar pentru domeniile ce urmeaza sa fie vandute intrucat politica de vanzare s-a schimbat dar nu si pt cele care au fost deja vandute

cocalarismul asta numai in Romania este posibil

trebuie anuntat OPC-ul

la achizitionarea acestora era stipulat faptul ca acestea sunt achizitionate pe viata

o sa-i dau in judecata si o sa le cer daune de peste 100k

absolut incredibil ...... Posted Image

...... foamea din gat

tara de tot kkt-ul

Edited by hightech-sys, 15 August 2017 - 20:00.


#62
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Omule, citeste contractul si o sa devii mai calm, o sa vezi ce frumos scrie acolo ca se va intampla fix ce se va intampla din 2018 :D
Nu ti-a vandut nimeni pe viata nimic, ti-a vandut pe termen nedeterminat, ca sa te fac sa intelegi e ca la contractul de munca, unde ghici ce, te poate da afara oricand, termen nedeterminat nu inseamna pe viata.

#63
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pai nu inteleg de ce te agiti pe forum si nu ii dai in judecata... mai si insulti aiurea pe cei ce nu au aceeasi parere.

#64
Danutd666

Danutd666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
E vrajeala, nu se va introduce nimic, stiu ce vorbesc ca lucrez in acest domeniu. Introducerea acestei taxe ar poate aduce pierderi de pana la 100,000 euro pe an la rotld au declarat chiar acestia intr-un reportaj de presa .

#65
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ai informatii, se vede... n-ai habar.  
De unde pierderi omule, sunt aproape 1 million de domenii inregistrate pe care s-au incasat de la infiintare pana acum sub 50 milioane euro.
In intervalul  iulie 2016 - august 2017 s-au inregistrat aprox 45.000 domenii, din care aprox 30.000 in intervalul ianuarie-august 2017.
In intervalul iulie 2015 - august 2016 s-au inregistrat aprox 60.000 domenii.
In intervalul iulie 2014 - august 2015 s-au inregistrat aprox 70.000 domenii.

Observi trendul descendent, nu?
Hai sa calculam cat s-ar fi putut incasa maxim pe aceste domenii inregistrate in ultimii 3 ani (2014-2017): maxim 9 milioane de euro. Adica in medie maxim 3 milioane de euro anual.
Ei bine, dupa introducerea taxei se va incasa anual minim 5 milioane de euro numai din taxele anuale a domeniilor inregistrate deja (am exclus domeniile ce se afla in perioada de gratie de 5 ani). In 3 ani deja se vor incasa cel putin 15 milioane de euro, adica spre dublu fata de ce se incasa pe sistemul vechi.

Unde vezi tu pierderea ma intreb, eu cred ca multi ar vrea sa aiba pierderi din astea "duble"

Ca sa aiba pierderi va trebui ca numarul de domenii inregistrate sa scada sub 40%, si sa fim seriosi, nu vor fi 60% din domenii dropped si neinregistrate de altii care vor profita de asta.

Edited by samebo, 16 August 2017 - 00:14.


#66
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015
Incasarile vor fi mai mici. Cred ca o treime dintre domeniile inregistrate vor fi abandonate de catre cei care le detin. Asa cum am scris intr-un alt comentariu, eu am 9 domenii .ro si voi pastra 3. La restul o sa renunt si nu cred ca o sa fie nimeni interesat sa le cumpere deoarece nu sunt cine stie ce. Am domenii inregistrate de prin 2003 si nefolosite tot de pe vremea aia.

#67
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Si eu am 5 domenii .ro . La 2 renunt in caz de taxă. 3 le pastrez. Nu ca le-as tine inutil dar  domeniul de activitate a lor imi permite sa le mut ca subdomenii pentru cele pastrate.  Si daca ma supar o sa le fac sub1.dom.ro sub2.dom.ro sub3.dom.ro sub4.dom.ro.

nota: denumirile din exemplu sunt simbolice.

#68
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Voi astia care renuntati la peste o treime din portofoliu puteti face asta pentru ca nu aveti domenii bune sau productive.
Oricum sansele sunt ca vor fi inregistrate chiar din prima zi de altii, mai ales daca va exista un API frumos sa vezi ca la .com statusurile. Vezi pe .com sau altele, se cumpara domenii proaste in prostie, unii au impresia ca ajung dropped de productive si de potential ce au si isi iau si ei teapa, apoi vine altul si tot asa Posted Image
Eu as miza ca numarul de domenii active nu va scadea cu mai mult de 10% fata de ce e acum Posted Image

Edited by samebo, 16 August 2017 - 22:56.


#69
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
multi au cumparat domenii doar pt faptul ca aveau siguranta ca le vor folosi pe viata, nu neaparat ca aveau nevoie de ele...
s-au ingramadit de teama sa nu le ia altcineva si alte chestii de genul....
daca baga taxe anuale sa vezi cum renunta...

#70
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Aveti niste scenarii in cap de te miri. Dupa voi, detinatorii de domenii sunt ori saraci si nu isi permit sa le tina cu o taxa de 6euro ori fac bani cu ele de ii întorc cu furca. Eu am avut forum pe domeniu pentru liga sau echipa. Nu fac 1leu cu el. Dar tineam legatura cu team-ul (clan, alianta cum vreti sa ii ziceti). Am domeniu cu Cacti cu care fac grafice(extractie snmp) pentru temperaturi, stocare, trafic etc.
Am si 2 agentii imobiliare ale caror activitate nu mai functioneaza din 2007. Am domeniul luat si parcat . Daca se relanseaza imobiliarele poate le dau drumul cu partener cu care am lucrat (eu IT el agent).

Adică sunteyi obtuzi rau de tot( cei care comenteaza contra).

Nu ma fac ever 6 euro pe an
Dar am luat domeniile pe viata. Is my fAKlNg problem cand le folosesc si cum....

Ma uimeste lipsa de evolutie in gândire si limitarea la instincte. Am mai zis mai sus. O saa limitez la 2 sau 3 si fac subdomenii.

Dar nu este legal ce fac. In rest.. Vorba celor de la BUG, ,,Bag P** in *** si le-o fac cadou."

Edited by mandrku, 17 August 2017 - 19:27.


#71
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Multa lume (mai ales care a auzit de internet dupa era Facebook si care incearca sa faca 2 euro pe zi din clickuri) nu realizeaza ca cineva poate sa plateasca o suma modica pentru un domeniu (ma rog oarescum modica daca e lifetime in cazul Romaniei) chiar si numai pentru ca sa aibe un email. Nu, nu un email pe domeniul altei companii, supus suportului, restrictiilor tehnice (mai ales filtre spam si NU mai refer la trimis) si mai ales politicii firmei respective (cu Terms of Service ce invariabil permit modificarea unilaterala de catre companie a Terms of Service). Nu exista portabilitate la emailuri cum exista la telefoane, daca miine Yahoo (sau Google/gmail sau erdesh sau orcine altcineva) decide ca vrea sa faca altceva cu domeniul toate adresele o sa fie in pom (inclusiv alea platite, ma rog pina la momentul respectiv). Domeniile nu sint o resursa pe cale de epuizare, nu sint ca adresele IPv4, ca numerele de telefon (in anumite numerotatii ce nu acopera decit strict un pic peste cite sint folosite la momentul respectiv), etc. Sint literalmente de neimaginat mai multe posibile decit frunza si iarba, sint mai multe decit toti atomii din univers.

In ceea ce priveste banii: sper ca nu spune nimeni ca 60 euro nu ajung pentru mentinerea unui rind intr-o baza de date pentru viitorul previzibil! Iar ROTLD e parte din ICI care e parte din pomposul "Minister al Comunicațiilor și pentru Societatea Informațională". Ministerele nu iau bani de la buget? Nu e o prioritate .ro pentru ministerul asta (vezi denumirea)? Ce este atunci o prioritate, sa mai cumpere niste Windows XP de inca vreo 100 milioane de euro si sa se minuneze dupa aia cu gura deschisa ca li s-a terminat supotul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate