Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

6 eur/an taxa domenii .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Deja se primesc de multi ani gratuit .com la pachete de hosting in strainatate, chiar si la alea de 3$ pe luna Posted Image

Edited by samebo, 08 August 2017 - 12:05.


#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
M-ati innebunit cu hostingul asta cu domeniu inclus, dupa aia veniti ca v-ati pierdut domeniul ca desi ati platit factura hostingul nu a platit registrarul si nici nu se deranjeaza sa scoata din carantina domeniul (care surpriza nici nu-i pe numele vostru).

#39
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Teoretic ar trebui sa se aplice la domeniile cumparate de la data aprobarii proiectului.
Eu cand l-am cumparat l-am luat pe viata.
Acestea erau conditiile.

Eu cred ca este ilegal.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjobist, on 08 august 2017 - 11:51, said:

Însemnă că nu l-ai luat direct de la Rotld unde era vreo $50 plus TVA; l-ai achiziţionat de la vreun reseller, iar la 10€ nici nu este pe numele tău ci pe numele lor şi tu ai doar dreptul să-l foloseşti.
My bad. A fost 230 lei. M-am uitat pe un mail de acum 7 ani. :D

#41
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 11:13, said:

Crezi tu ca functioneaza lumea asa, doar ca nu e asa... S-au dus vremurile alea de haiducie din 90 cand "s-au dat <<pe viata>> case si proprietati cu chirie de 2 lei". Pana si la alea s-au dat legi prin care s-a modificat treaba.
Bla bla bla... scoate banul omule, s-a dus perioada de mocangeala Posted Image

Unde si cu cine ai facut dreptul? Te-a mintit ca orice SRL face legi? Posted Image

Era sa zic eu cu cine, dar sunt sigur ca te vei supara, si nu am nimic personal cu tine, imi place caterinca, dar aia fina, bla bla bla, cand esti pe pozitii de forta poti face orice, ca s-a dus mocangeala, eu ziceam de un contract, care se respecta nu? daca maine ti-ar mari providerul de net pretul cu 200 de lei si NU ai avea unde sa te duci, ce ai spune? ca e de porc providerul nu ? dar stim sa dam din gura pe forumuri, si problema este sub ochii nostri, ca statul ne cere sa respectam legea, dar el nu prea are chef sa isi respecte obligatiile, si repet inca odata, ca sa priceapa saua, nu ma prevalez de cei 6-7 euro, este vorba de principii, asta daca dumneata le ai, dar nu prea se vede, sa ma ierti

P.S. Ia uite colega pentru ce se baga taxa anuala, ca mocangeala, ca haiducie din anii 90, PROSTII ia uite domne adevaratul motiv
http://economie.hotn...luna-decemb.htm


E foame de bani baieti, e foame de bani, ca baietii si-a tras salar frumos. si trebe banutu sa platim dezmatul

Edited by karapok, 10 August 2017 - 09:09.


#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca tu imi arati in contract prin care ICI/RoTLD iti spune ca pentru suma initiala domeniul e al tau "pe viata" si ca niciodata nu vei plati o taxa de administrare iti dau dreptate, altfel vorbesti aiurea sa te afli in treaba fara sa fi citit vreodata cum arata contractul.
Si da, multi provideri au facut deja asta, au marit pretul in timpul derularii contractelor si au dreptul sa faca asta conform legii, exact cum tie legea iti permite sa reziliezi contractul fara despagubiri daca fac asta.

#43
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postsamebo, on 10 august 2017 - 09:11, said:

Daca tu imi arati in contract prin care ICI/RoTLD iti spune ca pentru suma initiala domeniul e al tau "pe viata" si ca niciodata nu vei plati o taxa de administrare iti dau dreptate, altfel vorbesti aiurea sa te afli in treaba fara sa fi citit vreodata cum arata contractul.
Si da, multi provideri au facut deja asta, au marit pretul in timpul derularii contractelor si au dreptul sa faca asta conform legii, exact cum tie legea iti permite sa reziliezi contractul fara despagubiri daca fac asta.


Acum suntem carcotasi sau cum ? Cand am cumparat domeniul au spus ca il primesc pe viata, de asta a si costat vreo 200 si ceva de lei, nu mai retin exact, puteau sa spuna altfel, in fine, hai sa incetam polemica, pentru mine este clar, la fel ca celelalte lucruri, marirea trebuie sa acopere salariile baietilor si profitul statului, in rest vorbe goale in vant, asta este principalul motiv, asta stie sa faca statul roman, sa mai ia o piele de pe roman, ca atat stiu atat ii duce capul

Edited by karapok, 10 August 2017 - 09:22.


#44
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ai inteles tu poate ca o sa il ai pana ajungi in groapa... totusi pe ce viata spunea ca il primesti? Viata ta, viata angajatului, viata serverului unde e pastrat?

#45
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postsamebo, on 10 august 2017 - 09:24, said:

Ai inteles tu poate ca o sa il ai pana ajungi in groapa... totusi pe ce viata spunea ca il primesti? Viata ta, viata angajatului, viata serverului unde e pastrat?

Probabil ca fiind un domeniu de firma, pe durata de functionare a firmei, habar nu am la ce s-au gandit, tu ma intrebi pe mine, de parca eu as fi vandut domeniile astea, si am spus ca si colegul de mai sus, taxa ar fi corect sa se aplice domeniilor cumparate de la data de intrare in vigoare a schimbarii, eu ti-am spus, nu am de gand sa platesc, si mi se rupe ce fac ei cu domeniul ala, ma indoiesc de faptul ca va veni cineva sa il cumpere, daca voi avea nevoie de domeniu, cumpar pe com, si cred ca ies si mai ieftin decat pe ro

#46
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sunt mai greu de cap, ma poate lamuri si pe mine careva mai destept?

Zice asa:

Quote

s-a decis introducerea unei taxe anuale de mentenanta de 6 euro fara TVA, pentru fiecare domeniu de internet .ro, incepand cu 1 martie 2018.

Si tot acolo mai zice asa:

Quote

Pentru numele de domenii '.ro' inregistrate inainte de data de 01.07.2012, detinatorii dreptului de utilizare au obligatia de a achita tariful anual de mentenanta incepand cu data de 01.07.2017.

Intrebare este pentru un domeniu inregistrat in 2010 de cand ar trebui sa platesc taxa? Nu imi dau seama din textul respectiv cum se face facturarea, anuntarea clientior etc...sau inca nu s-a stabilit?
Merci

Edited by dreaQ, 11 August 2017 - 08:21.


#47
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu cred ca au cam incurcat hartiile. Au facut copy-paste la cele vechi si deaceea apar datele acelea aiurea. Pentru ca in hartiile initiale trebuia ca de la 1 iulie sa inceapa taxarea, dar s-a amanat pana la 1 martie anul viitor.

#48
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Am si eu o nedumerire: De ce sa inchiriez un .ro???
Acum suntem in 2017 si demult Google a banat folosirea EMD-uilor.

Iar despre pret:
De ce sa platesc 10$ pe un .ro cand pot cu 1$ sa cumpar un .xyz sau . com sau .... inca vre-o 50 de variante??

#49
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostDamianic, on 12 august 2017 - 15:34, said:

Am si eu o nedumerire: De ce sa inchiriez un .ro???
Acum suntem in 2017 si demult Google a banat folosirea EMD-uilor.

Iar despre pret:
De ce sa platesc 10$ pe un .ro cand pot cu 1$ sa cumpar un .xyz sau . com sau .... inca vre-o 50 de variante??
Pentru că nu vrei ca firma ta să aibă site-ul cu extensia .com sau .xyz.
Și extensiile astea de aleg și ele cu o logica. Daca nu ai profil comercial si nu te adresezi international de ce ți-ai alege .com?
Ai targhet ,,people from Romania" mergi pe .ro  . Bine daca discutam de domenii ce găzduiesc filme HD și altceva...normal că nu mai contează.

Eu am un director web. Vreau sa zic că banez .net-urile la greu. Și nu că mi-ar face o mare plăcere. Dar când vedeam câți amatori își făceau pentru 2luni un site și apoi la verificare îl găseam offline sau empty mi-am dat seama că nu merită să pierzi vremea cu .net-urile  .
Acum primesc doar .ro pe el.

#50
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
TLD-urile mai accesibile ofera in general continut mai slab calitativ. Oamenii stiu asta, Google stie asta. Nu cred ca am vazut vreodata sa rankeze un .xyz

#51
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostDamianic, on 12 august 2017 - 15:34, said:

Acum suntem in 2017 si demult Google a banat folosirea EMD-uilor.

Google nu a "banat" folosirea EMD...

#52
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.05.2006
Eu vin din Vanzari / Marketing.

Masura luata de Rotld vine prea tarziu si va aduce doar pagube Rotld-ului cat si mai ales imarginii Romaniei ca tara proprietara a firmei numite Rotld.

Imi cer scuze de la cei care au citit doar primul *layer* de la *nelamurirea* mea ... retorica.

Cei de la Rotld au luat o masura de Confiscare si de *ReVanzare*.

Atatia ani ei au cam fost singurii din lume care *inchiriau* FARA sa aduca clarificarile necesare si OBLIGATORII.

Rotld a profitat ca romanii NU pot inchiria din alta parte = PayPal nu acceptase inca Romania si nici nu existau carduri romanesti acceptate international.

Iar pretul pentru UN domeniu .ro era EGAL cu aproape UN salar minim pe economie. Justificarea unui asa pret enorm a fost ca domeniul. ro este *pe viata*.

Comparativ in USA salarul minim pe economie era de $1000, iar pretul pentru .com era de $12.

Si am scris ca acum suntem in 2017:

Oare de ce americanii (GoDaddy si toti ceilalti) inchiriaza cu 1$ ???
Raspuns: Pentru ca NU mai au clienti. Foarte putini mai investesc bani si timp in astfel de afaceri care NU aduc profitul dorit.

Chiar si in Romania foarte putine saituri aduc proprietarului 400$/luna in conditiile cand un muncitor necalificat roman ajunge la acesti bani (salar + tichete de masa + transport asigurat de firma).

Si acum despre partea de SEO (am scris ca suntem in 2017):

Imi cer scuze si nu vreau sa supar pe nimeni (suntem doar pe un forum de discutii).

View Postmandrku, on 12 august 2017 - 16:12, said:

Pentru că nu vrei ca firma ta să aibă site-ul cu extensia .com sau .xyz.
Și extensiile astea de aleg și ele cu o logica. Daca nu ai profil comercial si nu te adresezi international de ce ți-ai alege .com?
Ai targhet ,,people from Romania" mergi pe .ro

Eu atunci sigur voi alege .info sau .shop sau .online sau .club sau .auto sau .design sau .adult sau .actor sau .bar sau .bio sau .blog sau .doctor sau.... alte 665 de extensii. Daca tot *alerg* dupa EMD ca si *domeniu*

View PostMizu, on 12 august 2017 - 17:54, said:

TLD-urile mai accesibile ofera in general continut mai slab calitativ. Oamenii stiu asta, Google stie asta. Nu cred ca am vazut vreodata sa rankeze un .xyz

DACA ofera continut calitativ, un .xyz , SIGUR apare pe prima pagina Google si *bate* tot.

Cu 2 conditiI:
- sa concureze in *conditii identice* cu restul de domenii competitoare.
sau
- sa aduca ceva NOU din punct de vedere al prezentarii continutului.

Domeniile mai ieftine, de regula tocmai de aceea se si inchiriaza =  sunt domenii pe care cei care le inchiriaza experimenteaza tot felul de idei.

View PostLensFlare, on 13 august 2017 - 06:52, said:

Google nu a "banat" folosirea EMD...

Era spus mai ... retoric.
Acum rectific: Google le cam trece pe toate in Sandbox.

-----------

*6 eur/an taxa domenii .ro* mai precis *10 $/an taxa domenii .ro*

Concluzia mea este tot o intrebare ... retorica:

De ce sa dau 10 $ la cineva care acum este in *buda* si care m-a tratat ca pe un *bou de muls*?. Si care SIGUR ma va trata tot asa si pe viitor.

Cand pot sa dau 1$ la cineva care ma trateaza ca si CLIENT si in plus care are si o interfata rezonabila pentru administrarea domeniilor inchiriate.

Vorba reclamei aleia *Dincolo e mai ... ieftin!!!* si mai bun, adaug eu.

PS.
Din cele aproape un milion de .ro care cica ar fi deja inchiriate (eu chiar nu cred ca ar fi atatea), eu zic ca se vor reactualiza maximum 10 000:

- Facute ca si hobby, foarte putine saituri chiar aduc bani.

- Marea majoritate a saiturilot pentru firme sunt saituri de prezentare. Si de aceea NU produc bani. Iar firma ca sa existe are nevoie de un site de vanzari. Care este si arata cu totul altfel.

Edited by Damianic, 13 August 2017 - 14:38.


#53
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Si cine zice ca daca ai un site trebuie musai sa aduca bani.  Pe bune, de ce trebuie musai o (vanzari in cazul nostru de acum) sa dea tonul discutiei.

#54
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nici eu nu inteleg de ce trebuie musai sa aduca bani.
Eu, ca si multi altii am cumparat destule domenii doar pentru a ne rezerva acel domeniu pentru viitor, pentru o viitoare prezenta online. Pana atunci sta si "doarme" in timp ce plata merge.
Bine, poate unii au rezervat si cu gandul ca poate o sa vanda domeniul pe bani multi la un doritor din viitor, eventual o multinationala ce vine in Romania si "se intampla" sa aiba numele la fel sau sa cumpere domeniul cu nume generic pentru ocupatia lor Posted Image, sau o agentie care "se intampla" sa ruleze o campanie, etc

In rest, sunt de opinie ca taxa e prea mare pentru ce ofera ICI/RoTLD si partenerii acestora. Mai au de lucrat la sistem, cele .com care au pretul egal cu cele din .ro au niste sisteme SF comparativ cu ce ofera ICI/RoTLD.
Ideea din spatele taxei anuale e clar venita din faptul ca nu se mai inregistreaza domenii ca pe vremuri si ICI/RoTLD are incasari din ce in ce ai mici si nu mai au bani de furat. Asa ca s-au gandit sa isi faca bani de furat in fiecare an, cat nu aveau inainte din inregistrarile noi.
Sa vezi acum prime si contracte cu dedicatie la ICI/RoTLD, ca doar banii aia trebuie sifonati rapid, doar nu se asteapta cineva sa iasa pe plus Posted Image
Primul pas de sifonare a surplusului: un contract cu o firma IT, preferabil una condusa de pui de securisti, la care iese parandarat de peste 50% din valoarea contractului si de restul se primeste o prostie de aplicatie, mai slaba si mai nesigura decat cele OpenSource sau cele comerciale ce se vand cu maxim 100 euro Posted Image

Edited by samebo, 14 August 2017 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate