Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Actualizari cod rutier 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Chestia cu batranul...,am patit-o eu,doar ca nu era batran de 100 ani ci de 40-50...Cand am explicat politistului ca nu a dorit sa treaca si mi-a facut semn sa trec(pietonul),politistul m-a intrebat:''era imbracat la fel ca mine''?
...fara cuvinte;am cotizat la fondul de ajutorare,pt ca aveam casa in constructie....Pt ca abaterea din drumul obisnuit a fost la cererea expresa a mesterilor aflati in masina,acestia au facut si pe martorii ,au dus si munca de lamurire,au si platit cotizatia...

#20
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postflorin71_skoda, on 08 august 2017 - 06:48, said:

Eu cunosc persoane care au ramas fara carnet pentru neacordare prioritate la trecerea de pietoni, in situatii ca in poza postata de Alice. Motivatia a fost cea prezentata de DaculScoril0: nu există refugiu median așa că stai și aștepți să treacă pietonul.
Attachment Untitled 2.png Attachment Untitled.png
De asta am intrebat si eu. 3-4 taximetristi pe care ii cunosc "jurau" ca asa e legea acuma : daca nu exista refugiu median trebuie sa dai prioritate si daca nu e pe sensul tau de mers.
Vorbesc serios, tipii astia (i-am vazut eu ca pasager, ca de aici mi-a si venit idea sa intreb) dadeau prioritate si daca erau 2 benzi pe sens iar pietonul numai cat calcase pe prima banda a celuilalt sens .... Probabil sa fie siguri....
Dar mersi atunci de sfat , daca primesc amenda pentru asa ceva stiu sa o contest. Si da, am camera de bord :)

#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Codul Rutier 2017. OUG 195/2002, actualizat 2017* zice ca:
Articolul 100
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

Posted Image neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvai ;


ai mers numai cu taximetrisiti habarnisti.



*Actualizata prin:
- Ordonanta urgenta 41/2016 privind stabilirea unor masuri de simplificare la nivelul administratiei publice centrale si pentru modificarea si completarea unor acte normative (Publicata in M. Oficial nr. 490 din 30 iunie 2016)
- Legea 93/2016 pentru modificarea art. 33 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice (Publicata in M. Oficial nr. 369 din 13 mai 2016)

Edited by alexpet, 08 August 2017 - 21:21.


#22
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Eu tre sa dau traseul peste 8 zile si stiu ca trebuie sa opresti daca este pe sensul tau de mers. Dar instructorul spune ca nu este asa, si ca daca o sa  fac asa la examen nu o sa iau permisul

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrobert8197, on 08 august 2017 - 22:31, said:

Eu tre sa dau traseul peste 8 zile si stiu ca trebuie sa opresti daca este pe sensul tau de mers. Dar instructorul spune ca nu este asa, si ca daca o sa  fac asa la examen nu o sa iau permisul

Nu stiu care este relatia ta cu instructorul tau,dar roaga-l frumos sa-ti demonstreze cele afirmate,adica sa-ti arate in lege cum este.Banuiesc ca nu-i o problema asta.De asemenea banuiesc ca acest instructor te pune sa semnalizezi si la stanga in momentul cand intri in sensul giratoriu,nu-i asa?
Agentii rutieri,agentii examinatori,elevii,soferii si conducatorii auto au o singura biblie:OUG 195,ACTUALIZATA.Restul sunt speculatii.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@adisz
ai uitat de regulamentul de aplicare al oug 195...

View Postrobert8197, on 08 august 2017 - 22:31, said:

Eu tre sa dau traseul peste 8 zile si stiu ca trebuie sa opresti daca este pe sensul tau de mers. Dar instructorul spune ca nu este asa, si ca daca o sa  fac asa la examen nu o sa iau permisul
dupa ce vezi trecerea (marcaj si indicatoare sau doar marcaj sau doar indicatoare) te uiti daca cineva e pe troturar pe langa trecere incetinesti pana sa bagi in prima viteza, daca se indreapta spre trecere OPRESTI, daca ai om pe trecere OPRESTI indiferent pe care parte si in ce sens merge, fineturile din lege nu merg la exemenul de permis.

daca pietonul e pe sensul celalalt se poate intoarce sau sa mai sara unu repede in strada cand te uiti la el....

ia in considerare ca tu ai piciorul pe acceleratie iar examinatorul pe frana, ca sa franezi ai nevoie de dublul timpului de care are nevoie examinatorul, practic nu ai nici o sansa sa franezi inaintea lui daca apare ceva neprevazut... decat daca e baiat finut si pisca frana si asteapta sa o calci tu cu incredere.

Edited by arg, 09 August 2017 - 10:20.


#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cred ca totul se rezuma la interpretarea sintagmei: aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului,

In lege nu scrie ca cei aflati pe banda mea de deplasare, ca zice ca cei aflati pe sensul de deplasare. Cum eu ma deplasez in fata, toata trecerea de pietoni este pe sensul meu de deplasare. Cum as putea eu sa-i justific politistului, ca pietoni care nu au ajuns inca in fata mea, nu sunt de fapt pe sensul meu de deplasare ? Daca eu merg inainte, cum as putea sa-i spun eu politistului ca doar jumatate din trecerea de pietoni este pe sensul meu de mers, adica mers in fata si ca cealalta jumatate a treceri de pietoni nu este pe sensul meu de mers inainte ? Cealalta jumatate o fi cumva pe sensul meu de mers inapoi ? Sau de facut stinga ?
In pozele postate, fiind vorba de o intersectie cruce, avem automat 4 treceri de pietoni, iar sensul meu de deplasare poate fi stinga, in fata, sau dreapta. In cazul unei intersectii cruce, indiferent in ce directie o iau, am 2 treceri de pietoni pe sensul meu de deplasare.

Cam aici cred eu ca este problema (interpretarea) : sensul de deplasare versus banda de deplasare .

Edited by florin71_skoda, 09 August 2017 - 10:23.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cele doua benzi sunt pe sensul tau de deplasare iar pe contrasens sunt alte doua benzi, cand virezi intalnesti 2 treceri.

Edited by arg, 09 August 2017 - 10:23.


#27
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Io stiu ca sunt alte benzi pe contrasens si nici mie nu mi se pare logic sa opresc masina cind intra unul pe trecere din partea cealalta a drumului. Insa spune-mi cum ai formula tu o fraza pe care sa o adresezi politistului ca sa-i demonstrezi ca nu are dreptate si sa scapi fara sa-ti salte permisul pe 30 zile ?

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
buna ziua, bla bla , am proba video,
el salta permisul, eu fac constestatie, si in final as cere judecatorului o masura impotriva necunoasterii politistului: o motivare materiala, un curs de specializare etc...

Edited by arg, 09 August 2017 - 10:34.


#29
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Asadar, daca sunt doua benzi pe sens, fara linie de tramvai, spatiu verde etc. si, evident, fara refugiu se acorda prioritate pietonilor angajati in traversare pe celalalt sens?

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
legal nu, dar daca esti departe de trecere or sa ajunga pe sensul tau de mers inainte ca tu sa depasesti trecerea....

#31
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu anul asta cum o fi cu interpretarea legi, dar ce stiu eu sigur este ca la inceputul anului 2016 se luau carnete la greu. Eu cunosc minim 3 persoane care au patit asa ceva in 2016.

Eu am un gust amar legat de contestatii si judecatori. Pe la inceputul lui 2008 am avut un accident in Blaj si politistul a decis sa-mi ia mie carnetul cica pe 30 zile. Cum m-am certat cu el a hotarit sa-mi ia carnetul pe 90 zile (ca cica asa a vrut muschiul lui). In loc sa accept si sa platesc amenda la jumatate si sa ma duc la "reexaminare" si dupa o luna sa-mi iau carnetul inapoi, am facut contestatie, am platit avocat, am facut poze cu locul accidentului, am dus de citeva ori 2 martori din Alba pina in Blaj, etc. Prima judecatoare a tinut cu politistul si a desfintat rapid relatarile martorilor si nici nu a tinut cont de poze si am pierdut. Am facut recurs la Alba si am cistigat, dupa care alt proces la Blaj, alta judecatoare si tot asa am pierdut. Pur si simplu nu au vrut sa ia in considerare martori si nici pozele mele. Au spus ca este mai credibil politistul care nu a fost deloc la fata locului, decit martori mei, care au fost cu mine in masina si au vazut ce sa intiplat de fapt. Iar pozele mele au spus ca nu-s bune ca nu-s facute in acelasi loc cu pozele duse de politist si drept urmare pe ale mele nu le ia in considerare, chiar daca martori au spus ca pozele duse de mine sunt cu locul accidentului. Asa ca dupa 2 ani si un pic de jutecata am renuntat (prin 2010). A trebuit sa platesc amenda intreaga si colac peste pupaza pe la sfirsitul lui 2011 m-am trezit cu o instintare de la politia Alba sa le duc carnetul ca ma lasa fara el 4 luni de zile. Asa ca in loc sa platesc 150lei amenda si sa stau o luna pe dreapta, am platit amenda 300lei si am stat 4 luni pe dreapta. Plus bani dati la avocat si drumurile de Alba-Blaj.

Edited by florin71_skoda, 09 August 2017 - 10:59.


#32
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postcristel81, on 07 august 2017 - 23:30, said:

Unde se pot gasi actualizarile la codul rutier din 2017 ?
Si e  adevarat ca:
1. trebuie acordata prioritate pietonilor chiar daca nu se afla pe sensul tau de mers ?
2. trebuie acordata prioritate pietonilor care nu se afla pe sensul tau de mers chiar daca nu s-au angajat ci doar intentioneaza sa se angajeze in traversare ?

Cum iti dai seama ca pietonul ala are intentia sa se angajeze in traversare? de multe ori unii stau si casca gura pe marginea trecerii de pietoni, claxonez la ei le fac semne, ei stau acolo linistiti, si asteapta ziua de maine

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@florin71_skoda
te-ai agitat, te-ai luat la certa cu el, putea sa te incalte si cu un ultraj....
ti-am zis scurt si la obiect:

View Postarg, on 09 august 2017 - 10:32, said:

buna ziua, bla bla , am proba video,
el salta permisul, eu fac contestatie, .....

Edited by arg, 09 August 2017 - 11:01.


#34
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postarg, on 09 august 2017 - 11:00, said:

@florin71_skoda
te-ai agitat, te-ai luat la certa cu el, putea sa te incalte si cu un ultraj....
ti-am zis scurt si la obiect:

Ultraj reprezinta altceva, eu cred ca ei trebuie sa demonstreze clar si fara echivoc fapta contraventionala, altfel ne invartim in cercul asta pana la moarte

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkarapok, on 09 august 2017 - 11:06, said:

Ultraj reprezinta altceva, ....
lovire sau amenintare.....
cand te iei la cearta nici nu sti cum iti scapa cuvintele,.... filmeaza un binevoitor si gata.

stiu ca-i greu dar cu calm se castiga mai mult si mai usor:
semnezi si iei pv-ul, platesti amenda si pe urma cauti sa vezi daca e completat corect, daca e copletat aiurea si merge anulat din cauza asta nu mertia oboseala cu restul.
daca e completat bine dar santiunea nu e este ok incepe distracita cu probe si martori...

Edited by arg, 09 August 2017 - 11:21.


#36
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Si daca acceptam din prima ca-s vinovat, crezi ca la judecatorie cistigam ?

Politistul nu a fost deloc la fata locului sa vada ce sa intimplat. Am fost chemati direct la politie, unde am astept aproape 1 ora in parcare ca sa vina si el, dupa care am fost dusi (doar soferi) intr-o camera ca sa redactam "declaratiile" si am fost lasati singuri. Dupa proximativ 30 minute sa intors si mi sa adresat direct, fara alte intrebari si fara sa citeasca declaratiile: Imi pare rau, dar trebuie sa-ti iau carnetul pe 30 zile.  Normal ca nu ma incintat ideea si l-am intrebat ca de ce mie, ca doar nu eu sunt vinovat. El a raspuns ca-i imposibil sa nu fiu eu vinovat, ca doar eu sunt incepator si pe deasupra si tinar, fata de domnu care este batrin si are vechime la condus. Am ramas masca si i-am raspuns ca nu sunt incepator, ca am carnet de sofer profesionist si ca din cite am constatat eu, am carnetul de mai multi ani decit domnul mai in virsta. El a zis ca in cazul asta de ce am "portocala" in geam. I-am spus ca este a lui nevasta-me, insa el a raspus ca nu mai conteaza, din moment ce a decis deja ca eu sunt vinovat. Ca cica daca a luat deja o decizie, nu mai poate da inapoi si ca trebuia sa-i spun dinainte ca nu sunt incepator. Asa ca cum sa nu te enervezi ? Iar cind a vazut ca nu vreu sa-mi recunosc nicicum vina si ca vreau sa fac contestatie, a chemat martori mei la el in birou si a incercat sa-i puna sa dea declaratie falsa ca sa pic eu vinovat. Daca a vazut ca nici cu martori nu-i tine figura, la invatat pe celalalt conducator sa ma dea in judecata, ia dat inclusiv pix si hirtie si la ajutat la redactarea plingeri. Asa ca de fapt au fost mai multe procese de rezolvat. Numai ca pe asta cu celalat conducator auto l-am rezolvat destul de rapid si am cistigat (avocatul de fapt)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate