Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum să combat ploșnițele pentru a putea consuma legumele din grădină?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am înțeles ca tu ai aștepta, în mod normal și eu as aștepta mai mult decat zic ei.
Eu spuneam altceva, ca pracric dacă ne uitam de cu 2 pași înapoi la tabloul general, celelalte substanțe care sunt omologate pt ce e omologata și asta dar și pt ce ne i tereseaza și în cazul asteia lipsește din tabelul de omologări, timoul de pauza pt legume ar trebui sa fie mai scurt sau mult mai scurt.

Pe cale de consecință, probabilitatea ca pragul ala de "sigur pt consum" sa fie atins mai repede.

Putem, orientativ, sa ne uitam la alte substanțe similare, din aceeași familie, omologate pt cultura noastră... Tot cam acolo duce..

Ne mai putem gândi în paralel și ca acele substanțe pot avea timpi de descompunere mai mari, în general pireteoizii sunt destul de puțin activi, "se duc destul de rapid"... Produsele moderne sunt  compuși sau formulări care se neutralizează mai lent, tocmai pentru a asigura o protecție teoretic mai lunga plantelor.
La deltametrina (decis forte, extra sau cum ii zice) e natura produsului/substanței, la karate e tipul de formulare însă substanță activa pare-mi-se ca se deteriorează mai rapid... Tocmai asta e găselniță lor cu karate zeon, nunstiu ce tâmpenie de eliberare lenta...
Dacă însă iei aceeași substanță chioara, cum e cazul zebra, lambdagcihalothrin chior, e posibil sa obții timpi mai scurți.

În orice caz, unul din motivele pt care produsele nunsunt omologate pt anumite culturi sunt și povestea asta cu timpul de așteptare prea lung și nu ineficienta pt un daunator anume.



Oricum, 2 săptămâni nu e un timp de așteptare dpmdv rezonabil și din păcate în cazul dăunătorilor de acest tip, polifagi, când nunai în mod expres determinat un timp de așteptare pt produsele eficiente mnunai produs omologat pt o anumita cultura, nu prea ai ce face, trebuie sa faci o analiza rezonabila și sa tratezi.
Apoi aștepți timpul ala pe care ai concluzionat ca ar fi cel mai probabil sa fie ok și dacă poți mai mult cu atât mai bine, dacă nu, asta e.

Mai e o varianta și eu de aia am și spus la un moment dat de cocktail cu ceva gen vertimec.

În general combourile au la baza ideea ca produsele lucrează conjugat și ca se potențează reciproc, folosind unul in doza mult mai mica sau chiar ambele în doze mai mici obții o eficienta mai mare decât dacă ai folosi o singura substanță în doza mare.
Mai ales în asemenea situații delicate, folosirea unui produs omologat combinat cu un alt produs încă incert din anumite puncte de vedere însă eficient pe daunator, în doza mai mica, poate fi un compromis rezonabil.
Obții și o plaja mai mare de combatere a daunatorilor(în general oricum ai și trips, păianjen etc.. Deși oamenii greu sau deloc observa sau au pregătirea sa poată observa) iar doza mica a unui produs îl face puțin mai ușor de "scăpat de el" de pe ceea ce consumi.

Probabil ca știi ca timpul de așteptare depinde și de cât bagi în planta/produs.. În fond siguranța aia mult discutata e strâns legata de cantități.. Nu e totuna sa bagi 0.5g de ceva sau 5g de ceva.
Timpul ala din fisa produsului se refera la folosirea dozei recomandate, doza babana, când folosești doar o fracție și timpul se reduce.


Ideal e sa folosesti rezultatele științei, ale studiului, aia care studiază mizeriile astea de otrăvuri nu sunt ei prosti degeaba.
Sunt însă, iată, situații în care domnii ăștia încă nu au un răspuns, problema le-a luat-o înainte și ei încă nu se grăbesc sa o rezolve.

E drept și ca problema e nițel mai complicata, cercetarea asta costa și trebuie justificata economic.
Roșia sau alte legume se cultiva în spațiu protejat care în lumea sănătoasă la cap nune ca la noi, o cojmelie rupta din bețe de salcâm și sârme.
Normal ai plase și gândacul nu prea poate întra.

În cazul altor culturi sau al roșiilor dar de camp, acolo iarăși problema se pune altfel, alea au alt standard de calitate și nu se recoltează eșalonat șamd...
Ala își permite sa dea ce da cu 2 săptămâni înainte sa bage combina La recoltat roșiile... Problema pt el nunexista sau dacă exista e sub pragul economic de daunare...

Pt fraierime care cumpără 3 fiole pe an și o arde ca vrea bio, mi-o... Sa dracu sa se agite... Noi suntem la "si altele".. De aia spun ca uneori suntem nevoiți sa mai și gândim.. Sau sa suportam pierderile, care or fi ele



#74
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.11.2004

 parintele, on 10 iulie 2022 - 10:43, said:

De fapt este invers.
Dacă ar fi omologat pt legume de acest gen, timoul de așteptare ar fi mult mai mic fata de alte culturi pt care este omologat.
Dacă are 7 zile pt fructe, pt legume ar avea 3.
In Noua Zeelanda am vazut ca este omologat pentru tomate … 3 zile perioada pauza
https://www.syngenta...z/printpdf/1756

Ps: am stropit gradina cu karate zeon, mai putin zona cu mirodenii … am gasit dupa tufele de busuioc pline de plosnite….

Edited by dionescux, 11 July 2022 - 05:56.


#75
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Asa cum era rezonabil de intuit.
Ce ma mira este însă faptul ca aia îl folosesc pt vierme.
Abia asta mi se pare interesant.

#76
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 dionescux, on 11 iulie 2022 - 05:52, said:

In Noua Zeelanda am vazut ca este omologat pentru tomate … 3 zile perioada pauza
https://www.syngenta...z/printpdf/1756

....la 40 ml/ha si 1000L apa(minim), adica 0,004% concentratie.

 parintele, on 11 iulie 2022 - 07:36, said:

Ce ma mira este însă faptul ca aia îl folosesc pt vierme.
Abia asta mi se pare interesant.

Probabil pentru fluture, caci de vierme te atingi mai greu.

#77
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Concentratia aia sigur nu merge la plosnite.

Omul asta zice de Karate Zeon 2ml/7l de apa. Asta dupa ce treci de ciudatenia filmarii si gramatica inovativa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vc2uofulBvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cumparator, 11 July 2022 - 12:51.


#78
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
sunt cam varza astia de la Syngenta
ori sunt produse diferite, ori doza de substanta admisa difera in functie de tara ori era baut informaticiatul ca a postat paginile web

la ceapa pauza este 7 zile in Europa, 14 zile in NZ
zona tampon este15 m in UE si 0 metri in NZ

nici macar nu sunt in aceeasi directie tolerantele pauza este mai mare in NZ, dar distanta pana la apa este mai mare in UE, deci nu poti sa zici ca unii sunt mai stricti si altii mai ingaduitori

#79
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.01.2011
Caz de targa...

#80
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Deocamdata dau cu spray de gandaci pe langa solar, dar daca mai vad o plosnita o sa stropesc cu KArate Zeon cu concentratie la jumate, adica 1 ml /7 l de apa si las o saptamana pauza.
Gandacii astia sunt asa de nasoi incat nu inteleg cum de nu exista indicatii clare. Am cautat si in engleza si n-am gasit decat ca trebuie sa le dai piretroide, dar nu zic in ce concentratie si nici ce timp de asteptare e la rosii. Ei se refera la gradina in general, nu la legume.

Edited by cumparator, 11 July 2022 - 18:30.


#81
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nicio mirare ca difera parametri de utilizare a unor produse pentru ca aceștia depind de mukte ori de politica statelor.
Asa cum în Europa nunai voie sa folosești o substanță iar în alte părți e permisa, și reglementările mai detaliate gen distante sau cantitate de reziduuri considerata acceptabila pot sa difere destul de mult.


#82
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu la tomate am asteptat  1 saptamana dupa vertimec+karate.

As fi asteptat si mai mult - discutabil daca necesar sau nu -  dar am pus ieri niste carne pe gratar si mergea de minune cu niste rosii cherry si niste dovlecei (fara plosnite).

Nu pare sa am efecte adverse, dar mai e timp Posted Image

Edited by icrobert, 11 July 2022 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate