Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Merita sa fac un srl in domeniul IT?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Norbi4

Norbi4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2017
Am 31 de ani, sunt programator cu experienta de aproape 10 ani si m-am saturat de programare deja.
Merita sa incep o firma de consultare de IT sau o firma care face proiecte mici(aplicatii mobile, jocuri, software pentrul motel.hotel, website-uri)?
Stiu ca la inceput e greu, trebuie sa investesc bani si timp, dar as vrea sa fiu si eu un CEO si sa am o companie buna(odata)......

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Daca intrebi asta pe necunoscuti si tu nu simti afacerea... nu, nu merita. Doar cand iti iese pe hartie totul cu plus (produs, cheltuieli, venituri, profit) poti sa intrebi una-alta pt. mici corectii, nu cand vrei da nu stii nimic fiindca pierzi banii degeaba.

Edited by neagu_laurentiu, 07 August 2017 - 15:31.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Sfatul meu e să faci freelancing câțiva ani și să îți crești rețeaua, apoi nevoia de srl va veni de la sine.

Sau să intri pe toptal, s-ar putea să dai de clienți care te vor trata ca partener. Depinde de cât de bun ești.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Daca esti bun la programare ramai pe salariu.
Daca esti bun la vanzare, ai relatii bune, esti tare in gura si poti aduce contracte, fa-ti firma.

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Intrebarea e daca pana la 31 de ani in IT ai deja conexiuni care sa iti genereze contracte. Daca nu ai o sa fie cam greu sa patrunzi pe piata si sa obtii contracte neavand nici o pila prin agentii & co.

#6
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Doar mie imi miroase a troll?

#7
Norbi4

Norbi4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2017
multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa raman pe salariu
Poate incerc in urmatorii ani sa devin un project manager, si ei castiga foarte bine, pe de alta parte scap de programare(sa nu va ganditi ca nu-mi place programarea, doar ca dupa 10 ani, mai simt nevoia sa fac si altceva....)

#8
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

 Norbi4, on 07 august 2017 - 16:03, said:

multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa raman pe salariu
Poate incerc in urmatorii ani sa devin un project manager, si ei castiga foarte bine, pe de alta parte scap de programare(sa nu va ganditi ca nu-mi place programarea, doar ca dupa 10 ani, mai simt nevoia sa fac si altceva....)

Sal, ti-am lasat un mesaj pe priv.

#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Norbi4, on 07 august 2017 - 15:21, said:

Am 31 de ani, sunt programator cu experienta de aproape 10 ani si m-am saturat de programare deja.
Merita sa incep o firma de consultare de IT sau o firma care face proiecte mici(aplicatii mobile, jocuri, software pentrul motel.hotel, website-uri)?
Stiu ca la inceput e greu, trebuie sa investesc bani si timp, dar as vrea sa fiu si eu un CEO si sa am o companie buna(odata)......

Daca esti bun cu adevarat ia valiza si mergi afara, ai un mediu de lucru stabil, nu ai in carca un guvern fomist de bani care schimba legislatia ca hartia de la wC si vei fi si foarte linistit, asta este sfatul meu, Romania este pierduta si irecuperabila in momentul asta.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Norbi4, on 07 august 2017 - 15:21, said:

Merita sa incep o firma de consultare de IT sau o firma care face proiecte mici?
Merita daca ai clienti,
sau un nume care sa iti aduca clienti,
sau tu si echipa ta puteti genera suficienti clienti, mai ales la inceput.

Edited by Quantum, 07 August 2017 - 18:57.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 karapok, on 07 august 2017 - 18:34, said:

Daca esti bun cu adevarat ia valiza si mergi afara,

Io' cred ca nimeni cu tiglele pe casa nu deschide topic pe forumuri sa intrebe ce loc de munca,unde si in ce domeniu sa-si aleaga.Si mai ales,dupa doar 30 de minute si patru comentarii sa ajunga la concluzia:

 Norbi4, on 07 august 2017 - 16:03, said:

multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa raman pe salariu

Aici e chintesenta:

 sSorsy, on 07 august 2017 - 15:48, said:

Doar mie imi miroase a troll?


ps.
La 31 de ani cu 10 ani in IT topicul de fata este jenant.Sau penibil.Sau chiar patetic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate