Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Conectare laptop la smart tv

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007
Am un laptop hp probook cu windows 10 x64, cu placa video Intel hd4000 care suporta miracast cu dhcp și un tv panasonic viera ds630e și când il conectez la tv prin wireless display, îmi cere acceptul pe tv, arata conectat pe laptop și pe urma se deconectează. Am ultimul driver la placa video, la placa wireless,sunt conectate amândouă atât laptopul cat și tv-ul la același router wireless... Unde sa fie problema, vreun update ceva al windows-ului?

#2
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
De ce nu il conectezi direct prin cablu HDMI?  Daca insisti sa nu ai cabluri sau se afla in alta camera si nu vrei sa-l deplasezi,pentru filme, instaleaza un media server pe laptop gen Wild Media Server, Serviio, sau pur si simplu foloseste Windows Media Player si fa cu el streaming prin router catre tv. Cablul este cea mai buna solutie deoarece streaming FHD sau 4K cu sunet DD sau DTS mai greu. Jocuri si alte aplicatii, clar prin HDMI. Eu le-am incercat pe toate pe un laptop I7, cu placa Nvidia dedicata, 16Gb RAM, gigabit, luat anul trecut si tot cablul mi-a dat cele mai bune rezultate.
Succes!

Problema ta pare sa fie de la Router. Nu stiu sa iti dau mai multe explicatii pentru ca si mie mi-a rezolvat-o in amic.

Edited by costin001, 07 August 2017 - 14:23.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Miracast-ul face oricum o conexiune directa laptop-tv.

Dupa ce te conectezi apasa WIN+P si pune extended. Ce windows 10 ai? 1607 sau 1703?

Daca vrei doar pentru filme, recomand plex sau emby,

Edited by easy90rider, 07 August 2017 - 14:28.


#4
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007
Am versiunea 1703,am încercat cu plex dupa telefon funcționează ok, ca am gasit aplicația in Google Play, dar tv-ul nu o are

#5
zerghelyan

zerghelyan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2017
Salutare! Aceeasi problema intre un Acer si un Samsung Smart TV. Cu un Tv functioneaza, cu celalalt nu. Vreo idee? In router ce ar trebui urmarit?

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Vrei sa faci efecitv screen mirroring sau vrei doar sa vezi continut video/audio de pe laptop pe tv?

#7
zerghelyan

zerghelyan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2017

 xeleron, on 18 octombrie 2017 - 10:48, said:

Vrei sa faci efecitv screen mirroring sau vrei doar sa vezi continut video/audio de pe laptop pe tv?

Screen Mirroring. Am rezolvat intretimp problema. Antivirusul bloca ceva pe acolo. Am debifat block port scan din antivirus si merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate