Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Duplicat foaie/fisa/dovada vaccinari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Shtahh

Shtahh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.02.2013
Salutare dragii mei!
M.am inscris la a doua facultate, la momentul inscrierii nu stiam ca trebuie sa duc si fisa/dovada de vaccinari, urmand sa aduc la dosar pana in toamna, daca voi fi admis.
Am platit taxa, am dat examenul de admitere, am fost admis.
am fost la medicul de familie sa cer acea fisa/dovada de vaccinari, a cautat in toatedosarele posibile si imposibile, nu o are. Eu in casa nu o am.
Am fost la scoala gererala si la liceu in speranta ca undeva in arhivelelor ar exista ceva, poate m-as capata cu vre-o copie, mi-au spus ca in arhive nu stin asa ceva pt ca ei sunt institutii de invatamant, nu medicale.
Mentionez ca la prima facultate (2002 - 2006) nu mi s.a cerut asta, desi am ajuns si acolo si am intrebat daca s-a depus fisa de vaccinari, in concluzie nu.

Marea intrebare: DE UNDE AS PUTEA OBTINE EU UN DUPLICAT AL ACESTE FOI/FISE/DOVADA DE VACCINARI?

Va multumesc frumos pentru orice informatie si ajutor.

#2
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Este vreo facultate de medicina/farmacie/etc? Altminteri, nu au dreptul sa ceara asa ceva, mai ales ca nu sunt operatori de date cu caracter personal.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
De la medicul de familie, mie imi facuse vreo 5 foi dintr-alea cand am avut nevoie. "sa fie" Posted Image

ah, eu n-am avut-o niciodata pentru ca am facut naveta intre medici si s-a pierdut de mult. Dar medicul de familie stie lista si probabil nu-l doare mana sa-ti scrie cateva. Sunt simple adeverinte, atat.

Edited by Lex404, 07 August 2017 - 10:55.


#4
Shtahh

Shtahh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.02.2013
Am fost admis la facultate de farmacie.
Deci nu de adeverinta ca sunt clinic sanatos sau ca nu sunt in evidenta cu diverse boli. E vba strict de dovada de vaccinari.

Edited by Shtahh, 07 August 2017 - 10:59.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Shtahh, on 07 august 2017 - 10:48, said:

Salutare dragii mei!
M.am inscris la a doua facultate, la momentul inscrierii nu stiam ca trebuie sa duc si fisa/dovada de vaccinari, urmand sa aduc la dosar pana in toamna, daca voi fi admis.
Am platit taxa, am dat examenul de admitere, am fost admis.
am fost la medicul de familie sa cer acea fisa/dovada de vaccinari, a cautat in toatedosarele posibile si imposibile, nu o are. Eu in casa nu o am.
Am fost la scoala gererala si la liceu in speranta ca undeva in arhivelelor ar exista ceva, poate m-as capata cu vre-o copie, mi-au spus ca in arhive nu stin asa ceva pt ca ei sunt institutii de invatamant, nu medicale.
Mentionez ca la prima facultate (2002 - 2006) nu mi s.a cerut asta, desi am ajuns si acolo si am intrebat daca s-a depus fisa de vaccinari, in concluzie nu.

Marea intrebare: DE UNDE AS PUTEA OBTINE EU UN DUPLICAT AL ACESTE FOI/FISE/DOVADA DE VACCINARI?

Va multumesc frumos pentru orice informatie si ajutor.

Inainte vreme, cand nu se tineau pe calculator, astfel de evidente se tineau in niste registre, care trebuie sa existe pe undeva, pe la vreun dispensar in localitatea de domiciliu (ca acolo ai fost vaccinat).
Eu am cerut odata la medicul de familie din localitatea de domicilui o astfel de hartie si stiu ca a stiut unde sa caute, dupa care mi-arm facut si eu o copie dupa ea ca sa stiu si eu cu ce am fost vaccinat.
In mod normal facutlatea nu cere lista vaccinarilor decat la Medicina, parca.. ci doar o adeverinta banala de medic de familie, aia in care scrie ca esti sanatos tun.
Pe vremea lu Ceasca, daca nu mai insel, se cerea fisa vaccinarilor la inscrierea la liceu, ca erau cateva vaccinuri care se faceau in liceu si medicul de liceu trebuia sa cunoasca ce vaccinuri s-au facut si ce nu.  Dupa Revolutie, Dzeu cu mila... nu se stie ce s-a mai ales de evidentele alea.

Edited by rosix, 07 August 2017 - 11:10.


#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Iti da medicul de familie o fisa cu vaccinarile. Sau, daca exista carnet de vaccinari o copie a acestuia. Asa e si la inscrierea la gradinita. Cum zice Lex mai sus, cere mai multe ca o sa-ti mai trebuiasca :D

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@initiator, ce liceu ai terminat si in ce an?

Cat timp ai fost elev fiecare vaccinare s-a trecut in registrul cabinetului medical al unitatii de invatamant.
Cand ai terminat scoala generala si te-ai inscris la liceu ai mers cu o dovada de vaccinare.
Cand ai terminat liceul ai primit fisa medicala si o dovada de vaccinare (o transcriere a vaccinurilor facute la liceu+ cele din scoala generala)
Teoretic la cabinetul medical al liceului exista registrul de vaccinari al generatiei tale. Trebuie sa stii cum te cheama anul si data nasterii si anul in care ai absolvit. Nu rade, sunt destui care nu stiu tot ce am zis.
Vestea proasta este ca acum cabinetele medicale scolare nu sunt in activitate. Asistentele sunt in concediu sau alte activitati (corturi canicula etc).

Medicul de familie nu are de unde sa iti dea dovada de vaccinnare.

Edited by dicdobre, 07 August 2017 - 13:02.


#8
Shtahh

Shtahh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 03.02.2013
Am fost la liceu, din nou, au lasat lenea laoparte si au cautat. mi-au dat pana la urma dovada de vaccinari.

Va multumesc frumos pentru indrumari!

#9
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
Biserica susține programele publice de vaccinare care urmăresc scopuri terapeutice. Efectele secundare menționate în prospectele medicamentelor, inclusiv vaccinuri, pot genera ezitări şi rezerve ale unor părinți față de administrarea acestor medicamente propriilor copii. Aceste ezitări sunt fireşti şi trebuie adresate şi discutate în detaliu cu personalul medical, cel mai în măsură să ofere sfaturi competente şi recomandări părinţilor.

De aceea, părinții copiilor trebuie să primească asigurări din partea autorităților competente și a companiilor farmaceutice asupra faptului că vaccinurile provin din surse sigure și că sunt stabilite responsabilitățile producătorilor și ale autorităților publice pentru erorile medicale și efectele secundare ale vaccinurilor, în cazul în care acestea apar.

Comisia etico-juridică a Patriarhiei Române


Este cat se poate de antidemocratic sa constangi parintii sa se vaccineze, cand acestia constientizeeaza ca vaccinarea va duce la un risc ridicat de nastere a copiilor autisti.

PS: Comunicatul de mai sus dat pe 7 aug 2017, este formulat politicos, dar avertizeaza ferm asupra temei autismului a carui singura cauza presupusa dar nedemonstrata, ar fi vaccinurile facute de parinti.
Controversele privind vaccinurile sunt legate de datele statistice ca demonstraza ca parintii copiilor autisti (clasa medie americana din anii 50, 60 ai secolului trecut, cea din europa occidentala si Japonia anilor 60) au fost vaccinati cu diverse vaccinuri ( recomandate prin publiciate dar nu absolut necesare ): singurul element comun pe care il aveau copiii autisti, obtinut dupa ce s-au facut studii nenumarate. Nu s-a putut demonstra niciodata nimic, dar stiinta statisticii isi are adevarurile ei.

Este de presupus ca anumite seturi de fiole sunt premediat fabricate pt a produce autism la copiii.
Dupa cum se stie la inceputul anilor 90, in Romania au izbucnit o epidemie de SIDA la copiii din azilelele de stat. Analizele ai aratat ca in toata tara, a existat un singur tip de virus sida, din cele peste 20 existente pe plan mondial; de unde suspiciunea ca acei copii au fost injectati premeditat.
Acum 10-15 ani, in Libia, fostul dictator Gadafi, a prins, arestat si condamnat la moarte o echipa de infirmiere - in mare majoritate bulgaroace - care au infectat cu HIV copii libieni. In urma 'protestelor internationale' aceste au fost gratiate iar mai apoi eliberate.

Edited by RomeoM, 08 August 2017 - 22:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate