Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Montare plinta polimer

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Morsmordre

Morsmordre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017
Salut. Intampin niste dificultati in montarea plintei si as avea nevoie de ceva sfaturi

Modelul de plinta este acesta : http://www.midadesig...orativa-07.html

Problema este suportul de taiat. Am achizitionat un suport de taiat la unghi de genul : http://bricolajshop....tanley/2555.htm .
In primul rand plinta are 8cm intaltime, iar peretii suportului doar 6.5-7cm. Deci din start exista riscul sa nu tai perfect (ceea ce s-a si intamplat), si cand voi uni 2 bucati taiate in unghi de 45, vor aparea spatii la imbinare.
In al doilea rand, suportul e din plastic, si dupa cateva taieri, fierastraul a inceput sa muste si din peretii acestuia, si s-a cam deformat canalul respectiv. Am vazut ca exista si suporti din lemn, dar probabil se va intampla acelasi lucru si fierastraul va modifica treptat acele canale de taiere.

As dori o recomandare pentru un suport de taiat mai precis. Am gasit modelul acesta : https://mastertools....hi-stanley.html .
De asemenea, m-am gandit sa intreb daca exista cumva coltar de interior si exterior pentru acest tip de plinta.

Multumesc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
se taie cu un "fierastrau circular stationar"
adica asa ceva:
https://www.dedeman....1200w/p/1035876

Edited by arg, 07 August 2017 - 10:44.


#3
Morsmordre

Morsmordre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017
Cum de nu mi-a dat prin cap :D Multumesc mult. O sa caut totusi unul putin mai ieftin.. nu cred ca o sa mai am nevoie de el dupa ce termin ;)

Merci, o zi faina ;)

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Il vinzi dupa ce-ti faci treaba si recuperezi o parte din banuti !

#5
Morsmordre

Morsmordre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017
Corect, important e ca am gasit solutia. Merci de ajutor. Sper sa foloseasca si altora.

#6
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Pierzi timp si bani daca folosesti un fierastrau clasic cu dinti (in orice forma ar fi el). Pentru plinta din polimeri exista o unealta de taiere care are o rezistenta electrica. Dupa ce rezistenta se incalzeste face taieturi perfecte. Cu fierastau cu dinti rezolvi partial anumite colturi dar nu vrei reusi sa imbini doua bucati pe o bucata dreapta.

Recomandarea e sa apelezi la o persoana/firma care se ocupa cu montajul acestui tip de plinta. Pretul ar trebui sa fie in jurul a 10 ron/metru. In afara de partea de taiere apar probleme si la lipitul de perete respectiv lipit doua bucati drepte si finisaj imbinari. Lipirea intre bucati se face cu un adeziv special si nu cu solicon. Plinta pe care o vei strica te va duce cu costurile mult mai sus decat estimezi acum iar rezultatul vizual nu va fi cel dorit.

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Apeleaza la o firma specializata. Costurile n-ar trebui sa depaseasca pretul sculei pe care vrei sa o achizitionezi dar sigur cistigi la calitatea lucrarii + oarece garantie!

#8
Morsmordre

Morsmordre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017
Salut. Pai deja am montat vreo 20-25 de metrii liniari, folosind un un fierastra cu dintii mici si suportul de taiat din primul post,  si a iesit bine, doar ca pana acum nu prea m-am lovit de colturi exterioare, unde taietura trebuie intr-adevar sa fie perfecta. Cand am ajuns la colturile exterioare, am observat ca taietura nu e perfecta, si ramanea spatiu care se vede. Am luat odata cu plinta si solutii de lipit (adeziv de lipire Fix All pentru lipirea de perete, si adeziv de imbinare tot Fixx All, pentru lipirea a 2 placi de plinta).
Din ce m-am interesat, costul montajului e pe la 15 ron/ml, ma ducea la peste 900 ron pentru tot apartamentul, in conditiile in care plinta a fost 17 ron/ml. N-am fost dispus sa platesc atat, drept urmare m-am apaucat singur si a iesit ok pana acum, sper cu fierastraul asta circular stationar sa reusesc sa tai bine si pentru colturi exterioare.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu as plati 20lei/ml dar doar pentru ce nu pot eu sa pun, adica acele colturi cu probleme.
sau gasesti pe cineva specializat sa-ti taie frumos bucatile cu probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate