Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

aer conditionat - daikin sau gree

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Vreau sa racesc o camera de bloc. Acum, pe canicula, sunt 30-31 grade in camera ! Camera la nord si izolata ! Daca mai deschid un TV, calculator, xbox, un amplificator, reciver ... e gata.
Din ce m-am interesat si am citit pe net, m-am hotarat intre Gree si Daikin. De la Gree, modelul asta imi place:
Gree Lomo GWH12QB-K3DNB8 - la 1.400 de ron. M-am jucat cu unul la o cazare si mi-a placut foarte mult, silentios, arata foarte bine, isis face treaba.
De la Daikin, m-am uitat la astea:
https://www.emag.ro/...i/pd/D7PRRKBBM/ - cica utilizare "comerciala", dar cred ca este o greseala, sau
https://www.emag.ro/...c/pd/DJCNZMBBM/

Din datele tehnice, totusi Daikin este cu mult mai silentios, doar 20 dB, fata de 40 ! Daikin, pare mai butucanos.

Il iau, sa ma tina cam 5 ani. Peste, nu cred ca am pretentii de la el. La servici, cand s-a umplut de praf si microbi, chiar si cu firme autorizate si calificate nu au reusit sa faca mare lucru din el. Ma gandesc ca mai bine unul mai ieftin si schimbat cu totul mai repede, decat unul mai scump, la care habar nu am sa-i curat un filtru sau sa-l ajut cumva sa mai functioneze.

Vortex - am vazut, dar nu m-au impresionat cu nimic. Pret ... pana in 2.000 ron ma gandesc. Camera e 25-30 m2.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daikin, clar.  Cei 20db fac aparatul foarte silentios pe setarea de noapte... intrucat sunt 30 de grade noaptea si umiditate ca in baie, va trebui folosit, inevitabil si noaptea... iar un aparat zgomotos iti va face noaptea un cosmar.  Asa ca, daca nu ai alte motive sa optezi pentru GREE, alege Daikin, al doilea model.

Edited by rosix, 06 August 2017 - 12:27.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca afirmi ca modelul Gree era silentios cand l-ai testat, cu toate ca ai vazut specificat 40 db, inseamna ca ori ai setat doar turatie mica, ori aveai urechile infundate sau alte probleme auditive.

Silentios inseamna pana la maxim 11 db.
3 db inseamna dublarea presiunii acustice, este scara logaritmica.
Latitudinea de receptie auditiva este comprimata de sistemul nervos dedicat, motiv pt. care in zona medie de zgomot ~ 20-80 db apare impresia ca ca ~10 db inseamna o dublare de zgomot, insa sub 20 si peste 80 sensibilitatea la diferente se apropie de valoarea reala si tehnica de 3db pt dublare.
Ideea e ca de la 20 la 40 db este o diferenta imensa oricum o iei.

O ureche buna aude lejer ventilatoare si la 9 db intr-o camera cu zgomot de fond de 20-21 db.
Asta se intampla pt ca tipul de zgomot generat de ventilator este monoton, distinct, si are frecvente particulate diferite in mod normal de zgomotul de fond.
La 11 db se aude usor daca urechea e buna, neobosita si neimbatranita, dar se pate ignora cu putina toleranta, chiar daca se aude clar.
La 12 db fasaitul este f. evident pt o ureche buna, si se poate ignora cu un efort suplimentar de toleranta.
Peste 13 db fasaitul este destul de stresant/enervant pt o ureche buna, si ignorarea deja tine de toleranta subiectiva si particulara.

Edited by loock, 06 August 2017 - 12:50.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Recomand Daikin......avem la firma AC-uri cu 12000 BTU care functioneaza fara probleme din anul 2000.Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 06 August 2017 - 13:34.


#5
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 loock, on 06 august 2017 - 12:44, said:

Daca afirmi ca modelul Gree era silentios cand l-ai testat, cu toate ca ai vazut specificat 40 db, inseamna ca ori ai setat doar turatie mica, ori aveai urechile infundate sau alte probleme auditive.

Silentios inseamna pana la maxim 11 db.
3 db inseamna dublarea presiunii acustice, este scara logaritmica.
Latitudinea de receptie auditiva este comprimata de sistemul nervos dedicat, motiv pt. care in zona medie de zgomot ~ 20-80 db apare impresia ca ca ~10 db inseamna o dublare de zgomot, insa sub 20 si peste 80 sensibilitatea la diferente se apropie de valoarea reala si tehnica de 3db pt dublare.
Ideea e ca de la 20 la 40 db este o diferenta imensa oricum o iei.

O ureche buna aude lejer ventilatoare si la 9 db intr-o camera cu zgomot de fond de 20-21 db.
Asta se intampla pt ca tipul de zgomot generat de ventilator este monoton, distinct, si are frecvente particulate diferite in mod normal de zgomotul de fond.
La 11 db se aude usor daca urechea e buna, neobosita si neimbatranita, dar se pate ignora cu putina toleranta, chiar daca se aude clar.
La 12 db fasaitul este f. evident pt o ureche buna, si se poate ignora cu un efort suplimentar de toleranta.
Peste 13 db fasaitul este destul de stresant/enervant pt o ureche buna, si ignorarea deja tine de toleranta subiectiva si particulara.
http://www.sengpiela...ssureLevels.htm

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Si montajul de inca minim 500 lei fara factura si fara sa-ti acopere gaurile si sa stranga mizeria si foarte posibil iti face lucrarea sa ti iasa si freonul ca sa ii mai chemi inca o data, si o asteptare de 5 saptamani in cazul cel mai bun cu traseu de doar 3 metri daca o fi inclus, intra in bugetul ala ?

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Daikin s-a dus dracului. deci sa-ti iasa din cap.

am pus ieri mana pe unele, pentru ca sunt si eu in cautari de AC. ce e sub Emura, gama Bluevolution si Ururu Sarara, sunt petarde.
mai pe romaneste spus, ce e sub 5500 de lei, sunt facute in EU si sunt vai mama lor. asa ca, mergi pe Gree sau pe Samsung si ai
grija sa te invarti prin jurul sumei de 2000 de lei. chiar Mitsubishi daca mai ai de unde scoate 700-800 de lei.

legat de curatare, cine zicea mai sus ca nici macar o firma nu a reusit sa le curete, ori a chemat incompetenti, ori a chemat hoti. punct.
unitatea externa se poate curata lejer cu apa sub presiune (pana mea, o pompa de stropit cu apa si solutie in ea), iar pentru unitatile
interne sunt kit-uri speciale din plastic care se monteaza si se pot astfel curata aproximativ la fel, apa colectandu-se intr-o galeata.
daca nu, se demonteaza tot si se spala bucata cu bucata de le faci sa arate ca noi.

Edited by dygey, 06 August 2017 - 14:29.


#8
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Atunci, merg pe Daikin.
Pentru instalare, am niste cunoscuti care se ocupa si cu asa ceva. Instalarea se face imediat, fara probleme, doar sa aleg aparatul. Sigur nu vor fi probleme aici.
Am zis ca pana in 2.000 de ron, ar ajunge pentru o camera. Si m-am gandit ca sa isi faca treaba cam 5 ani. Dupa, cum o fi.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 lopi, on 06 august 2017 - 12:07, said:

Acum, pe canicula, sunt 30-31 grade in camera !
De ce ai pus semnul exclamarii ? La mine sint 36.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 lopi, on 06 august 2017 - 14:30, said:

Atunci, merg pe Daikin.
Pentru instalare, am niste cunoscuti care se ocupa si cu asa ceva. Instalarea se face imediat, fara probleme, doar sa aleg aparatul. Sigur nu vor fi probleme aici.
Am zis ca pana in 2.000 de ron, ar ajunge pentru o camera. Si m-am gandit ca sa isi faca treaba cam 5 ani. Dupa, cum o fi.
Ai facut o alegere inteleapta........avem un AC Daikin Inverter ce functioneaza 24/24 la o camera cu un server si face fata cu brio temperaturilor extreme din aceste zile.Posted Image

#11
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017

 dygey, on 06 august 2017 - 14:26, said:

Daikin s-a dus dracului. deci sa-ti iasa din cap.

am pus ieri mana pe unele, pentru ca sunt si eu in cautari de AC. ce e sub Emura, gama Bluevolution si Ururu Sarara, sunt petarde.
mai pe romaneste spus, ce e sub 5500 de lei, sunt facute in EU si sunt vai mama lor. asa ca, mergi pe Gree sau pe Samsung si ai
grija sa te invarti prin jurul sumei de 2000 de lei. chiar Mitsubishi daca mai ai de unde scoate 700-800 de lei.

legat de curatare, cine zicea mai sus ca nici macar o firma nu a reusit sa le curete, ori a chemat incompetenti, ori a chemat hoti. punct.
unitatea externa se poate curata lejer cu apa sub presiune (pana mea, o pompa de stropit cu apa si solutie in ea), iar pentru unitatile
interne sunt kit-uri speciale din plastic care se monteaza si se pot astfel curata aproximativ la fel, apa colectandu-se intr-o galeata.
daca nu, se demonteaza tot si se spala bucata cu bucata de le faci sa arate ca noi.

Ne poti argumenta? Montez Daikin de cel putin doi ani si pot spune ca pana si modelul produs in china care este comercializat incepand cu anul curent este cu mult peste medie!

 xmanyacs77, on 06 august 2017 - 13:10, said:

Recomand Daikin......avem la firma AC-uri cu 12000 BTU care functioneaza fara probleme din anul 2000.Posted Image
Schimba poza, aia este o unitate interioara de VRV, ieri am terminat de montat 15 buc.Posted Image

Edited by Uteib, 06 August 2017 - 16:17.


#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Uteib, on 06 august 2017 - 16:15, said:

Ne poti argumenta? Montez Daikin de cel putin doi ani si pot spune ca pana si modelul produs in china care este comercializat incepand cu anul curent este cu mult peste medie!
bre, cu ce sa-ncep?

-UE: tabla proasta, subtire. pe alocuri le "scapasera" portiuni neacoperite ca lumea cu vopsea, pe interior. compresor OEM (wtf, Daikin, ok, da' numa cu firma? cand astia se dau
tatici ai aerelor conditionate si sunt capabili sa fabrice adevarate Rolls Royce-uri in materie de?). "faguri" strambi si suduri vai steaua lor, in scoala cred ca-mi iesea o brazare mai
ok decat aia facuta de ei.

-UI: p-asta recunosc, n-am vazut-o facuta bucati, doar pe dinafara. suficient oricum. plastic ieftin (sau macar la prima impresie asa s-ar parea), taieturi si decupaje facute cel mai
probabil cu dalta sau cu vreo alta scula de prin epoca de piatra ceva si pline de bavura. cam atat...

pacat ca nu m-a taiat capu' sa fac si niste poze, in caz ca imi mai trece vreodata prin minte sa ma gandesc la un Daikin "low cost".

pe langa discutie, arunca un ochi aci: https://forum.softpe...er-conditionat/

niciunu' (aproape) nu a recomandat achizitia de Daikin, desi aveam in plan asa ceva. acum, te las pe tine sa contra-argumentezi. recunosc inca odata, sunt de meserie, dar nu
m-am atins de aere conditionate prea mult. la AC-uri, am la activ doar (parca) vreo 4 reumpleri cu agent frigorific si o bercluire de teava. in rest numai frigidere si congelatoare.

Edited by dygey, 06 August 2017 - 17:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate