Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Locuri bune de pescuit in tara

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Precizez de la inceput ca ma refer doar la ape curgatoare.De pescuitul pe lacuri nu sunt curios...Ma intereseaza orice apa curgatoare din tara si orice fel de pescuit,la orice specie.Sper ca pescarii sa lase secretomania deoparte si daca stiu ceva ,cel putin ca si zona sa povesteasca aici.
     Voi incepe eu.Am 2 partide anul acesta si sapt ce vine urmeaza a treia.Precizez ca sunt din ardeal si pt mine ar fi mult mai aproepe sa merg pe Mures sau Olt dar din motive de lipsa cronica de peste am ajuns sa merg numai pe dunare.Nu ca as fi avut cine stie ce rezultate acolo dar de bine de rau tot se mai prinde ceva.Muresul pot spune ca in zona judetului mures e mort in totalitate iar oltul pe raza judetelor bv si sb e cam la fel.Am mai prins ceva mrenute in zona defileului oltului de la Boita in jos si ceva carasei amonte pe baraje sau zona salbatica a Oltului.Dar dpmdv astea nu-s capturi si evident nu pot fi retinute.Si daca am ajuns aici mentionez ca nu retin niciodata caras sub juma de kil crapcean,somn salau sau stiuca mreana sau clean sub kil asta din pestii care intra mai frecvent.
     Cele 2 partide ale mele au fost asa.Una in insula Mare a Brailei la garliciu langa harsova.Stat 2 zile am prins 5 carasi de aprox 200 gr un ciortan la juma de kil si-un avat tot la jumate eliberat tot.A doua la nufarul pe sf gheorghe.Tot 2 zile un ciortan la kil.Eliberat si el.Mentionez ca de fiecare data am dat si la pasnic si la rapitor.Sapt ce vine vreau sa merg pe chilia zona pardina.Voi reveni si voi povesti aici cum a fost.
   Un lucru pe final pe care trebuie neaparat sa-l spun .De ficare data cand ajung in zona podului de la Giurgeni aceleasi fete pe marginea drumului cu pesti in carlig la vanzare.De fiecare data cand ii vad ma iau toti dracii si ma controlez de pusca.Greu de descris sentimentele care ma incearca in momentele respective.Adica eu fac mai bine de 1000 km pt pescuit si vad electricienii cu capturi pe marginea drumului....Cireasa de pe tort a fost odata cand am fost pe chilia 2 zile si ma intorceam acasa cu mana goala.Pe drum am mai oprit din loc in loc la discutii cu diversi pescari.Dar o discutie m-a lasat perplex.Era un grup din zona moldovei,nu ca ar conta asta, care aveau 5 zile fara capturi.Mai aveau 2 zile si plecau.Si ce-mi spune unul din ei?Ca va cumpara peste de la electricienii de la podul de la giurgeni cand merge acasa ca sa nu mearga cu mana goala.Evident ca i-am spus omului ca ei sunt cauza pt care noi nu prindem nimic,la care omul a spus ca asta e si ca el tot cumpara de acolo peste.Pt mine de neanteles asa ceva.
     Astept povestile si opiniile voastre despre locuri si evident braconieri....

#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
In Ardeal intre TM si Arad, langa periam-port era un canal plin cu pesti, i se zicea "galambos". Da ultima oara am fost pe acolo cand eram copil, acum vreo 10-15 ani. Nu stiu care e starea lui acum

Edited by alx42, 06 August 2017 - 12:18.


#3
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
A trecut ceva vreme de atunci....Oricum mersi

#4
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
canalul aranca?

#5
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
maine seara plecarea....Posted Image

#6
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
In perioada asta nu prea se prinde peste mare in delta.
Apa este foarte scazuta si are 28 de grade...se prinde caras si ciortan pana in 2-3 kilograme.
Mai este si salau la oblete sau imbucatura.

Te astept sa ne povestesti cum a fost la Pardina pe topicul nostru dedicat pescarilor amatori https://forum.softpe...ari-de-weekend/

#7
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Stiu ca e scazuta apa doar am fost.In Insula Mare a Brailei erau aprox 4-5 de pe mal pana la nivelul apei...A fost si tulbure o buna bucata de timp.Chiar si saptamana trecuta din ce-am inteles.Azi mi-am rezolvat online si PG-ul pt Chilia
     Apropo...Unde se prinde peste mare in perioada asta?

#8
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pestele mare sta pe apa adanca acum si e dificil de localizat si de pescuit.
Pe Dunare apa adanca inseamna minim 10 metri.
Ma refer in special la crap pt ca somnul mare este pe cale de disparitie in delta.

#9
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Am revenit de pe cjhilia.Am fost putin mai sus de confluenta canalului 36 cu dunarea.Miercuri si joi toata ziua acolo apoi joi spre vineri noaptea pe canalul iacubov.Rezultate zero.Nici o trasatura.Am dat la pasnic cu mamaliga la somn cu rama neagra si salau cu pestisor sau la bucatica.Am dat la primul prag care era cam la 5 m de mal.Estimez adancimea apei acolo la vreeo 7m.Pe canal doar la mamaliga.Mentionez ca e plin de vegetatie.Greu de gasit loc unde sa pescuiesti.De asta am si renuntat dimineata.Inainte sa plec am vb cu niste pescari care pescuiau pe sipoc(canalul dintre 36 si iacubov si oamenii prinsesera ceva caras mai frumos dar numai la rama alba ce se gaseste in malul canalului respectiv.Pe 36 era un pescar vis a vis de politia de frontiera si prindea ciortan la vreo juma de kil.Nu multi dar mai prindea
Cam asta e.sapt urmatoare merg iar,doar ca habar n-am unde...

#10
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Se pare ca nu mai exista pescari....Asta e...Am avut ceva asteptari de la topicul acesta,dar se pare ca fara nici o baza..
     Se poate inchide

#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 jabadar, on 02 septembrie 2017 - 18:42, said:

Se pare ca nu mai exista pescari...
Pescari mai sunt, altele sunt problemele: lipsa timpului pentru aceasta activitate, a banilor sau a pestilor. Pe mine personal cea din urma ma afecteaza cel mai mult, chiar daca nu (prea) sunt un pescar de apa curgatoare.

#12
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Am fost de 4 ori pe Dunare anul asta.Drumuri de peste 1000 km pt mine.N-am prins nimic notabil.Totusi voi mai merge.Tot timpul singur.Daca nu sunt pesti cel putin natura o imbratisez.Imi place mult salbaticia si linistea de pe apele curgatoare.Acesta a fost primul argument pt care am parasit pescuitul pe lacuri...
     Timpul pt pasiunile tale tu ti-l faci...Exista o ordine a prioritatilor...In functie de asta ai ori nu ai timp de pescuit...Eu imi fac timp,chiar daca plec vineri seara de acasa si ma intorc duminica spre luni acasa.Cam asta reprezinta pescuitul pt mine.
      Tot ce pot spune in acest moment este ca ma bucur ca tempeartura Dunarii a ajuns la 24 grade.Poate,poate da ceva...
       Vineri seara plec din nou spre Tulcea...

#13
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ultima data unde ai fost si ce rezultate ai avut ?

#14
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017
Am fost pe Clisura Dunarii,aval de Moldova Veche si in trecere pe la Bazias.Datorita faptului ca cei de pa Portile de Fier s-au jucat cu nivelul Dunarii,n-a mers aproape nimic.Cativa somotei de care imi pare rau ca s-au agatat,pt ca nu cred ca au mai trait dupa ce i-am eliberat,in rest zero.La pasnic nimic iar la salau asemenea.Pacat de zona pitoreasca de acolo,pt ca locuri de campare sunt extrem de putine si in general ocupate.Nu e chiar relaxant sa dai de pe marginea soselei...
Maine seara voi reveni in zona Deltei,dar inca nu stiu unde ma voi opri

#15
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Te-ai demoralizat bine de tot...asta nu e bine.
De unde vii ?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate