Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fisuri placa beton armat

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
IMEDIAT
Prezentați aceasta problema unui inginer structurist cu experiență sau unui diriginte de șantier de același calibru. Ei vor da o soluție optima cu o condiție : prezentați toate detaliile tehnice ale execuției. Ceva s-a omis sau nu s-a executat corect. Acest tip de problema nu ar trebui să apară daca tehnologia de execuție ar fi respectata in totalitate.
Parerea mea este ca betonul turnat ori nu a fost vibrat , ori a fost vibrat insuficient. Caldura intr-adevar are o influenta , deshidrateaza betonul brusc iar in cazul in care acesta nu este vibrat apar acele fisuri destul de mari.
Inca un amanunt : eu cred ca si cofrajul nu a fost realizat corect si cu distante foarte mari intre scanduri si s-a pierdut o mare parte din laptele de ciment din beton. Iar daca asa ceva s-a intamplat aceea nu mai este placa de beton . Va fi doar niste beton necristalizat care conduce si la o diminuare a aderentei cu armatura.
In aceasta situatie este recomandata returnarea placii de beton.

#20
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu se demoleaza ,este un planseu care rezista datorita fierului, insa trebuie luat in calcul consolidarea lui cu stapi si grinzi din fier.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai o singura solutie . Executarea de stalpi si grinzi de beton in functie de gravitatea situatiei ( se vede doar la fata locului ) . Nu s-a calculat corect necesarul de armatura si dispunere acesteia , s-a decofrat prea repede si placa fiind grea si cu deschidere mare s-a lasat , aparand fisuri . Este exclus sa o lasi asa . La incarcarea etajului o sa flambeze de iti va fi frica sa stai la parter . Fisurile alea se vor mari .
Se poate ca placa sa nu fi fost turnata dintr-una . Daca s-au facut pauze la turnare ...sau daca s-a mers pe betoniere si carat cu galeata , betonul ala nu mai este omogen . Este un mozaic facut din diferite tipuri de beton ...cu diferite compozitii ( in functie de mana lui Dorel ).
Nu vreau sa te speriu dar casa aia are mari probleme . Fara o consolidare serioasa facuta de un inginer structurist , nu mai inainta cu constructia .

Edited by JurasikMan, 06 August 2017 - 12:32.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 iceteam, on 06 august 2017 - 09:36, said:

Vreo idee care ar fi cauza, beton slab?

Placa pare facuta terci.. Totusi nu inteleg de unde apa pe planseu.. inteleg ca exista si o doua placa, eventual si acoperis.
Cauze pot fi mai multe: Poate nu a fost legata corect armatura si s-a lasat sub greutatea betonului altfel nu inteleg cum drk au aparut linille alea "in lung", exact de-a lungul armaturii. Cineva si-a batut joc de meserie - posibil cei care s-au ocupat de armatura.  Si betonul preparat in statie mai poate fi o cauza, daca a avut la baza ciment vechi, pietrificat, s-au n-au respectat retzeta... cine stie?

Se vad si niste fasii de folie atarnand din tavan, exact pe fisura - semn ca placa nu a fost turnata continuu sau s-a intervenit de Dorei pentru ca curgea in draci amestecul pe undeva prin cofraj

Edited by rosix, 06 August 2017 - 12:37.


#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Benderbut, on 06 august 2017 - 12:19, said:

Nu se demoleaza ,este un planseu care rezista datorita fierului, insa trebuie luat in calcul consolidarea lui cu stapi si grinzi din fier.
Eu am vazut scara si m-am ingrozit. Cladirea aia daca a fost realizata conform  proiectului  atunci trebuie sa-l schimbe . Cladirea aia e o capcana .

#24
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 rosix, on 06 august 2017 - 12:31, said:

Se vad si niste fasii de folie atarnand din tavan, exact pe fisura - semn ca placa nu a fost turnata continuu sau s-a intervenit de Dorei pentru ca curgea in draci amestecul pe undeva prin cofraj
nuPosted Image

Initiatorul a spus ca a pus folie peste cofraj sa se adune laptele de ciment . ”fasiile alea de folie care ies din tavan ”acolo s-au intalnit doua bucati de nailon si au fost prinse dedesubt in momentul turnarii .

Edited by Benderbut, 06 August 2017 - 12:44.


#25
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015

 iceteam, on 06 august 2017 - 12:17, said:

Am zis parca are 15 cm, nu sunt eu sigur Posted Image, o sa il intreb exact cat are , a facut exact ca in proiect, si sa il intreb mai pe seara exact dimensiunea la placa si legat de deschidere,sa mai fac cateva poze. Cu respect
O să se dărâme pe locatari, ''ca un castel din cărți de joc'', în veci pomenirea Posted Image lor ... a plăcii de beton , a casei dacă se construiește până la final și a familiei ''curajoșilor'' Posted Image  neprecauți care o să locuiască în această ''hrubă supraterană'' Posted Image
P.S. În ce tărâm de groază a fost realizată această abominabilă lucrare de pseudo-construcții (15 centimetri grosime, cineva e criminal acolo ) în județul Vaslui / în județul Teleorman, unde Posted Image bre, fă, mă?

Edited by TheStarkestTruthMatters, 06 August 2017 - 13:15.


#26
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
cel mai bine le dai bataie sora cu moartea la aia care au lucrat la structura si care au turnat betonul. Ia un par lat si indreapta-le oasele . Ala trebuie demolat si refacut din nou, dar pe cheltuiala meseriasilor, nu a ta.

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
The Starkest ...lasa-l , bre . ca-i necajit destul saracu' om . Nu as vrea sa fiu in pielea lui. Cred ca si eu as aplica tot ceva in genul solutiei prezentate de sctnicu  meseriasilor .

Edited by JurasikMan, 06 August 2017 - 12:56.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Benderbut, on 06 august 2017 - 12:43, said:

Initiatorul a spus ca a pus folie peste cofraj sa se adune laptele de ciment . ”fasiile alea de folie care ies din tavan ”acolo s-au intalnit doua bucati de nailon si au fost prinse dedesubt in momentul turnarii .

Pai da.. dar acolo de ditai fisura semn ca placa nu are continuitate.. Nu s-a lucrat corect. Una e sa mai astupi niste gauri, sa nu-ti curga si cu totul altceva e sa intrerupi placa pintr-o folie plasata aiurea. Nu e in regula cum s-a lucrat. Faptul ca intra apa, indica fisura de sus pana jos, fara niciun fel de dubiu...

Plus ca imi pare dubios de alba la culoare. O placa corect executata are o nuanta precum grinda aia... gri inchis... pe cand asta are o nuanta albicioasa, semn ca nu s-a folosit suficient ciment in compozitie sau acesta a fost "indoit" cu un adaos de altceva.

Edited by rosix, 06 August 2017 - 13:16.


#29
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

 JurasikMan, on 06 august 2017 - 12:31, said:

Ai o singura solutie . Executarea de stalpi si grinzi de beton in functie de gravitatea situatiei ( se vede doar la fata locului ) . Nu s-a calculat corect necesarul de armatura si dispunere acesteia , s-a decofrat prea repede si placa fiind grea si cu deschidere mare s-a lasat , aparand fisuri . Este exclus sa o lasi asa . La incarcarea etajului o sa flambeze de iti va fi frica sa stai la parter . Fisurile alea se vor mari .
Se poate ca placa sa nu fi fost turnata dintr-una . Daca s-au facut pauze la turnare ...sau daca s-a mers pe betoniere si carat cu galeata , betonul ala nu mai este omogen . Este un mozaic facut din diferite tipuri de beton ...cu diferite compozitii ( in functie de mana lui Dorel ).
Nu vreau sa te speriu dar casa aia are mari probleme . Fara o consolidare serioasa facuta de un inginer structurist , nu mai inainta cu constructia .
Sa flambeze? Fenomenul ala e la stâlpi. Și se întâmplă pe neașteptate. Nu stai sa vezi în timp ce pui tu mobila. Ce zici tu e cu totul altceva. Cum zicea cineva mai sus, trebuie verificată săgeata și comparata cu cea maxima rezultată din calcul.

#30
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Doar pare ca nu are continuitatate dar in realitate are si  reprezinta problema cea mai mica, problema mare sunt crapaturile dezordonate de langa.  

Este de culoare albicioasa din cauza ca este subtire (12-15 cm si dincolo fiind lumina zilei)

#31
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Faptul a apa a trecut placa e un lucru foarte rau pentru ca fierul poate ruginii/rupe scazand durabilitatea placii. Si de aici problemele curg lant.....

#32
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
placa din ba de 15 cm este subtire?

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de deschidere. Daca o pui peste o baie de 1,5 m x 3 m este exagerata. Daca o pui peste un living de 6 x 12 m e frectie .

#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 IngN, on 06 august 2017 - 13:39, said:

Faptul a apa a trecut placa e un lucru foarte rau pentru ca fierul poate ruginii/rupe scazand durabilitatea placii. Si de aici problemele curg lant.....
Daca toarna un strat gros cu lapte de ciment peste toata placa udata, crapaturile pot fi stopate?Posted Image

#35
iceteam

iceteam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc in continuare pentru pareri, eu ii transmit celui in cauza macar sa stie in ce directie o ia. Decizia finala ii apartine.
Din ce am inteles placa a fost turnata dintr o "bucata" fara intreruperi, beton de statie cu pompa, folia din poze a fost pentru a "tine" laptele de ciment.

Cateva poze mi a trimis din plan, fierul e tot cum e in plan. ( placa din ce vad cred ca e 13 cm)

Cu respect

Attached Files



#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
placa de 13 cm am si eu. Cu proiect facut ca la carte, structurist, verificare, diriginte. Si este super OK. 6/4 m este cea mai mare deschidere. Nu s-a fisurat, nu flambeaza, nu nimic....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate