Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Creștere bonsai

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
wikkiz2

wikkiz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2009
Salutari tuturor,

Eu sunt nou in lumea asta și tare, tare mult mi-as dori sa îmi pot create un bonsai. Sa ii dau eu viața. Sa plantez eu tot, sa încep de la zero. Nu as vrea sa îl cumpăr puiet sau deja ajuns la maturitate.

Va rog, dacă știe cineva și este amabil și are bineînțeles timp sa ma ajute și pe mine cu ce ar trebui sa încep..

Îmi cumpăr semințele de pe internet sau se găsesc și pe aici prin București pe undeva?

Cum se încolțesc semințele? Procedu și așa mai departe? Eu am tot căutat pe internet dar nu prea m-am lămurit.

Cât timp trebuiesc ținute semințele intr-un servere umed sau cum se face? Contează înălțimea ghiveciului supa ce au încolțit semințele?

Mulțumesc frumos !!

Pace

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa studiezi mai mult. Bonsai poate fi cam orice copac. Conditiile de germinare depind de specie si nu sunt general valabile.
Unele specii si/sau varietati sunt mai predispuse la a fi tranformate in bonsai.
Trebuie sa te hotarasti mai intai [din] ce vrei sa faci bonsai. In functie de asta poti sa primesti sfaturi depre germinare.
Bosai-ul necesita multa rabdare si pasiune. Nu exista ceva numit "bonsai" pe care sa il cumperi si sa il lasi de capul lui.

Edited by pasilla, 05 August 2017 - 21:51.


#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
.

Edited by alexpet, 05 August 2017 - 22:20.


#4
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View Postpasilla, on 05 august 2017 - 21:48, said:

Bosai-ul necesita multa rabdare si pasiune. Nu exista ceva numit "bonsai" pe care sa il cumperi si sa il lasi de capul lui.
Si dupa ce l-ai crescut incepi sa te pishi pe el, atunci cand wc-ul este ocupat.Misto

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Daca ai pasiune de o vara renunta.La ce vrei,din seminte e cale luunga.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postwikkiz2, on 05 august 2017 - 21:36, said:

Salutari tuturor,
Eu sunt nou in lumea asta și tare, tare mult mi-as dori sa îmi pot create un bonsai. Sa ii dau eu viața. Sa plantez eu tot, sa încep de la zero. Nu as vrea sa îl cumpăr puiet sau deja ajuns la maturitate.

... seminte de bonsai???? de care varietate vrei? bonsaius japonicus ikebanicus sau bonsaius madagascarienzis minor?

sa fiu iertat, am vrut sa scriu mai multe, dar m-am rezumat la ce este mai sus ...

Edited by r_murphy, 06 August 2017 - 06:17.


#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Foloseste aplicatia Google a pc-ului sau a telefonului.
Nu uita sa cauti si filmulete pe youtube
Uite ceva de genu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LAHe_e74Qhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Gandeste-te prima data unde il vei lasa afara sau in casa abia apoi vei putea hotara ce soi de bonsai va fi
Daca il cresti in afara casei ienuparul este cel mai popular

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.bonsaiem...tion/from-seeds

http://www.bonsaitre...owing-from-seed


Ai aici tot ce trebuie. Spor la munca si rabdare. E o pasiune frumoasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate