Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Povestea lui Piscotel

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Povestea lui Piscotel!
Azi de dimineaza, cand incepuse caldura aia infernala, aud niste miorlaituri. Jalnice. Uneori vine un cotoi batran si imi ataca cei doi pisici (cotoi) ai mei. Asa ca am iesit repede afara, sa imi salvez pisoii. Mieunatul se auzea din strada. Iar mi-a stat inima in loc, crezan ca mi-a lovit vreo masina pe unul din cei 4 (2 pisoi si doua pisicute) ai mei. Ies in strada ... nimic pe strada. Totusi mieunatul se auzea jalnic. Ma uit in sant si vad un pisoi mic, jigarit. Mieuna de mama focului. Recunosc, primul gand a fost sa il las acolo. Acasa am 4 pisici, ma gandeam ca inca unul e prea mult. Si am plecat spre poarta. Insa nu am apucat sa deschid poarta ca a scos iar un mieunat jalnic. Mi s-au taiat picioarele. L-am luat in mana - era tot numai piele si os. La nici una din pisicile mele nu le simt un os cand le iau in mana, iar la asta ii puteam numara coastele. L-am dus in casa, i-am dat un pliculet de hrana umeda pisici. Desi nu era decat cat un pumn, a lins pliculetul de mancare- de fat l-a mancat la foc automat.Care era de 100 de grame. Atat de flamad era. Mi s-a rupt inima de mila.I-am mai dat pana s-a saturat. I-am dat putin lapte. Plus apa. Am hotarat sa il adopt. Asta e ... nu am putut sa il las acolo sa planga.
Nu pot intelege oamenii care arunca pisoii. Cum pot face asta?
Sotia mea l-a botezat Piscotel. Este baietel. Asa arata acum, sper sa se mai intremeze intre timp:
Attached File  20170805_192735.jpg   633.12K   145 downloadsAttached File  20170805_192745.jpg   646.6K   140 downloadsAttached File  20170805_192751.jpg   461.69K   142 downloadsAttached File  20170805_192757.jpg   638.38K   142 downloads

Edited by XL700VA, 05 August 2017 - 19:07.


#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Frumos si norocos Piscotelu', sa va stapaneasca sanatos si vesel. :)

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Nice.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Sa va inveseleasca sanatos.........Posted Image

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,279
  • Înscris: 08.11.2016
E ascutit acum ca lupta de clasa da isi revine el.

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Este asa slab ... cred ca nu a mai mancat de multa vreme. Sper sa isi revina:
Attached File  SAM_1564.JPG   371.67K   78 downloadsAttached File  SAM_1561.JPG   366.62K   79 downloads

#7
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostXL700VA, on 05 august 2017 - 19:35, said:

Este asa slab ... cred ca nu a mai mancat de multa vreme. Sper sa isi revina:

Blanita ii este sanatoasa si lucioasa, nu sunt semne de boala. Cateva zile cu mancare buna si isi revine la greutatea normala varstei.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostXL700VA, on 05 august 2017 - 19:05, said:

Povestea lui Piscotel !
Bravo ! :clapping:
Daca ai considerat ca printe cei 4 pisoi mai e loc pt. inca unul, jos palaria in fata ta !
Sa il stapaniti sanatosi pe Piscotel.
Mai devreme sau mai tarziu sigur o sa smulga un zambet cu dragalasania lui.

#9
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
poate poti sa-i gasesti un camin..5 pisici sunt cam multe:|..

#10
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postjimmyboy9111, on 05 august 2017 - 20:28, said:

poate poti sa-i gasesti un camin..5 pisici sunt cam multe:|..
Mai ales tinute in casa :(

Edited by sSorsy, 05 August 2017 - 20:37.


#11
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostsSorsy, on 05 august 2017 - 20:37, said:

Mai ales tinute in casa Posted Image

probabil omul sta la casa, si eu am facut ceva asemanator, dar era mult mai mic pisoiul, si i-am gasit o familie, din pacate, pentru ca era prea mic, nu a supravietuit:)..eu am zis sa-i gaseasca o casa. sa nu se simta obligat sa-l tina:|.. din poze are varsta ideala pentru a fi adoptat:)

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Oricum cred ca(desi costa) se impune un mic control la un veterinar. macar pentru tratamentul impotriva viermilor intestinali. Nu te invidiez pentru ce ai facut si ce vei avea de facut de acum incolo, dar apreciez gestul Si eu am doua pisici sterilizate si doi catei(!? cam 14-18 kile bucata!), stiu ce cheltuieli presupun, dar stiu si ce satisfactii poti avea de pe urma lor.

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am si eu o intrebare. In curte as tine o pisica, dar in casa niciodata. Iarna ce se intampla? pisicile supravietuiesc intr-un adapost/cotet precum cainii? Ca as adopta si eu un motan...

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Probabil ca sotia a indragit pisoiul asa mult incat la botezat Piscotel si a decis sa ramana in casa.
Oricum, daca te uiti la poza asta
[ https://s1.postimg.org/3ofsyfi3t9/SAM_1561.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nici nu e de mirare ca au decis sa-l adopte si pe al cincilea !

E simpatic rau, Piscotel  Posted Image

#15
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postalexpet, on 05 august 2017 - 20:58, said:

am si eu o intrebare. In curte as tine o pisica, dar in casa niciodata. Iarna ce se intampla? pisicile supravietuiesc intr-un adapost/cotet precum cainii? Ca as adopta si eu un motan...
Posted Image

tu crezi ca moare pisica iarna??

am si eu un motan la tara,a fost adus de la bloc (a stat in apartament aprox 1 an) i-a fost greu la inceput, isi lua bataie zilnic de la ceilalti motani de prin vecini..dar, s-a adaptat:).. si momentan, nu am mai vazut pisica straina la noi in curte:)..iar iarna, pisicile sunt cele mai frumoase..au blana mult mai deasa:)..de dormit, isi gaseste el ( eu i-am improvizat un loc de dormit,a stat acolo cand era  mic)..acum, doarme prin pod sau pe scaunul de langa bucatarie .vine acasa cand vrea sa leneveasca sau sa manance:)

Pisicile sunt inteligente, se descurca singure:)..daca ii lasi mancare si apa pentru o saptamana, si il lasi singur..o sa supravietuiasca:)..Cainii sunt mai prosti:|..

Edited by jimmyboy9111, 05 August 2017 - 21:12.


#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postjimmyboy9111, on 05 august 2017 - 21:12, said:

Posted Image

tu crezi ca moare pisica iarna??

am si eu un motan la tara,a fost adus de la bloc (a stat in apartament aprox 1 an) i-a fost greu la inceput, isi lua bataie zilnic de la ceilalti motani de prin vecini..dar, s-a adaptat:).. si momentan, nu am mai vazut pisica straina la noi in curte:)..iar iarna, pisicile sunt cele mai frumoase..au blana mult mai deasa:)..de dormit, isi gaseste el ( eu i-am improvizat un loc de dormit,a stat acolo cand era  mic)..acum, doarme prin pod sau pe scaunul de langa bucatarie .vine acasa cand vrea sa leneveasca sau sa manance:)

Pisicile sunt inteligente, se descurca singure:)..daca ii lasi mancare si apa pentru o saptamana, si il lasi singur..o sa supravietuiasca:)..Cainii sunt mai prosti:|..
merci, am sa caut un motan atunci.....

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dragutel :D

Nu tot tu ai fost in concediu la mare si ai ajuns acasa cu-n pisoi in plus? :D

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sa revin. Stau la tara la casa. Pisicile stau in casa doar iarna cand este frig. In rest stau pe afara. S-au invatat asa. Ti n minte cand am castrat cele doua pisici pe care le am, a fost un chin sa le tin 2 saptamani in casa. Tot timpul stateau la fereastra si voiau afara. Uneori si iarna cer afara.
Lex ai dreptate, eu am gasit o pisicuta in camping Zodiac. Insa pisicuta aceea nu a stat la mine mai mult de o saptamana. Imediat dupa ce am venit de la mare, m-a vizitat o familie de prieteni din Bucuresti. Si ei iubitori de animale. Care au vrut sa o adopte. Cum eu aveam 5, le-am dat-o pe Nina. Acum e bine, este bucuresteanca, a vazut chiar si Transalpina (oamenii astia cand pleaca in concediu, isi iau pisica cu ei).
Eu recunosc, cand plec in concediu, las pisicile acasa. Dar am bafta ca mama mea locuieste in casa vecina. Ii las mancare si are ea grija de pisici cand noi suntem plecati.

Edited by XL700VA, 06 August 2017 - 04:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate