Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Viața de Student 1990-2000

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Cum era viata de student in aceasta perioada de tranzitie? Cum se distrau studentii tinand cont ca nu era nici internet nici telefonie mobila. Se uitau studentii la televizor? Daca da unde ?  Unde vedeau Dallasul ?
Cum se faceau proiectele tinand cont ca nu exista internet ?
Care erau conditiile in camine? Erea caldura, apa calda?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Sa stai pe net pe telefon e noul etalon al distractiei studentesti??
Pe vremuri se faceau chefuri, dallas_ul il vedeai la tv alb-negru sa color, dupa noroc, alte filme pe casete video.
Si proiectele le faceai cu creier, pix si foaie.

Era caldura ultrasuficienta ca faceai repede un resou dintr-o rezistenta si un bca

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
imi amintesc zilele astea cu un student il pun sa faca o schita si ii dau foaie si pix.... se uita la mine si zice " Pe hartie?" Cu o fata de aia "ce dracu e asta?"

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 titi_greucean, on 05 august 2017 - 18:51, said:

Cum era viata de student in aceasta perioada de tranzitie? Cum se distrau studentii tinand cont ca nu era nici internet nici telefonie mobila. Se uitau studentii la televizor? Daca da unde ?  Unde vedeau Dallasul ?
Cum se faceau proiectele tinand cont ca nu exista internet ?
Care erau conditiile in camine? Erea caldura, apa calda?
Viața? Foarte OK.
Distracție? Club A. Atelier. Petreceri pe acasă. Plimbări prin țară. Socializare față-în-față, nu ecran-la-ecran. Mai puțin rapid dar mult mai mișto...
TV? 1990? Bineînțeles. Dallas? L-am văzut în anii '70, de ce să-l mai văd o dată?
Proiecte? Existau pe atunci niște chestii numite cărți, altele numite reviste, hîrtie, creioane, tuș și rapide. Suficient.
Cămin, nu. Acasă.

djl, tu ești?

#5
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 titi_greucean, on 05 august 2017 - 18:51, said:

Cum era viata de student in aceasta perioada de tranzitie? Cum se distrau studentii tinand cont ca nu era nici internet nici telefonie mobila. Se uitau studentii la televizor? Daca da unde ?  Unde vedeau Dallasul ?
Cum se faceau proiectele tinand cont ca nu exista internet ?
Care erau conditiile in camine? Erea caldura, apa calda?
Nu se făceau proiecte. Nici nu exista cuvântul asta. S-a inventat odată cu ACAD-ul. Înainte se lucra după ureche, se nimerea sa funcționeze, foarte bine.
Spre exemplu, centrala de la Cernavoda e făcută fara proiect. La americani, navete Appolo nu au avut proiect.
La toate astea se face proiect abia după ce au apărut it-istii si internetul.
Iar in loc de facebook, se întâlneau la Casa d cultura si mâncău covrigi si beau lapte. Si mămăligă direct din tuci, cu degetele.
Si nu aveau nici ciorapi in picioare, ca nu puteau cumpăra on- line.
Primitivi rău de tot. Se îmbrăcau in piei de animale neprelucrate in photoshop.

Edited by cataspo, 05 August 2017 - 19:22.


#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Caminul unde am stat pana in acest an arata la fel de 20 de ani, doar a fost un pic renovat la exterior :)

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 titi_greucean, on 05 august 2017 - 18:51, said:

Cum era viata de student in aceasta perioada de tranzitie? Cum se distrau studentii tinand cont ca nu era nici internet nici telefonie mobila. Se uitau studentii la televizor? Daca da unde ?  Unde vedeau Dallasul ?

Pai, hai sa-ti spun:  era saracie maxima, in sens ca n-aveai bani nici de mancare si sa mai cumperi cate o carte, daramite s-o arzi prin cluburi.  Internet nu era decat la nivel de mail, prin dial-up, costisitor (Romtelecom numara minutele si secundele de conectare si tarifa grosolan, abia reuseam sa trimitem niste mailuri, si altea destul de tarziu, prin 1998, daca nu mai insel).
In rest, se faceau chefuri prin cate-o camera de camin (doar dans si bautura ca nu era loc de altceva)... se mai aduna lumea si se uita la cate un meci.
Foarte important... pana prin 1998 toamna, nu existau talk-show-uri de kkt... pe niciun post... asa ca lumea n-o ardea cu din astea.. nu se uita la niciun fel de Gadea, Rares sau altii similari... asa ca lumea era mai linistita la cap.
Nu erau studentii preocupati cu uitatul la TV si nici de Dallas. Mergeau insa la terasa, la cate un show din ala la care unul face poante si rade singur... chestii din astea lumesti. Ne urcam in cate o masina si plecam unde vedeam cu ochii, apoi constatam ca nu avem bani decat de 4 beri si o punga cu covrigi...
Iar, din cate imi amintesc, lumea chiar era preocupata de facultate, adica se traia modest si lumea nu prea isi batea joc de cursuri, nu prea se umbla cu bani pe la examene, fiecare voia sa dea examenele cat mai ok, sa termine si sa se invarta de-un job. Nu era internet, nu aveai de unde sa te documentezi sa faci o lucrare decat stand ca Bula in biblioteca si lingand carti..asta ti-o spun clar.

Edited by rosix, 05 August 2017 - 19:39.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica, n-a mai fost dat cu un amestec de var-huma ci cu"lavabila" Si nu cu bidineaua, cu "trafaletul".

 Daian95, on 05 august 2017 - 19:22, said:

Caminul unde am stat pana in acest an arata la fel de 20 de ani, doar a fost un pic renovat la exterior Posted Image


#9
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 cataspo, on 05 august 2017 - 19:19, said:


Nu se făceau proiecte. Nici nu exista cuvântul asta. S-a inventat odată cu ACAD-ul. Înainte se lucra după ureche, se nimerea sa funcționeze, foarte bine.
Spre exemplu, centrala de la Cernavoda e făcută fara proiect. La americani, navete Appolo nu au avut proiect.
La toate astea se face proiect abia după ce au apărut it-istii si internetul.
Iar in loc de facebook, se ĂŽntâlneau la Casa d cultura si mâncău covrigi si beau lapte. Si mămăligă direct din tuci, cu degetele.
Si nu aveau nici ciorapi in picioare, ca nu puteau cumpăra on- line.
Primitivi rău de tot. Se ĂŽmbrăcau in piei de animale neprelucrate in photoshop.

Cei care studiau la UPB , trebuiau sa faca tot felul de calcule complicate. Erau calculatoarele alea mari cat niste dulapuri unde se bagau programe in Fortran. Plus desene ce trebuiau facute pe plansete din alea mari. Ma gandesc ca era super-complicat.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cataspo, on 05 august 2017 - 19:19, said:

Nu se făceau proiecte. Nici nu exista cuvântul asta.

"Proiecte" in sens de proiect (lucrare) de facultate, de anul 4, puii mei... din ala cu practica in productie... Te duceai vreo doua saptamani la cateo firma, iti explicau aia cateva chestii, prindeai din zbor si apoi incropeai ceva sa poti sa prezitnti proiectul... Ca fabulai in proiectul ala, lucruri nereale, e alta poveste...

Edited by rosix, 05 August 2017 - 19:42.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Faine vremuri , bautura , femei , bautura , femei si iar bautura peste tot pe unde mergeam si crede-ma ca , calatoream mai mult decat acuma . Puneam degetul pe harta Romaniei , cu ochii inchisi si acolo mergeam , gasca mare baieti si fete , mereu chef , mereu veselie ... cine drq avea vreme de scoala ?!

 titi_greucean, on 05 august 2017 - 18:51, said:

Cum era viata de student in aceasta perioada de tranzitie? Cum se distrau studentii tinand cont ca nu era nici internet nici telefonie mobila. Se uitau studentii la televizor? Daca da unde ?  Unde vedeau Dallasul ?
Cum se faceau proiectele tinand cont ca nu exista internet ?
Care erau conditiile in camine? Erea caldura, apa calda?

Edited by Baxon, 05 August 2017 - 19:54.


#12
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
La bairame prin primii ani era la moda vodca...spre ultimii berea... iar astia au fost tartorii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ca_1rQjFgS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se copiau proiectele si pe vremea aia. eu l-am facut pe bune si am luat 9, altii care au copiat au luat 10.
viata era frumoasa, nu ne gandeam la tehnologia actuala pt ca nu exista nicaieri. nu aveai nici un reper. eu nu am fost tipul de baiat de chefuri, nu imi placeau chestiile astea, mi se pareau plictisitoare. se adunau unii si se imbatau si cam atat. personal, prin anul 4 deja ma plictisisem de studentie, vroiam sa se termine odata.
muzica se asculta la radio contact cel mai mult iar cateva gasti de rockeri scoteau boxele in fata caminului, ascultau si beau bere. berea si alte chestii mai uzuale se vindeau si in camin de studenti mai intreprinzatori (erau mana in mana cu administratia pt ca faceau ceva ilegal).
lipsa se bani nu o percepeam datorita faptului ca eram tanar, aveam sperante mari pentru viitor.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu daca era mai frumos sau mai urat decat acum dar, cu siguranta, era altfel... Cu totul altfel de muzica, alt ritm...si nu aveai nicio posibilitate sa reasculti - nu era Youtube, nu era mp3 player, nu era smartphone cu casti, laptopurile erau doar in poza... deci practic ascultai o melodie la cate un chef si apoi doar daca o mai auzeai pe la radio sau daca aveai caseta...Calculatoarele desktop pesonale in anii 1996-1998 gen 486, Pentium 1, Pentium 2, erau raritati si nu erau conectate la internet ca nu era internet decat prin facultati. Abia prin 1997-1998 incepusera sa apara mp3-urile dar nu aveai cu ce sa transferi decat daca plimbai un HDD de colo-colo.  Dischetele de 1.44Mb nu erau o solutie iar stickurile USB nu existau ca nu se inventase inca USB-ul.

Apoi, nu se spargea lumea in masini... cam 90% din studenti o ardeau cu trenul sau cu microbuzul... Hainele erau mai naspa, mai largi dar mai bune calitativ decat cele din prezent... blugii nu erau rupti pe nicaieri decat daca te accidentai. Lumea era interesata de socializare, baietii invitau fetele in oras mult mai frecvent ca acum... erau relatiile mai autentice, ca nu aveai alte variante - ori ieseai cu cineva, ori o ardeai singur, sprijineai un zid pe la cate o petrecere.... iar atunci s-o arzi singur cand mai toti erau cupluri, era un pic dubios... Azi.. mai toata lumea e singura... cu smartphonul..

Se asculta "Ace of Base", "Dr. Alban", "John Secada"... muzica care astazi pare ciudata... dar atunci era senzatie... nu era practic chef in care sa nu existe muzica de genul asta.
Un exemplu cu muzica de club din acea perioada:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kr20jAdM45c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 05 August 2017 - 21:33.


#15
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Foarte interesant. Cateva intrebari:

- la inceputul anilor 90 exista cablu tv in camine? Vreo improvizatie de la vreo parabola ceva ?
- cand s-a bagat internet in camine?

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 titi_greucean, on 05 august 2017 - 21:49, said:

Foarte interesant. Cateva intrebari:

- la inceputul anilor 90 exista cablu tv in camine? Vreo improvizatie de la vreo parabola ceva ?
- cand s-a bagat internet in camine?

Nu, nu exista cablu in camine, iar meciurile se vedeau la un TV cu antena de camera (atunci nu transmitea decat TVR1 meciurile). Nu avea lumea parabole la camin.. nu existau variantele actuale de abonament, nu venea lumea cu ligheanele de acasa.

Internet in camine s-a introdus tarziu... dupa 2005 cred.. eu nu am prins. Prin anii 1994-1998 nici nu era nevoie de internet, calculatoarele personale fiind extrem de rare... cine avea calculator il tinea acasa la parinti, nu-l aducea in camin. Mai aveau cei care stateau la gazda dar fara niciun fel de internet.  Dial-up-ul mergea prost (33.6kbs) se conecta greu si se deconecta cand ti-era lumea mai draga. In general trimiteam niste mailuri si cam atat.. nu navigam, n-o ardeam pe forumuri...

E diferenta de la cer la pamant, internetul din prezent, ieftin si pe toate drumurile, fata de ce aveam noi la dispozitie in facultate.

Edited by rosix, 05 August 2017 - 22:04.


#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu stiu de ce lumea blameaza Internetul.

Totusi, trebuie sa remarcam ca proiectele de acuma, chiar daca ,,nu sunt facute cu pixul si hartia", daca nu sunt plagiate/copiate, facute ,,doar sa fie", si sunt temeinic documentate, sunt mai veridice si mai corecte dpdv stiintific decat proiectele parintilor nostri sa zicem.

Eu recunosc (si orice coleg de generatia mea, daca e sincer asa ar face): Pe vremea aceea era mai nasol. Dar per ansamblu, si atunci, si acum, 99% dintre lucrari sunt plagiate. Asadar, comparatia de mai sus (fraza precedenta) se aplica strict pt. restul de 1%.

Edited by Rhesus, 05 August 2017 - 22:07.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Rhesus, on 05 august 2017 - 22:04, said:

Nu stiu de ce lumea blameaza Internetul.
Totusi, trebuie sa remarcam ca proiectele de acuma, chiar daca ,,nu sunt facute cu pixul si hartia", daca nu sunt plagiate/copiate, facute ,,doar sa fie", si sunt temeinic documentate, sunt mai veridice si mai corecte dpdv stiintific decat proiectele parintilor nostri sa zicem.

Nu neaparat... Internetul a creat un bun context de Copy si Paste, lucru care in vremurile de care discutam nu era posibil in primul rand din punct de vedere tehnic - n-aveai internet de unde sa poti ciuguli direct in lucrare si apoi sa modifici fraza.  Apoi, lucrarile stiintifice nu erau mura in gura pe net... tot la biblioteca trebuia sa ajungi sa faci niste fise, altfel ciu-ciu lucrare.. si erau profesori care te intrebau direct daca ai inclus si autorii X sau Y in lucrare, apoi citeau pasajele culese din munca de biblioteca... ca stiau lucrarile, deci e cu dus si intors.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate