Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pareri credit ipotecar Bancpost/Unicredit

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Intentionez sa-mi cumpar un apartament si planuiesc sa fac un credit ipotecar.Fiind printre putinele banci care acorda credite ipotecare pe o perioada mai mare de 30 de ani ma gandesc sa aplez la una dintre acestea.Voiam sa stiu ce parere aveti despre Bancpost si Unicredit si daca sunt in regula.

Edited by paulokaziii, 05 August 2017 - 16:49.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am la Alpha Bank din 2008. Sunt foarte mulțumit. Întreabă și la ei, nu ai ce pierde. Și fă-l, dacă poti, în lei.

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Offtopic: De unde stii ca in urmatorii 30 de ani nu-ti vei pierde job-ul?

Edited by sSorsy, 05 August 2017 - 17:44.


#4
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 02.05.2007

 sSorsy, on 05 august 2017 - 17:20, said:

Contract pana la moarte. De unde stii ca in urmatorii 30 de ani nu-ti vei pierde job-ul?
Asta-i ca drobul de sare...Teoretic, poti sa si mori in intervalul asta, nu? Cati au banii cash ca sa-si cumpere o casa? Sa revin la subiect, ca unul care am un credit la Unicredit, pot spune ca sunt ok. Ca si colegul de mai sus, recomand ca acesta sa fie facut in lei. Bafta!

#5
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 mulder_372000, on 05 august 2017 - 17:46, said:

Cati au banii cash ca sa-si cumpere o casa?
Chirie.

#6
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Tinand cont ca tu vrei credit ipotecar ar trebui sa ceri oferta de la toate bancile, ar trebui sa citesti si subiectul "Prima Casa".
La banc post am credit, credit fix, pe langa credit mi-au bagat pe gat si asigurare de viata, dobanda este asemanatoare ca la ING, identic si ratele fixe.

Deci ofertele sunt foarte asemanatoare pe partea de credit, intreaba ceva mai exact, asta cu "ce parere avem despre" este irevalant, zic irelevant ca dobanzile sunt oarecum asemanatoare si sa zic ca banc post imi pare mai agresiva in ce priveste recuperea creditelor.

La creditele ipotecare exista dobanda fixa? Cred ca asta m-ar interesa pe baza la experienta mea cu bancile, zic ca este mai bine ca dobanda sa fie fixa si sa nu stai cu stres ca iti creste rata.
Cu precizarea de mai sus... nu stiu daca creditele ipotecare sunt si cu rata fixa.

Edited by MateiEvi, 05 August 2017 - 19:53.


#7
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009

 sSorsy, on 05 august 2017 - 17:20, said:

Offtopic: De unde stii ca in urmatorii 30 de ani nu-ti vei pierde job-ul?
Am venituri din afara tarii de aproximativ 1000 euro lunar(bani pe care-i pot pune deoparte) si intentionez sa rambursez anticipat creditul in mai putin de 5 ani.Problema este ca venitul declarat din Ro este de aproximativ 1800 lei,iar daca as face pe o perioada mai scurta creditul,nu m-as incadra pentru suma dorita.

Planuiesc sa-mi cumpar un apartament intro zona centrala,pretul acestuia fiind undeva la 135.000 E,iar eu am in momentul de fata un avans de aproape 100.000 euro.In alte circumstante nu m-as fi inhamat la un credit pe 30 de ani pentru ca stiu cat de incert este viitorul.

Edited by paulokaziii, 05 August 2017 - 20:54.


#8
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Cred ca restul romanilor din tara asta ti-am zice sa nu faci prostia sa ingropi o suma asa de mare.
Cauta ceva chirie mai ieftina si strange cash fara credite, apoi cumpara ceva mai omenesc.

#9
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Alpha are dobanda foarte buna, mai mica decat la ING si Unicredit cel putin, zilele astea am tot fost in discutii cu ei.

#10
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
De banii aia si cu un imprumut mai mic construiesti un duplex(case alaturate), una o tii si una o vinzi...

Edited by Karogs, 05 August 2017 - 21:27.


#11
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Apartamentele de pe bdul Decebal/Unirii au un resell value mai mare raportat la o casa din aceeasi sfera a preturilor,in eventualitatea in care doresc sa vand.In afara de aspectul asta,mai este si comprimisul pe care ar trebui sa-l fac in ceea ce priveste zona daca m-as orienta catre o casa care se incadreaza in bugetul meu.

Edited by paulokaziii, 06 August 2017 - 12:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate