Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Probleme la instalarea windows-ului ( 7 64bit)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MrBand10

MrBand10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2017
Salut , scriu acest topic de pe telefon deoarece nu mai pot accesa laptop-ul . Nu mai am windows pe el deoarece am incercat sa reinstalez windows-ul cu un stik usb 2.0 pe care l-am bootat cu ajutorul programului Rufus . Dupa ce am facut acest pas am inceput instalarea si m-am blocat la selectarea partitiilor unde mi-a aparut eroarea :the selected disk is of the gpt style. Dupa ce mi-a aparut eroarea asta am refacut stik.ul cu rufus dar la partition scheme am selectat GPT partition scheme fir uefi . Acum cand incerc iar instalarea imi apare : no bootable device cand e in bootmodul: legacy si cand e in bootmodul uefi imi apare ceva cu security boot fail . Inca ceva am laptop : acer z5wah . Si bios : 1.26 . Va rog frumos ajutati-ma

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Trebuie sa bootezi de pe stick in mod UEFI, nu Legacy, iar Secure Boot il pui pe OFF.

Eu nu am gasit informatii despre acest model pe www.acer.com.
Daca este un laptop nou, atunci asigura-te mai intai ca suporta versiuni atat de vechi de Windows...

Windows 7 nu se impaca prea bine cu instalarea pe HDD-uri GPT. In caz ca instalarea reuseste pot aparea surprize neplacute la orice restart dupa instalarea de update-uri sau erori ocazionale mai mult sau mai putin grave.

#3
MrBand10

MrBand10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2017
Asa este , laptop.ul este nou l-am achizitonat anul trecut avea win 8.1 si vad ca mai scrie pe spate si : e5-571/e5-531 . Oricum in principu o sa renunt la instalarea windows-ului 7 asa cum ai spus dar daca voi face un nou stik cu win 10 cu programul acela misto de la microsoft care e foarte comod si voi face un stik bootabil cu win 10 crezi ca va merge  ? Adica eu nu prea vreau sa pierd date de pe laptop



Inca ceva cand am dat pe UEFI si pe off  asa cum ai spus s-a blocat cand aparea logo-ul de la windows 7 . Atunci imediat inainte de intrarea in instalarea propriu zisa cand trebuie sa setezi limba

Edited by MrBand10, 05 August 2017 - 17:28.


#4
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Daca poti sa stergi toate partitiile (adica nu ai ceva date importante) refa hardul in mod MBR: https://technet.micr...c725797(v=ws.11).aspx
Bineinteles, faci si stickul in mod MBR, pui in BIOS legacy on, secure boot off.....

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Dar Windows 8,1 ce avea de ai renuntat la el? Posted Image

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMrBand10, on 05 august 2017 - 17:28, said:

Asa este , laptop.ul este nou l-am achizitonat anul trecut avea win 8.1 si vad ca mai scrie pe spate si : e5-571/e5-531 . Oricum in principu o sa renunt la instalarea windows-ului 7 asa cum ai spus dar daca voi face un nou stik cu win 10 cu programul acela misto de la microsoft care e foarte comod si voi face un stik bootabil cu win 10 crezi ca va merge  ? Adica eu nu prea vreau sa pierd date de pe laptop

Inca ceva cand am dat pe UEFI si pe off  asa cum ai spus s-a blocat cand aparea logo-ul de la windows 7 . Atunci imediat inainte de intrarea in instalarea propriu zisa cand trebuie sa setezi limba


Daca instalezi Windows 8.1 sau 10, atunci poti lasa Secure Boot pe ON. Sigur ca Windows 10 poti instala, dar sa stergi partitia System Reserved anterioara...

#7
MrBand10

MrBand10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2017

View Post_-_, on 05 august 2017 - 18:25, said:




Daca instalezi Windows 8.1 sau 10, atunci poti lasa Secure Boot pe ON. Sigur ca Windows 10 poti instala, dar sa stergi partitia System Reserved anterioara...

Cand fac stik-ul cu windows 10 cu Rufus ce selectez la partition scheme ? Avand in vedere ca mi-a aparut eroarea aia cu gpt style cand am incercat windows 7

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Alegi GPT for UEFI...

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMrBand10, on 06 august 2017 - 11:12, said:

Cand fac stik-ul cu windows 10 cu Rufus ce selectez la partition scheme ? Avand in vedere ca mi-a aparut eroarea aia cu gpt style cand am incercat windows 7

View PostMrBand10, on 05 august 2017 - 16:38, said:

Dupa ce mi-a aparut eroarea asta am refacut stik.ul cu rufus dar la partition scheme am selectat GPT partition scheme fir uefi . Acum cand incerc iar instalarea imi apare : no bootable device cand e in bootmodul: legacy si cand e in bootmodul uefi imi apare ceva cu security boot fail .

Ai ales bine "GPT partition scheme for UEFI", altfel iti ziceam ca nu e bine. Insa nu ai tinut cont de ce ti-am raspuns:

View Post_-_, on 05 august 2017 - 17:15, said:

Trebuie sa bootezi de pe stick in mod UEFI, nu Legacy, iar Secure Boot il pui pe OFF.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Citeste atent ce ti-au spus colegii. Problema nu era de la stick, era de la hardul tau.
Il scoti, il pui in enclosure extern si il formatezi si apoi va merge 7 daca suporta laptopul.
Sau pui din nou 8.1

#11
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Hmm, sa scoti hardul ca sa-l formatezi ?
Adica, DE CE ?
Nu exista "doar" 28775 de variante si programe prin care poti sa-l formatezi in absolut orice mod vrei, fara sa-l scoti ?!
Direct din Windows Setup > command line...
Sau cu Gparted ?!?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate