Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Suma de bani declarati la granita?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 sSorsy, on 04 august 2017 - 22:00, said:

10.000 €
Clar ca 10.000 de euro, se intelege.

Edited by bogdan_popescu, 04 August 2017 - 22:02.


#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Treci si tu de mai multe ori...

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , unii dintre voi  credeti ca existenta / viata / lumea ...este doar ce cunoasteti voi.  Eu nu am card . Am trecut prin vami cu zeci de mii de euro in buzunar . Mergeam sa cumpar cate o masina , sa duc vreunui cunoscut/ prieten / claborator  bani daca avea nevoie pentru vreo afacere ivita pe loc . La inceput ziceam ca am 5000 euro si stateam cu morcovu' in dos sa nu ma caute. Mai tarziu ...daca ma intreba cineva ...declaram cat bani am si ii si aratam . Sa nu va imagnati ca un vames se opareste daca vede un teanc de harti de 500 de euro. Va asigur ca vamesii pleaca/ plecau  acasa cu sume mai mari decat aveam eu cand treceam eu prin vami . Cunosc bisnitari / samsari care nu pleaca n UE fara 100.000 euro in buzunar . Daca cumpara 4 BMW X6  nici nu mai au bani de carburant.  Nici nemtii si  nici elvetienii nu ii intreaba de unde au banii cash  si va asigur ca nici nu se oparesc ca nu sunt virati prin card . Sa va explic de ce are obligatia vamesul sa intrebe. Este autoritate a statului , are pregatire specifica  si daca  simte ca ceva este in neregula pune intrebari in speranta ca cel intrebat se da de gol sau afiseaza semne ca este stresat. Daca  ii zici aluia de la vama ca  esti bulangiu si ti-o tragi pe bani cu italieni batrani ..si pui deoparte ban pe ban  ca esti baiat  econom ...te pupa in cur si vames si politist si carabinier . Si daca ai sange in vene ...si nu toner de imprimanta suni la 112 ca esti victima unui abuz din partea unei autoritati a statului ..care apel se intregistreaza si labagiul ala trebuie sa isi justifice actiunea .
Exsta o teama a cetateanului platitor de taxe si impozite ...culmea . o teama ce pare desprinsa din comunism . Exsta o idee gresita ca eu , cetateanul, trebuie sa ma justific in fata oricarei autoritati . Este o prostie , o masura a lipsei de informare . Orice persoana are dreptul sa nu raspunda la nici o intrebare pana cand nu i se aduce un avocat . Orice actiune a autoritatilor dincolo de acest protocol este echivalentul unui viciu de procedura si duce in derizoriu orice ancheta .

#22
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
trimite  banii prin  wu pe numele tau in tara unde  vrei sa ajungi  si ii  ridici de acolo

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Pemipo, on 04 august 2017 - 16:54, said:

Salutare, imi poate spune cineva care este suma maxima admisa la intrarea in tara (eu stiam 10.000€) si in special care sunt amenzile pentru nedeclarearea lor.. Despre acest punct am citit ca din 2014 se confisca tot + amenda de la 2 la 7 ani dar nu am inteles exact daca a intrat

Ii aduci pe card, nu cash si ai doua avantaje: nici nu te doare capul ca te intreaba de provenienta lor, nici nu te stresezi ca ti se fura. ca ii pierzi etc.

#24
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Dacă îi declari ce este peste 10 mii au comision parca 10% sau ceva de genul nu mai tin minte,eu m-am riscat de 2 ori pana acum decât să îmi ia comision,10000 Am tinut intr-o geantă de mana,10000 intr-o vîrstă care o țineam tot dupa mine si 10000 in chiloți,mentionez ca erau numai foi de 500.
Dar mai bine ii pui pe card daca ai posibilitatea,numai ca e rau ca te rup ăștia cu schimbul la bancomat,nu iti da euro,la sume mari pierzi multi bani,dar esti mai sigur.

#25
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
pe card o sa te pomenesti si cu fiscu 100% ca te cheama sa le duci documente de provenienta si ca sunt impozitati cum trebuie :P

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Marius19891989, on 28 octombrie 2017 - 20:26, said:

Dar mai bine ii pui pe card daca ai posibilitatea,numai ca e rau ca te rup ăștia cu schimbul la bancomat,nu iti da euro,la sume mari pierzi multi bani,dar esti mai sigur.
Nu ai nicio treaba cu bancomatul, nu trebuie sa scoti cash acolo, platesti masina cu cardul.

 bogdan_popescu, on 29 octombrie 2017 - 22:00, said:

pe card o sa te pomenesti si cu fiscu 100% ca te cheama sa le duci documente de provenienta si ca sunt impozitati cum trebuie Posted Image
Prostii...

#27
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Posibil ca daca tu-i pui, tu-i ridici sa nu se intample asta, dar daca i primesti de la o firma de exemplu din afara pe cont de Romania si suma depaseste o anumita suma, intra automat Anafu pe fir, nu pe loc, dar dupa un timp te cauta, stiu chiar si persoane care au patit treaba asta.

Edited by bogdan_popescu, 30 October 2017 - 15:31.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 bogdan_popescu, on 30 octombrie 2017 - 15:29, said:

suma depaseste o anumita suma, intra automat Anafu pe fir,
Peste 15.000 euro: http://stirileprotv....puse-de-mf.html

#29
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Salut,

Stie cineva daca s-a mai schimbat ceva in legatura cu suma maxima cu care poti sa intri in tara, dintr-un alt stat al UE ? Inca mai trebuiesc declarate sumele peste 10.000 E ?

Merci.

#30
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Da
https://www.customs....n-lei-si-valuta

Edited by Kokoshmare, 29 June 2020 - 22:18.


#31
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 Kokoshmare, on 29 iunie 2020 - 22:17, said:


Cred ca acolo se refera la UE vs restul la cum se exprima: Persoanele fizice pot introduce sau scoate în/din Uniunea Europeană instrumente de plată în valută etc...

Pe acelasi site: https://www.customs....-stat-comunitar
Nu se specifica ca banii trebuie declarati, cum ar fi aici de ex.: https://www.customs....tat-necomunitar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate