Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Salina Slanic Prahova - detalii?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Spre rusinea mea, desi stau la ~30 de minute de mers cu masina de Slanic, n-am vizitat pana acum. Dar mi-am pus in cap ca maine dimineata imi iau gagica si plecam sa vedem si noi cea mai mare salina din Europa.

De ajuns ma descurc sa ajung, traiasca Waze. Dar, odata ce-ajung acolo, ce-i de facut? A fost cineva recent si stie de unde se iau bilete, ce-ar fi de vizitat? Am inteles ca nu se mai coboara cu liftul, ci se merge cu autobuzul? Se cumpara bilete separat de cel pentru intrarea in salina?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Program Salina Slănic Valabil in perioada 1 noiembrie – 1 ianuarie 2017*:
Luni si Marti – INCHIS
Miercuri – Duminica: 08:00 – 16:00
08:00 primul transport in subteran
14:30 ultimul transport in subteran
15:30 ultimul transport din subteran
Exceptii:
DESCHIS: marti, 22 noiembrie 2016
DESCHIS: luni si marti, 26 si 27 decembrie 2016
INCHIS: duminica, 25 decembrie 2016
INCHIS: duminica, 1 ianuarie 2017
*Transportul turiștilor în/ din Salina Slănic Prahova se face cu microbuze.

Tarife vizitare**:
VIZITATORI ÎN REGIM NORMAL:
adulţi: 20 lei/zi/persoană
pensionari: 18 lei/zi/persoană
copii peste 3 ani, elevi, studenţi cu vârsta până la 25 ani, persoane cu handicap: 16 lei/zi/persoană
copii mai mici de 3 ani: gratuit (cu recomandare medicală)
GRUPURI:
minim 30 adulţi: 18 lei/zi/persoană
minim 30 pensionari: 16 lei/zi/persoană
minim 30 copii peste 3 ani, elevi, studenţi cu vârsta până la 25 ani, 15 lei/zi/persoană
minim 30 persoane cu handicap: 15 lei/zi/persoană
ABONAMENTE DE MINIM 5 ZILE:
adulţi: 18 lei/zi/persoană
pensionari: 16 lei/zi/persoană
copii peste 3 ani, elevi, studenţi cu vârsta până la 25 ani, persoane cu handicap: 15 lei/zi/persoană
**Biletul este valabil pentru o singura intrare/zi
Alte tarife
Loc de joaca – 10 lei/30 min
Karturi – de 1 loc – 9 Lei/15 min; 15 Lei/30 min
Karturi – de 2 locuri – 12 Lei/15 min; 20 Lei/30 min
Tenis de masa – 5 lei/30 min.
Biliard – 10 lei/30 min.
Taxa foto – 6 lei
Taxa video – 12 lei
Sursa: www.salrom.ro

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu stiu multi ce fel de salina e (nu e o rusine Posted Image ), ca nici pagina de Wiki nu are cum trebuie: https://ro.wikipedia...
Asa de mult se investeste in turismul de acolo...

Degeaba e cea mai mare salina din Europa daca nu isi face reclama.

Edited by Erwin_Rommel, 04 August 2017 - 15:58.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 Naijax, on 04 august 2017 - 15:54, said:

Program Salina Slănic Valabil in perioada 1 noiembrie – 1 ianuarie 2017*:

Ia vezi in ce secol esti. Pe Google si eu stiu sa caut si am cautat. Am cerut informatii de la persoane care stiu ceva in plus fata de ce-i pe Google.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
https://statiunea-slanic.ro/atractii/

#6
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

Quote

copii mai mici de 3 ani: gratuit (cu recomandare medicală)
Tipic romanesc?
Un copil de 3 ani trebuie neaparat sa mearga la doctor ?? Pentru 2 posibilitati ?
  • Sa-i " recomande ???
  • Sa-i Interzica ???


#7
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Am fost acolo acum 2 saptamani. Microbuzele sunt bune de casat si mersul prin tunel este cam de groaza.
Am putut sa stau inauntru la 12 grade max 3 ore, dupa care mi-au inghetat mainile exact ca in anotimpul rece. Noroc ca in rest eram bine imbracat.
Localitatea este mica, ai sa gasesti fara probleme locul de unde se cumpara bilete si care este diferit de intrarea in salina.
Inauntru era o zona izolata si interzisa publicului in care se prabusise plafonul. Cam naspa ...

Edited by MMMMM, 04 August 2017 - 16:07.


#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 MMMMM, on 04 august 2017 - 16:07, said:

Am fost acolo acum 2 saptamani. Microbuzele sunt bune de casat si mersul prin tunel este cam de groaza.
Am putut sa stau inauntru la 12 grade max 3 ore, dupa care mi-au inghetat mainile exact ca in anotimpul rece. Noroc ca in rest eram bine imbracat.
Localitatea este mica, ai sa gasesti fara probleme locul de unde se cumpara bilete si care este diferit de intrarea in salina.
Inauntru era o zona izolata si interzisa publicului in care se prabusise plafonul. Cam naspa ...
Asta a fost si este soarta tututor minelor trapezoidale sapate in perioada 1850-1965, sunt prea aproape de stratul de steril acoperitor si sunt prea inalte (pentru adancimea aia), sarea are o anumit grad de incovoiere (elasticitate) ce se calculeaza prin formule...

De aia mi se pare o mina nesigura, mai ales de cand am fost ultima data. Ma bucur ca nu am fost printre cei ce au cazut in ascensor...

Edited by Erwin_Rommel, 04 August 2017 - 16:18.


#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Eu am mers de vreo 3 ori pana acum, cel mai recent in martie. Este o salina extraordinara. Superba. Ai impresia ca te afli pe luna. Faptul ca este extrem de inalta, ~65m, iti da fiori.

Prima oara am coborat cu ascensorul(acum 15 ani cred). Acum se coboara cu microbuzele. Iti cam da palpitatii coborarea cu mocrobuzele pt ca spatiul este extrem de stramt, durata este de vreo 15 minute, faptul ca te gandesti ca ai putea ramane blocat prin acele tuneluri.

Eu consider ca este o experienta unica ce nu trebuie ratata.


Attached File  s1.jpg   425.14K   65 downloads

Attached File  s2.jpg   9.8K   67 downloads

Attached File  s3.jpg   96.59K   66 downloads

Attached File  s4.jpg   51.33K   63 downloads

Attached File  s5.jpg   255.85K   60 downloads

 Erwin_Rommel, on 04 august 2017 - 16:15, said:



De aia mi se pare o mina nesigura, mai ales de cand am fost ultima data. Ma bucur ca nu am fost printre cei ce au cazut in ascensor...

Chiar a cazut ascensorul?

Edited by andreiMembruAnonimut, 04 August 2017 - 16:38.


#10
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 andrei_ionut, on 04 august 2017 - 16:38, said:

Chiar a cazut ascensorul?
Da
http://www.mediafax....orilor-13080925

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
S-a rezolvat problema cu budele? Acum multi ani era horror acest aspect.

#12
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
WC-ul este ok.
Bine, nu de 5 stele, dar onorabile.

cateva poze

Attached Files



#13
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Toaletele surprinzator de curate. Nu mirosea deloc.

O geaca este binevenita. Cine are de gand sa stea mai mult, 3-4-5 ore.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Am fost, am vazut, am plecat.

Am mers mai intai la Baia Verde, m-am murat in apa sarata (si-am reusit sa trag si pe nas, involuntar). Neasteptat de curat. Eu am plecat de dimineata de-acasa si-am gasit si loc de parcare si sezlong. Dupa ora 09:00 nu mai gaseai de niciunele. Intrarea 18 lei de adult, 10 lei de student, 8 lei sezlongul, 6 lei umbrela (care era prea mica sa fie eficienta).

La salina accesul se face cu microbuze de 16 locuri. Poate am fost eu ghinionist si a fost si weekend, ca am stat o ora (dupa ceas) la coada ca sa cumpar bilete, intr-o caldura teribila. Preturile sunt: 20 de lei pentru adulti, 16 lei studenti, plus reduceri pentru grupuri de 30+ persoane.

Scrie mare si clar ca nu sunt permise trotinete, biciclete si alte jucarii, in mai multe locuri, insa tot se gasea cate-un Toma sa blocheze fluxul deoarece n-a fost in stare sa deschida ochii.

De ajuns se ajunge relativ repede cu microbuzul, se mai asteapta 3-4 minute la intrarea in mina deoarece prima portiune de tunel nu este destul de lata pentru doua microbuze sa circule simultan in sensuri opuse. Se coboara cu troncanituri (sunt intr-o stare destul de proasta microbuzele). Inauntru e racoare, insa mie mi-a ajuns un hanorac. Sunt 12 grade constant.

Multe nu prea sunt de vazut in salina, doar daca esti pasionat de geologie. In rest, mese de biliard, de ping pong, o pista mica de kart-uri cu pedale, cateva roci expuse intr-un colt, 2-3 statui sculptate-n sare. Era mai multa coada la tonomatul de cafea decat la facut poze cu statuile.

La iesire din salina, iar coada monumentala. Am avut oarecum noroc si-am prins un "ochi" liber, asa ca am asteptat doar vreo 15 minute sa ies. Ceilalti din coada de 20m ce se formase in spate au avut mai mult de rabdat. Daca n-ar fi inghesuiala si asteptarea uriasa la microbuze, experienta ar merita pe deplin.

#15
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Si eu am prins coada o data si eram in luna octombrie. Am stat vreo 30 min.

Oricum, jos in salina, doar sa stai si sa te plimbi este extrem de interesant. Mie mi-a placut de fiecare data. N-am stat eu 4-5 ore insa 2-3 ore tot au fost.

PS: Agomeratie este aproape tot timpul. Faceti-va idee cati bani se fac!! Posted Image Si autobuzele alea sunt mancate de rugina.

Edited by andreiMembruAnonimut, 05 August 2017 - 18:07.


#16
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Pai si dimineata la prima cursa e coada?
Eu doar dimineata merg la Salina din Targu Ocna...la urmatoarea cursa vin tot felul de turisti enervanti ce fac mult zgomot inutil.

#17
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Erwin_Rommel, on 06 august 2017 - 09:43, said:

Pai si dimineata la prima cursa e coada?
Eu doar dimineata merg la Salina din Targu Ocna...la urmatoarea cursa vin tot felul de turisti enervanti ce fac mult zgomot inutil.
Dimineata nu cred ca este asa aglomerat.


PS: Anul asta si anul trecut cand am mai trecut pe la salina, m-a deranjat extrem de tare un lucru. Salina jos era luminata foarte prost, un bec asa ratacit aruncat in vreun colt. Intuneric bezna as putea spune. Astfel nu poti vedea maretia salinei. Acum 15 ani cand am mers prima oara era luminata extrem, de bine. Iit puteai face ideee de marimea ei. Se poate vedea in pozele puse de mine (luate de pe google) cat de frumos se vedea jos.
Fac economie la curent?! 2-3 becuri mai puteau pune.

Edited by andreiMembruAnonimut, 06 August 2017 - 14:28.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
E iluminata foarte bine pentru inaltimea ei. Dar cand faci poze, obiectivul se focalizeaza pe cea mai puternica sursa de lumina lasand restul in umbra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate