Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

HDD 10000rpm SATA_II vs 7200rpm SATA_III

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

View Postpinguinul666, on 04 august 2017 - 17:57, said:

depinde si ce faci cu el ...
SSD-ul e inca o tehnologie imatura, nu are maturitatea unui hdd clasic

plus ca are un cost enorm per GB !
un ssd cat de cat decent la 500 gb, pleaca de la 1000 lei, ceea ce e enorm !

prin contrast, am acces la peste 3 TB de HDD bun, cu 64 mb cache, la sub 400 lei.

Tehnologia SSD a aparut de ani buni si cred ca deja este matura, iar pt SO nu ii trebuie 500 GB; este suficient unul de 120 Gb mult mai ieftin sau chiar unul de 60 Gb daca nu instaleaza f multe prograne si il curata periodic de reziduuri.
Si va simti ca PC-ul are "viata" in el

Edited by MMMMM, 04 August 2017 - 20:57.


#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In 1997 am avut un HDD SCSI de 4 GB la 10.000 rpm, montat pe un PC cu Pentium Pro(cunoscatorii "cunoaste").
SO-ul W 95 era instalat pe un HDD de 850 MB.
Boierie curata cu spatiul de lucru de 4 GB la 10.000 rpm. Cache-ul era in controler, nu in HDD.
Cu problemele de rigoare "oferite" de W95, SO care gestiona de tot rahatu' IRQ-urile alocate diverselor device-uri.
Avand multe device-uri(placa sunet, CD Writer pe SCSI, Scaner pe SCSI, Fax-Modem ...) instalate, periodic SO-ul "amesteca" IRQ-urile si ceva nu mai functiona.
Placa de baza, pe vremea aia avea slot-uri ISA, VLBus, PCI. De IRQ Sharing inca nu se auzise.

#21
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postsuper8, on 04 august 2017 - 16:11, said:

Clar ala cu SATA III !
Are Buffer 64Mb si e mai rapid.


p.s.:
daca pui Hdd-ul SATA III pe o placa de baza cu port SATA II, tot aceeasi viteza ca si Hdd-ul SATA II vei avea.
Numai un SSD va fi mai rapid decat ambele Hdd-uri  Posted Image
Ca de obicei vorbestii prostii.
Pentru sistemul de operare e mai rapid cel de 10k rpm.
Nu viteza maxima de scriere/citire conteaza.
Dar e si mai galagios. :/

Edited by AMETHIST, 04 August 2017 - 22:43.


#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
In concluzie e mai bun pentru a rula Windowsul cel cu 10.000 rpm ?

#23
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai dupa ce vreo 5 persoane ti-au spus asta, inca nu ai tras concluzia?Posted Image

#24
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Prin 2006 am avut un WD Raptor X la 10k, nu mai țin minte în ce măsură chiar am simțit diferențe notabile față de un HDD normal, dar rețin exact ce pas mare a fost înlocuirea lui Raptor X, vreo doi ani mai târziu, cu 2 x 7.2k în RAID 0. Devenise foarte gălăgios și începuse să citească tot mai greu unele sectoare, dar nici chiar atât de greu încât să le fi marcat ca fiind defecte.
După RAID 0 am trecut direct la "tehnologia imatură" a SSD-urilor SATA, apoi la și mai "imaturele" SSD-uri pe PCIe 4X. Probabil că ar trebui să mă maturizez și eu și să revin la Raptor X din 2006...

#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,532
  • Înscris: 21.12.2006

View Postnotrust, on 04 august 2017 - 15:45, said:

Salutare se dau urmatoarele HDDuri:

1. Western Digital WD 1500HLFS

VelociRaptor cu urmatoarele caracteristici:
- SATA_II
- 150 GB
- 16Mb buffer size
- 10.000 rpm
- an nov 2010

2. Seagate Barracuda ST1000DM003 cu urmatoarele caracteristici:
- SATA_III
- 1 TB
- 64Mb buffer size
- 7.200 rpm
- an mai 2014

Pe care sa-l folosesc ca HDD cu windows instalat pe el ?
Cel SATA_III cu 64Mb buffer si 7200rpm partitionat sau VelociRaptorul SATA_II cu 16Mb buffer si 10.000 rpm nepartitionat ?

Am gasit ceva comparatii aici:
http://hdd.userbench...1TB/m2890vs1849
Dacă le deții pe amândouă, testează-le cu programe dedicate și care iese mai bine îl folosești că disk de sistem. Am avut VelociRaptor, la vremea lui a fost senzație, însă tehnologia a evoluat ulterior, și un disk WD din seria AAKS îl depășea lejer.
Ține cont că la 10.000 rpm va fi gălăgios!

#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Oricare, amandoua sau niciunul.

Sincer, chiar nu conteaza, diferenta nu va fi mare, si amandoua sunt outdated ca si tehnologie. Am pe laptopul de serviciu un SSD si zboara in tot. Nici nu se compara cu HDD clasic.

Edited by bluesnake, 05 August 2017 - 10:27.


#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ce nu vrea sa inteleaga nimeni de aici, e faptul ca acest VelociRaptor l-am primit gratuit si este perect functional..., deci nu vreau sa fac o achizitie SSD in acest moment.
Eu am in pc, sistemul de operare pe un HDD de 1TB cu un platan cu 64Mb buffer si 7200rpm si SATA_III partitionat, si vreau sa stiu clar daca merita acest VelociRaptor de 10.000rpm cu 16Mb buffer pe SATA_II nepartitionat sa ruleze O.S.ul...
Nu vreau recomandare de SSD deoarece nu am dat bani pe velociraptorul asta...

#28
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Da merita. Chiar daca are viteza maxima de scriere si citire mai mica.
La sistemul de operare conteaza timpul de acces si viteza de scrie si citire la 4k, unde sta mai bine.
Dar probabil o sa fie simai galagios.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnotrust, on 05 august 2017 - 10:55, said:

vreau sa stiu clar daca merita acest VelociRaptor de 10.000rpm cu 16Mb buffer pe SATA_II nepartitionat sa ruleze O.S.ul...
Pai ti s-a tot spus. Ai vrea si procura?
Ce face in sistem toata ziua? Scrie +100MB/s secvential ca sa ai nevoie de ala mai nou?

View Postbluesnake, on 05 august 2017 - 10:24, said:

Sincer, chiar nu conteaza, diferenta nu va fi mare
Doar 50%.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2017 - 11:50.


#30
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2017 - 11:46, said:

Pai i s-a tot spus asta dar el nu si nu. Are cifre negru pe alb si el nu si nu. Ar vrea sa-i dam noi procura si daca nu e asa sa si raspundem!


Doar 50%.
Din cifrele alea nu am inteles mare lucru, ba chiar am vazut ca este un raport impartit.
Altfel nu intrebam aici, daca eram lamurit din cifre.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Sistemul de operare nu scrie secvential toata ziua iar daca o face atunci nu depaseste 100MB/s ca sa ai nevoie de Seagate (doar daca tu copii toata ziua buna ziua). El mereu lucraza random, de ici-colo, si asta vezi in testul 4K. Am mai spus asta. Alege cel mai bun test aici (oare la cine ajunge capul mai repede in sectorul cutare, la ala cu RPM mic sau mare? Faci ceva pe bufferul ala, are sistemul buffer in RAM cat casa).
SSD-urile n-au castigat datorita transferului secvential ci datorita acelui nenorocit de 4K adica viteza de acces.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2017 - 11:56.


#32
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostMMMMM, on 04 august 2017 - 20:56, said:

Tehnologia SSD a aparut de ani buni si cred ca deja este matura, iar pt SO nu ii trebuie 500 GB; este suficient unul de 120 Gb mult mai ieftin sau chiar unul de 60 Gb daca nu instaleaza f multe prograne si il curata periodic de reziduuri.
Si va simti ca PC-ul are "viata" in el

avand acces la ambele tipuri de stocare, iti spun ca diferentele nu sunt atat de mari cat crezi!

plus ca daca ai multe date (filme, joace, utilitare etc) care nu mai incap pe SSD, le pui pe un HDD standard si tot va trebui sa il accesezi, deci ai tot timpul de access al unui hdd sata

SSD e bun daca ai date putine, dar sincer....500 GB nu inseamna nimic azi!

si banuiesc ca marea parte nu isi permit sa dea de la 1000 lei in sus pe un ssd, deci vor avea ssd uri mai mici de atat

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpinguinul666, on 06 august 2017 - 08:23, said:

avand acces la ambele tipuri de stocare, iti spun ca diferentele nu sunt atat de mari cat crezi!
Se pare ca ai un SSD extraordinar de prost daca nu tu zici ca nu sunt mari diferente intre un SSD si un HDD. Pai daca te apuci sa masori numai boot / shut-down time deja HDD-ul nu mai exista in comparatii.

#34
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Eh, mai sunt unii care isi muta pagefile, temp si alte chestii pe hdd sa nu uzeze ssd-ul. Posted Image)

Edited by AMETHIST, 06 August 2017 - 10:29.


#35
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postro_explorer, on 06 august 2017 - 09:56, said:

Se pare ca ai un SSD extraordinar de prost daca nu tu zici ca nu sunt mari diferente intre un SSD si un HDD. Pai daca te apuci sa masori numai boot / shut-down time deja HDD-ul nu mai exista in comparatii.

si MAXIM 2 min pt un boot lent (multi boot, windows linux cum am eu), pe un HDD normal, ti se pare o eternitate ?
chiar si pe laptopul meu  i5 de 13 inch, ajung la ecranul de log in mai putin de 1 min.

si vorbim de un amarat de hdd pe 5400 rpm! fara fast boot, pt ca altfel, nu pot dual boota linux si windows

dar am un 1TB de stocare!
Cand mi-am luat laptopul, mai era un geaman, dar pe ssd....avea un patetic de 250 gb, dar costa cu aproape 1000 RON in plus!

eu am filme multe, mp3 uri, documente etc, care depasesc clar 500 GB.

sa dau bani mai multi doar pt niste secunde economisite la bootare/ oprire?
iar la restul, tot trebuie sa astept clasic, pt ca neincapand pe ssd, tot de pe un hdd trebuie sa le accesez

pai...ce am rezolvat ?!

Edited by pinguinul666, 06 August 2017 - 16:48.


#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpinguinul666, on 06 august 2017 - 16:46, said:


si MAXIM 2 min pt un boot lent

Fata de 15 secunde (cât ii ia computerului meu sa booteze, indiferent ca vorbim de win 10 sau Ubuntu), 2 min sunt o eternitate.
Daca te mai apuci sa faci și un search după ce bootezi, adios.
Despre lansarea unor programe gen GIMP, Lightroom, OpenOffice, etc... Nici nu mai are sens sa discutam.

Stocarea de fișiere se face pe HDD, într-adevăr, cel puțin acum. Am și eu poze și filme (peste 3TB) pe care le țin pe discuri mecanice în raid1 dar alea sunt chestii al căror acces se face lent deci viteza discului nu ma doare.

Când vorbim de programe pe care le vrei accesibile la un click, un ssd e de neînlocuit.
Ca să nu rup în 7 ssd-ul cu chestii temporare am sacrificat niște ram și am făcut un ramdisk unde pun /tmp și /var/log de exemplu. Log-urile le salvez pe ssd la shut-down.

Se poate trai doar cu HDD? Da, clar. Dar se trăiește MULT mai bine cu un ssd ca disc principal pentru So.

Edited by ro_explorer, 06 August 2017 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate