Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Artefacte dupa update BIOS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
"This makes me thing think that there is a software problem ..."

O sa dea vina pe ram-ul tau. Ai incercat cu alt RAM ?

#20
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Typo.

Nu am alt RAM cu care sa incerc, dar am un fir.

Cred ca este vorba de BIOS-ul nou care seteaza voltaje aiurea la RAM. Compar acum sa vad ce iese si verific. Recunosteam artifactele astea de undeva, si acum mi-am amintit. Le recunosc de la un overclock foarte prost facut pe o placa video ATI... cum GPU integrat foloseste memoria RAM (care dupa banuieli are voltajele gresite), inseamna ca produce artifacte.

Totusi, XMP este dat de producator, deci memoria respectiva ar trebui sa mearga cu XMP activat indiferent de imprejurimi. Asta ma ingrijoreaza putin. De ce nu merge memoria cu XMP activat si produce artifacte?

LE: VICTORIE.

Ultima versiune punea IO pe 1,128V, in timp ce versiunea de BIOS stabila il punea pe 0,976V fara XMP (cand era stabila) si 1,232V pe XMP (cand nu mai era asa de stabila).

Am pus eu manual IO la 0,976 cu ultima versiune de BIOS, pare stabil in utilizare (fara artefacte). Va trebui sa dau un Memtest sa verific. Totusi, mi-e frica sa nu afectez ceva pe la performanta, si mi-e frica putin cu BIOS-ul asta mai ciudatel sa nu-mi bage voltaje exagerate pe la CPU si sa buleasca ceva..

Edited by Kersim, 06 August 2017 - 21:38.


#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Deci se pare ca RAM-ul tau nu suporta prea bine overvoltage ... dar daca e stabil la voltaje mai mici chiar cu overclock, super OK ...

Nu cred ca biosul face figuri la voltajele de la cpu caci orice bios lansat este testat in prealabil in toate priviintele. XMP-ul doar activeaza niste valori implicite care se pare ca erau diferite in versiunea noua.

Oricum, bine ca i-ai dat de capt .. acum trebuie sa gasesti punctul de stabilitate.

#22
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Dar ideea este ca XMP-ul este, din cate stiu eu, scris in memoria RAM de catre producator (aici Kingston) si nu de catre producatorul placii de baza (care la mine are o alta functie, Memory TRY It, care foloseste valori predeterminate de el si nu de producatorul RAM). Faptul ca nu functioneaza ma face sa cred ca placutele mele au vreo buba.

Oricum, si cu Clear CMOS, BIOS imi ia RAMul cu 2666Mhz by default, fara sa bag eu nimic (si asta apare si pe site la MSI ca frecventa RAMului meu), insa pur si simplu vreau sa aflu de ce nu merge cu XMP activat cand ar trebui, in teorie, sa mearga.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
XMP - Xtreme Memory Profile este un STANDARD creat de Intel si producatorii de memorii si palci de baza
In mod normal XMP inseamna acelasi lucru si la memorii si la placi de baza - pur si simplu exista acele profile care ii spun placii de baza ce frecvente si ce voltaje sa ofere memoriei.

Nu ar trebui sa existe niciun fel de problema. Iar daca este poate fi o problema doar cu placa de baza - sau o incompatibilitate intre ea si memorii.
Verifica si daca nu mai exista cumva si alte setari de OC pe undeva care sa se suprapuna cu XMP-ul

Oricum nu ma mira - si saptamna trecuta m-am mai contrazis cu cineva pe forum legat de palcile MSI si problemele care le au cu BIOS-urile.
Eu din 5 placi cu care am lucrat la toate 5 - generatii diferite - am avut probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate