Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unde fac plângere penală?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Vă salut stimați colegi!
Am o problemă mai delicată și anume:
În data de 02.07.2017 am recoltat grâul iar recolta am dus-o la baza Videle, județul Teleorman, cumpărătorul cerealelor mele fiind firma Black Pearl SRL din Constanța. Am primit documente justificative pentru cantitatea de produse, mi s-a operat în carnetul de producător unde mi s-a scris și ce sumă voi primi pe cereale. În mod normal, în astfel de cazuri, banii intră în cont în maxim 5 zile de la data când produsele sunt duse la bază.
În cazul de față, au trecut peste 30 de zile și banii nu au intrat. Am luat legătura telefonic aproape zilnic cu reprezentanții firmei care mi-a cumpărat produsele însă nu primesc altceva drept răspuns decât minciuni și amânări de pe o zi pe alta.
Eu am facturi de achitat și depind de acei bani.
În această situație sunt și alți fermieri care și-au vândut producția către această firmă.
În cazul de față unde trebuie să depun plângerea? La poliția Videle pentru că acolo s-a desfășurat tranzacția, la secția de poliție din București de care aparțin, la poliția Constanța pentru că de acolo este firma?
Plângerea se depune întâi la poliție sau pot face direct la Parchet? În cazul în care pot face direct la Parchet intervine aceeași problemă, la care parchet trebuie depusă aceasta?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Dacă nu am încadrat corect subiectul, îmi cer scuze și rog un moderator să-l mute,

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca la Judecatorie, pe cale civila. Nu e nimic penal.

Edited by pasilla, 04 August 2017 - 15:13.


#3
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 pasilla, on 04 august 2017 - 15:00, said:

Cred ca la Judecatorie pe cale civila. Nu e nimic penal.
Ce vorbesti?!? Inselaciune, furt... Oamenii i-au luat cerealele si nu i-au dat banii pe ele.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 ammazon, on 04 august 2017 - 14:53, said:

În mod normal, în astfel de cazuri, banii intră în cont în maxim 5 zile de la data când produsele sunt duse la bază.
Este specificat undeva pe acte, avize, aceste 5 zile?
Dacă nu, cum poți începe o acțiune?
Mai degrabă mergi la ei, dacă nu au bani să plătească, faci acte cu termen limita si apoi începi acțiunea.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Cred că trebuie să întrebi un avocat. Sfaturile și părerile de pe forum sînt doar atît - sfaturi și păreri.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Plangerea penala se face la politie sau parchet (la un procuror).

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2017 - 15:07.


#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Hamdoulillah, on 04 august 2017 - 15:04, said:

......Inselaciune, furt... Oamenii i-au luat cerealele......
Huoooooooo,
El le-a dat bre, de bunavoie, nu au venit aia peste el.

Edited by ddaannii, 04 August 2017 - 15:13.


#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu e penala treaba.
Tine de civil din moment ce exista un contract intre parti.

#9
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007

 ddaannii, on 04 august 2017 - 15:04, said:

Este specificat undeva pe acte, avize, aceste 5 zile?
Dacă nu, cum poți începe o acțiune?
Mai degrabă mergi la ei, dacă nu au bani să plătească, faci acte cu termen limita si apoi începi acțiunea.

Nu e specificat niciun termen de plată nicăieri.

Eu cred că este înșelăciune. Eu am dus grâul în baza promisiunii lor de plată.

Edited by ammazon, 04 August 2017 - 15:19.


#10
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 ddaannii, on 04 august 2017 - 15:07, said:

Huoooooooo,
El le-a dat bre, de bunavoie, nu au venit aia peste el.
huuooo, n-au facut aia abuz in serviciu, nu e FURT?

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In aceasta situatie esti la mana lor . Nu iti sugerez sa incerci sa faci valuri pentru ca sansele de a primii bani vor fi invers proportionale cu amplitudinea valurilor facute de tine .

#12
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
În această situație sunt majoritatea fermierilor din această zonă. E vorba de multe milioane de lei.
Toți vor să meargă și să depună plângeri.
Nu vreau să fac valuri, vreau să creez un tsunami.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu-i de penal, e civil (decomandata)
termenul de plata parca e 30zile de la facturara sau de la livrarea produselor, daca nu trecut altfel in constract.

mie imi este teama sa nu fie o firma paravan/fantoma....
nu-i fantoma

Edited by arg, 04 August 2017 - 15:31.


#14
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Nu e firmă fantomă. Unii fermieri lucrează cu ei de 3-4 ani și nu au avut probleme.

#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Probabil stau prost cu cashflow-ul in perioada asta din cauza ca au multe plati de efectuat pentru ca e perioada de facut plati. Si asta e motivul pentru care amana platile.
Daca spui ca in zona lucreaza lumea cu ei de 3-4 ani ma gandesc ca au mai avut si in anii trecuti astfel de delay, dar nu toti sunt asa disperati dupa bani ca tine si asteapta linistiti :D

Si aici presupun ca nu vorbesti de milioane de lei, ca banuiesc ca nu ai mii de hectare.

#16
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 ammazon, on 04 august 2017 - 14:53, said:

Vă salut stimați colegi!
Am o problemă mai delicată și anume:
În data de 02.07.2017 am recoltat grâul iar recolta am dus-o la baza Videle, județul Teleorman, cumpărătorul cerealelor mele fiind firma Black Pearl SRL din Constanța. Am primit documente justificative pentru cantitatea de produse, mi s-a operat în carnetul de producător unde mi s-a scris și ce sumă voi primi pe cereale. În mod normal, în astfel de cazuri, banii intră în cont în maxim 5 zile de la data când produsele sunt duse la bază.
În cazul de față, au trecut peste 30 de zile și banii nu au intrat. Am luat legătura telefonic aproape zilnic cu reprezentanții firmei care mi-a cumpărat produsele însă nu primesc altceva drept răspuns decât minciuni și amânări de pe o zi pe alta.
Eu am facturi de achitat și depind de acei bani.
În această situație sunt și alți fermieri care și-au vândut producția către această firmă.
În cazul de față unde trebuie să depun plângerea? La poliția Videle pentru că acolo s-a desfășurat tranzacția, la secția de poliție din București de care aparțin, la poliția Constanța pentru că de acolo este firma?
Plângerea se depune întâi la poliție sau pot face direct la Parchet? În cazul în care pot face direct la Parchet intervine aceeași problemă, la care parchet trebuie depusă aceasta?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Dacă nu am încadrat corect subiectul, îmi cer scuze și rog un moderator să-l mute,
conform contractului , ei in cate zile se obliga sa-ti plateasca de la data livrarii marfii ? (zile lucratoare)

#17
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Nu, nu sunt eu cel mai disperat dar ma presează și pe mine facturile.
Am cunoscuți care au dus acolo aproape 1000 de tone și sunt distruși în momentul de față.
Anii trecuți, din ceea ce mi-au spus ceilalți, virarea banilor nu a durat niciodată mai mult de 4 zile.

LE: Nu eu am de încasat milioane de lei. M-am referit la plățile totale pe care această firmă le are de făcut doar în această zonă.

Edited by ammazon, 04 August 2017 - 15:45.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
legea 72/2013 prevede achitarea contractelor intr-o limita de timp de 30 de zile, daca alta perioada nu a fost stabilita. Cum tu ai mentionat mai sus, nu exista termen de plata stabilit, astfel ca Black Pearl SRL are la dispozitie 30 de zile de la data facturii pentru a platii bunurile. Daca in cele 30 de zile nu iti achita, ai dreptul sa ii somezi si sa adaugi dobanda + sa le pui un termen de plata. Daca nici aceasta somatie nu o platesc, mai somezi odata, adaugi dobanda + penalizari + termin de plata.

Organizeaza o mica "grupa" de agricultori care au aceasi problema. Somatii in acelasi timp, daca nu achita suma dupa a doua somatie, te duci frumos la un avocat impreuna cu grupa de agricultori si deschideti proces comun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate