Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum imi vand apartamentul?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Care are fi cea mai buna modalitate de a-mi vinde apartamentul?

Anunturi pe toate site-urile de publicitate (OLX etc.)?

Luat legatura cu un sau mai multi agenti imobiliari si lasat sa se ocupe ei de gasirea clientilor?

Scopul e ca apartamentul sa fie vazut de cat mai multi posibili clienti si sa il vand cat mai repede.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca scopul este asta si nu te intereseaza eventuale comisioane, atunci apeleaza la agenti imobiliari.
Ei o sa iti faca rapid anuntul vazut. Inclusiv pe site-urile de genul oleix.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu ai timp sa te ocupi (adica sa faci tu vizualizarile cu clientii). recomandarea ar fi sa mergi la o agentie (contra unui comision, evident). Oricum, daca pui pe site-urile de vanzari, sigur o sa te sune si agentiile.

#4
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Exclus agentii imobiliare,o sa publice anutul cu apartamentul tau pe site-uri gen olx ca alceva nu fac

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
oricum ar fi, daca pui poze, sa pui watermark pe ele. unul care nu poata fi scos usor.

#6
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

View PostMembruAnonim, on 04 august 2017 - 13:51, said:

Daca scopul este asta si nu te intereseaza eventuale comisioane, atunci apeleaza la agenti imobiliari.
Ei o sa iti faca rapid anuntul vazut. Inclusiv pe site-urile de genul oleix.

Mi-a spus cineva sa il pun pe OLX, ca o sa ma contacteze agentii.
Ma gandesc, sa fac asa, sau sa contactez eu cateva agentii mai cu renume?

Postand-ul singur pot sa ma asigur ca are vizibilitate maxima (platita), dar risc sa ma contacteze tot felul de agenti mai dubiosi. Ma refer la cei care relisteaza anuntul cu un pret mai mare.

E cineva pe aici care a vandut un apartament si imi poate spune cum a procedat?

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
OLX anunt platit, si specifici fara agentii. Il vinzi garantat, iti spun din experienta.

#8
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

View Postwiseguy76, on 04 august 2017 - 13:59, said:

OLX anunt platit, si specifici fara agentii. Il vinzi garantat, iti spun din experienta.

"Fara agentii" inseamna sa nu ma contacteze pt. a relista anuntul, nu? Daca ma contacteaza un agent din partea unui client de-al lui, n-are trebui sa fie vreo problema, nu?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBrick Top, on 04 august 2017 - 13:56, said:

Mi-a spus cineva sa il pun pe OLX, ca o sa ma contacteze agentii.


Daca-l pui pe OLX,pune-l fara sa-ti publici numarul de telefon,modalitatea de comunicare ramanand doar prin mesaje.Asa vei descuraja multi agenti imobiliari sau diferiti clienti sacaitori.Cine va fi interesat de apartament te va contacta in acest fel,fii linistit.
Altfel,va trebui sa faci fata zilnic la tot felul de tembeli cu idei care mai de care mai nastrusnice.

Edited by adisz, 04 August 2017 - 14:07.


#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Cautam apartament 2 cam. in martie.La 10 pe olx,la 12 intalnit proprietar,vizionat,placut,la 14 notar,la 15 cheile.Pt acte a doua zi la notar,la asociatie,la schimb contracte utilitati.48 ore cu casu jos. Ca/ cumporator.Ca vanzator fii cat mai realist la pret,fara magarii ascunse.

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostBrick Top, on 04 august 2017 - 13:56, said:

Mi-a spus cineva sa il pun pe OLX, ca o sa ma contacteze agentii.
Ma gandesc, sa fac asa, sau sa contactez eu cateva agentii mai cu renume?
Postand-ul singur pot sa ma asigur ca are vizibilitate maxima (platita), dar risc sa ma contacteze tot felul de agenti mai dubiosi. Ma refer la cei care relisteaza anuntul cu un pret mai mare.
E cineva pe aici care a vandut un apartament si imi poate spune cum a procedat?
Ia uitata-te la anunturile astea ? ce scrie in titlul lor ? si pana la urma daca se nimereste sa te sune vreun agent imobiliar nu stii sa-l trimiti la origini ca nu stie sa citeasca ce ai scris in titlu ?
Agenti nu fac decat sa ia un comision, fie ca-ti umfla tie pretul la apartament ca sa isi ia comisionul si mai vinzi la sfantul asteapta, fie iti da bani mai putini si iti opresc comision,de facut fac ce poti face si tu, pui anunturi pe siteuri, iti pui un anunt in geamul apartamentului cu numar de telefon. Eu unu nu as cumpara apartamente /case de la agenti fiindca umfla pretul (pentru a lua comision) si as incerca sa gasesc direct propietarul insa agentii cum sunt smecheri fac in asa fel sa nu dai de propietar si asa un cumparator de buna credinta care vrea sa discute direct cu propietarul  nu mai ajunge sa faca asta, ca agentul ii taie macaroana.

Edited by stlk, 04 August 2017 - 14:15.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMikeSpike, on 04 august 2017 - 14:07, said:

Ca vanzator fii cat mai realist la pret
spune-le asta si celor din Cluj :)))

@OP

Vinde-l in Cluj zilele astea, il dai cu 300-500% peste pretul pietei, garantat!
Dupa cu vreo 40-60%

#13
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Cred ca pana la urma il postez eu (platit) pe vreo 2-3 site-uri de profil, cu un nr. proaspat de telefon. Cred ca doar asa ar avea expunere maxima. Daca imi preia careva anuntul si modifica pretul, ma cert eu cu ei dup-aia. Oricum nu pun ei platit, deci tot cel cu pretul meu si direct de la proprietar o sa fie deasupra anuntului lor pe site-urile de profil.

#14
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ba da, ei pun anunturi platite, agentiile au buget pentru chestia asta. Si de asemenea, poate sa se dea drept client dar sa fie agent si sa faca poze ca sa ti-l puna pe site-uri.

Poti sa specifici foarte clar ca pot sa il relisteze, dar pretul tau sub care nu cobori este X (si asta trebuie sa stii foarte bine de la inceput) si ca nu ii dai comision, sa ia doar de la cumparator. A, si nu semnezi nimic cu ei.

#15
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Vezi sa nu patesti ca mine. Am trimis anuntul cu poze catre agentii pentru promovare dar l-am promovat si eu pe diferite site-uri si primeam mesaje de amenintare cu judecata din partea agentiilor ca le-am folosit pozele din anunturile postate de mine.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar ce, aveau exclusivitate ?

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
io nu inteleg ce iti pasa cine cumpara, ca e popescu vecinu, ca e mustafa musulmanu', ce e x de la agentie, cat timp primesti pretul dorit.

#18
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
De curand am postat un anunt (ca si vanzator), anuntul fiind re-improspatat la 2-3 zile, pina nu am mai avut dreptul la anunt gratuit. Va rog sa ma credeti ca am fost sunat doar de doua persoane fizice, care doar si-au anuntat interesul, dar nu au venit sa vada. Si va rog sa ma credeti ca aveau ce vedea. In rest, cateva agentii, care nu mi-au cerut sa semnez nimic. Dintre agentiile care m-au contactat, doar una a adus potentiali clienti. UNA! Si nici la acestia nu am semnat contract. Poate tranzactiile imobiliare sunt inca dificil de facut, dpdv financiar, nu stiu!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate