Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Eficienta scazuta uscator Hotpoint Ariston ftcd 872 6hm1

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.04.2005
Buna ziua,
Am un uscator Hotpoint Ariston ftcd 872 6hm1 de 6 luni. Cand a fost cumparat usca mult mai bine, acum poate sa mearga si 4 ore si sa nu usuce hainele si sa fie ude, in comparatie cand a fost cumparat 2 ore erau mai mult decat suficiente.
Cele 2 filtre au fost curatate cum e scris in manual, am folosit si un aspirator sa curat partea de jos asa cum scrie in manual.

Am sunat la garantie si mi s-a zis ca daca nu apare un cod de eroare, ei nu pot face nimic. E normal ? Ce e de facut ?

Am trimis si un email la idesit in afara, sa vad ce vor raspunde.

Idei ? Opinii ?

Multumesc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
probabil ca a ramas fara freon...

topic dedicat
https://forum.softpe...e/page__st__882

Edited by arg, 04 August 2017 - 13:12.


#3
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Mai mult ca sigur condensatorul este plin cu scame, eu am un Bosch de doi ani, folosit tot la doua zile, usca ca in prima zi, are autocuratare, doar filtrul il curat de scame dupa fiecare ciclu.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
asta e manualul
http://www.hotpoint....IT-FR-DE-NL.pdf
condensatorul e pe pagina 7 in stanga sus, uita-te cu o lanterna sa nu fie plin cu scame inauntru intre lamele.
problema e ca daca il bruschezi se fisureaza si pierde freonul...

#5
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.04.2005
Multumesc

Am dat deja cu aspiratorul in partea de jos la "heat pump"  dar o sa mai verific inca odata cu o lumina sa fiu sigur . Nu imi aduc aminte sa fi fost praf sau scame uitandu-ma de sus.

Are senzor pentru presiune freon sau nu ?

Edited by mihaiadrian, 04 August 2017 - 15:41.


#6
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.04.2005
Meseriasul a curatat pompa de apa din spate jos. Aparent e mai bine, dupa primele uscari pare sa fie o mare diferenta. Dar vreau sa mai usuc cateva cicluri ca sa fiu sigur ca e totul ok

#7
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
in manualul masinii mele zice si ceva de curstare/stergere cu otet undeva in partea frontala interior tambur a senzorului de umiditate/temp) pt a indeparta eventualele pelicule de calcar rezultate la uscare.  insa desi am bagat efectiv capul im uscător nu pot spune ca am observat asa ceva.  dar cum am dat ceva bani pe aparat am sters totusi preventiv toata partea interioara frontala a tamburului. :-)

#8
mihaiadrian

mihaiadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.04.2005

View Postadrianbelei, on 04 august 2017 - 13:14, said:

Mai mult ca sigur condensatorul este plin cu scame, eu am un Bosch de doi ani, folosit tot la doua zile, usca ca in prima zi, are autocuratare, doar filtrul il curat de scame dupa fiecare ciclu.

View Postarg, on 04 august 2017 - 13:48, said:

asta e manualul
http://www.hotpoint....IT-FR-DE-NL.pdf
condensatorul e pe pagina 7 in stanga sus, uita-te cu o lanterna sa nu fie plin cu scame inauntru intre lamele.
problema e ca daca il bruschezi se fisureaza si pierde freonul...

Revin cu vesti noi dupa aproape 4 ani.
Asta era problema - condensatorul plin de scame. . Zilele astea iar am observat ca a scazut eficienta, avea nevoie de 2 programe ... Si dupa ce am curatat in cateva etape vaporizatorul cat am putut ( ca nu e posibil sa fie curatat complet decat daca l-as demonta complet )  , de la 8 ore cat avea nevoie sa usuce o cuva cu haine, acum usuca in 3 . Pt curatare vaporizatorului, am folosit aspiratorul, atat pe aspirat, ca si pe suflat aer ( am cuplat furtunul la iesirea din aspirator si am obturat cu degetele iesirea ca sa fie suflul de aer mai puternic ) si am folosit si un spray cu aer comprimat ( acesta a facut marea diferenta, cand dadeam cu el, sarea mizeria pe care o aspiram cu aspiratorul ) .  Probabil nu e curatat complet ca am umblat doar pe usa de jos unde e filtru de scame, dar se vede diferenta.
Multumesc

Edited by mihaiadrian, 19 May 2021 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate