Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Eveniment canin

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Pana si cu câinii mici trebuie avut grija. Pot speria un copil, si te trezești vinovat de agresare emoțională a copilului. Vorbesc serios.

In alta ordine de idei, întotdeauna ies cu câinele având botniță, si punga pentru rahat in buzunar. Câinele meu este si castrat, si cipat. Cu toate astea, dintr-o zi un polițist local era pus pe amenzi. Nu a avut cum sa- mi dea amenda, ca atare mi-a cerut să-i arat pe loc, acolo in strada, carnetul de sănătate al câinelui, pe care e trecut numele meu ca proprietar, si buletinul meu, in caz contrar îmi confisca câinele si il duce la adăpost, considerand ca l-am furat. L-aș fi luat înapoi abia când demonstram ca ii sunt stăpân cu acte.
A ieșit puțin show, i-am zis sa vad cum i-a câinele, i-am întins lesa. A început sa vocifereze, si au intervenit niste vecini care au confirmat ca e al meu. Eram chiar in fata scării blocului.
Deci trebuie avut grija. Sunt oameni, care interpretând aberant anumite aspecte ale legilor, trăiesc satisfacția de a face rău cuiva.

Edited by cataspo, 04 August 2017 - 17:50.


#56
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postarg, on 04 august 2017 - 15:42, said:

vezi ca legea permite unui caine

Sint convins ca se uita cateii in lege inainte ca sa vada pe cine au voie sa atace si pe cine nu. Mai putin cei rai, care dupa aia sint pedepsiti cu inchisoare de la 1 la 3 ani si cu interzicerea unor drepturi (mai ales sa aleaga si sa fie alesi).

#57
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlightpoint, on 04 august 2017 - 15:47, said:

Tine catelul in scurt, poate a trecut cu rochia peste nasul lui si s-a speriat pe moment, si data viitoare rezerva-ti timp  numai pt catel , ca sa nu-ti atraga atentia alte treburi.
Daca in locul cucoanei era un copil mic, ca astai micii n-au discernament, pun mana pe orice, si  ii punea mana pe bot sau in ochi chiar ?!

Cum se face ca toata lumea da vina pe caine dar de cucoana care da cu fusta pe la nasul cainelui nu zice nimeni nimic ? Daca se oprea sa il mangaie era alta treaba dar treci pe langa caine, dai cu fusta pe la nasul lui si tot tu te superi ca a capsat-o?

Daca in locul cucoanei era un copil mic stapanul ar fi lasat cheile si bagajele din mana si s-ar fi asigurat ca nu-l scapa din ochi si din mana pe perioada cat e copilul in zona !

Eu am un catel de 10 saptamani pe care se opreste toata lumea sa-l mangaie si e super indragostit de copii si oameni in general. Copii mai mici de 6-7 ani vor sa se joace cu el dar se sperie cand incepe sa sara si sa vrea sa-i pupe asa ca il tin din scurt cand vad ca se apropie un copil.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@cataspo
Dar cititor de cip-uri aveau la ei ca sa identifice cainele?

Edited by arg, 04 August 2017 - 18:47.


#59
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postarg, on 04 august 2017 - 18:47, said:

@cataspo
Dar cititor de cip-uri aveau la ei ca sa identifice cainele?
Asta o făcea la adăpost cică.

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Hai hai ca ii pot arata carnetul de la un caine si sa plimb altul,
Problema cu carnetul fiind atestarea vaccinului antirabic. Care trebuie sa fie trecuta in carnet si in sistem unde poate fi verificata online introducand codul de la cip.
Ei trebuie sa citeasca pe strada cip-ul si sa verifice online vaccinul antirabic.
P.s. eu in telefon poze cu tot carnetul cainelui.

Edited by arg, 04 August 2017 - 18:57.


#61
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postarg, on 04 august 2017 - 18:53, said:

Hai hai ca ii pot arata carnetul de la un caine si sa plimb altul,
Problema cu carnetul fiind atestarea vaccinului antirabic. Care trebuie sa fie trecuta in carnet si in sistem unde poate fi verificata online introducand codul de la cip.
Ei trebuie sa citeasca pe strada cip-ul si sa verifice online vaccinul antirabic.
P.s. eu in telefon poze cu tot carnetul cainelui.
O sa fac si eu asta cu poza carnetului in telefonul meu. Si in telefonul câinelui o sa pun poza cu buletinul meu. Iar in telefonul nevestei pozele de la buletinul meu si carnetul câinelui ...

#62
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Vizualizare mesajNoua_pe_site, pe 04 august 2017 - 18:34, a scris:

Cum se face ca toata lumea da vina pe caine dar de cucoana care da cu fusta pe la nasul cainelui nu zice nimeni nimic ? Daca se oprea sa il mangaie era alta treaba dar treci pe langa caine, dai cu fusta pe la nasul lui si tot tu te superi ca a capsat-o?
Din ce țară talibană ești madam? Ba că de ce are fusta prea lungă c-o mușcă dulăul, ba c-o are prea scurtă și trezește pofta-n violatori.
Cum necum, trebuie să fie femeia vinovată de ceva.
Bine, de la Eva încoace tot greșește cu câte ceva, așadar s-o ardem cu fiecare ocazie, să-i vină mintea la cap.

Eu ca judecător imparțial ce mă aflu, i-aș impune stăpânului și câteva ședințe la psiholog cu patrupedul fustangiu, în afara de repararea daunelor materiale și morale aduse părții vătămate.

#63
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Orice om normal nu trece pe langa un caine necunoscut la o distanta mai mica de 70-80cm. Cainele era la poarta casei lui, fusta i-a atins botul iar el s-a simtit amenintat si a reactionat. Cred ca se face prea mare caz. Cainele nu are nimic, e un caine normal. Stapanul trebuie sa fie mai cu grija de acum inainte. I-as recomanda zgarda Halti care e si zgarda si botnita dar e usoara si nu il jeneaza ca botnitele clasice. Daca trage ori smuceste, se strange pe bot.

Attached Files



#64
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postretele, on 05 august 2017 - 10:08, said:

Din ce țară talibană ești madam? Ba că de ce are fusta prea lungă c-o mușcă dulăul, ba c-o are prea scurtă și trezește pofta-n violatori.
Cum necum, trebuie să fie femeia vinovată de ceva.
Bine, de la Eva încoace tot greșește cu câte ceva, așadar s-o ardem cu fiecare ocazie, să-i vină mintea la cap.

Eu ca judecător imparțial ce mă aflu, i-aș impune stăpânului și câteva ședințe la psiholog cu patrupedul fustangiu, în afara de repararea daunelor materiale și morale aduse părții vătămate.
La Guantanamo cu stăpânul si câinele. Nu?
Eu ma gândesc ce le promiți țânțarilor când te musca.

#65
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostNoua_pe_site, on 04 august 2017 - 18:34, said:


Cum se face ca toata lumea da vina pe caine dar de cucoana care da cu fusta pe la nasul cainelui nu zice nimeni nimic ? Daca se oprea sa il mangaie era alta treaba dar treci pe langa caine, dai cu fusta pe la nasul lui si tot tu te superi ca a capsat-o?

Daca in locul cucoanei era un copil mic stapanul ar fi lasat cheile si bagajele din mana si s-ar fi asigurat ca nu-l scapa din ochi si din mana pe perioada cat e copilul in zona !

Eu am un catel de 10 saptamani pe care se opreste toata lumea sa-l mangaie si e super indragostit de copii si oameni in general. Copii mai mici de 6-7 ani vor sa se joace cu el dar se sperie cand incepe sa sara si sa vrea sa-i pupe asa ca il tin din scurt cand vad ca se apropie un copil.
Idee e urmatoare:
Pimbi catelul separat si ii aloci toata atentia animalului.Din moment ce nu esti caine nu poti stii ce gandeste sau ce-i trece prin cap

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Asta daca nu te pricepi la caini si nu este cainele tau.
Cainele il citesti repede ca nu-si ascunde starile si intentiile, plus ca e foarte usor sa anticipezi ce se va intampla in anumite situatii.
Dar ma rog unii nici nu stiu de dau cainii din coada si mai ales ca dau din coada in mai multe feluri.

#67
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
'altnume'

priveste mai jos cum reactioneaza astalalt catel:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JvsjslcgZh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPSC, on 04 august 2017 - 12:02, said:

"Atacul" nu s-a produs în piaţă, ci în zona casei, adică în teritoriul unde câinele, la o adică, are tot dreptul să atace.
Poftim?
Sper ca glumesti.
In zona casei inseamna in curte, altfel defineste tu "zona casei"... o strada, o jumatate de cartier? Acum cateva zile a fost un caz cu un caine scapat din curte ce a atacat o fata / femeie si doi barbati - mai mult ca sigur ca si ala era in zona casei lui.

Cainii lui dragnea unde ataca daca ala si-a facut casa / are domeniul pe doua strazi? :)

View PostPSC, on 04 august 2017 - 12:09, said:

În dreptul/faţa porţii casei tale trotuarul nu este domeniu public.
Atunci apuca-te tu sa spargi / inlocuiesti covorul asfaltic (sau cum s-o numi) de pe trotuar. Mai discutam dupa  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate