Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Eveniment canin

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Va istorisesc intamplarea si va invit sa o comentam sub toate aspectele (vinovatii, preventie, consecinte,... dar si din punct de vedere al motivatiei pentru care catelul a rectionat asa.

Ieri am fost la piata impreuna cu sotia si catelul (un ciobanesc de 17 kg in varsta de aprox. 1 1/2 -2 ani).
A ales aceasta alternativa intrucat de cateva zile sunt iar intr-o perioada in care ma doare un genuchi si am zis sa nu mai fac doua drumuri.
La intoarcere, cand eram la unul, doi pasi de poarta si tocmai am scos cheia sa descui (caruciorul cu cumparaturi era dus de catre sotie), a trecut pe langa noi (pe trotuarul lat de aprox. 1,3m, dar unde se mai afla plantat si un copac) o doamna.
Doamna (zic eu), inainte de a ajunge langa noi, a avut o ezitare daca sa continue traseul pe trotuar sau sa o ia pe carosabil, ceea ce cred ca m-a influentat si pe mine in a nu fi suficient de precaut.
Eram preocupat sa gasesc cheia portii printre celelate chei si din acest motiv nu am mai tinut lesa (1,5 m) cu abele maini astfel incat catelul sa nu aiba libertate de miscare (asa cum fac intotdeauna cand trecem pe langa cineva; nu o fac intrucat ar fi necesar ci, intru linistea trecatorilor).
Doamna era imbracata cu o rochie vaporaoasa (cumva cu cel putin doua straturi suprapuse) si a trecut pe langa noi; cu coltul ochiului am observat (atunci nici nu mi-am dat seama ci, numai analizand mai tarziu mi-am reamintit imaginile) cum catelul a intors capul, chiar a facut un pas, doi si a apucat rochia doamnei scotand si un scurt marait (diferit calificabil in functie de cine il aude si cu ce asociaza maraitul respectiv).
Asta a fost f. rapid, a durat ...3 sec!?
Banuiesc ca rochia a maturat capul cainelui sau in orice caz la cum se umfla, a trecut foarte aproape.
Doamna s-a intors si ne-a reprosat...(inclusiv ca si ea are caine dar, asa ceva...), aratandu-ne rochia gaurita (diametru gaura 1,5- 2 cm).
Si eu si sotia, nu am fost capabili in primele sec, sa avem nici o reactie, socul a fost maxim.
Ulterior, dupa ce mi-am revenit, m-am oferit sa o despagubesc, dar ea nu a manifestat interes si a plecat bombanind.
In diaog, a mentionat ca locuieste la cateva case; noi nu o cunoastem.
In tot acest timp (1, 2 min!?) catelul a stat linistit.

Sotia, dupa 5 - 10 min,  a plecat la piata sa o caute pe doamna in cauza, dar nu a mai gasit-o (pentru a o daspagubi etc).

Niciodata catelul nu a atacat si nu a manifestat agresivitate fata de un om (la piata si in plimbari am trecut printre zeci, sute de oameni); e agresiv cand intra un necunoscut in curte, sarind pe garduletul ce ii opreste accesul.
La plimbare dupa ce se miroase cu masculii, maraie (cineva  a spus ca o face intrucat ma simte pe mine la capatul lesei); cu femelele se impaca bine.

Catelul nu e prea jucaus, cu mine se joaca cel mai mult si intens mai ales cand simte ca e rost de plimbare (se tavaleste, apuca pantalonii, eu il imping el revine etc).

Edited by altnume, 04 August 2017 - 11:38.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Botnita?

Edited by StickyFingaz, 04 August 2017 - 11:25.


#3
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Pana acum nu a existat nici un precedent ce ar fi condus la o asemenea masura radicala.
Acuma? E si asta o alternativa.

#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Nu era sugestie, era intrebare. Am fost eu zgarcit. Deci, avea animalul botnita cand il plimbai prin multimea de oameni de la piata?

#5
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Am si eu o intrebare: e legal sa plimbi catelul fara botnita pe strada? Cine cunoaste mai bine legile ar putea sa ne ajute aici.
Mie imi plac cainii si sunt constient de nevoia lor de a se misca, de a se simti liberi. Totusi traim intr-o societate umana, bazata pe reguli care e normal sa fie respectate. In fond si noi, oameniii, avem nevoile noastre.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Asa cum spune colegul @StickyFingaz, cel mai bine ar fi sa-i pui botnita cand iesi cu el pe strada. Nu o spun fiindca sunt impotriva cainilor. ci pur si simplu sa nu risti alte probleme daca vreodata cainele s-ar speria de cineva ori s-ar simti amenintat. Vorba aia, "mai bine sa previi decat sa tratezi".

Poate de la caldurile astea sunt si animalele mai irascibile.


View Postadrip, on 04 august 2017 - 11:29, said:

Am si eu o intrebare: e legal sa plimbi catelul fara botnita pe strada? Cine cunoaste mai bine legile ar putea sa ne ajute aici.
Mie imi plac cainii si sunt constient de nevoia lor de a se misca, de a se simti liberi. Totusi traim intr-o societate umana, bazata pe reguli care e normal sa fie respectate. In fond si noi, oameniii, avem nevoile noastre.
Da. Botnita e obligatorie doar la rasele considerate periculoase (amstaff, pitbull, etc.) -->http://vetlife.ro/ro...-poarte-botnita

Edited by Hider141, 04 August 2017 - 11:33.


#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostStickyFingaz, on 04 august 2017 - 11:29, said:

Nu era sugestie, era intrebare. Am fost eu zgarcit. Deci, avea animalul botnita cand il plimbai prin multimea de oameni de la piata?
Nu.

Edited by altnume, 04 August 2017 - 11:30.


#8
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Dar nu este obligatoriu sa plimbi cainii cu botnita?
Eu stiu ca poate al meu e cuminte si nu face nimic, dar cine stie ce i se pare lui si capseaza pe cineva.

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
@ 'altnume'
Era langa poarta, daca am inteles eu bine, isi apara teritoriul probabil. (posibila explicatie a reactiei neasteptate)

Edited by poadol, 04 August 2017 - 11:32.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostReynolds, on 04 august 2017 - 11:30, said:

Dar nu este obligatoriu sa plimbi cainii cu botnita?
Eu stiu ca poate al meu e cuminte si nu face nimic, dar cine stie ce i se pare lui si capseaza pe cineva.
Nu. Asa cum am scris mai sus (mesajul #6) doar rasele considerate periculoase:

Quote

Cainii de lupta si de atac, asimilati prin caracterele morfologice cu caini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.


#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postpoadol, on 04 august 2017 - 11:31, said:

@ 'altnume'
Era langa poarta, daca am inteles eu bine, isi apara teritoriul probabil. (posibila explicatie a reactiei neasteptate)
Da, langa poarta.
Nu stiu, dar m-a socat.
Mai e ceva ce nu am vrut sa spun in deschidere, ca sa nu va influentez.
Joaca "cu carpa".
In ultimele luni, de fiecare data inainte sa plec, ma jucam cu el intr-un mod ce poate fi considerat "joaca cu carpa".
Asta pana acum aprox 2 saptamani cand am citit pe net ca nu este recomandat intrucat ii creaza anumite reflexe, cumva il inraieste in unele reactii.

Edited by altnume, 04 August 2017 - 11:41.


#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Probabil rochia l-a atins, iar el s-a aparat din reflex, nimic deosebit...nu a fost un atac premeditat sau continuat.

#13
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Si-o fi dat seama ca rochia vecinei nu este "de firma" si a luat-o ca atare: o carpa!

#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postd-ardeleanu, on 04 august 2017 - 11:40, said:

Probabil rochia l-a atins, iar el s-a aparat din reflex, nimic deosebit...nu a fost un atac premeditat sau continuat.
Posibil.
Initial, noi am considerat ca el a facut-o in joaca, asa cum imi face mie cu pantalonii cand ma imbrac si ii trec peste capul lui (uneori ii apuca cu gura si mai rar chiar mariie in joaca.
Mai apoi ne-am dat seama ca daca ar fi sa vreau a ii arat cuiva cum "se joaca el cu carpa", catelul nu ar face asta in strada.
De ce atunci a reactionat asa? A mai fost un element.
Am considerat ca rochia a mirost a caine (doamna a mentionat ca are un catel; nu a specificat sexul).

De exemplu pe noi ne latra cainii de pe strada si cand nu suntem cu catelul.
Vorbim cu ei si le zicem: "Da noi suntem ai lui Lord, da el nu e cu noi acum" (sau ceva de genul).

Edited by altnume, 04 August 2017 - 11:48.


#15
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PostHider141, on 04 august 2017 - 11:35, said:

Nu. Asa cum am scris mai sus (mesajul #6) doar rasele considerate periculoase:

Ai lecturat numai partial legea. Uite aici:

Quote

Art. 6. - (1) Accesul câinilor prevazuti la Art. 1 lit. a) în localurile publice, în mijloacele de transport în comun, precum si în alte locuri publice, cu exceptia drumurilor publice si a cailor de acces catre acestea, este interzis
Accesul câinilor prevazuti la art. 1 lit. B), precum si al câinilor din rasele Ciobanesc Belgian Malinois, Ciobanesc German, Dobermann, Presa Canario, Ciobanesc de Asia Centrala Komondor, Kuvasz, Schnauzer Urias si metisii lor în localurile publice, în mijloacele de transport în comun, în locurile publice, precum si în partile comune ale imobilelor este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti în lesa de catre o persoana care îndeplineste conditiile prevazute la art. 3 alin. (1). în locurile special amenajate pentru câini accesul câinilor prevazuti în prezentul alineat este permis fara botnita si fara lesa.

Deci era obligatoriu botnita la piata. Eu zic ca singurul aspect care mai ramane de comentat este cel legat de necunoasterea/nerespectarea legilor de catre proprietarii de caini.

#16
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostReynolds, on 04 august 2017 - 11:41, said:

Si-o fi dat seama ca rochia vecinei nu este "de firma" si a luat-o ca atare: o carpa!
Acuma, dincolo de gluma, sotia zicea initial sa ii dea 100 de lei daca o gaseste, iar eu i-am zis ca rochia era posibil sa coste si 50 de lei dar si cateva sute, depinde; motiv pt. care aplecat cu 200 lei la ea, da nu a gasit-o pe doamna in cauza.

View PostStickyFingaz, on 04 august 2017 - 11:47, said:

Ai lecturat numai partial legea. Uite aici:

Deci era obligatoriu botnita la piata. Eu zic ca singurul aspect care mai ramane de comentat este cel legat de necunoasterea/nerespectarea legilor de catre proprietarii de caini.
1 - Evenimentul nu a avut loc la piata.
2 - Catelul este ori corcitura de ciobanesc mioritic ori este Pastor Catalan.

Apropo, Parcul Herastrau e loc public unde acei caini trebuie sa poarte botnita?

Edited by altnume, 04 August 2017 - 12:25.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amestecaţi lucrurile.
"Atacul" nu s-a produs în piaţă, ci în zona casei, adică în teritoriul unde câinele, la o adică, are tot dreptul să atace.
Acum a sărit la rochie, dar foarte bine poate sări la jugulară. De aceea ne luăm câini, ca să ne apere teritoriul. Nu există vreo lege care să reglementeze tactici de apărare care să fie aplicate de câine asupra duşmanilor.
Câinele, deci, şi-a apărat teritoriul şi, mai ales, stăpânul.
Pe o stradă cu case, oamenii se cunosc foarte bine. Faptul că stăpânul nu o cunoştea pe "vecină" denotă că doamna avea nevoie de bani şi a găsit, iată, o modalitate de a-i face cu rochia pe ea, nu fără rochie.
La o adică, stăpânul poate susţine că la piaţă câinele a avut botniţă, dar i-a fost dată jos odată ajuns acasă, tocmai pentru a-i da posibilitatea să-şi îndeplinească misiunea - apărarea teritoriului.

#18
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Botniță nu era obligatorie in locul unde s-a produs evenimentul, chiar daca stăpânul a fost înainte in piață cu câinele. Daca vroia sa o muște o musca. Bănuiesc ca a fost doar o atenționare ca a trecut aproape de teritoriul lui, iar ezitarea doamnei i-a creat un sentiment de superioritatea.
Eu ies cu al meu câine ( 25 kg, mascul ,  maidanez ) mereu cu botniță si in lesa, pentru e evita posibile situații de genul asta.

Edited by cataspo, 04 August 2017 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate